Během čekání na naší vysněnou dodávku a zařizování potřebných formalit, jsme brouzdali po nejhezčích místech, která Auckland nabízí. Nicméně za těmi nejzajímavějšími místy jsme stejně museli vyrazit až s naší Vanilkou.

Auckland sice není hlavním městem Zélandu, ale rozlohou, kulturní scénou a vysokou kvalitou životní úrovně, vede na plné čáře.

Auckland je město sopek a četné vulkanické kužely vytvářejí ostrůvky zeleně s kontrastem nablýskaných výškových budov, které obklopují centrum města. Stejnojmenný region je navíc zasazen do úrodné části země pyšnící se skvostnými plážemi, které by mohly zdobit obálky katalogů cestovních kanceláří. Na straně druhé to jsou husté deštné pralesy, termální prameny, kvalitní vinařství a přírodní rezervace. To vše a mnohem víc čeká na každého návštěvníka.

Auckland je také skvělým místem, kde se můžete poohlédnout po práci, zejména ve službách a pohostinství (pokud máte Working Holiday víza). Jestliže tak učiníte a rozhodnete se v Aucklandu žít, určitě narazíte na spoustu dalších zajímavých míst. Seznam níže je spíše pro ty z vás, kteří stejně jako my Aucklandem pouze projíždějí a za pár dní chtějí vidět to nejhezčí, co město a jeho okolí nabízí.

Doprava

Hustá síť autobusů a příměstských vlaků zajišťuje spolehlivou dopravu po celém městě i v jeho okolí. Pokud se máte v plánu zdržet pár dní určitě se vám vyplatí AT HOP card, kterou si nabijete hotovostí a tarif jízdného je pak až o několik desítek procent levnější. I tak počítejte, že doprava po Aucklandu a celkově po celé zemi není žádnou levnou záležitostí, takže pokud nemáte v plánu stopovat, koupě vlastního dopravního prostředku je nezbytná.

Doprava z letiště

Spolehlivou dopravu z letiště zajišťuje společnost SkyBus. Autobusy zajíždějí přímo do centra nebo na druhou stranu města za most do North Harbour a stojí od 18 NZD. Další možností jsou soukromé svozy, které se vyplatí v momentě, jestliže bydlíte v odlehlejší části Auckladu, což byl i náš případ. Dopravu zajišťuje BackpackerShuttle a přímo ke dveřím nás odvezl za 25 NZD/osoba. Ovšem v případě, že jedete do centra cena začíná již od 10 NZD v závislosti na počtu osob.

Ubytování

centru města se nachází několik hostelů, kde máte na výběr ubytování ve sdílených prostorách tzv. dormech, nebo si připlatit za vlastní pokoj. A to ne málo! Pokud cestujete sami, hostel je nejlevnější alternativou. Ovšem v páru vás vyjde nastejno, ne-li ještě levněji ubytování přes Airbnb, kde se dají sehnat soukromé pokoje s koupelnou a snídaní. Nemluvě o tom, že budete bydlet s místňákem, což se vždycky hodí.

Standa vybral krásné ubytování mimo centrum v poklidné čtvrti v severní části města za mostem – Glanfield. Náš hostitel Shane, učitel původem z Jihoafrické republiky, nás zásobil neuvěřitelnými historkami a pomohl se zařizováním potřebných formalit k naším vízům. A navíc je jeho dům obklopen hustou mini džunglí, takže nám ani nepřišlo, že bydlíme v největším městě Nového Zélandu.

Stravování

Ve městě žije početná asijská komunita, hned vedle té polynéské. To určuje i jídelníček místních. Skoro na každém rohu narazíte na nějaké asijské dobroty – čínská, indická, indonéská, ale i turecká kuchyně je zde na denním pořádku. Zároveň se jedná o nejlevnější stravování.

Auckland je i místem, kde se nachází hned několik víkendových trhů, kde seženete vše od zeleniny, ovoce přes oblečení až po použité nádobí či čínské cetky. Jeden z největších je nedělní trh Avondale, kde koupíte opravdu všechno a to za skvělé ceny! Dokonce se zde můžete nechat ostříhat, nebo vyrobit náhradní klíč od auta.

Podstatně dražší jsou lokální restaurace, kde si můžete dát vše od steaku přes hamburger po mořské plody, nemluvě o skleničce vína a piva. Určitě se jedná o skvělý gurmánský zážitek, za který si ovšem i pořádně připlatíte. Jakýmsi kompromisem jsou pak zdejší řetězce, jejichž výběr je bohatý a ceny únosné.

Centrum Aucklandu

1. Viaduct Harbour

Viaduct Harbour je dle mého názoru srdce města. Alespoň počet barů, kaváren a restaurací o tom vypovídá. Příjemné prostředí v okolí přístavu sem denně láká jak místní, tak i zahraniční turisty posedět u sklenky lahodného vína nebo oroseného půllitru piva z místních minipivovarů.

Procházkou směrem dál po přístavu, lemovaného naleštěnými jachtami, se přes zvedací most dostanete do nově vzniklé čtvrti Wynyard Quarter při příležitosti Mistrovství světa v ragby v roce 2011. Originální výběr restaurací na nábřeží, dětské hřiště a rybí trh se staly oblíbeným místem obyvatel Aucklandu.

V okolí se nachází hned několik desítek sil, které se během letních měsíců mění na tzv. Sillo Park. Místo, kde se nachází několik stánků s pouličním občerstvením, dýdžej a po západu slunce se na silech promítají filmy.

2. Sky Tower

Nejvyšší budova města a zároveň nejvyšší budova na jižní polokouli, Sky Tower, se nedá přehlédnout. Svým až kosmickým vzhledem, který se tyčí do výšky 328 metrů láká denně houfy turistů, jež touží po nádherném výhledu na celé okolí, ale i ty, kteří hledají pořádnou dávku adrenalinu. Sky Tower je totiž i místem, kde si můžete vyzkoušet aktivity jako například SkyWalk či SkyJump.

3. Albert Park

Na východní straně města lemuje zdejší kopec okouzlující park, kam místní chodí v rušném centru za špetkou klidu. Hned vedle parku se schovává triumf aucklandské architektury – Univerzitní věž s hodinami a na straně druhé budova umělecké galerie Ackland Art Gallery, která vystavuje to nejlepší z novozélandského umění spolu s významnými díly zahraničních umělců.

4. St. Patrick’s Cathedral

Aucklandská katedrála je zasazena mezi výškové budovy města a tím vytváří zajímavý kontrast k místní architektuře. Osobě jsem viděla hezčí katedrály, ale procházka okolo, určitě i tak příjemně potěší.

5. Mount Eden

V nedalekých zahradách Eden, se nachází vrcholek nejvyšší sopky Aucklandu, Mount Eden. Z výšky 196 metrů budete mít před sebou oba přístavy a celou pevninskou šíji jako na dlani. Symetrický kráter je dodnes posvátné místo a na vrchol se nedá dostat jinak nežli po svých.

Krásný výhled je i ze společného kuželu One Tree Hill, který se nachází jižněji v Cornwall Park.

6. Devonport

Poklidná čtvrť Devonport oplývá zajímavou architekturou a malebným centrem se spoustou kaváren a nejstarším kinem na jižní polokouli.

Krásný výhled do okolí nabízí krátká procházka na kopec Mount Victoria, jež byla důležitou pevností.

V Devonportu se ukrývá i několik krásných pláží, jedny z nejhezčích ve městě, například pláž Cheltenham.

7. Pláže v blízkosti města

Auckland nabízí několik krásných pláži pouhých pár minut jízdy od centra města. Za těmi nejhezčími se vyplatí vydat se o kus dál, ale pokud se ve městě zdržíte během teplých slunečných dnů, můžete se zchladit například na pláži Kohimarama, St. Heliers, Mission Bay či Takapuna

Auckland jako region

Okolí Aucklandu je velmi rozmanité a určitě si zaslouží vaši pozornost. Spousta cestovatelů míří rovnou do Northlandu, nebo naopak dále na jih, což je velká škoda. Region nabízí nádherné pláže, kde se vyřádí i milovníci vodních sportů, spletité turistické trasy či pestrobarevné farmářské trhy.

Západní Auckland

Stačí pouhých pár desítek minut jízdy a ocitnete se v divoké, nespoutané přírodě nekonečných zelených pralesů ukrývající jeskyně a pobřeží s magickými černými plážemi.

Top místa
  • Objevování pláží s černým pískem Piha a Karekare.
  • Kempování v poklidné oblasti u pláže Whatipu a procházka do zdejší jeskyně.

Východní Auckland

Pokud se vydáte na východ od Aucklandu čekají vás panorama vesniček ukrytých v malebných zátokách podél pobřeží, které lemují nekonečné vinohrady, věčně zelené kopce a věhlasně známé pestrobarevné farmářské trhy.

Východní zátoky jsou vyhledávaným místem pro kite a wind surfing, stejně tak jako na projížďky kajakem s panorama přilehlé zátoky Hauraki škrábající se k nekonečnému horizontu.

Top místa
  • Relaxování a popíjení vína na jednom z nedalekých ostrovů v Hauraki zálivu. Na výběr máte hned několik možností, ovšem tou nejpopulárnější je ostrov Waiheke. Ostrov známý svým jedinečným vínem, nádhernými plážemi a krásnými procházky s výhledy na celou zátoku. Velmi podobná atmosféra středomořských ostrovů sem láká především movitější klientelu, které jsou i nastaveny ceny za veškeré služby.
  • Nakupování ve vesničce Clevedon během věhlasně známého nedělního farmářského trhu a trhu s místními rukodělnými výrobky.

 Severní Auckland

Dál na sever za město Auckland vás čeká cesta okolo nádherného pobřeží lemovaného nespočtem pláží nabízejících nejrůznější vodní sporty, ale i nedaleké regionální parky, které jsou prošpikované krátkými trasami.

Top místa
  • Surfování a plavání na pláži Orewa či Omaha.
  • Jízda na koni na pláži Pakiri.
  • Šnorchlování a půjčení kajaku v pobřežní rezervaci Goat Island Marine Reserve.

Jižní Auckland

Jižní část regionu mě osobně ničím nezaujala a rovnou jsme vyrazili směrem na Coromandelský poloostrov. Snad pouze pro milovníky historie a kultury, která je mixem maorské a pacifické, je tato oblast zajímavou zastávkou.

Top místa
  • Procházka v okolí poloostrova Awhitu až k historickému majáku s krásnými výhledy do okolí.
  • Objevování prvopočátků maorské kultury.

Auckland otevírá bránu do nejsevernější části země, Northlandu. Region divokých pláži, ideálních na surfování nebo rybaření, nespočet turistických tras, ale i místo, kde můžete sjíždět písečné duny nebo se projet po písečné “dálnici” na Ninety Mile Beach.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments