Cestovní horečka stoupá a před námi jsou dva měsíce dobrodružství v jihovýchodní Asii. Po úspěšné letní sezoně na Krétě a po složení bakalářských zkoušek, nám už konečně nic nestálo v cestě. Jednalo se o naše první delší cestování pouze s batohem a po vlastní ose.

Už tomu jsou dva roky (zima 2015), ale vzpomínám si, jakoby to bylo včera, když jsme nasedli do letadla a odletěli vstříc zcela novým zážitkům a zkušenostem. Výprava do Asie odstartovala moje cestovatelské nadšení. Začala jsem si poctivě psát cestovatelské deníčky a díky tomu mohl vzniknout i tento článek.

Křížem krážem přes jihovýchodní Asii

Se Standou jsme dali hlavy dohromady a nakonec zvolili cestu napříč Thajskem, poté návštěvu Kambodže a výpravu zakončili putováním po Vietnamu. Dlouho jsme měli dilema jaké země jihovýchodní Asie zvolit, respektive Thajsko a Kambodža byla jasná volba. Otázka zněla kam pak? Všichni nás lákali do Barmy, Laosu či Malajsie, ale my zvolili Vietnam. Nemohli jsme vybrat lépe!

Pár piv v Moskvě a hurá do Bangkoku

Jak se později ukázalo, už samotný let se stal součástí našeho dobrodružství. Letěli jsme s ruskou leteckou společností Aeroflot s přestupem v Moskvě. Dvě hodiny čekání jsme si zpříjemnili pivkem, které k našemu překvapení stálo v duty free jenom 50 centů. Pro jistotu jsme si koupili zásobu do letadla.

Příjemné prostředí letadla a úspěšný vzlet, jsme hnedka oslavili přípitkem. Bohužel nás nikdo nestihl informovat, že konzumace alkoholických nápojů na lince Moskva – Bangkok je přísně zakázána. Zasyčení piva hnedka přilákalo Ivana (tak jsme přezdívali ruským stewardům). Zabavil nám pivo a vyžádal si Standův palubní lístek, který nám po chvíli vyměnil za varování podepsané samotným kapitánem. I když nás trápila ukrutná žízeň, kterou mohli zahnat pouze další piva z naší zásoby, raději jsme to neriskovali a spokojili jsme se s nevšedním suvenýrem. Po únavném osmi hodinovém letu jsme konečně dorazili do thajské metropole, Bangkoku.

Bangkok, Benátky východu

Bangkok, hlavní město Thajska, je plné kontrastů. Tajemné přítmí buddhistických chrámů se tu mísí s chaosem v ulicích a ohromnými mrakodrapy ze skla a oceli. Nalezneme tu centrum náboženství, kde se střetává křesťanství, buddhismus a islám a zároveň se tu setkávají všechny hospodářské, průmyslové a finanční tepny. Nádherné historické památky, vyhlášené markety a bohatý noční život lákají nejednoho turistu.

Bangkok se svými osmi miliony obyvatel, (neoficiálně se uvádí číslo 15 milionů) je jedno z největších měst planety. Ač se to nezdá, vznikl poměrně nedávno. Nejlidnatější město v zemi bylo až do konce 18. století jen malým přístavem. Základy města vytvořila až dynastie Charki, která vládne dodnes. Thajská metropole je rozdělena na dvě části deltou řeky Chao Phraya. Řeku a její kanály křižuje denně nesourodá směs plavidel, od malých lodiček až po dopravní lodě.

Doprava

Bangkok vybízí k návštěvě spousty zajímavých míst, ovšem většina z nich není v pěší vzdálenosti, a je nutné použít veřejné dopravní prostředky. GPS signál nás bohužel vypekl a po celou dobu jsme se orientovali pouze podle mapy. Využila jsem získané zkušenosti z orientačních běhů a s troškou bloudění jsme vždycky dorazili do cíle. Nicméně Thajci jsou nesmírně srdeční a rádi vám poradí, takže se neostýchejte oslovit místní na ulici.

Cesta z letiště

Nejjednodušší variantou je taxi, které je ale zbytečně předražené a musíte o cenu tvrdě smlouvat. Další možností je nadzemní rychlodráha City train, která se nachází ve spodní části letiště, pod východem B. Městským vlakem se dopravíte na zastávku Makkasan a poté lze pokračovat metrem ze zastávky Phetchaburi na konečnou stanici Hua Lamphong. Hua Lamphong je hlavní vlakové nádraží, kde si můžete rovnou zarezervovat potřebné přesuny vlakem a v tamní směnárně vyměnit peníze za výhodný kurz.

Autobusy

Bangkok má čtyři autobusové terminály na třech místech: severní, severovýchodní, východní a jižní, dejte si tedy pozor, z jakého nádraží budete odjíždět/přijíždět.

Po celém městě jezdí veřejné autobusy, jakési místní MHD, které je nejlevnější variantou jak po Bangkoku cestovat. Autobusy mají číselné označení, jízdné se platí v autobuse a liší se podle zastávek, a jestli má autobus klimatizaci či nikoliv.

BTS Skytrain

Nadzemní rychlodráha, je velice jednoduchý, rychlý a levný druh hromadné dopravy. Elektrický vlak, jak mu Thajci přezdívají, má pouze dvě linie, takže budete nuceni dopravu kombinovat s jinými dopravními prostředky. Cena se pohybuje mezi 10 až 40 THB podle počtu zastávek. Jízdné se platí v automatech kovovými mincemi. Po uhrazení částky spadne žeton, který je potřeba uschovat, a při výstupu ho vhodit do turniketu.

Metro

V létě roku 2004 byl slavnostně zahájen provoz první linie metra – MRTA. Jízdné vás vyjde podle vzdálenosti na 10 – 35 THB. Systém pro zakoupení jízdenky je obdobný jako u nadzemní rychlodráhy.

Říční MHD

Trochu jiný pohled na historický Bangkok se nabízí z paluby říčního expresu brázdícího řeku Chao Phraya. Jedná se o nejrychlejší způsob dopravy přes střed města, který je oživený dobrodružným způsobem nastupování. Lodě nemají čísla, pouze barevné vlajky. Oranžová vlajka značí přepravu, kterou využívají místní a je i nejlevnější, modrá značí dražší turistické lodě. Jedna cesta stojí cca 13 THB.

Taxi

Taxi jsme využili snad pouze dvakrát a to kvůli časové tísni anebo mimo provozní dobu hromadné dopravy. Z taxikářů se vlivem turismu stali hamouni a málokdy narazíte na taxi se zapnutým taxametrem. Na ceně se vždy dohodněte před jízdou, jinak se může hravě stát, že vám budou účtovat nesmyslné částky.

Tuk tuk

Otevřená pestře zdobená skútrová tříkolová rikša neboli tuk tuk, jezdí po celém Bangkoku a uveze až tři cizince nebo dvojnásobek Thajců. Jedná se o super zážitek, který by měl zakusit každý, kdo zemi navštíví. Rozhodně je potřeba tvrdě smlouvat a sjednat si cenu dopředu. Během našeho pobytu v Bangkoku se nám podařilo vyhnout předraženým cestám rikšou a nevšední zážitek jsme odložili až do méně turistických měst, kde se vás nebudou snažit oškubat (budou, ale podstatně méně).

Ubytování

Vyhledávanou backpackerskou lokalitou je část Banglamphu, kde se nachází i vyhlášená turistická ulice Khao San road. Ulice jsou doslova přeplněné hostely a guesthousy, nejrůznějšími stánky se suvenýry, bary, restauracemi a výborným pouličním jídlem. Khao San nikdy nespí a seženete tu opravdu všechno od tetování po falešné průkazy. V okolí se nachází další tucet ubytovacích kapacit, je tedy na vás jestli preferujete klidnější nebo živější část.

Objevujeme Bangkok

Thajská metropole nás přivítala 30 °C, vysokou vlhkostí podobnou jako v prádelně a vzduchem tak nasyceným smogem, že by se dal krájet. I přesto se neubráním úsměvu a všechny moje smysly jsou v pozoru! Jdeme totiž objevovat jedno z nejzajímavějších měst světa.

Chinatown

Kousek za nádražím Hua Lamphong, se ocitnete ve spleti uliček rozlehlé čínské čtvrti – Chinatown. Čínské město na nás působilo jako jeden velký market s ohromným množstvím obchodů, stánků, restaurací a chaotickou dopravou, kde platí pouze jedno pravidlo – tamtudy musím projet. Naše chuťové pohárky se zbláznili a nasávají zcela nové vůně.

Khao San road

Upřímně jsem čekala od „slavné“ ulice Khao San road trošku něco jiného! Ulici sice lemují všemožné bary, restaurace a stovky stánků se zajímavým zbožím a jídlem. Byla to spíše atmosféra, která mě zklamala. Čekala jsem nějaké zajímavé bary se stoličkami přímo na ulici, kde popíjejí jak místní, tak cestovatelé z celého světa a u piva rozebírají nejrůznější příběhy jejich života. Místo toho byla ulice zaplněna předraženými, hlučnými bary, pozoruhodnými jenom kvůli tančícím ladyboyům.

Thajská masáž je všudypřítomná a neodlučitelně patří k životnímu stylu místních, společně s orchidejemi, chrámy s vonnými tyčinkami, slony, ale hlavně s thajskými úsměvy, zdvořilostí a duševní pohodou. Nenechte si ujít tradiční thajskou masáž, jež příznivě ovlivňuje tok životní energie.

Sexuální turistika

Nekonečné davy kráčejí přeplněnými ulicemi města a mezi nimi se proplétají spoře oděné a silně nalíčené mladé Thajky, možná i Thajci, kdo ví. Neoddělitelnou součástí Bangkoku je i věhlasně známý sexuální průmysl, který má své hříšné centrum v části Patong.

Za rozvoj sexuálního turismu mohou američtí vojáci, kteří bojovali během vietnamské války, a do Thajska se jezdili bavit. Po skončení války se pouze změnila klientela a začali přijíždět davy sexuálních turistů z celého světa. S nadsázkou by se dalo říci, že američtí vojáci udělali z Bangkoku jeden velký nevěstinec.

Naháněči na nás číhali na každém rohu, naštěstí jako pár jsme byli ušetřeni mnohým nabídkám. Ovšem takzvané živé show nemají s erotikou nic společného. Spíše se jedná o bizarní show, kterou jsme se neodvážili zařadit do našeho programu. Naháněči vám naslibují hory doly, ale realita je jiná. Vstupné, které má být podle původní dohody zdarma, se při odchodu vyšplhá na astronomické částky a to nemluvě o ceně nápojů.

Po stopách paláců a chrámů

Paláců a chrámů je v Bangkoku nespočet a je nadlidský úkol navštívit úplně všechny. Nicméně byste měli zařadit do vašeho programu alespoň ty nejzajímavější.

1. Grand Palace – Velký královský palác

U zastávky lodního expresu číslo 9, stojí nejznámější památka města. Palác nechal postavit v roce 1782 král Rama I., zakladatel dynastie Chakri, která vládne v Thajsku dodnes. Královský palác se rozkládá na neuvěřitelných 218 tisících m2 a nachází se v něm 95 pagod. Palác byl až do roku 1946 sídlem králů a v současné době komplex zůstává duchovním srdcem Thajského království.

Nejúchvatnější stavba celého areálu a zároveň nejvýznamnější chrám v Thajsku je Wat Phra Kaeo, přezdívaný chrám Smaragdového Buddhy. Při jeho návštěvě vás okouzlí nádherná výzdoba a pozoruhodná péče, kterou Thajci vynaložili na jeho stavbu. Největším lákadlem pro turisty je Smaragdový Buddha. Malá soška ze zeleného jadeitu (není to smaragd, jak by se podle názvu mohlo usuzovat) je nejsvětějším spodobněním Buddhy v celém Thajsku. Soška je vysoká 66 cm a najdete ji v Královské kapli na zlatém podstavci, kde je také třikrát ročně převlékána samotným králem.

Každý kdo navštíví Bangkok, sem zavítá. Připravte se na dlouhé fronty u vstupu a davy turistů po celém areálu. Nejlepší čas pro návštěvu je tedy hned po otevření. Nezapomeňte na vhodné oblečení (dlouhé kalhoty i rukáv), jinak si budete muset vystát dlouhou frontu, kde vám za vratnou zálohu 200 THB zapůjčí náhradní. Vstupné 500 THB/osoba se jednoznačně vyplatí. Doposud jsme obdivovali pouze architekturu Evropy a návštěva paláce nám vyrazila dech. Po celé tři hodiny prohlídky jsme obdivovali každičký centimetr čtverečný.

2. Wat Pho

Kousek dál od Královského paláce se nachází nejstarší chrám v Bangkoku Wat Pho (vstupné 100 THB). Chrám byl založen v 16. století v době Ayutthayské epochy. Areál je rozdělen na dvě hlavní části. Na jedné najdete chrámové budovy, kde se můžete kochat památkami a odkazy thajských mistrů, na straně druhé můžete zavítat do příbytků mnichů, jejichž život je velice střídmý a bez zbytečného luxusu.

Nejzajímavější atrakcí celého chrámu, potažmo celého komplexu, je obrovský ležící Buddha. Socha měří 46 metrů na délku a 15 metrů na výšku. Poloha sochy znázorňuje umírajícího Buddhu těsně před smrtí, kdy dosáhl Nirvány. Při pohledu na Buddhova chodidla uvidíte pravé a nefalšované zdobení perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy. Pověsti praví, že pokud vhodíte do každé ze 108 připravených bronzových misek minci, získáte zvláštní buddhistické zásluhy.

Chrám Wat Pho byl předurčen Ramou III. jako centrum výuky a Thajci je chrám považován za první veřejnou univerzitu. V komplexu také sídlí společnost zaměřená na tradiční thajské masáže a aplikace léčivých rostlin.

3. Wat Arun

Na druhém břehu řeky, kam se dostanete přívozem, můžete navštívit další nádherný chrám Wat Arun neboli Chrám úsvitu. Po velice příkrých schodech lze vyšplhat na vyhlídkovou terasu, odkud je krásný pohled na řeku Chao Praya.

4. What Saket

Určitě si nenechte ujít dominantu města Zlatou horu, kde se nachází Wat Saket. Jedná se o uměle vytvořený kopec, díky kterému můžete pohlédnout na celé město. Za symbolické vstupné 50 THB vyjdete po úzkém schodišti až na náhorní plošinu zdobenou zlatou pagodou.

Nakupování

Víkendový trh Chatuchak

Největší a nejznámější bangkokský víkendový trh je jednoznačně Chatuchak. Na jeho prohlídku si určitě vyhraďte celé dopoledne. Stánky nabízejí zboží všeho druhu, kde si každý přijde na tu svou. Před návštěvou marketu si vyzvedněte mapku (kousek od marketu na policejní stanici), ať se lépe orientujete ve spleti uliček.

Trh se těší velké oblibě turistů a obchodníci jsou si toho vědomi. Smlouvaní je o to těžší a jen ty nejotrlejší si usmlouvají alespoň pár desítek bathů. Pokud vám je handrkování s prodejci nepříjemné, nezoufejte. Spousta stánků má pevně stanovenou cenu, kde i bez smlouvání výhodně nakoupíte. Přímo u marketu se nachází zastávka podzemního metra i nadzemní BTS. Pokud bydlíte ve čtvrti Banglamphu, vydejte se autobusem číslo 3 nebo 524. Zastávka se nachází naproti obchodu 7/11 na hlavní ulici, kterou lemuje řeku Chao Praya .

Wet markets a Floating markets

Nejenom za nákupy, ale i za unikátním zážitkem vyrazte na tzv. Wet markets a Floating markets (Mokré a plovoucí trhy). Každá část města se může pyšnit alespoň jedním. My jsme zamířili k tomu největšímu. Wet market neboli mokrý trh se nachází na zastávce Khlong Toei, kam se z Hua Lampong dostanete linkou 40 a 109. Hulákání obchodníků, směs vůní a barev mě očarovala.

Jezte jako místní

Bangkok není známý jen kulturním bohatstvím, ale také levnou a výbornou gastronomií. Pokud se nebráníte novým chutím, na každém rohu číhají jiné, zajímavé a neobvyklé pokrmy. Nejznámějším jídlem jsou nudle pad thai. Během našich cest jsme ochutnali nejrůznější variace, ale základ zůstává povětšinou stejný. Smažené nudle s vejcem, čerstvou jarní cibulkou a klíčky, dochucené cukrem, omáčkami a limetkou se staly naší závislostí.

O pitný režim jsme se také nemuseli strachovat. Každý pouliční prodejce prodává chlazené nápoje, thajský čaj, čerstvé ovocné šťávy, smoothie či lokální pivo Chang.

Bojové umění Muay Thai

Za národní sport je považováno bojové umění Muay Thai, které se dokonce povinně vyučuje ve všech stupních školského systému včetně mateřských škol. Historie thajského boxu sahá hluboko do minulosti a jeho kořeny bývají často spojovány s počátky thajské civilizace, kdy byl součástí obranného umění.

Pokud byste se chtěli podívat na thajské zápasníky živě, jedná se o vcelku drahý zážitek (cca 1 500 korun). Ovšem existuje i možnost jak se na zápas podívat zdarma. Kousek od Chatuchak marketu se nachází studio 7, jehož dveře jsou otevřeny pro každého, a každou neděli od 14 hodin se zde natáčejí tradiční zápasy Muay Thai.

Další zajímavosti města

Program vašeho výletu by neměl opomenout návštěvu domu Jima Thomsona, kde se seznámíte s ukázkou velkolepé tradiční thajské architektury a kolekcí umění jihovýchodní Asie.

Symbolem města a zároveň jakousi pomyslnou křižovatkou je Památník demokracie, postavený ve stylu art deco na památku státního převratu v roce 1932.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *