Víte, že…

  • Finové jsou největší čtenáři novin na světě, předběhli dokonce i Japonce.
  • Nokia je finská firma, která byla založena před více než sto lety.
  • Muminci, kreslené pohádkové postavičky, vznikly ve Finsku.
  • I kdybyste se snažili sebevíc, ve Finsku nekoupíte pálivou papriku a puding.
  • Hana znamená ve finštině vodovodní kohoutek (členem naší výpravy byla Hana).
  • Rozloha Finska je 338 000 km2 z toho 10 % je vodní plocha.
  • Finové jsou první v počtu sebevražd, kterých je skoro dvakrát více, než ve zbytku Evropy.
  • Finsko má 187 888 jezer a 179 584 ostrovů a žádné milionové město.

Slunečné dny bez jediného mráčku s průměrnými teplotami 40 °C ve stínu. To samozřejmě není Finsko, ale ostrov Kypr, kde jsem strávila předchozích pět měsíců. Právě zde jsem narazila na akční letenku do Helsinek přes Laponsko zpátky. Úmorné horké dny jsme se chladila představami o pohádkové zimě a než jsem se nadála je tu polovina listopadu, a naše pětičlenná skupina odjíždí vstříc novému dobrodružství. Náš výlet dostává zcela jiný rozměr, jelikož poprvé necestujeme sami, ale společně se Standovým bráchou a střelenými Pražáky Haničkou a Markem. Něco mi říká, že na tento výlet jen tak nezapomeneme…

Něco málo informací o Finsku

Finsko, země tisíců jezer a ostrovů, je sice členem Evropské unie, ale leží zcela na periferii našeho kontinentu. I když je Finsko čtyřikrát větší než Česká republika, žije v něm jen pět a půl miliónu obyvatel. V Laponsku, které představuje téměř třetinu rozlohy celé země, žije přibližně stejně obyvatel jako v Plzni. Mnohem více je tu sobů.

Možná vás i překvapí fakt, kolik společných rysů a zájmů nás s Finy spojuje. Když opominu vášeň pro lední hokej a zimní sporty jako skoky na lyžích, jen málokde na světě mají v takové oblibě víkendy na chatách, pobyty v přírodě, kempování nebo houbaření.

Finové mají navíc velký smysl pro humor. Pořádají mistroství světa v nošení žen, v hodu mobilním telefonem (rekord je 102 metrů), v bahenním fotbale a v saunování. Dnes patří Finsko k jedné z nejvyspělejších zemí světa s excelentním sociálním systémem a mimořádně vysokou kvalitou života.

Divoká příroda bez hranic

Není mnoho míst v Evropě, kde bychom našli tak krásnou, divokou a přitom téměř neporušenou přírodu jako ve Finské republice. Už pár minut po odjezdu z Helsinek, hlavního města Finska, vjedete do lesů, které vás budou provázet po celou dobu cesty, ať už míříte jakýmkoliv směrem. Přírody si Finové velmi váží a patřičně ji chrání. Rozsáhlá síť národních parků, skvělých turistických tras, kempů, ohnišť a srubů doslova vybízí k pobytu v divočině.

Počasí

Období od června do srpna vládnou letní teploty i daleko za polárním kruhem, kde je denní světlo 24 hodin, a po celou dobu svítí sluníčko. Konec září, kdy se listnaté a smíšené lesy Laponska obarví do celé škály odstínů žluté a červené, nazývají místní “ruska”.

Finsko má své kouzlo i v zimě, kdy od října postupně celou zemi zahalí sněhová pokrývka. Nastává tmavé období, během kterého vychází sluníčko pouze na několik hodin denně. Severní část země za polárním kruhem navíc zpestřuje působivá polární záře.

Od března se opět prodlužují dny a duben je ideální měsíc, kdy se vydat na lyžařské a běžkařské dobrodružství. Krajina nabízí několik tisíc kilometrů běžkařských stop s možností přespat v jednom z řad srubů nebo chatce se saunou a krbem.

Víte, jaký je rozdíl mezi sobem a losem?

Sob dosahuje výšky v kohoutku 90 – 120 centimetrů a hmotnosti až 400 kilogramů. Na rozdíl od ostatních jelenovitých nosí parohy samec i samice. Stáda dosahují až několika desítek tisíc jedinců a samec si vytváří harém 10 – 15 samic.

Los dosahuje výšky v kohoutku 180 – 235 centimetrů a hmotnosti až 700 kilogramů. Samci jsou mohutnější než samice, jejich lopatovité paroží váží až 20 kilogramů a může měřit až 1,5 metru. Samci žijí osaměle.

Ve Finsku to jde i levně

Od roku 2002 se ve Finsku platí eurem. Ceny zde nejsou nízké, ale není potřeba zoufat. Stále se jedná o nejlevnější Severský stát. Potraviny se dají koupit za rozumnou cenu v síti německých supermarketů a cena ubytování v hostelech se pohybuje okolo 10 euro. Dobrodružní cestovatelé ceny ubytování ani nemusí řešit a mohou kempovat. Finské zákony při dodržování základních pravidel umožňují stanování kdekoliv v přírodě či na soukromém pozemku zcela zdarma.

Dřívější starosti s vysokými cenami alkoholu, které Finové řešili převážně opileckými výlety na lodích, zmizely po vstupu Estonska do Evropské unie. I když finská vláda rychle zareagovala a výrazně snížila daně na alkohol, stále jezdí Finové pro potřebné zásoby do nedalekého Talinu v Estonsku.

Jazyk

Většina obyvatel hovoří finsky. Tento ugrofinský jazyk je češtině velmi vzdálený, ale pokud se finsky nedomluvíte, nezoufejte. Finové umí výborně anglicky a rádi využijí příležitost pohovořit si s cizincem. Plynulou angličtinou na vás začne mluvit prodavačka v supermarketu nebo i opilec před hospodou. Nepodléhejte skepsi, když Fin nepřizná na počátku hovoru znalost cizího jazyka. Na vině bývá skromnost a ostýchavost.

Ve Finsku žije velká komunita švédsky hovořících obyvatel, není tedy divu, že druhým úředním jazykem je právě švédština.

Tvrdá skořápka drsných seveřanů

Pokud máte problém navázat kontakt s Finy, existuje fenomén, kterému podlehne prakticky každý – alkohol. Jeho konzumace mění uzavřené, chladné a klidné Finy v ty nejživější a nejupovídanější bytosti. Stinnou stránkou je nadměrná konzumace alkoholu, kterou řeší Finové depresivní počasí i nejrůznější tragédie v jejich životě. Alkohol je dokonce ve Finsku největší zabiják, větší než rakovina nebo infarkt.

Významná etnická skupina jsou Laponci, též zvaní Sámové. Jedná se o původní obyvatelé a najdeme je na úplném severu Finska, ale i Norska a Ruska. Ve Finsku žije již pouze 9 000 Laponců. Ti, kteří zůstali, se věnují chovu sobů a práci v turismu.

Finská vlajka zobrazuje, stejně jako ostatní severské státy, Skandinávský kříž. Modrá barva reprezentuje barvu oblohy a jezera, bílá barva sníh.

Příběh firmy Nokia

Firma Nokia má sídlo ve finské metropoli a zaměstnává více než 100 000 lidí ve 120 zemích světa. Příběh této firmy je pozoruhodný. Nokia začínala v roce 1865 nejprve jako výrobce papíru a později, na začátku 20. století, vyráběla gumové výrobky od holínek po pneumatiky.

V osmdesátých letech byla Nokia třetím největším výrobcem televizorů v Evropě. Od devadesátých let se Nokia začala orientovat na výrobu mobilních telefonů a jen do roku 2005 jich prodala jednu miliardu. Stala se tak největším producentem mobilních telefonů na světě a na čele žebříčku setrvala až do roku 2012. Složité období související s nástupem chytrých telefonů vyvrcholilo uzavřením partnerství s firmami Siemens a Microsoft.

Ubytování

Od ubytování zdarma v jednoduchých chatkách v národních parcích po nejluxusnější hotely či dokonce hotel postavený z ledu. Finsko nabízí klasické ubytovací možnosti vyspělé evropské země a ještě něco navíc.

Hotely všech cenových kategorií najdete prakticky v jakémkoliv finském městě. Nicméně ubytování v hotelech není zrovna nejlevnější. Za jeden pokoj v Helsinkách počítejte minimálně s cenou okolo 2 000 Kč. Pokud vám nevadí ubytování v hostelech, které jsou ve Finsku čisté a moderní, dá se lůžko pořídit od 500 korun.

Víkend na chatě a v sauně

Českou republiku a Finsko spojuje jedna velká záliba – odjet na víkend na chatu do přírody. Ve Finsku se nachází přes 500 000 chat, z čehož je většina u jezera nebo u moře a všechny jsou vybavené saunou, krbem a grilem, ve kterém si můžete zatopit připraveným dřívím.

Stejně jako u nás, v nich místní obyvatelé rádi relaxují, pracují, rybaří a opékají finské buřty. Cena chatky pro 4 – 10 osob se pohybuje okolo 15 -25 euro na osobu, včetně všech zmíněných služeb a většinou i zapůjčení loďky.

Finská sauna

Sauna je jedním z hlavních znaků finské kultury. Ve finštině dokonce existuje řada slov spojených s používáním sauny, které žádný jiný jazyk nemá. V zemi s tak chladným klimatem, je pobyt v sauně nesmírně příjemný a také zdravý. Dříve se ve sterilním prostředí sauny léčili nemocní a rodily se děti. Dnes jsou saunou vybaveny všechny novější byty i domy ve Finsku, ale i plavecké bazény, sportovní areály a vysokoškolské koleje.

Jak do finské sauny?

Návštěva Finska bez pobytu v sauně by nebyla kompletní. Jak tedy správně saunu používat? Vzduch je potřeba nejprve ohřát na přibližně 90 °C. Jakmile je místnost vyhřátá, osprchujte se v teplé vodě a zásadně nazí můžete jít dovnitř. Rozpálené kameny se průběžně polévají vodou a tím vzniká horká pára. Každému vyhovuje různá délka pobytu v sauně, mně stačilo pár minut. Poté se osprchujte, nejlépe studenou vodou. Celý cyklus se opakuje několikrát.

Doprava

Dopravit se do Finska znamená obvykle poměrně drahou cestu letadlem nebo dlouhou a možná ještě nákladnější cestu po silnici a trajektem přes Pobaltí, Německo nebo Švédsko. Již několikátým rokem nabízí letecká společnost Norwegian akční letenky z Prahy do Helsinek a Laponska. Cestovní období většinou vychází na podzim a zimu a jedná se o bezkonkurenční cenu.

Pronájem automobilu přímo ve Finsku není levná záležitost a určitě si ji naplánujte dopředu, kdy jsou ceny nejnižší. Návštěva odlehlejších národních parků v Laponsku je bez automobilu velmi komplikovaná.

Když Fin spáchá vážnější dopravní přestupek, jeho pokuta se počítá v procentech z platu. V roce 2003 zaplatil finský podnikatel v přepočtu 4 miliony korun za jízdu 80 kilometrovou rychlostí v zóně, kde byla rychlost omezena na 40 km/h.

Pozor na soby!

Největším nebezpečím na finských silnicích jsou překvapivě sobi. Nezkušené oko zahraničního řidiče často není schopné zvíře do poslední chvíle identifikovat. Ročně ve Finsku při nehodách zemře více než 3 000 sobů.

Finská kuchyně

Finská kuchyně byla odjakživa jednoduší a zejména sezónní. Dnes je ovšem Finsko jedna z nejvyspělejších zemí světa a dřívější návyky se rychle vytratily. I když není finská kuchyně příliš známá, je kvalitní, zdravá a rozmanitá s prvky sousedních zemí – Švédska a Ruska. Typickými a často používanými surovinami jsou ryby, vepřové a mleté maso, zvěřina, mléko a brambory. Finové své pokrmy rádi doplňují o lesní plody, houby a další tradiční ingredience.

K finské kuchyni neodmyslitelně patří polévky, zejména hrachová, masová, zelná nebo krémová rybí. Oblíbeným jídlem jsou masové kuličky s omáčkou, jejichž slávu šíří ve světě obchodní dům IKEA. V Laponsku, ale i Helsinkách, se často setkáte s opečeným sobím masem na brusinkách nebo ve formě řízků. Na jídelníčku se často objevuje také losí či medvědí maso, zejména v lovecké sezóně.

Finové jsou také odborníci přes uzeniny, které se jedí hlavně s hořčicí. Pokud jste si mysleli že jsme jediní, kdo opéká buřty, hrubě jste se zmýlili. Makkara, finský buřt, neodmyslitelně patří k víkendům a dovoleným v přírodě každého Fina.

Hrášková polévka – finská tradice

Ve čtvrtek můžete ochutnat tradiční finskou hráškovou polévku, hernekeitto, s masem a hořčicí. Jako dezert jsou ten den servírovány skvělé lívance s jahodami. Zvyk pochází z doby, kdy se lidé v pátek postili a o den dříve vždy jedli výživné jídlo. Jednodušší, ale velmi chutnou hráškovou polévku, lze koupit i v obchodech.

Žitný chléb (ruisleipä) je nedílnou součástí finské studené stravy. I v malém obchůdku je výběr alespoň z deseti druhů. Lehkým občerstvením je i pečivo karjalanpiirakka, které se plní rýží a podává se jak studené, tak i teplé. Vyzkoušejte i místní sýr oltermannia a aurajuusto.

Tradičním finským výrobkem, který slaví úspěch i za hranicemi, je hořčice. Nejznámější značkou je Turun sinappi a Auran sinappi.

Finské lesy jsou v létě plné borůvek a brusinek, z kterých se kromě desertů vyrábějí chutné marmelády. Pro nás méně známým, ale pro Finy tradičním ovocem, je žlutý plod zvaný lakka neboli ostružník moruška. Tvarem připomíná ostružinu, ale chutí je moruška zcela výjimečná. Pokud nemáte to štěstí a nebudete se v srpnu toulat finskými bažinami, kupte si alespoň marmeládu, případně likér z morušek.

Finské restaurace

Nejlevněji se najíte v malých samoobslužných restauracích nazývaných Baarl nebo Kahulla. Obědy, které představují hlavní jídlo dne, se podávají mezi 11 až 15 hodinou ve formě švédských stolů. Vybrat si můžete z polévek, salátů, studených rybích pokrmů, chleba, teplých masových jídel, kávy i moučníků.

Pitný režim Finů

První cesta zaměstnanců, studentů a možná úplně všech Finů po ránu vede ke kávovaru. Teprve poté začnou fungovat a pracovat. Jsou to právě Finové, kteří vévodí světovým žebříčkům ve spotřebě kávy na osobu.

Finové si drží bezpečný a obrovský náskok před ostatními zeměmi světa. Průměrný obyvatel této země zkonzumuje ročně 12 kilogramů kávy, což je například třikrát více než průměrný Čech. Tradičním sladkým zákuskem ke kávě je pulla ve tvaru stočeného copu, ochucená kardamomem, skořicí a posypaná cukrem. Často se také setkáte se skořicovými rohlíčky.

Jedním z nejpopulárnějších nápojů ve Finsku je tzv. lonkero. Původně jde o mix grepové limonády s ginem, dnes se ovšem prodává téměř s jakoukoliv příchutí. Dalším oblíbeným nápojem, zejména mladých, je sideri.

Nejpopulárnějším alkoholickým nápojem ve Finsku stále zůstává pivo. Nejznámější značky jsou Karhu, Karjala, Koff, Lapin Kulta a Olvi. Třetinka piva vyjde v supermarketu přibližně na 1 – 1,5 eura. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si všechny výše zmíněné nápoje samozřejmě objednat i v restauracích, barech a na diskotékách, ale počítejte s cenou za půllitr piva od 4 eur výše.

Tvrdý alkohol prodává jen stát

Finové mají samozřejmě v oblibě i silnější alkoholické nápoje. Populární jsou například lékořicové a peprmintové likéry a brandy, Koskenkorva nebo likér z morušek.

Dovoz a prodej nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 4,8 procenta je povolen pouze státnímu monopolu Alko a to pouze zhruba do 17 hodin. Ostatní alkohol můžete nakoupit v supermarketech.

Nejznámější finská vodka, Finlandie, se vyrábí nedaleko Helsinek z čisté ledovcové vody ze 180 metrů hlubokého vrtu a ze šestiřadého ječmene, který dozrává pod půlnočním sluncem.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments