Oficiálně sice už novoroční svátky Tết skončili, ale spousta Vietnamců si bere prodloužené volno a navštěvuje své příbuzné po celé zemi. To má za následek ještě hustší dopravu něž normálně. Je neuvěřitelné, co všechno jsou Vietnamci schopni na motorce převést. Jeden za jízdy drží v ruce živou kachnu, druhý veze celou rodinu a třetí právě ztratil botu, pro kterou je nemožné se otočit. Nebyl ale jediný. Cestou jsme zahlédli stovky ztracených bot a čepicí, které kdybychom posbírali, dají na otevření menšího Second handu.

Šnečím tempem se vracíme z delty Mekongu do Saigonu, odkud nás čeká několika týdenní putování skrz celý Vietnam až do hlavního města Hanoje. Naší první zastávkou je horské město Da Lat.

Da Lat, město s přezdívkou Malá Paříž

Tropické teploty na jihu střídá chladné jarní počasí. Ve městě místo zavalité socialistické architektury stojí elegantní francouzské koloniální vily a na místo rýže zde rostou jahody a květiny. Dorazili jsme do Da Latu. Vraťme se ale na začátek naší cesty.

Doprava a ubytování

Netuším, jak se to řidiči nočního autobusu podařilo, ale jízdou, kterou bych popsala slovy jako šílená, sebevražedná a zběsilá, překonal čas příjezdu o celé tři hodiny. Spoléhali jsme na informaci od Google maps a počítali s příjezdem ze Saigonu v 7 hodin ráno. K překvapení všech nás ve čtyři hodiny ráno začal řidič vyhánět.

Ještě se zalepenýma očima jsme netušili, jestli bdíme nebo spíme. Teprve až cedule s nápisem Da Lat nás ujistila, že jsme vzhůru a opravdu na správném místě. Autobusové společnosti naštěstí poskytují zdarma transfery z a na nádraží, a tak jsme se nechali odvést k našemu ubytování Camelia. Po chvíli bouchání nám otevřel rozespalý recepční a za poloviční cenu nás ubytoval v příjemném rodinném guesthousu.

Tipy a rady do kapsy

Da Lat leží u jezera Xuan Huong. Jako v každém městě se silným francouzským vlivem je ve městě katedrála ze třicátých let dvacátého století. Návštěvníkům je přístupný i letní palác posledního vietnamského císaře Bao Dai. Z Da Latu lze podnikat krátké výlety. Navštívit můžete poklidné údolí lásky nebo z etnické vesnice Lat se můžete vydat na výstup na horu Lang Bian. Pěkné jsou také výlety k pagodám a vodopádům.

Da Lat se může pyšnit vynikající kuchyní. Za těmi nejtypičtějšími pokrmy vyrazte na místní trhy. Pokud jste vegetarián určitě se zastavte ve vegetariánském řetězci restaurací Âu Lạc, kde si můžete pochutnat na typických vietnamských pokrmech v čistě vegetariánské podobě.

Během vietnamské války byla tato oblast zcela ušetřena bombardování, a tak je jednou z mála, kde nemají problém s nevybuchlou municí. Dnes je Da Lat jedním z nejnavštěvovanějších měst v jižním Vietnamu a cestovní ruch je tak zdrojem velké části zdejších příjmů.

Okruh motorkou okolo Da Latu

Památky jsou roztroušené na velké ploše, a proto nejlepším dopravním prostředkem je motorka. Skoro každý guesthouse má k dispozici motorky, které si můžete půjčit od 5 dolarů na den.

1. Crazy house

Toto zajímavé místo jihovýchodně od Da Latu si od místních vysloužilo přezdívku Bláznivý dům. Už na první pohled jsem pochopila proč. Dům je pozoruhodný svou architekturou ve stylu Alenky v říši divů, kde se můžete posadit do žirafy nebo se ztratit v obří pavučině. Nápadně se podobná odkazu Antoni Gaudího, s tím rozdílem, že se zde můžete volně pohybovat bez davů turistů a dokonce zde strávit i svatební noc.

2. Kávové plantáže

V okolí města se nachází rozlehlé plantáže s kávou a zastávka na šálek lahodné vietnamské kávy je povinný bod programu. Jednu jednu takovou plantáž jsme narazili v okolí vesničky Nam Ban.

I když nejsem milovník kávy, příjemné aroma linoucí se již z dálky mě přilákalo dovnitř kavárny s úžasným výhledem přímo na plantáž. Čerstvě umletá káva s intenzivním aroma je i pro mě neuvěřitelně silným zážitkem, který povzbudil všechny moje smysly.

3. Vodopády

V okolí Da Latu se nachází hned několik nádherných vodopádů. Několik kilometrů za městem, můžete navštívit jedny z nich. Jedná se o vodopády Datanla. Ovšem počítejte s davy turistů. kteří sem míří s organizovanými výlety. Cestu k vodopádům si lze zpestřit jízdou na bobové dráze a zpátky vystoupat po strmých schodech skrz deštný prales zpět na parkoviště.

Další z nejznámější trojky jsou tzv. Sloní vodopády, které se nachází pár desítek kilometrů od Da latu. Z parkoviště vede hrbolatá, klouzavá a trochu nebezpečná cesta.

Vzdálenější, ale o to úchvatnější jsou i vodopády Pongour a za návštěvu stojí i krásná pagoda jižně od Da Latu.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments