Kambodža dokáže nabídnout francouzský šarm Indočíny, nádherné chrámy, divokou džungli, panenské pláže i nedotčený venkov. Jistě vás také okouzlí pohostinní obyvatelé, kteří si i přes smutnou historii země, stále udržují úsměv na tváři a optimisticky hledí vstříc nové budoucnosti. Z dob, kdy byla Angkorská říše všemocným impériem, se dochovaly ohromující stavby a spoustu návštěvníků si nenechá ujít prohlídku chrámového komplexu Angkor, perlu světového dědictví UNESCO.

Kambodža je království v Jihovýchodní Asii, které naproti sousednímu Thajsku, zůstává téměř nedotčeno turistickým ruchem. Země nese bohaté dědictví mocné říše Khmerů, ale také bolest ze 70. let, kdy zde docházelo ke zvěrstvům Rudých Khmerů, kteří za cenu života několika milionu obyvatel, hodlali proměnit zemi v rolníky a jedno velké zemědělské družstvo. To už je naštěstí historií a dříve neprodyšná opona se začíná pomalu otevírat světu a Kambodža ukazuje svoji pravou exotickou tvář.

Kambodža? Čím dříve, tím lépe

Pro mnohé je Kambodža zaostalou zemí, kam nemají důvod vyrazit. Léta konfliktu, Khmerská genocida a občanská válka zemi poznamenaly a zpomalily její rozvoj, avšak v posledních letech zde došlo k velkým změnám a Kambodža se čím dál více dostává do hledáčku cestovatelů z celého světa. Mezi většími městy již existují pravidelné každodenní spoje a dříve prašné cesty se přeměnily na betonové silnice. Kambodža je na cestě k čilému turistickému ruchu a vyplatí se jí navštívit co nejdříve.

Krása nedotčené přírody

Země je pokryta bujnými deštnými lesy, pastvinami a rýžovými poli, ve vysokých horách pak borovými lesy. Protéká jí jihoasijský veletok Mekong, na němž existenčně závisí většina obyvatel a severozápadně od metropole Phnompenhu se rozkládá největší jezero JV Asie –  Tonlé Sap.

Kdy vyrazit

Klima určují dva monzuny. Chladný a suchý severovýchodní monzun od listopadu do února a vlhký jihozápadní monzun od května do října. V období od listopadu do března panují nejpříznivější klimatické podmínky, proto je toto období vhodné jak na návštěvu památek ukrytých hluboko v kambodžské džungli, tak i za válením na pláži.

Vízum

Vízum není nutné zařizovat předem. Pokud do země vstupujete letecky, obdržíte ho po příletu v Phnompenhu nebo v Siem Reapu, dále pak na pozemních hraničních přechodech v Poi Petu a Krong Koh Kongu (viz níže).

Očkování, jazyk a měna

Povinná nejsou žádná očkování a záleží pouze na vašem selském rozumu.

Úředním jazykem je khmerština. Jelikož se vyvíjela poblíž ustálenějších jazyků, je velmi podobná thajštině a vietnamštině. Ve větších městech není problém se domluvit anglicky.

Oficiální měnou Kambodži je riel, KHR, s kurzem 1 000 KHR = 6,3 Kč. Bez problému můžete běžně platit i USD, ale částky vám obchodník vždy zaokrouhlí na celé dolary.

Doprava

Do Kambodži se dá dopravit letecky, buď do hlavního města Phnom Penh nebo do třetího největšího města, Siem Reap, proslulého svou blízkostí k věhlasnému Angkor Watu. Hodně cestovatelů do země přijíždí z Laosu, Vietnamu a Thajska pozemní cestou.

Z Bangkoku do Kambodže

Nejlevnější variantou je cesta vlakem z Bangkoku do Aranyaprathet (vlak odjíždí dvakrát denně, cesta trvá cca 5 hodin a jízdné stojí cca 40 korun). Z nádraží vás odveze Songtue za 15 THB přímo na hraniční přechod Poi Pet. Také můžete jet autobusem nebo taxíkem. Poslední možností je koupě tzv. join ticket, který platí na trase Bangkok – Siem Reap.

POZOR! Na hranicích se budete muset obrnit pevnými nervy a trpělivostí. Nejprve vás budou uhánět zaměstnanci místních agentur, kteří za nemalý poplatek vyplní a zařídí vaši žádost o víza. Nenechte se strhnout davem a vyčkejte s žádostí přímo na hranice. Poté se vás budou snažit oškubat i místní úředníci. Nenechte se tedy zmást oficiální budovou. I oni si chtějí přivydělat na cigarety a alkohol, takže po vás budou vymáhat „povinný“ poplatek, který ovšem nemá s vízy nic společného. Musíte být trpěliví a nenechat se zmást ostatními, kteří poplatek zaplatí. Úředníci vás nechají několik desítek minut dusit ve vlastní šťávě. Spoléhají na váš strach a neznalost místních pravidel. V klidu vyčkejte a dříve nebo později vám vystaví víza za oficiální cenu 30 dolarů. Celý proces nám trval cca 2 hodiny.

Ani po obdržení víz nemáte vyhráno. „Oficiální“ kyvadlová doprava vás odveze na nádraží, kde nečeká nikdo jiný než cizinci a budou se vám snažit prodat předražené jízdné autobusem nebo dodávkou. Využili jsme sílu skupiny a už na hranicích jsme se spřátelili s partou Kanaďanů a Angličanů. Nenechali jsme se zastrašit hrozbami tipu „mimo nádraží je to nebezpečné“, „jinak se odsud nikdy nedostaneme“ atd. Zvedli jsme se na odchod a v tom se strhla vlna smlouvání. Jednu chvíli jsme si už mysleli, že se řidiči urazili a máme po legraci. I když nerozumím khmerštině, jsem si jistá, že padlo i pár nadávek. Nakonec neochotně, ale přeci jen, přijali naši nabídku a místo 10 dolarů za autobus jsme odjeli privátní dodávkou za 5 dolarů přímo do Siem Riep.

Doprava po zemi

V Kambodži se jezdí vpravo, i když to možná prvních pár hodin nemusí být zřejmé. Vzhledem k velice špatnému stavu cest se jezdí kudy to jde – vpravo, vlevo nebo prostě kolem polem nepolem. Cesty jsou bezpečné, ale raději se vyhněte cestování v noci.

Většina cest nemá asfaltový povrch, což se projeví na vašem oblečení a batohu v zavazadlovém prostoru. Dokonce je i celý autobus napuštěn dávkou štiplavého prachu. Není na tom ani o moc lépe cesta Siem Reap – Phnom Penh. Velká část úseku je stále ve velmi špatném stavu a jízda spíše připomíná účast na rodeu (dle posledních informací je cesta již asfaltová).

Častou formou meziměstské dopravy jsou hromadná taxi nebo autobusy, které vám za menší poplatek zajistí i agentura. Zajímavým zpestřením je i cesta lodí po jezeru Tonlé Sap. Po městě si většinou vystačíte chůzí. Na vzdálenější cesty pak můžete využít typický asijský dopravní prostředek tuk tuk nebo dopravní prostředek na vlastní pohon –  kolo.

Ubytování

Ceny ubytování v levnějších guest housech se pohybují od 5 do 10 dolarů. V ceně často bývá i snídaně a půjčení kola. I když jsme cestovali v hlavní sezoně, neměli jsme problém sehnat volné pokoje.

Jídlo a pití v Kambodži

Kambodžská kuchyně je valně poznamenaná chutěmi Indie a Číny, ale svůj vliv má i Vietnam a Thajsko. Nesmazatelnou stopu zanechala i Francie, z dob kdy byla Kambodža součástí Indočíny. Obyvatelé si tehdy oblíbili francouzskou bagetu, kterou si upravili k obrazu svému a dodnes je to jedno z nejpopulárnějších pouličních jídel.

Kambodža je rájem alkoholiků. Místní pivo Angkor stojí pár korun stejně jako rum, který jsme kupovali i za méně než dva dolary/litr.

Jídlo je tu o něco dražší nežli v Thajsku. Respektive můžete si dát zaprášené nudle u cesty nebo plněný sendvič na trhu, ale není zaručeno, že si dvakrát pochutnáte. Ani jako vegetariánka jsem neměla sebemenší problém najít bezmasé pokrmy. V Siem Reap a Phnompenhu se dokonce nachází několik skvělých vegetariánských restaurací, kde se najíte za rozumnou cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *