Naše putování začalo v nedaleké Tanzanii, kde jsme strávili necelé dva týdny poznáváním této úžasné země. Sice nejsem plážový typ, ale jak bych mohla odmítnout strávit poslední týden našeho putování na tomto skvostném ostrově, který nehyzdí davy turistů, především mimo hlavní sezónu.

Zanzibar sice formálně spadá pod Tanzanii, ale má vlastního prezidenta, parlament i vlajku. Hlavním městem je koloniální Kamenné město tzv. Stone town, a i přestože leží ostrov u východoafrického pobřeží, většina obyvatel vyznává korán.

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu, ale přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů, může mnohdy znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to se do ní vydat připraveni. Zejména, co se pláží a koupání týče.

Kdy vyrazit

Zanzibar se nachází v blízkosti rovníku s minimálními teplotními výkyvy, což z něj činní celoročně navštěvovanou destinaci. Ovšem i přesto se každá část roku něčím liší, proto vybýrejte podle vlastních preferencí.

Největší koncentrace turistů sem přijíždí v období leden až březen, kdy je na ostrově nejtepleji okolo 32 °C. S měsícem duben a květen přichází období dešťů, které spláchne většinu dovolenkářů, kteří se jezdí na ostrov pouze válet na pláž. Tedy ideální počasí na objevování krás ostrova pro baťůžkáře. Teploty se pohybují okolo příjemných 28 °C, moře je o něco divočejší, ale stále si udržuje svojí průměrnou teplotu okolo 25 °C. Navíc se nejedná o lijáky, ale může se stát, že vám během putování párkrát zaprší. V tomto období bývá řada hotelů uzavřených kvůli pravidelným rekonstrukcím, ovšem ty které zůstávají otevřené, se dají usmlouvat až o polovinu ceny.

Ideálním obdobím je i červen – říjen, zejména pokud se chcete vyhnout období dešťů. Jedná se o nejchladnější měsíce, což stále znamená příjemných 26 °C.

Trocha historie

Jako i mnohé další ostrovy je i historie Zanzibaru velmi zajímavá, jelikož se zde křížily zájmy mnoha velmocí. Až do 8.století si žil ostrov poklidným životem rybářů a zemědělců, než na ostrov narazili arabští námořníci. Ihned pochopili jeho strategickou důležitost a navíc na něm objevili produkci hřebíčku, vanilky a dalšího koření.

Protože na ostrově v té době žili pouze černošské kmeny, nazvali Arabové ostrov Zandž barr = ostrov černochů. Více než 200 let s ostrovem pouze obchodovali, teprve v 10. století ostrov kolonizovali a zůstali zde 900 let, až do roku 1890, s přestávkou v letech 1503 – 1698, kdy na ostrově vládli Portugalci.

Na konci 19. století se stal Zanzibar součástí velmocenské hry mezi Německem a Velkou Británií. Když 10. prosince 1963 získal Zanzibar oficiálně nezávislost na britské koruně, sultán se mohl ujmout nejen formální, ale faktické moci. Jenže už 12. ledna 1964 sultána svrhla revoluce a Zanzibar se stal lidovou republikou. Ostrov ovládla socialistická revoluční armáda, která vyvraždila nebo vyhnala 99% neafrického obyvatelstva, přičemž jejich měšťanské domy a paláce se změnily v byty pro chudé. Bohužel podle toho také dopadla jejich údržba. Slavné hlavní město Stown Town začalo chátrat.

Doprava

Možností jak se na Zanzibar dopravit je hned několik. Většina cestovatelů, včetně nás, míří na Zanzibar z města Dar es Salam, kam bývají výhodné letenky a navíc si můžete své dobrodružství zpestřit několikadenním safari či výstupem na nejvyšší horu Kilimandžáro.

Z Dar es Salamu je možné se na Zanzibar dopravit následujícími dvěma způsoby:

  • Letecky za 15 minut s jednou z leteckých společností jako je například Fly 540, Coastal Air, Precision Air, Zan Air. Ceny se pohybují okolo 40 – 60 USD.
  • Nebo můžete využít pomalejší, ale podstatně levnější alternativu, trajekt. Na výběr máte hned z několika možností (Flying horse, Sea Star, Sea Bus, Sea Express a Kilimanjaro), přičemž se cena odvíjí od doby plavby a zvolené třídy. Některé linky poskytují Wi-Fi po celou dobu plavby a oddělené části pro místní a turisty. Ceny začínají na 20 USD, ale mohou se vyšplhat i na 50 USD. Doporučuji, zejména během hlavní sezóny, zakoupit lístek den dopředu a vybrat si z nabízených služeb jednotlivých společností. Zastávka trajektu společně s jednotlivými kancelářemi na zakoupení lístků se nachází na pobřežní promenádě naproti St. Joseph Cathedral. Nezapomeňte obrnit svoje nervy, budete to potřebovat, až se na vás začne sápat dav Tanzanců, aby si z vás ukořistili provizi. Osobně jsme vyzkoušeli Flying horse, který je nejlevnější, což je podmíněno i dobou plavby. Nicméně jsme byli s kvalitou spokojeni a oproti ostatním společnostem jsme ušetřili na jízdence 15 USD.

Tanzanským naháněčům tzv. papasi (klíšťata) se nevyhnete ani po připlutí do přístavu. Ovšem centrum je vzdáleno cca jeden kilometr, takže se lze hravě pohybovat po vlastních.

Po celém ostrově jezdí místní dopravní prostředek tzv. dala dala. Jednoznačně o jízdné VŽDY smlouvejte. Jakmile místní narazí na bělocha, cenu přemrští o několikanásobek a ještě po vás budou vyžadovat poplatek za krosnu. Dejte si tedy během vašeho cestování pozor. Během našeho cestování tomu Tanzanci mnohokrát nasadili opravdovou korunu a smlouvání přešlo v boj o naši krosnu, o kterou se místní přetahovali, pod heslem kdo ji ukořistí dřív s ním pojedeme.

Jídlo a pití

Již zmíněné míšení mnoha kultur se odrazilo i v jídelníčku místních. Všechna jídla spojuje příjemná vůně koření, které se na ostrově pěstuje. Většinou se jedná o masitá jídla z hovězího, kozího či skopového masa podávané jak s brambory, kořeněnou rýží, tak i s tradiční kukuřičnou kaší ugali.

Podle toho, co zrovna rybáři uloví, si můžete pochutnat i na nejrůznějších rybách a mořských plodech – tresky, krabi, krevety, langusty, či chobotnice, které místní často udí nebo vaří v kokosovém mléce. K oblíbeným jídlům patří i indické variace jako například kořeněná rýže biryani, barevné a voňavé curry či jídlo do ruky, samosa.

Zanzibar nabízí i mnoho možností pouličního stravování, zejména v hlavním městě. Většinou se jedná o masové špízy, hamburgery, hranolky či omeletu.

Nechybí ani sladká tečka nakonec většinou v podobě pečeného exotického ovoce jako například manga, banánů či ananasu s kořením a oříšky. Lahodné jsou i džusy z čerstvě vylisovaného ovoce či tradiční zanzibarský nápoj z cukrové třtiny s limetkou a zázvorem.

Místní často popíjejí kořeněný černý čaj tzn. masala čaj s vůní vanilky, hřebíčku, zázvoru a kardamomu. Ale nebojte se, i když se jedná o ostrov obývaný muslimy, střízlivět nebudete muset. Sice je podstatně složitější sehnat alkohol, nežli v pevninské Tanzanii, ale kdo hledá ten najde – od tradičního piva po gin.

Ubytování

Většinu ubytování jsme řešili až na místě, mimo sezónu zcela bez problému. Vždy jsme si vytipovali ubytování na bookingu a poté si šli cenu usmlouvat přímo na místo, mnohdy až na polovinu. Zkoušeli jsme obcházet ubytování i na blind a vždy jsme pořídili, i když párkrát až po několika hodinové procházce.

Výjimkou bylo hlavní město Stone town, kde jsme si předem, na druhý pokus přes airbnb (předchozí hostitel nás vypekl) zarezervovali spaní u příjemného páru, se kterým jsme šli téhož večera objevovat kouzlo nočního Zanzibaru.

Ceny se mohou lišit podle sezóny, místa, typu ubytování a na vašem umu smlouvat. Vždy jsme hledali nejlevnější alternativu a většinou jsme se vešli do rozmezí 20 – 30 USD. Ubytování je navíc většinou se snídaní, což je příjemný bonus.

Hon za plážemi

Zářivě bílé písčité pláže, omývané nádherně modrou až zelenomodrou vodou Indického oceánu, jsou bezesporu symbolem Zanzibaru. Ovšem běžná realita se mnohdy může diametrálně lišit od propagovaných fotografií. Každá část ostrova nabízí odlišné pláže a služby, záleží tedy pouze na vašich požadavcích. Mě osobně se líbilo v každé jeho části, ale největší pohodu jsme zažili na východním pobřeží.

Dalším překvapením může být i množství řas, které zákonitě pokaždé zůstává při odlivu na pláži. Luxusní hotely tyto řasy pravidelně odklízejí, ovšem na veřejných plážích se o to nikdo nestará. Není se ani čemu divit, jedná se o nekonečný úkol a vlastně, proč zápasit s přírodou?

Pobřežní laguny jsou také místem obživy místních. Nejen pro rybáře, ale i pro pěstitele řas, takže se často setkáte s plantážemi uměle vysázených řas, ženami ošetřujícími tyto plantáže a s jejich potomky řádícími v lagunách. Je to autentický život vesničanů, který určitě stojí za bližší prozkoumání.

Život těchto lidí není určován ani běžnými hodinami, ani východem a západem slunce, ale přílivem a odlivem. Je nesmírně zajímavé pozorovat místní rytmus života, ale stačí popojít pár desítek metrů od pláže do vnitrozemí a ocitnete se na skládce. Odpadky se válejí doslova všude a místní nejeví žádný zájem o jejich likvidaci.

1. Východní strana ostrova

Na východní stranu ostrova odjíždějí dala dala z autobusového nádraží ve Stone town do krásného letoviska Paje, ze kterého se můžete vydat buď jižněji do Jambiani nebo na druhou stranu, tedy severněji, do Bwejuu, přes Pingwe až do místa, kde končí silnice, letoviska Michamvi.

Téměř celé východní pobřeží lemuje korálový útes, který zde vytváří velmi mělké laguny. Najdete tu spoustu bílých písčitých pláží, ze kterých vás budou pálit oči, lemované zelení a palmami. Ovšem má to jeden háček. Moře na východním pobřeží vlivem odlivu a přílivu dvakrát denně ustoupí ne o pár metrů, ale třeba i o kilometr a více, čímž se laguny promění ve větší louže.

Příliv a odliv, aneb jak to ten Měsíc dělá?

Mnozí lidé byli v dávných dobách přesvědčeni, že příliv a odliv způsobuje vítr. Znali jej i mořeplavci ve středověku, kteří tušili, že bude mít něco společného s Měsícem a jeho periodami. Na vysvětlení jsme si ale museli počkat až do roku 1678, kdy Isac Newton formuloval gravitační zákon – díky němuž dnes víme, že příliv a odliv nastává vlivem gravitační síly Slunce a Měsíce.

Největší odliv je na místě, které je k Měsíci nejblíže, a naopak nejslabší na nejvzdálenějším bodě. Při působení gravitace na jednu stranu Země se tato strana přibližuje k Měsíci a opačná strana se vlivem odstředivé síly od Měsíce vzdaluje, takže Země nabývá elipsovitý tvar. Příliv a odliv, nebo jinak řečeno slapové jevy, je přibližně šestihodinový cyklus, jenž se změní pokaždé, když se Země pootočí o devadesát stupňů.

Paje

Krásné pláže letoviska podtrhlo i příjemné prostředí ubytování v Jumbo beach bungalows. Bungalovi přímo na pláži nabízejí příjemné prostředí, klídek a tu správnou pohodičku doplněnou o reggae tóny a příležitostný joint s místními černochy a backpackery z celého světa.

TIP! Hnedka u kruhového objezdu se nachází největší koncentrace restaurací s cenami jako pro místní.

Jambiani

Vyčkejte na odliv a vydejte se přímo po bělostné písčité promenádě do nedalekého letoviska Jambiani vzdáleno od Paje necelých 6 kilometrů. Ať už po svých, na kole či na motorce.

Ovšem z našeho honu za ubytováním jsme přišli s prázdnou. Většina zdejších hotelů byla zavřená, rekonstruovala se nebo byla mimo náš budget.

Pingwe

Opět nekonečný pás zářivě bílé pláže, pár drahých hotelů a krásná rybí restaurace na skále, kam se dá pouze během odlivu dojít suchou nohou. Asi tak nějak bych shrnula zážitky z letoviska Pingwe. Zoufalství a náhoda nás dohnala až do vedlejšího letoviska Michamvi. Místní Tanzanec jel do tamního hostelu za kamarádem, takže nás svezl s sebou a po několika hodinách jsem konečně našli pěkné, otevřené ubytování za nízkou cenu.

Michamvi

Michamvi je doslova konečná na jihovýchodním pobřeží ostrova. Jedná se o klidnou oblast s pěknou pláží v zátoce. Na můj vkus až příliš klidnou. V okolí se nenachází žádná restaurace, takže jsme byli nuceni jíst na hostelu, kde jsou ceny poměrně vyšší, než v tamních jídelnách, kde jsme byli zvyklí jíst rukama.

Dokonce jsme se pokusili oslovit místní obyvatele ve stánku s ovocem a zeleninou, jestli bychom se nemohli přidat k jejich obědu, ale nabídli nám pouze menu za skoro stejné peníze jako na našem hostelu. Chtěli jsme místní obyvatele podpořit, ale místo nabízeného prstu nám chtěli urvat celou ruku.

Ubytování jsme našli v hostelu Sagando, který byl opravdu skvělou volbou co se ceny a kvality týče. Krásné chatky s houpací sítí, verandou a pláží co by kamenem dohodil.

2. Západní strana ostrova

Nejvyhlášenější pláž na západě Zanzibaru je na ostrově Prison island, který se nachází kousek od hlavního města a zároveň je vyhledávaným místem za šnorchlováním.

Celkově je západní strana ostrova klidnější oblastí s omezenou kapacitou ubytování.

3. Severní strana ostrova

Sever ostrova byl požehnán a problémy s odlivem a přílivem tu nejsou tak patrné – zde se najdou pláže, kde si zaplavete, aniž byste museli nejprve probrouzdat širokou mělčinou. Zároveň se jedná o základnu, odkud se vyplouvá na nedaleké ostrovy Mnemba a Tumbatu za šnorchlováním.

Nungwi

Vyhlášená pláž Nungwi, ještě před 25 lety bohem zapomenuté místo, nabízí jak luxus, tak i chýše na pláži, jako stvořené pro odpočinek a relaxaci. Ovšem stačí projít kousek promenády a narazíte na řadu dobrých plážových barů, kde se odehrávají věhlasné večerní party.

Kendwa

Z Nungwi dojdete na pláž Kendwa jednoduše pěšky. Jedná se o příjemnou procházku po bílém písku. Kendwa je nenápadná sestřička slavnější Nungwi. I zde vládnou baťůžkáři, ale tak nějak ve větším poklidu a pohodě.

Shrnuto podtrženo
  • Východ není vhodným místem pro plavce, ovšem nabízí nádherné scenérie.
  • Severní strana ostrova není natolik ovlivněna odlivem, místo stvořené pro odpočinek, ale i večerní zábavu.

= Vše má prostě něco do sebe a je třeba vybírat místo své dovolené podle své chuti a touhy.

Přeji krásné putování po Zanzibaru a jako rozloučení přikládám úchvatnou noční oblohu nad ostrovem.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments