Na břehu Rudé řeky se rozkládá hlavní město Vietnamu, Hanoj. Zde se exotická Asie dokonale mísí s dynamickou tváří kontinentu. Mračna motorek se denně ženou klikatou spletí uliček Staré čtvrti, která je kotlem komerce již přes tisíc let, a pořád je tím nejlepším místem k poznání tepu tohoto znovuožívajícího města.

V Hanoji naleznete všechno – starodávnou historii, koloniální dědictví i moderní architekturu. Toto sedmimilionové město je nejlepším místem k pochopení paradoxu, kterým je současný Vietnam. Právě tady se totiž mísí nejrůznější etnika, kultury, náboženství, myšlenky a ideje, které tomuto místu propůjčují neopakovatelné kouzlo.

Pulsující město s perfektní kuchyní okouzlí každého, kdo vejde

Při pohybu v Hanoji, si všimnete stálé přítomnosti a pohybu pouličních prodejců jídla. Hanoj je vyhlášeným místem pouličního stravování. Každý den ať místní či turisté vysedávají v úzkých uličkách města na miniaturních plastových židličkách a to hlavně ve večerních hodinách.

Doprava

Letiště Noi Bai se nachází přibližně 40 km severně od centra Hanoje. Z letiště se do centra dostanete taxíkem, místními autobusy nebo autobusy letecké společnosti Vietnam Airlines.

V Hanoji je hustá síť autobusových spojů, které jezdí téměř na jakékoli místo ve městě a do okolí. Nicméně autobusová doprava je poněkud složitá a nepřehledná. Podívejte se na autobusovou mapu Hanoje, pokud se v tom vyznáte, tak vám gratuluju. Osobně se nám osvědčilo hledání spojů přes Google maps, kde se zobrazí čísla spojů, odkud odjíždějí a počet zastávek cestou. Nicméně celé centrum Hanoje, i s hlavními památkami, se dá během pár dnů hravě projít pěkně po svých.

Ubytování

Ve Staré čtvrti je velmi široká škála ubytovacích kapacit různých kategorií. Většina z nich je na velice slušné úrovni a na velice dobrém výchozím bodě pro objevování města. Ceny jsou nízké a začínají již od 150 000 VND/pokoj. Osobně doporučuji rezervovat si ubytování předem, alespoň na první den. Město navštěvuje spousta turistů a může se lehce stát, že budete dlouhé hodiny hledat volné, pěkné a levné ubytování.

Co neminout při návštěvě Honoie

1. Stará čtvrť Hanoje

Návštěvu Staré čtvrti v Hanoji si nesmíte nechat ujít, právě zde nasajete pravou atmosféru města, odpočinete si při procházce kolem jezera a objevíte zde perfektní restaurace s místní kuchyní. Hanoj je obrovské město, kde je prakticky možné nakupovat kdekoliv a cokoliv. Hlavně ale v samotném centru Staré čtvrti u jezera Hoan Kiem. Koupíte zde všechno, co budete chtít nebo potřebovat, od levného zboží po luxusní značkové produkty.

2. Jezero opředené legendou

V samém centru Hanoje, kousek od Staré čtvrti, leží legendární jezero Hoan Kiem. U tohoto jezera se pohybuje spousta turistů i místních obyvatel, kteří sem chodí sportovat, fotit se anebo jen odpočívat. Historie jezera je spjata s želvou, která zde žila v 15. století, a poskytla kouzelný meč králi Le Loiovi. Králi se díky tomuto meči podařilo vyhrát bitvu za nezávislost a porazit čínskou dynastii Ming. Meč byl navrácen po vítězství želvě, která ho má dle pověsti stále u sebe.

3. Rozmanitost na každém kroku

V západní části od Hoan Kiem jezera naleznete většinu zajímavých hanojských památek. Jsou jimi např. Hanojská katedrála, Ho Či Minovo mauzoleum a muzeum, Jedno pilířová pagoda, Chrám literatury, Královské město Thang Long, pagoda Tran Quoc, Quan Su pagoda, Mozaiková zeď, muzeum etnologie, Leninův park a další.

4. Vietnamské etnologické muzeum – kulturní dědictví 54 etnických menšin.

Jedno z nejvýznamnějších muzeí Vietnamu je Etnologické muzeum v Hanoji. Zachovává kulturní dědictví 54 etnických skupin, které žijí převážně na severu země. Artefakty, předměty, zvyky, obydlí, oděvy, fotografie a další naleznete právě v tomto muzeu.

Muzeum má 2 expozice – vnější, kde můžete vidět obydlí a stavby obyvatel, a vnitřní kde jsou vystavovány šperky, oblečení, nástroje, kroje a další tradiční předměty denního užitku. Po celý rok navštěvuje muzeum spousta cestovatelů, nejlepší je však navštívit přímo některé vesnice na severu země a zažít odlišnost jednotlivých etnických skupin na vlastní kůži.

5. Vodní loutkové divadlo – velmi navštěvovaná hanojská atrakce.

Tradice vietnamského divadla přišla původně z vesnic, kde divadlo bylo hrané s loutkami ve vodě. Stalo se velice oblíbené, a proto bylo divadlo roku 1969 založeno i v Hanoji. První hry ve spojení loutek a živých lidí se začaly hrát v roce 1990 v hanojském divadle Thang Long.

Obsahem vodního loutkového divadla jsou hlavně hry ze života prostých zemědělců (život na vesnici, pěstování rýže, chov bůvolů…) a historických legend. Loutky jsou vyrobeny ze dřeva fíkovníků a jsou vysoké až 90 cm. Vystoupení doprovází tradiční vietnamská hudba a vyprávění ve vietnamském jazyce. Vodní loutkové divadlo v Hanoji zcela jistě stojí za návštěvu pro ty, co milují kulturu.

6. Drak sestoupil a vytvořil úchvatnou zátoku Halong

Halong je jedno z nejkrásnějších míst ve Vietnamu, proslulé především díky svým vápencovým skalám, které náhodně vystupují z moře. Návštěvníci zde mohou obdivovat tisíce tajuplných ostrůvků s plovoucími vesnicemi. Tato tajemná krajina vápencových ostrůvků úchvatné krásy byla v roce 1994 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Název Halong znamená, kde drak sestupuje do moře. Podle legendy byly ostrovy vytvořeny velkým drakem, který žil v horách a jak se ubíral k pobřeží, pohyby ocasu vyhloubily údolí, které se zalilo mořem.

Součástí této majestátní krajiny jsou ale i davy turistů, prodejci nabízející cetky a zbytečně předražené ceny výletů. Možná i z principu a kvůli špatnému počasí, jsme se rozhodli tento přírodní úkaz přeskočit a nechat si návštěvu na příště.

Hanoj se vryla do našich srdcí velice rychle, ale už je čas se posunout zase o kus dál. Naší poslední zastávkou ve Vietnamu byl tří denní výlet do severního království Sapy.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments