Hue je intelektuálním, kulturním i spirituálním srdcem středního Vietnamu. Hlavní město císařské dynastie Nguyen, zapsané na seznamu světového dědictví, je místem krásných paláců, pagod, hrobek a chrámů s bohatou historii, kulturou a v neposlední řadě zajímavou místní kuchyní.

Doprava

Hodinové zpoždění vlaku je na denním pořádku, ale určitě stojí za jízdu jednou z nejhezčích panoramatických cest ve Vietnamu, Danang – Hue. Jelikož se jedná o pár hodinový přesun, nepřiplatili jsme si za lepší třídu a jeli jsme tou nejnižší – hard seat.

Každé okno v nižší třídě je vybavené hned několika vrstvami a během cesty jsme konečně zjistili proč. První vrstvou je sklo, které se vždy zvedá, kvůli cirkulaci vzduchu. Další vrstvou je železná mříž, která ovšem vždy zůstává zavřená, a poslední je plechová roleta. Samozřejmě jsme chtěli nafotit krásná panoramata cestou, takže jsme zvedli všechny tři části. Ovšem focení nám překazilo první zastavení vlaku.

Než jsem se vůbec stihla vzpamatovat partička Vietnamek, která zahlédla naše jediné okno bez mříže nebo rolety, začala průlezem několika desítek centimetrů skákat skrz okno dovnitř vlaku. Plány jim zatrhl až průvodčí po několika minutách. S přísným zákazem opět otvírat okno, nám ho zabouchl před nosem.

Další z řady vegetariánských restaurací, která změní váš pohled na bezmasou stravu je jednoznačně Lien Hoa. Restaurace je vždy plná místních, což je sice dobré znamení a záruka kvality, nicméně to jde ruku v ruce s nepořádkem na stolech a pod nimi, který dokážou udělat jenom Vietnamci. Menu je ve vietnamštině a dlouho jsem s ním bojovala, ale podle mého názoru se nemůžete strefit vedle. Všechno bylo báječné a s každým soustem jsem se čím dál hlouběji zamilovávala do vietnamské kuchyně.

Krásy města a jeho okolí

Bývalé císařské město, jeden z mnoha pokladů Vietnamu, leží na břehu Voňavé řeky. Přestože ho Američané mohutně bombardovali, jeho krása přetrvává.

1. Citadela

Citadela pochází z roku 1804, jejíž mohutné zdi obklopují 3 města – civilní, císařské a zakázané. Bývalé opevnění hlavního města Kinh Thành, tvoří 10 km dlouhý val s vodním příkopem. Uvnitř se nachází královská pevnost s obvodem 2,5 km. Vstup do královské pevnosti byl umožněn čtyřmi velkými branami, z nichž největší a nejvýznamnější je jižní Polední brána Cửa Ngô Mọn, která sloužila jako hlavní ceremoniální vstup.

Uvnitř královské pevnosti se pak nachází samotné Zakázané město, které bylo vyhrazeno pro soukromý císařský život. Vstup byl povolen pouze eunuchům, které pro císařské konkubíny nepředstavovali žádnou hrozbu. Dnes jsou vítáni všichni. V současnosti se zvažuje možnost alespoň částečného postavení nejdůležitějších budov podle původního modelu.

Kromě mohutné Polední brány se do dnešní doby dochovalo jen několik síní a pavilonů, mezi nimiž vyniká zejména Síň nejvyšší harmonie Thái Hoà, ve které byl umístěn královský trůn. Pavilon Thái Bình Lầu sloužil jakožto královská čítárna, a po částečné rekonstrukci patří k nejzachovalejším objektům celého areálu. Pozoruhodný je chrám Thế Miếu zasvěcený královským předkům, v němž lze spatřit portréty jednotlivých králů.

2. Demilitarizovaná zóna a tunely Vietkongu

Z Hue se můžete vydat na prohlídku míst, které jsou spojeny s nedávnými dějinami země. Most Hien Luong se klene přes řeku Ben Hai, která tvořila hranici mezi severním a jižním Vietnamem, její okolí vešlo do historie pod názvem Demilitarizovaná zona, DMZ. Navzdory tomuto označení se však celá oblast stala místem prudkých bojů.

V DMZ můžete navštívit tunely Vietkongu, autentičtější než turisticky navštěvovanější lokalita nedaleko Saigonu Cu Chi tunely. Sběrači válečného šrotu v oblasti DMZ stále pátrají po zbytcích munice a krajinu dosud hyzdí krátery obřích bomb.

3. Jednodenní okruh v okolí Hue

Po prodlužování budíčku se nám konečně okolo 9. hodiny podařilo vyrazit. Nejprve jsme navštívili nejznámější pagodu Thien Mu, která se stala symbolem města. Její 21 metrů vysoká osmiboká věž byla postavena v roce 1844.

Po krátké zastávce jsme sjeli z hlavní cesty, kudy míří davy turistů, a vzdalovali se dál od města. Odměnou nám byl krásný venkov s hlavním dopravním prostředkem kolem, na kterém rošťačilo několik místních dětí. Každý nás oplatil úsměvem. Klid a mír doplňovali vodní buvoli, kteří se před náporem sluníčka až po krk schovávali v jezírkách okolo cesty.

Hlavním lákadlem jsou zejména královské hrobky dynastie Nguyen posazené jako koruny na březích Voňavé řeky v oblasti 2 až 16 kilometrů jižně od Hue.

Jelikož jsme se rozhodli navštívit pouze jednu hrobku (ostatně jsou si všechny podobné), zvolili jsme vznešenější a méně turistickou hrobku krále Minh Manga. Stavba je proslulá svou architekturou, která se harmonicky prolíná s okolní přírodou obklopenou lesy a jezery. Nejznámější a nejrozlehlejší je hrobka císaře Tu Duca, zasazená do příjemného parkového areálu. Poslední z nejznámější trojce je hrobka Khai Dinhe. Hrobka postavená na vrcholu kopce se od ostatních odlišuje svou jedinečnou strukturou, kde je patrný vliv evropského umění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *