Město Jaipur (Džajpur) je známé také pod názvem Růžové Město. Se třemi milióny obyvatel je to hlavní a největší město indického státu Rajasthan a vůbec první plánovitě postavené město v Indii.

Zajímavostí města Jaipur není jenom jeho historie a krásné památky, ale právě kouzlo jeho půdorysu, který je vybudován ve tvaru mandaly. Město Jaipur, je součástí tzv. Zlatého torjúhelníku, kam míří nejvíce turistů. Trochu uměle vytvořená kolekce měst Dillí, Ágra a Jaipur, spolu souvisí velmi málo.

Doprava

Nejjednodušší způsob dopravy je vlakem, který odjíždí z Nového Dillí několikrát denně. Pokud nemáte v Indii dostatek času, můžete využít noční spoj. Na dopravu po městě doporučuji tuk tuk, jelikož Jaipur nabízí mnoho krásných památek, které jsou rozeseté po celém městě a jeho okolí.

Celodenní pronájem tuk tuku

Pokud do Jaipuru dorazíte vlakem, smělí tuk tukáři se o vás budou prát ještě před nádražní budovou a budou vám nabízet celodenní program ve městě. Dejte si pozor, na co kývnete. Často se jedná o nezkušené řidiče, kteří vás budou vláčet do turistických, předražených obchodů a restaurací. Je tedy nutné se o všem informovat dopředu, ať předejdete nepříjemnostem. Za bohatý celodenní program za doprovodu hlasité indické muziky a kličkování v chaotické indické dopravě (klobouk dolů nad zdatností řidičů), jsme zaplatili 750 IND.

Ubytování

Couchsurfing nezklamal ani ve městě Jaipur, kde jsme bydleli u Inda, který v rámci dobré karmy, nechává couchsurfaře přespat zdarma na jeho hotelu. Karma nejspíš zafungovala, jelikož náš hostitel Deepak, vlastní další dva podniky. Jedním z nich je i disko klub u hotelu Shikha, který každý večer praská ve švech.

Nejsou to ovšem turisté, ale místní Indové, kteří tvoří hlavní klientelu. Nikdy by mě nenapadlo, jak moc jsou Indové schopni pít a utrácet nemalé peníze za alkohol. Barmani nestíhají uhasit žízeň zběsilých Indů a na pivo jsem si musela vystát dlouhou frontu. Popravdě jsem ani nepotřebovala pít. Stačilo se podívat na parket, kde jako utržení ze řetězu tančí místňáci, a o zábavu bylo postaráno.

Jaipur, nejzajímavější město zlatého trojúhelníku

Legend, které vysvětlují, proč je Jaipur růžový, je několik. Jedna z nich vypráví o návštěvě královny Victorie a jejího syna Eduarda, kteří přijeli potvrdit jmenování Victorie císařovnou indickou. Tehdejší vladař se rozhodl na počest příjezdu královny obarvit celé město na růžovou barvu, která je v Indii chápána jako barva pohostinnosti.

Jiná legenda ovšem říká, že princ Eduard postrádal dobrou paměť a nemohl si zapamatovat, která města v Indii vlastně navštívil. Císař se tedy rozhodl zjednodušit mladému princi situaci a nařídil obarvit Jaipur na růžovo, Puskhar na bílo, Jodhpur na modro a Jaisalmer na žluto. Ať tak, nebo tak, jisté je, že barvy městům zůstaly a podtrhují jejich krásu dodnes.

Jantar mantar

Nedaleko od vstupní brány městského paláce se rozkládá astronomická observatoř, největší z pěti, které vybudoval vášnivý astronom a bojovník Jai Singh. Vše, co zakladatel Jaipuru dělal, dělal naplno, a tak i své touze po poznání vesmíru vyšel vstříc a nechal postavit velmi promyšlenou a na svou dobu velmi moderní venkovní observatoř.

V areálu se nachází 16 přístrojů, jež připomínají obří sochařská díla. Každá stavba má svůj specifický účel – měření pozice hvězd, výpočty zatmění apod. Její konstrukce je světový unikát. Například sluneční hodiny Samrat – jantra určí čas s přesností 2 minuty. Některé stavby se používají dodnes – měření teploty, období monzunu. Doporučuji prohlídku s průvodcem, jenom tak oceníte dovednosti architektů a osvícenost vladaře.

Pokud plánujete navštívit více památek v okolí, doporučuji zakoupit hned vedle městského paláce composid ticket, který nabízí zvýhodněné vstupné na nejznámější památky. Jestliže vlastníte studentskou kartu, neváhejte si ji vzít sebou. Plné vstupné vás vyjde na 1 000 INR, kdežto jako student zaplatíte pouze 200 INR.

Hawa mahal – palác větrů

V rámci kombinovaného lístku můžete navštívit i nejznámější stavbu v Jaipuru – Hawa Mahal. Palác větrů je dokonalou ukázkou indické architektury 18. století. Může se chlubit detailním propojením vnější podoby s užitou hodnotou či kombinací náboženského vlivu s praktickým využitím.

Tvar stavby ne nadarmo připomíná korunu nejvyššího hinduistického boha Krišny. Krišna se rád obklopuje ženami a umí si užívat. Právě Mahárádža Sawai Jai Singh se stavbou Paláce větrů tak trochu připodobnil Krišnovi. 953 okének bylo určeno ženám, kterým se vladař rozhodl poskytnout střechu nad hlavou. Okénka byla kryta důmyslnou mřížkou, která umožňovala ženám pohled ven, ale zároveň je chránila před zvědavými pohledy. Zdi růžové fasády skrývají nejedno tajemství a možná pohled z arkýřových oken a balkónů vám umožní vcítit se do žen harému.

Amber palác

Amber je bývalé hlavní město státu Jaipur, kde původně žila královská rodina, než se byla nucena přestěhovat kvůli nedostatku vody a půdy. Pevnost postavil koncem 16. století rádža Man Singh.

Pevnost se nachází 11 kilometrů za městem. Připravte si klobouky a dostatek tekutin. Cesta vede vzhůru a je plná žebráků. Paradoxně to ale nebyli žebráci, kteří mě otravovali, ale Indové se smartphony, prahnoucí po fotce s Evropankou. Splavená a celá rudá jako rajče, jsem toho měla po sté žádosti už plný zuby a prosby Indů o fotku jsem ignorovala.

Prohlídka zahrnuje halu Diwan-i-Am, Zrcadlový palác Šiš Mahal se soustavou vypouklých skel, Ganéšovu bránu, komnaty 12 maharádžových žen a letní rezidenci. Na kopci se tyčí vojenská pevnost Jaigarh, kterou vybudoval roku 1726 Jai Singh II. Za menší poplatek si můžete u vstupu zapůjčit audio průvodce v angličtině.

Vodní palác

Kousek od Amber paláce, cestou zpět do centra, se po levé straně nachází krásný vodní palác, stačí přibrzdit a kouzelné panorama si vyfotografovat.

Albert hall muzeum

Jižně od městských zdí, uprostřed zahrad Ram Niwas, stojí architektonicky impozantní budova Albert Hall, ve které se nachází špatně udržované muzeum. Budova muzea byla navržená britským architektem Samuelem Swintonem Jacobem a posléze postavena v roce 1876, na počest anglického prince Alberta (vstupné je v rámci kombinovaného lístku).

V horním patře naleznete obrazy maharadžů, kolekce miniatur a ručních výrobků. V přízemí pak sbírku kostýmů a jiných předmětů z Rajasthanu zobrazující obyvatele a život na venkově.

Nahargarh fort – Tygří pevnost

Vysoko nad městem se vypíná Tygří pevnost. Dvoukilometrová procházka do kopce nad městem se určitě vyplatí. Odměnou je uchvacující pohled na celé město, rozkládající se v údolí, a praštěné opice pobíhající všude okolo (pokud vám zbyde čas a energie, navštivte Monkey temple – Opičí chrám).

Pevnost, původně známá jako Sudarshangarh, postavil v roce 1734 Sawai Jai Singh, druhé patro přistavěl v letech 1868-69 Ram Singh II a později, počátkem našeho století, stavbu rozšířil maharadža Sawai Madho Singh II.

Musíte ochutnat

Kromě krásných památek, musíte navštívit obchod s tradičním nápojem lassi. Obchod se se jmenuje Lassiwala, a již od roku 1944, vyrábí přímo před vašima očima to nejlepší lassi ve městě. Raritou jsou i hliněné sklenice na jedno použití.

Vyhlášenou pouliční dobrotou je kachori. Za nejlepší smaženou svačinkou, plněnou cibulovou směsí, vyrazte do Rawat Mishthan Bhandar.

Nakupování

V uličkách starého města můžete nakoupit, na co si jen vzpomenete. Jako v celé Indii, i zde vás lidé na ulici budou zastavovat, někteří jen ze zvědavosti, aby se zeptali, odkud jste, jak se vám zde líbí a podobně, jiní vás pozvou na čaj, což obvykle znamená, že vás zavedou do svého obchodu anebo do obchodu, kde dostanou za zákazníka provizi.

Jaipur je asi nejznámější zpracováním a exportem drahokamů a polodrahokamů, které se zde dají pořídit relativně levně, ale musíte si dát pozor, abyste nenaletěli. To platí ostatně při každém nakupování. Mimo drahých kamenů můžete koupit stříbrné šperky, výrobky ze slonoviny, ale především z velbloudí kosti – figurky hinduistických bohů a bohyň, náhrdelníky apod. Dalším oblíbeným zpracovávaným materiálem je mosaz, mramor, a výrobky z velbloudí kůže.

Žasnu nad faktem, že každý Ind má strýce nebo bratra, který vlastní továrnu s výrobou látek, zlata nebo čehokoliv dalšího. Snažila jsem se vzdorovat neodbytným obchodníkům, ale nakonec jsem neodolala nádherným vzorům látek, a krásnou deku s mandalou, si musela pořídit.

680 thoughts on “Jaipur, město natřené na růžovo”

  1. pharmacies in mexico that ship to usa [url=https://mexicandeliverypharma.online/#]medicine in mexico pharmacies[/url] medication from mexico pharmacy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *