Hlavní a zároveň největší město Ukrajiny, Kyjev, je unikátní metropolí, kterou přitom nenajdete na žebříčku nejnavštěvovanějších evropských měst. Možná škoda pro ekonomiku země, ale jedinečným plusem pro každého, kdo se sem rozhodne vydat, jelikož se nebudete muset brodit davy turistů.

Kyjev vyrostl na mohutné řece Dněpr a dodnes oplývá jedinečným kouzlem majestátnosti a vybízí k nejrůznějším aktivitám a nahlédnutí do strhující historie. Mohutné chrámy a kláštery se zlatavě třpytí do dáli, město je plné parků, širokých bulvárů, ale i malebných uliček, kde narazíte na přátelské místní obyvatele a velmi příznivé ceny. V neposlední řadě výborná ukrajinská kuchyně a krásné ženy, jsou zárukou nezapomenutelné návštěvy.

Není to ale jenom o nablýskané architektuře, která zdobí město, ale i o děsivých ohromných sovětských sídlištích a smutné historii země, jež provází obyvatele dodnes. To vše je smíchané v koktejlu zážitků, které vytváří jedinečnou metropoli, jež rozhodně stojí za pozornost každého cestovatele.

Kaštan jako symbol města

Dle mnohých článků, které jsem na tématiku „Kyjev – kdy vyrazit“ přečetla, je město nejhezčí v době, kdy kvetou kaštany. Jejich nádherné bílorůžové květy zdobí desítky parků, kyjevské ulice i široké bulváry.

Kaštany patří ke Kyjevu už několik desetiletí. Podle legendy to nechtěně „zavinil“ ruský car Mikuláš II., kterému se nelíbil kaštanový bulvár vysázený na jeho počest. Úředníci nechali přes noc stromy vykácet, avšak Kyjevané je zachránili a nasázeli po celém městě. Postarali se tak o image, kterou si město pěstuje napříč dějinami a režimy.

Jak tomu už u nás bývá zvykem, na Ukrajinu jsme se vydali přesně v opačné ročním období, tedy během měsíce listopad. Podzim už prohrál bitvu se zimou a ulice místo květů, brázdila námraza, poprašek sněhu a přes den panovaly teploty – 10 °C. Jediné, co nezmrzlo byla láhev s vodkou, která drží při životě mnohé obyvatele a pomohla i nám. Nelitovali jsme.

Top místa a zážitky

V Kyjevě jsme strávili dohromady 3 noci, což mi osobně přišlo tak akorát. Během této doby jsme stihli navštívit všechny vyhlášené památky, najít ukrytá místa, kam chodí jen místní, vypít litry vodky, zapařit s místními (a že to umí hodně dobře), ochutnat zač je toho ukrajinská kuchyně a vydat se po stopách nejsmutnějšího období, nejenom Ukrajiny, ale téměř celé planety, a to do útrob Černobylu.

1. Centrum města

Centrum září blahobytem, a čiší z něj hojnost. Hlavní třídu, Chreščatyk (Khreschatyk), lemují značkové obchody, luxusní restaurace a po ulicích se prohánějí přepychové limuzíny.

Jádro města, podobně jako v Praze Václavské náměstí, představuje náměstí Nezávislosti (Majdan Nezalezhnosti), pojmenované po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem nejenom náměstí, ale i současného Kyjeva je dívka v ukrajinském kroji. Stojí uprostřed náměstí na 45 metrovém sloupu, na hlavě má věnec a v rukou drží pozlacenou větev kaliny. Dle místních, je náměstí jakýmsi odrazem ukrajinské historie v kostce – představuje spletenec socialistického realismu, futuristických forem, bizarních uměleckých výjevů i pietních relikvií. Konaly se tu revoluce, ale je to také místo, kde se randí a oslavuje.

2. Matka Vlast (Rodina Mat)

Kontroverzní dominantou Kyjeva je ohromná nerezová socha Matka Vlast, postavená za sovětských časů.

Technické parametry

Výška sochy je 62 metrů, celková i s podstavcem je pak 102 metrů (Socha Svobody měří pouhých 46 metrů).

V jedné ruce socha drží 16 metrový meč o váze 9 tun, v druhé štít s erbem SSSR, který váží 13 tun.

Všechny stavební materiály svařené dohromady váží 450 tun.

Skelet sochy je ukotven v hloubce 17,8 metrů od vchodu do muzea. V této hloubce ho drží betonový základ o průměru 34 metrů.

Další zajímavostí sochy je Národní muzeum druhé světové války, které se nachází v samotném podnoží Matky Vlast – díky tomu místními přezdívané „muzeum pod sukní“. Muzeum se může pyšnit velice zajímavou a bohatou expozicí, kterou si určitě nenechte ujít!

3. Náboženská architektura

Na malém prostoru najdete hned několik nádherně zdobených pravoslavných chrámů s typickými zlatými věžičkami. Pokud vás tato tématika zajímá, hravě strávíte celý den prohlídkou těch nejzajímavějších architektonických unikátů. Ovšem krásné výhledy na pozlacené špičky se vám naskytnou i procházkou po okolí areálu. My jsme tak ušetřené vstupné raději projedli a propili…

Chrám sv. Sofie

Jedním z nejvýznamnějších budov celého města, jakási jeho duše, je pravoslavný chrám svaté Sofie (Žofie) z 11. století. Chrám se stal centrem vzdělanosti a kultury, sídlila zde první škola a knihovna v Kyjevské Rusi. Konaly se tady korunovace, podepisovaly (nejen) zahraniční smlouvy a přijímali významní hosté. Dodnes chrám patří mezi nejuznávanější evropské kulturní památky a není tedy divu, že je součástí světového dědictví UNESCO.

Kyjevskopečerská lávra (Kiev Pechersk Lavra)

Jedná se o unikátní klášterní komplex, jehož historie sahá také do 11. století. Jedná se o mužský klášter, který je v současnosti sídlem duchovního vůdce pravoslavné Ukrajinské církve – Volodymyra.

Chrám sv. Michaela

Posledním, z trojice pravoslavných architektonických skvostů města, je modrozlatý chrám sv. Michaela ze 12. století.

4. Dům s Chimérami

Kuriózní budovu postavil začátkem 20. století architekt Władysław Horodeck pro svou rodinu. Jedná se o betonovou stavbu se secesními prvky, kterou zdobí nejenom chiméry, ale i desítky ne-li stovky zvířat jako například sloni, nosorožci, antilopy, žáby, ještěrky, orli, hadi, dokonce i krokodýl.

V současnosti se jedná o trochu netradiční sídlo ukrajinského prezidenta. Pan prezident má nejspíš uměleckého ducha nebo velký smysl pro humor.

5. Zlatá brána (Zoloti vorota)

Zlatá brána je hlavní, triumfální a monumentální branou starodávného Kyjeva. Svůj název dostala podle Zlaté brány v Konstantinopoli, použité ke stejným účelům. Stavba brány, společně se stavbou Sofijského chrámu se připomíná v kronice roku 1037.

6. Rozlehlé parky

Kyjev je město zeleně a krásných parků. Stromům dominují již zmíněné kaštany, které kvetou na jaře. Ovšem i během mrazivého listopadového dne, jsme si náležitě užili procházky po parcích naplno. Nejhezčí pás parků se táhne od historického centra až po strmý sráz k řece Dněpr.

7. Černobyl

Rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků, který se při pobytu v Kyjevě naskytne, je výlet na místo havárie černobylské jaderné elektrárny a přilehlého města duchů Pripjať. Postapokalyptická atmosféra mě naprosto pohltila a Černobyl si rozhodně zaslouží vlastní článek, kde jsem sepsala všechny potřebné informace.

Místní kuchyně a kam za ní

Ukrajinská kuchyně je senzační a právě v Kyjevě naleznete největší koncentraci restaurací, kde si můžete objednat od místních specialit až po zahraniční pochoutky z Ruska či Turecka.

Stylové jídelny

Nejlevněji, a zároveň velmi dobře se lze najíst v „jídelnách“, kde se stravuje většina místních obyvatel. Na talíř si můžete naložit vše od typických knedlíčků, polévky boršč, až po pečené maso, dušenou zeleninu, saláty, ale i sladkou tečku nakonec a vše spláchnout točeným pivem nebo tradičním nápojem kvas.

Většinou jsme zaplatili okolo 100 UAH za jídlo se vším všudy (nějaký ten předkrm, polévka, hlavní jídlo, dezertík a pivo) a odcházeli nad míru spokojeni. V těchto tradičních jídelnách můžete snídat, obědvat i večeřet. Nicméně nabídka se vesměs nemění, takže po pár dnech vás rychle omrzí.

Ve městě nechybí ani tradiční trhy, kde koupíte vše od čerstvé zeleniny, ovoce, masa, sýrů až po tradiční nakládané domácí speciality od bábušky. 

Noční Kyjev

Kyjevané se umí bavit, což je ve městě vidět na první pohled. Desítky barů a klubů různého zaměření, různé cenové úrovně i kvality, najdete po celém centru a jeho širokém okolí. Nebojte se oslovovat místní, i přes to, že nejspíš budete bojovat s jazykovou bariérou – Ukrajinci jsou komunikativní, je s nimi sranda a než se nadějete z pátečního večera se stane sobotní ráno.

Příjemným podnikem s živou hudbou a vynikajícími koktejly je například Alchemist bar. Dále jsme zabloudili do stylové pivnice The Drinkery. Pivo a panáky vás zde vyjdou na pár korun, nemluvě o úterní akci all you can drink beer za 120 UAH (v přepočtu cca 100 korun).

Doprava po městě

Nejjednodušší variantou dopravy po městě je láhev vodky a následný teleport, ale to se může lehce zvrtnout…

Kyjev je rozlehlé město, kde žijí téměř 3 milióny lidí, takže dříve nebo později budete muset využít místní hromadnou dopravu. MHD je poměrně kvalitní, síť linek hustá a ceny v jednotkách UAH. Neexistují žádné celodenní nebo přestupní jízdenky, platit musíte za každou jízdu zvlášť. Bohužel neexistuje žádný oficiální web dopravního podniku, ale hravě jsme si vystačili s Google Maps.

Kyjevská stanice metra Arsenalnaya je nejhlouběji umístěnou stanicí metra na světě (105 metrů pod zemí).

Pro nás tak trochu netradičním dopravním prostředkem je tzv. maršrutka. Typický žlutý mikrobus brázdí ulice nejen v Kyjevě, ale i v celém zbytku země.

Ubytování

Záleží na vašich požadavcích, jelikož Kyjev nabízí opravdu od všeho trochu. Ve městě narazíte jak na luxusní, supermoderní hotely, útulné cenově výhodné hostely, tak i na prvotřídní autentické panelákové byty.

Pokud cestujete sami nebo v páru nejvýhodnější možností jsou backpacker hostely, kde ceny začínají na 250 UAH/noc. V partě kamarádů, což byl náš případ, je pak nejvýhodnější a zároveň nejpohodlnější pronájem celého apartmánu přes Airbnb. Za slušný byt v centru města jsme zaplatili stejně jako za noc v hostelu.

Jazyk

Po cestování v Rusku, jsem si byla téměř jistá, že jazykovou bariéru lehce zpraví pár panáků vodky. Nejenom že jsem měla pravdu, ale ukrajinština je podobná češtině natolik, že jsme po pár dnech objednávali jídlo, kupovali lístky na MHD a bavili se s místními v češtině. Ruština je určitě výhodou, ale rozhodně se dá obejít, a to vcelku snadno, i bez ní.

Měna a ceny

Měnou země je ukrajinská hřivna UAH, přičemž 1 UAH = cca 0,8 CZK. Eura nebo dolary vyměníte ve směnárnách, nebo lze platit kartou.

Dostatek peněz (ukrajinsky hroši) je pro drtivou většinu obyvatel stále těžké vydělat. Pro představu – Ukrajinci milují Česko, jelikož je prý dobře platíme.

Ovšem nízké platové ohodnocení se odrazilo i na cenně všech služeb, takže Ukrajina patří do jedné z mála zemí levnějších než Česko (v rámci Evropy). Panáka vodky si tu dáte za pár hřiven, stejně tak točené pivo nebo něco dobrého do žaludku. Na Ukrajině to zkrátka můžete roztočit ve velkém i s pár „hrochy“ v kapse.

Návštěvou Kyjeva to ale nekončí. Cestování po zemi je neskutečně levné a za pár korun, se dá vlakem dopravit do všech koutů. Vaší pozornosti by rozhodně nemělo uniknout nádherné město Lvov, město, kde začalo naše dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *