Přežili jsme přistání na jednom z nejděsivějších letišť na světě a ve večerních hodinách už nasáváme květy provoněný vzduch Madeiry. Všichni míří k autobusové zastávce nebo do místních autopůjčoven, jenom my přeskakujeme pangejty a zvedáme palec k jasnému gestu.

Desetiminutové postávání přineslo své ovoce a zastavil nám místní Madeiřan. Cestu nám zkrátil povídáním o ostrově a ukázal nám bydliště Cristiana Ronalda, nejslavnějšího rodáka ostrova. Hrdě vyprávěl o jeho začátcích fotbalové kariéry, kterých se stal svědkem, jelikož si párkrát zahrál proti jeho týmu.

Po dvaceti minutové jízdě se před námi otevřelo hlavní město ostrova, rozsvícené vánoční výzdobou, kterou berou Portugalci velice vážně. Ostrov můžete navštívit během celého roku, ale právě adventní období má své jedinečné kouzlo, které vyvrcholí bujarými oslavami Nového roku, za doprovodu (údajně) největšího ohňostroje v Evropě.

Stručně a jasně o Funchalu

Město bylo založeno portugalskými přistěhovalci. Rychle bohatlo na obchodu s cukrem a brzy začaly mezi břehy řek, které v těchto místech ústily do moře, vyrůstat elegantní stavby. Dnes žije ve Funchalu skoro polovina obyvatel celého ostrova, tedy 130 000. Město se každým rokem rozrůstá více nahoru na okolní horské svahy a připomíná tak trochu amfiteátr.

Kde začít?

Hlavní turistická třída, Avenida Arriaga, se skvěle hodí jako výchozí bod na prohlídku Funchalu. Všechno je relativně kousek a můžete se v okolí centra pohybovat pěšky. Ulice skrývá nejznámější památky města a lemují ji příjemné kavárny a restaurace. V období adventních svátků dokonce nespočet trhů, které se prodává tradiční zboží a nesmí chybět místní alkoholický nápoj poncha.

Na třídě stojí socha objevitele ostrova, Joao Goncalvese Zarca, a katedrála Sé z konce 15. století.

Co musíte navštívit

Funchal je tvořen centrem, východním starým městem a západní turistickou zónou. Jde vlastně o hlavní a jediné větší město na ostrově. Dávnou historii můžete objevovat na církevních stavbách i protipirátských pevnostech. Najdete tu muzea a historické památky.

1. Staré město

Zona velha, neboli staré město, na vás dýchne původní atmosféru města z 18. století. Večer tady bývá živo, jelikož se do původních rybářských domků nastěhovali restaurace a bary. Co by kamenem dohodil, se nachází kabinková lanová dráha. I když se během jízdy otevírají nádherné výhledy, 15 euro za několika minutovou jízdu na vrcholek Monte, mi přišlo zbytečné.

2. Přístavní promenáda

Ulice moře, Avenida do Mar, je hlavní dopravní tepnou a zároveň vyhledávaným korzem Funchalu. Široká přístavní promenáda je oblíbeným místem procházek cizinců, ale i domácích obyvatel, a nabízí krásný pohled na celý Funchal. V přístavu kotví rybářské a obchodní lodě, ale také zaoceánské parníky.

3. Pevnosti Funchalu

Pevnost São Tiago se nachází na východním okraji zálivu a se svítivou žlutou barvou zdiva, je v jinak bílých baráčkách nepřehlédnutelná. Po schodišti se dostanete až na střešní terasu, odkud je krásný výhled.

Pevnost Fortaleza de São Lourenço patří k pásu pevností, které obklopují Funchal již od 17. století. V dnešní době slouží vládě jako rezidence ministra republiky a vojenského velitele. Pouze v určitých dnech je povolen vstup veřejnosti.

Poslední z trojce pevností je Fortaleza de São João, vybudovaná na 111 metrů vysokém pahorku, a nabízí tedy jeden z nejlepších výhledů na centrum Funchalu.

TIP! Pokud vás Madeira okouzlila a chtěli byste se dozvědět více o zelené perle Atlantiku, zajděte se podívat na Madeira film experience, kde promítají každou půl hodinu dokument, který vám prozradí mnoho zajímavostí a poučných informací, o tomto neuvěřitelném ostrově.

4. Vůně a barvy místního marketu

Mercado dos Lavradores, tržnice rolníků, vystavěná ve stylu art deco nabízí bohatství celého ostrova. Jedná se o dvoupatrovou budovu, kde se nachází rybí, zeleninový, ovocný a květinový trh.

Každý den sem květinářky v tradičních krojích přinášejí množství překrásných čerstvých a voňavých květin a v pátek a sobotu se sem navíc sjíždějí rybáři, zemědělci a obchodníci z celého ostrova. Nicméně tržiště je otevřeno od pondělí do soboty, vždy od rána do pozdního odpoledne, nebo do vyprodání zboží.

5. Park Santa Catarina

Nad přístavní zátokou se rozprostírá rozsáhlý park s exotickými stromy, květinovými záhony a jezírkem, Parque de Santa Catarina. Jeho poklidná atmosféra, volný vstup a krásný výhled na město, je nejlepším místem, kde si vychutnat láhev dobrého vína, koupenou v nedalekém supermarketu Pingo Doce.

6. Pahorek Monte

Nejvyhledávanějším cílem v okolí je Monte, zejména kvůli krásnému výhledu na město a Atlantik, bohaté vegetaci a blízkosti od centra Funchalu. Na pahorku se nachází poutní kostel Nossa Senhora do Monte a krásný městský park, který se táhne směrem do údolí. Na Monte jezdí v pravidelných intervalech městské autobusy číslo 20, 21 a 48, nebo již zmíněná lanovka.

Na saních i v létě

Před schody do kostela čeká skupinka mužů, celí oblečení v bílem s proutěným kloboukem na hlavě. Jedná se o řidiče tradičních proutěných saní, kteří vozí zákazníky v již historických povozech dva kilometry po silnici směrem do údolí. Jízda na saních bez sněhu a mezi jedoucími auty je na celém světě unikátní, ale cena 30 euro mě odradila.

Řidiči saní mají vlastní cech, do něhož se musejí narodit. Saně řídí a brzdí botami vždy dva muži. Otcem této madeirské zvláštnosti je prý britský obchodník, který se zabýval myšlenkou, jakým dopravním prostředkem by se rychle a pohodlně dostal do své kanceláře dole ve Funchalu.

Monte nabízí i prohlídku rozsáhlé botanické zahrady Jardim Botanico a zahrady Tropical Garden. Nedaleko odtud se nachází další zahrady, tentokrát zahrada orchidejí a park chráněného ptactva.

Kde se ubytovat

Nejlevnější variantou ubytování jsou místní hostely. Vřele doporučuji hotel Po do Sol Hospidaria, který se nachází kousek od centra, pyšní se starobylou architekturou ostrova a ráno vás vzpruží prostší, ale chutná snídaně. Za to vše jsme platili 20 euro za pokoj.

Kam za poklady místní kuchyně

Portugalský řetězec supermarketů, Pingo Doce, nabízí nejenom cenově dostupné potraviny, ale mnohdy i bufet s lokálním medeirských jídlem. Cena jídla se odvíjí od váhy a záleží na vás, co si naberete ze široké nabídky polévek, pokrmů z masa, ryb a nejrůznějších příloh. Ať si naberete brambory nebo steak z tuňáka, zaplatíte cca 11 euro za kilo. Vydatný oběd vás tak vyjde na 5 euro i se sklenkou vína. Přímo v centru se nachází obchodní dům Dolce Vita Funchal, kde naleznete nejbližší jídelnu Pingo Doce.

Pokud máte dostatek bankovek v kapse, výběr zdejších restaurací je opravdu bohatý. Nicméně počítejte s průměrnou cenou jídla od 10 euro + víno.

Stejně jako v Portugalsku patří i na Madeiře ke stavitelské tradici modrobílé ozdobné kachle azulejos. Nejstarší z nich pocházejí ze 17. století a dodnes jsou dekoračním prvkem, ale zároveň chrání zdivo před horkem a povětrnostními vlivy.

Doprava po městě

Přímo v hlavním městě funguje městská hromadná doprava žlutými autobusy. Trasy autobusů jsou rozděleny do zón podle vzdálenosti od centra a podle toho se odvíjí také cena jízdenky, která se pohybuje od 1,07 do 1,90 euro za zpáteční. Jízdenky se dají koupit u větších zastávek nebo o trochu dražší přímo u řidiče. Lze zakoupit i týdenní turistickou permanentku, která se vyplatí v momentě, pokud ve Funchalu bydlíte alespoň několik dní (cena je 14,96 EUR a při její koupi je nutné předložit pas).

Pokud nemusíte, nejezděte do Funchalu autem, bývají zde velké dopravní zácpy. Na obou koncích jsou velká placená parkoviště. V centru se parkovat téměř nedá, až na modrou zónu, která je u přístavu a jsou u ní parkovací automaty.

Okolí města

Také okolí Funchalu stojí za to prozkoumat. Do výšek láká překrásným výhledem plošina Cabo Giaro, navštívit můžete i vesničku, ve které pobýval Winston Churchill, projít se hlubokým údolím jeptišek nebo rozjímat u ohromné sochy Ježíše. Do okolí města sice jezdí autobusy, ale cestován automobilem je rozhodně snazší, pohodlnější a v konečné fázi i možná levnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *