Rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků, který se při pobytu v Kyjevě naskytne, je výlet na místo havárie černobylské jaderné elektrárny a přilehlého města duchů Pripjať. Postapokalyptická atmosféra mě naprosto pohltila a zadřela se mi hluboko pod kůži.

Oblast v okruhu 30 km od Černobylu dostala jméno Exclusion Zone a je legálně přístupná pouze s průvodcem v rámci organizovaných výletů. Návštěvnost zóny je limitována, proto doporučuji rezervovat s dostatečným předstihem! Zejména po odvysílání minisérie Černobyl z produkce HBO, získala tato oblast na ohromné popularitě a proudí sem davy turistů. Spousta z nich však přijela pouze ulovit fotky na Instagram, nedbají zákazů a pokynů průvodce a smutný příběh největší jaderné katastrofy je většinou ani nezajímá.

Původně jsem zamýšlela sepsat pár řádků o havárii a co k ní vedlo, ale po shlédnutí minisérie Černobyl vám řeknu jediné – seriál by měl vidět každý, nehledě na to, zda se do Černobylu chystá či nikoliv. Se zatajeným dechem a husí kůží po celém těle jsem hltala každou minutu seriálu, a to i přesto, že jsem věděla, jak celý příběh skončí. V Černobylu jsem byla, viděla desítky dokumentů a četla několik článků pojednávající o tématice této tragédie, ale teprve po shlédnutí seriálu mi pořádně došlo, jak hrůzná a politicky odporná celá událost byla.

Co vás čeká a nemine

V Kyjevě operuje hned několik cestovních agentur, které nabízí vesměs stejný program. My jsme zvolili Solo East Travel, která je jednou z nejlevnějších a nejlépe hodnocených. Vše bylo perfektní od organizace až po skvělou průvodkyni.

Strávila jsem dlouhé hodiny čtením recenzí a udělala si průzkum ostatních agentur, jejichž program se lišil opravdu minimálně. V následujících bodech budu odkazovat na program našeho výletu. Ani jeden z nich byste si při návštěvě rozhodně neměli nechat uniknout a právě podle toho vybrat i agenturu.

1. Svoz z centra města

Program jsme zahájili odjezdem v 8 hodin ráno z náměstí Nezávislosti. Průvodkyně k nám nastoupila až cestou, kterou nám řidič zkrátil několika dokumenty na tématiku černobylské havárie.

2. Dytyatky checkpoint

První krátkou zastávkou je kontrola pasů na Dytyatky checkpoint, který se nachází na hranici Exclusion Zone. Zde máte možnost občerstvení, zakoupení suvenýrů a využít toalety.

3. Projížďka kolem opuštěných vesnic

Po vstupu do zóny, jsme projeli okolo zchátralých a liduprázdných vesnic Cherevach a Zalissya, kde se nachází veřejnosti přístupná gynekologická ordinace a lékárna.

4. Vesnice Černobyl

Jedním z hlavních bodů programu je návštěva vesnice Černobyl. Zde jsme byli obeznámeni s životem místních (ano stále zde žijí lidé), předpisy a regulacemi.

Dále jsme zastavili u pomníků, které oslavují hrdinské činy obětí havárie a připomínají její historii – Wormwood Star Memorial a Memorial To Those who Saved the World.

5. Oběd v Černobylu

Nebojte se, nedostanete na talíř radioaktivní zelenou rýží s mluvícím kuřetem. Naopak, oběd v Černobylu byl vynikající a typicky ukrajinský, s makovým koláčem nakonec! Bezmasé jídlo není problém a ujištění, že všechny suroviny jsou dovezené z bezpečné vzdálenosti mimo zónu je samozřejmostí.

6. Leliv checkpoint

Další kontrolním stanovištěm je Leliv checkpoint. Jedná se o zónu v okruhu 10 kilometrů.

7. Návštěva školky

Cestou k elektrárně jsme se zastavili ve vesničce Kopachi, kde jsme navštívili školku. Plesnivé, hnijící hračky, zrezivělé postýlky a mnoho dalších předmětů zanechaných napospas času odkrývá děsivou historii tohoto místa.

8. Přesun k bodově reaktoru

Další zástavkou byl výhled na nedokončené reaktory 5 a 6 a chladicí věže u řeky Pripjať. V dáli jsme již viděli sarkofág nad reaktorem 4. Připlatili jsme si 10 dolarů a během celého výletu jsme si tak mohli měřit aktuální radiaci pomocí dozimetru.

9. Zastávka před sarkofágem nad budovou reaktoru 4

Kratší pauza v blízkosti vybuchlého reaktoru 4 zakrytého novým sarkofágem. Nyní se nacházíme pouhých 270 metrů od radioaktivního jádra. Dodnes v okolí elektrárny pracují stovky inženýrů a roboti uvnitř sarkofágu odklízí radioaktivní odpad.

10. Zastávka u Rudého lesa a nápisu Pripjať

Původně borovicový les plný života se nachází v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. A právě to se mu stalo osudným. Radioaktivní mrak, unikající z elektrárny, zbarvil všechny stromy do temně rudé barvy, tím jak postupně hynuly.

Okruh 10 kilometrů kolem elektrárny byl natolik zamořený, že více jak 4 km² okolního lesa muselo být srovnáno se zemí. Myslivci a vojáci byli poté nuceni vybít veškerá zvířata v okolí.

I když se jedná o jedno z nejkontaminovanějších míst na světě, dnes se les již plně zotavil a uhynulé stromy nahradily stromy nové. Stále je pod nepřetržitým dohledem vědců, jelikož se v minulosti objevily mutace rostlin i živočichů. V současné době nebyly nalezené žádné nové anomálie ani přímé důkazy o vlivu radiace na zdejší život, a to i přes to, že pro zdraví člověka je radiace v lese stále vysoká.

11. Pripjať, město duchů

Atomové město snů, kde toužil bydlet každý. Tak znali obyvatelé dnešní Ukrajiny Pripjať před osudným 26. dubnem 1986.

Město se začalo budovat v roce 1970 společně s jadernou elektrárnou Černobyl, vzdálené pouhé 2 kilometry a brzy dostalo přezdívku „město mladých“ – věkový průměr obyvatel byl 26 let. Převážně se jednalo o technické inženýry a jaderné vědce pracující v nové elektrárně, kteří sem přišli za lepším životem – vyšším platem a rychlejší možnosti získat vlastní byt i auto, než bylo tehdy obvyklé.

Zářivou budoucnost města ovšem překazil výbuch elektrárny, který obrátil život téměř 50 tisícům obyvatel vzhůru nohama.

Kvůli sovětské propagandě žili obyvatelé neuvěřitelných 36 hodin v domnění, že se jedná o běžný požár a že je vše pod kontrolou. Děti pobíhaly a hrály si venku, kdežto ve stovkách kilometrů vzdálených městech v Německu, byl vyhlášen zákaz vycházení.

Nikdo z obyvatel netušil, že se do svého domova už nikdy nevrátí, a právě proto je atmosféra města tak unikátní – vše zůstalo přesně tak, jak to tamní obyvatelé zanechali, místo člověka zde však vládne příroda.

Návštěva města je dnes zcela bezpečná (během prohlídky dostanete nižší dávku radiace než během rentgenového vyšetření). Ovšem celá oblast je stále silně zamořená a bude muset uplynout nejméně 24 000 let, než dojde k poklesu radioaktivity na úroveň, která je pro lidský organizmus únosná.

Ve městě Pripjať jsme strávili necelé tři hodiny a prošli tak všechny nejzajímavější části jako je ulice Lenina, hlavní náměstí, hotel Polesí, stadion, školu, plavecký bazén a v neposlední řadě zábavní park – jeho historie je dodnes smutnou připomínkou tragické události, jelikož ke slavnostnímu otevření 1. května 1986 nikdy nedošlo. Místo toho jeho volnou plochu používali vojáci k přistávání helikoptér, jež přepravovaly ke zničenému reaktoru pytle s pískem pro zmírnění unikání radiace a uhašení požáru.

V posledních letech sílí snahy o přeměnu města na skanzen – jako věčnou výstrahu před lidskou nezodpovědností a neúctou k přírodním zákonů.

12. Radar Duga – 1

Jako poslední bod programu byla prohlídka monstrózního radaru Duga – 1, neboli památník sovětského plýtvání penězi – po zahájení provozu byly odhaleny odchylky, tudíž nikdy nedošlo k jeho praktickému využití. Nemůže být zbourán, jelikož by následná tlaková vlna mohla porušit sarkofág nad reaktorem 4, takže tam stojí dodnes a ještě pěknou řádku let stát bude.

13. Kontrola radiace a odjezd

Při cestě zpátky je každý návštěvník nucen projít bezpečnostním rámem, který měří radiace. První kontrola probíhá v zóně Leliv checkpoint a další, poslední v Dytyatki checkpoint. Všichni jsme naštěstí prošli bez zahoukání a okolo 20. hodiny se vrátili zpět do Kyjeva.

Cena výletu

Cena se odvíjí od zvoleného programu. Spousta agentur nabízí i několikadenní, privátní exkurze s přespáním v Černobylu. Popravdě nám stačila jednodenní návštěva (výlet nepatří zrovna mezi ty nejveselejší, i když průvodkyně se o to vcelku snažila), za kterou jsme zaplatili 74 dolarů. Měli jsme malou 15 člennou skupinu a po celou dobu jsme nepotkali nikoho dalšího. Tomu říkám špičkově zvládnutá organizace nebo pořádná porce štěstí.

Každým rokem nabývá návštěva Černobylu na popularitě a zejména po odvysílání seriálu se zvedla ohromná vlna zájmu a s ní i ceny exkurzí (konkrétně u agentury Solo East Travel se cena zvedla o 20 dolarů) a počet lidí, které v zóně potkáte.

Nenechte se ale odradit – zažijete jeden z nejsilnějších, nejzajímavějších a strhujících výletů.

Smutná fakta a zajímavosti
  • Podle slov Michaila Gorbačova byly náklady spojené s likvidací Černobylu vypočtené na 18 miliard rublů, tedy jeden roční státní rozpočet pro celé Rusko. Částka ale roste každým dnem, protože o elektrárnu se denně starají stovky lidí.
  • 28 hasičů a pracovníků elektrárny, kteří byli nejvíce zasaženi radiací je pohřbeno na moskevském Mitínském hřbitově. Jejich těla byla vložena do igelitových obalů, pak do dřevěných rakví, pak do dalších plastových obalů a nakonec do zinkových rakví, která byla v zemi zalita betonem. I přes tato opatření je v místě uložení měřitelná zvýšená úroveň radiace.
  • Oblečení hasičů stále leží v nemocnici ve městě Pripjať a stále vyzařuje silnou radiaci.
  • Evakuace města Pripjať trvala 4 hodiny a kolona čítala 1 200 autobusů.
  • Současný sarkofág byl dokončen v roce 2018 a jeho cena se vyšplhala na 2,1 miliardy eur. Projektu se zúčastnilo 27 národů. Jedná se opět o dočasné řešení (stejně jako toho předešlého), které by mělo vydržet následujících 100 let.
  • Černobylská elektrárna produkovala energii až do roku 2000.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *