Tradiční ručně vyráběné ozdoby

Město vzdálené pouhých několik desítek kilometrů od českých hranic v sobě skrývá mnoho zajímavostí, a patří na první příčku žebříčku o nejlepší život ve městě dle společnosti Mercer. Rakouské hlavní město trpělo mnohými válečnými konflikty, převraty a dalšími událostmi, které zanechaly nesmazatelné stopy v historii, a ovlivnily tak směrování Vídně i celé země, do podoby jak ji známe dnes.

Vídeň mě na první podhled učarovala. Při každé další návštěvě, stejně jako při té první, nepřestanu obdivovat nespočet krásných památek, zdobené barokní či rokokové stavby nebo nádhernou ornamentální secesní architekturu, která zkrášluje ulice města.

Vídeň, město hudby

Svá díla tu už kdysi dávno komponovali mistři svého oboru jako Mozart či Beethoven, není tedy divu, že Vídeň zůstala Mekkou pro všechny nadcházející hudebníky. Vídeňská státní opera se řadí v množství inscenací na 1. místo v mezinárodním měřítku a patří k nejpřednějším operním scénám na světě.

Návštěva opery je neopakovatelným zážitkem, který si navíc můžete užít skoro zadarmo. Neprodané lístky lze získat za velmi výhodnou cenu ještě krátce před začátkem představení, stejně jako vstup na místa k stání (již od 4 euro). A pokud vám kapsa zůstala úplně prázdná, stačí během měsíců duben, květen, červen a září zavítat na náměstí Huberta von Karajana před budovu opery, kde se zdarma živě promítá na 80 operních a baletních představení.

Státní opera

Vídeň, město plné zajímavostí

Před samotným výletem do magické adventní Vídně, mě zaujalo pár nevšedních informací, které jsem sice už slyšela nebo znala, ale nikdy si je nespojila s Vídní. Tady jsou ty nejzajímavější.

  • Sigmund Freud, profesor, který založil psychoanalýzu, se sice narodil v moravském městě Příbor, ale většinu svého života prožil v rakouském hlavním městě, kde můžete navštívit muzeum s jeho kanceláří i slavnou pohovkou.
  • Pozoruhodný je i vídeňský hřbitov, kde odpočívá dvakrát více lidí, než je obyvatel Vídně. Původní trasa, kam směřovala nejprve tramvaj tažená koněm, posléze elektrická, se zachovala i s prvotním označením číslo 71. Dodnes Vídeňané v souvislosti s úmrtím používají eufemismus „nasedl na sedmdesát jedničku.“ Není to jenom zvláštní historka, která sem láká turisty, ale i hroby velikánů jako Beethoven, Brahms či Strauss, kteří jsou tu pochováni.
  • Nejenom pitná, ale dokonce voda z vysokohorských pramenů přímo z Alp, protéká vodovodními trubkami skrz celé město.
  • Kdo by neznal sněžítko, sněhovou kouli na podstavci, kýč který vznikl čirou náhodou, a potěšil nejen ty nejmenší, ale i dospěláky. Snaha pana Perzyho vynalézt žárovku se minula účinkem a dodnes si lze objednat tuto sněžnou kouli s vlastním motivem.
  • Vzpomínáte si na bonbóny PEZ a jejich zásobník v nejrůznějších variantách? Původně vídeňský vynález vnikl jako reakce na zákaz kouření, jehož zásobníky nápadně připomínaly zapalovač. Původně obsahovaly peprmintové bonbóny a odtud vznikl i název PEZ.
  • Slavný vídeňský řízek (Wiener Schnitzel) se nezrodil ve Vídni, ale v severní Itálii, odkud byl začátkem 19. století dovezen do Vídně, a stal se tak milovanou pochoutkou. Jemný řízek naklepaný na slabý plátek překrývající celý talíř, začali ovšem restauratéři šidit a není zcela jednoduché narazit na ten pravý, vyhlášený. Telecí maso nahrazují vepřovým, a namísto smažení na pánvi na přepuštěném másle, ho jednoduše hodí do friťáku. Křupavá smažená pochoutka vás v restauraci vyjde na 15 – 18 euro i s přílohou, kterou bývá bramborový salát.

Doprava

Možností jak se dopravit do Vídně je nespočet, jedna lehčí a levnější nežli ta předchozí. Nejpohodlnější je doprava autem, ale určitě bych nedoporučovala parkování poblíž centra, které vám návštěvu hnedka ze začátku znepříjemní. Navíc během jednodenní návštěvy se budete potýkat se svízelnou situací, kdo bude řídit. Další možností je spolujízda přes Bla Bla car, kde denně lidé nabízejí prázdné sedalo od 200 korun. Pozitivně se mně osvědčila i autobusová doprava. Přímo z Prahy odjíždí pravidelné spoje několika společností, a když budete nabídky pozorně sledovat, koupíte jízdenku od 150 korun jako v mém případě.

Během vícedenní návštěvy města, můžete využít výhodné nabídky tzv. Vienna Card. Karta nabízí více než 210 slev na vstupy do muzeí, historických památek, divadel, obchodů či restaurací.

Vídeňské adventní trhy

Není to ovšem jen historie, poklady výtvarného umění či architektonické památky, které lákají každoročně davy turistů. Zejména je to období, kdy na sebe město navlékne sváteční šat v podobě milionů barevných světel a provoní svoje ulice vánočním punčem a pečenými ořechy. Vídeňské vánoční trhy, Rakušany nazývané Christkindlmärkte, otvírají své první stánky přetékající tradičními výrobky a krásnými suvenýry, již od poloviny listopadu. Nicméně to pravé kouzlo nastává až s příchodem prvního adventu.

Tradice vánočních trhů ve Vídni sahá až do roku 1294, kdy Albrecht I. Habsburský, římský král a rakouský a štýrský vévoda, udělil místním řemeslníkům a obchodníkům právo uspořádat prosincové trhy, aby se obyvatelé mohli před zimou zásobit potravinami, teplým oblečením a dalšími nezbytnostmi nutnými pro přežití zimního období.

Kouzlo voňavého punče

Vánoční Vídeň se neobejde bez všudypřítomného punče a jeho desítek obměn. Tento tradiční teplý zimní nápoje se prodává ve speciálním hrníčku, za který musíte zaplatit zálohu, a je už jenom na vás jestli hrníček vrátíte, nebo si ho odvezete jako suvenýr. Motivy hrníčku se liší rok od roku, ale i stánek od stánku. Lovci adventních hrníčků si zde přijdou na své.

Slovo punč má původ v hindském výrazu pánč s významem 5, protože původně se zhotovoval z pěti přísad, jehož kouzelný poměr si přivezli námořníci z Indie. Cukr, lihovina, víno, čaj a voda jsou hlavními surovinami, které se ale v dnešní době různě obměňují a vylepšují o různé koření, ovoce a likéry. Jeden lahodný punč vás vyjde od 3 – 5 euro, podle přidané lihoviny a speciálního vylepšení obchodníka.

Schönbrunn

Nejhonosnější vánoční trhy s panoramatem císařského sídla Schönbrunn, jsem si nemohla nechat ujít. Tento podmanivý trh nabízí tradiční řemeslné výrobky, originální ručně vyráběné vánoční ozdoby a nesmí chybět bohatý doprovodný program.

0002

Mrazivou atmosféru vánoční Vídně jsem zaháněla nejenom punčem, který mně podávali  řetězem, ale i myšlenkou na horké letní dny, které zde trávili Habsburští monarchové. Zámek byl původně postaven jako lovecká usedlost a dnes patří k nejkrásnějším barokním areálům v Evropě, který je zařazen do světového kulturního dědictví UNESCO.

Schönbrunn je bludiště 1 441 místností, které obývali panovníci jako Marie Terezie nebo princezna Sissi. Vybavení je zařízeno ve stylu rokoka, přičemž nejkrásnější rokoková výzdoba se nachází v milionovém pokoji (Millionenzimmer), který je obložený růžovým dřevem s drahocenným obložením z Indie a Persie. V neposlední řadě je to známý zrcadlový sál, kde svůj talent předváděl ještě mladičký Wolfgang Amadeus Mozart.

Vánoční atmosféru trhů a ochutnávku místních specialit, jsme podtrhli prohlídkou zámku, a nechali se přenést zpět do minulosti v rámci prohlídky – Grand Tour. Audio průvodce nás provedl skrz nádherné ceremoniální prostory a krásně zdobené salóny až k letním zahradám.

Schönbrunnské zahrady

Karlovo náměstí

Vánoční vesnička před kostelem Karlskirche se každým rokem zaplní šikovnými řemeslníky, kteří svá díla vyrábějí přímo před vašima očima. Celý areál voní slámou, na které si hoví ovce a kozy. Ani zde nechybí zajímavé koncerty a evangelické sbory navozují vánoční náladu.

0009

Centrum města

Tradiční vídeňský trh, který ctí dávné tradice již od 18. století, jsme navštívili v uličkách města ve Freyungu. Kvalitní výrobky uměleckých řemesel si můžete koupit i o pár kroků dál na adventním trhu Am Hof.

Pohádkově ozdobené stánky tisícovkou světel nás zavedly k Christkindlmarkt na náměstí Rathausplatz – Radniční náměstí. Atmosféru Vánoc jsme mohli obdivovat u více jak 150 stánků nabízející lahodné občerstvení, vánoční ozdoby a zajímavé dárky pod stromeček.

Příjemně ovínění jsme se toulali uličkami stánků a marně hledali suvenýr, který bychom si odvezli jako památku. Naše snahy jsme nevzdávali do poslední chvíle, ale vždy jsme skončili u punče anebo jsme sáhli pro změnu pro něco dobrého na zub. Takže jediné co jsme si přivezli, byl punčový hrníček a ozdoba na stromeček, kterou jsem si místo na stromeček pověsila na krk jako originální šperk.

Zima už je cítit do morku kostí a ani nespočet vypitých hrníčků punče nás dostatečně nezahřál. Poslední šanci jsme dali výborné česnekové a gulášové polévce v chlebu (byla jsem jediná z místních, která to snědla i s celým chlebem), ale ani ta nepomohla proti boji s vídeňským mrazem.

0015

V centru můžete také zavítat na místo setkávání Vídeňanů a jejich bujarých vánočních a novoročních oslav na náměstí Marie Terezie. Malé, ale tradiční trhy se nacházejí u dominanty města, katedrály svatého Štěpána (Stephansdomu). Není to jenom vánoční atmosféra místa, kterou můžete objevovat, ale i nádhernou architekturu a výšku jižní věže, jež nesmí být překonána žádnou budovou ve městě.

Co neminout při další návštěvě

I když se Vídeň vysvleče ze svého slavnostního vánočního šatu, vybízí k další návštěvě, a to zejména během sluncem zalitých dní.

Možná mě budete brát za blázna, ale miluju adrenalinové sporty a pocit nebezpeční, který mně dodává pocit, že opravdu žiju. Moje první vydělané peníze jsem neutratila za oblečení, nebo nějaké materiální cetky, ale jela ve 14 ti do Vídně, kde jsem toužila křičet hrůzou na atrakcích v nejnavštěvovanějším a zároveň nejstarším zábavním parku Evropy – Prateru. V parku se nachází stovky atrakcí a o zábavu jsme měli celý den postaráno. Stále nové projekty zaručují ty nejlepší adrenalinové zážitky jako například na řetězovém kolotoči z roku 2010, který se nachází ve výšce 117 metrů nad zemí.

Vídeň je jedinou metropolí, která vyrábí vlastní víno. Oblíbené jsou především vinárny, takzvané heuriger neboli šenky. Jedná se o tradiční místní hospůdky, které se otvírají po sklizni, a prodávají lahodné vídeňské víno. Stejně tak nemůžete minout posezení v tradičních útulných kavárnách s bohatou minulostí a jedinečnou atmosférou.

Označení knajpa nebo pajzl má v Česku lehce urážlivý a pohrdavý význam. Vídeň ovšem nabízí posezení ve stovkách kneipen, jejichž návštěva je velice oblíbenou zábavou místních.

Vídeňské točené

Mezi další pamětihodnosti stojící za návštěvu určitě Pavilon Secese, řecký Kostel Nejsvětější Trojice či zimní sídlo Hofburg. Zajímavou pozoruhodností je atypická, extravagantní stavba hrající všemi barvami Hundertwasserhaus.

Albertina skrývá poklady výtvarného umění od velikánu jako Monet, Picasso, Modiglianio, Chagall či René Magritt. Promenádu mistrovských děl v nekrásnějším muzeu ve městě si můžete zpestřit návštěvou toho nejbizarnějšího – muzeum pohřebnictví. Expozice obsahuje různé druhy oblečení pohřebních zřízenců, kuriózní typy výzdoby, pohřebních vozidel či všelijaké druhy rakví. Jednou do roka si dokonce můžete osobně vyzkoušet jaké to je ležet v rakvi, kterou otevřou až na vaše zaklepání.

Copa Cagrana je plážová vídeňská zóna, která za horkých letních dnů ožívá, a může se chlubit atmosférou jako ve středomoří. Stylové restaurace, taverny či koktejlové bary lemují celou její promenádu.

V okolí města se nachází také spoustu zajímavých míst, mezi které patří i blízký vrchol Kachlenberg.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments