Sedmý největší a populačně druhý nejlidnatější multikulturní stát světa, kterého toužil dosáhnout již v 15. století Kryštof Kolumbus. Takové informace se o Indii dočtete všude na internetu. Ovšem pravá Indie toho v sobě skrývá mnohem více.

Bohužel v Česku se o této neuvěřitelné zemi moc neví a většina z nás si pod pojmem Indie představí špínu, nebezpečí a chudobu. Indie umí zaujmout, pobavit a rozhodně překvapit. Proč se tedy do této levné země plné směsi voňavého koření, jedinečné kultury a krásných památek nevydat!

Z Indie si každý turista odveze zážitky z Taj Mahalu, projížďky rikšou nebo relaxování na plážích v oblasti Goa. Není to ale škoda? Copak nechcete vidět něco víc? Indie nabízí spoustu nádherných a neuvěřitelných míst, která jinde na světě nenajdete a další stovky důvodů proč tuto zemi navštívit. O Indii si musí každý vytvořit svůj vlastní názor, ale určitě neuškodí, když se s vámi podělím o moje cestovatelské zážitky, tipy, rady na cestu a souhrn největších zajímavostí.

Kdy vyrazit

Počasí v Indii je velmi rozdílné na serveru země kde jsou Himálaje, ve velmi suchých oblastech vnitrozemí či na jižním pobřeží. Ovšem nezáleží pouze na místě, kam se vydáte, ale i na období, které zvolíte. V indii se rozlišují 3 hlavní sezónní období – chladné, období horka a monzunové období. Většina průvodců vám vychválí období od října do března, které by se dalo označit za hlavní sezónu. Slábnoucí monzunový déšť, příjemné teploty okolo 25 stupňů, vše je krásně zelené a plné života.

Osobně mám ale trochu jiný názor. Nezáleží kam jedete, nebo i dokonce kdy tam jedete, důležité je co očekáváte. Pro někoho se může období monzunů stát tím nejzajímavějším zážitkem, kdy platí úplně jiná pravidla, na straně druhé někdo to může vnímat jako velice nebezpečné období plné povodní, sesuvů půdy a omezené dopravy.

Stejně tak to platí u období horka, tedy přesněji od dubna do června, kdy jsme se na cestu vydali my. Vězte, že každé období má svoji krásu, ale i stinné stránky. Spoustu kladů, ale i záporů. Například články pojednávající o období od dubna, vás budou odrazovat z důvodu vysoké teploty a vlhkosti. Nehodlám se s autory těchto článků hádat, stejně mají pravdu. Co mně ale v článku chybí, jsou i pozitivní důvody, proč právě v tomto období cestovat.

Cestování mimo hlavní sezonu – duben až červen

+ Daleko menší počet turistů, kteří vám nebudou kazit autentičnost země.

+ Levnější zboží a argument tipu, že je přeci už po sezóně, vždy zabral.

+ Větší šance sehnat nocleh přes Couchsurfing.

+ Indové mají tzv. prázdniny a spousta z nich nemusí pracovat, proto zbude více času na společné zážitky.

+ Opuštěné památky, kam zavítá už jen pár turistů denně – žádné dlouhé fronty.

+ Není nutné rezervovat vlaky s měsíčním předstihem – méně turistů, více místa ve vlaku.

Nespočet festivalů probíhá v hlavní sezóně, tedy od listopadu do března, jeden lepší než druhý.

Vysoké teploty a nepříjemná vlhkost

Před Cestou

Každý cestovatel si vlastní přípravu pojme podle svého. Někdo preferuje několikadenní či týdenní plánování, ale znám i cestovatele, kteří se rádi nechávají překvapit a nechávají se unášet přítomným okamžikem. Osobně nepatřím ani do jedné skupiny, ale zmítám se někde mezi oběma. Ovšem něco jiného je jet do Indie na měsíc nebo na půl roku a moje plánování se tedy muselo přizpůsobit situaci.

Indie byla na mém seznamu už hodně dlouhou dobu, ale zároveň jsem netlačila na pilu a věděla, že až přijde ten správný čas, objeví se nějaká výhodná nabídka. A to se stalo právě v březnu. Nikdy nezapomenu na Standův výraz, když jsme se vzbudili po narozeninové oslavě ještě s několika promile pod kůží, a já našla akční letenky do Indie. Otravovala jsem ho tak dlouho, než jsme po pár hodinách konečně objednali letenky. Jelikož už jsme měli v plánu francouzské Alpy a v květnu Gruzii, vmáčkli jsme Indii na měsíc duben.

Ihned jsme začali studovat základní info, abychom se měli od čeho odpíchnout. Dalo by se říci, že před cestou je nejdůležitější zařízení víz a rezervace vlaků.

Víza

Ještě před únorem letošního roku, byste nejspíš při zařizování víz do Indie zestárly o několik let a možná byste si i odjezd rozmysleli. Nicméně od 28. 2. 2016 je možné žádat o víza online. To vám ušetří nejen čas ale i nervy. Všechny potřebné informace se dozvíte zde.

Pokud tedy cestujete na kratší dobu než jeden měsíc, určitě doporučuji tuto alternativu. Sice se nevyhnete vyplňování příšerného online formuláře, který vám několikrát spadne, ale trpělivost přináší své ovoce, a pokud vše správně vyplníte, za poplatek 49 dolarů obdržíte do druhého dne hotová víza.

Online rezervace vlakového spojení

Dostáváme se tedy k bodu číslo dvě – rezervace vlaků online. Kapitola sama o sobě, která vyžaduje dvojnásobnou dávku trpělivosti a nervy z oceli. Pěkně zpracované stránky o dopravě vlakem po Indii vám sice poradí jak se zaregistrovat, ale to je jen první část úspěchu.

Na vytvoření účtu, přes který rezervujete vlaky, je potřeba mít email a indické telefonní číslo. Tím se dostáváme k prvnímu zádrhelu. Jako cizinec bez indického čísla vám tedy nezbyde nic jiného než pokračovat na další krok – poslat oficiální email a požádat o zaslání potřebných údajů. Zabralo mi to skoro 3 týdny, rozeslala jsme více jak 5 emailů, než jsem obdržela údaje, které mi stejně nefungovali. Nakonec jsem se tedy rozhodla oslovit někoho, komu se účet podařilo šťastnou náhodou založit. A tím se dostáváme k nejjednodušší možné variantě jak rezervovat online vlaky. Určitě najdete alespoň jednoho kamaráda, který má založený účet anebo stačí napsat na couchsurfing skupinu a nějaká dobrá duše se ozve s nabídkou pomoci.

Dostáváme se k další otázce, kdy vlaky bukovat s předstihem. Jednoznačně pokud máte málo času jako my a nechcete strávit dny čekáním na volné místo ve vlaku anebo pokud cestujete v hlavní sezóně, jelikož vlaky bývají beznadějně vyprodané.

Doporučuji rezervovat alespoň prvních pár přesunů a zbytek je možné zarezervovat přímo na hlavním nádraží New Delhi, kde se nachází tourist office (v 1. patře u východu směrem na batůžkářskou zónu, u nástupiště č. 1). Jedná se o nejlevnější a nejrychlejší variantu jakou lze najít. Kancelář funguje 24/7 a ochotný personál, který umí anglicky, vám se vším pomůže.

Doprava po Indii si však zaslouží samostatný článek.

Ubytování

Indie nabízí velmi široké možnosti ubytování. Jste-li skromní, zaplatíte za noc pouhý jeden dolar. Chcete se mít jako maharádža? Připravte si alespoň 400 dolarů. To, jak zde budete bydlet, záleží jen na vás a na vašich finančních možnostech.

Počítejte ale s tím, že luxusní hotely najdete jen ve velkých městech a v turistických centrech. Obecně lze i říci, že ve velkých městech je ubytování dražší. Tolik, kolik dáte za ubytování ve slušném pokojíku v menších městech, zaplatíte ve velkém městě za špinavý kutloch.

Hotel

Nemáte-li hluboko do kapsy a máte-li rádi luxus, můžete bydlet jako králové, užívat si plnými doušky veškerého přepychu a chudobu této země neuvidíte ani z dálky. Pokud ovšem chcete za ubytování ušetřit, může se vám stát, že si pronajmete pokoj v hotelu, který nebude splňovat ani základní hygienické normy.

Ašrám

Ubytování v ašrámech je levné a čisté. Dříve tyto objekty sloužily k modlitbám a meditacím. Výhodu ubytování v ašrámu je fakt, že vám pomůže lépe poznat kulturu a zdejší náboženství.

Guest house/hostel

Jde o jednoduchou formu ubytování v pokojích, které jsou sice čisté, ale většinou zde není sprcha ani toaleta. Toto příslušenství je společné pro několik pokojů. Ubytování v guest housu je vcelku levné a lze o něm smlouvat (zejména mimo hlavní sezonu). Chcete-li mít sprchu a toaletu na pokoji, zaplatíte v průměru 200 – 400 INR za kvalitní dvojlůžkový pokoj.

Couchsurfing

Pokud jste dobrodruzi a nevadí vám jednoduší, mnohdy špinavé ubytování, využijte couchsurfing. Indové vás přijmou s otevřenou náručí a na vlastní kůži budete moci pocítit jejich pohostinnost.

Pokud se budete přesouvat po Indii nočním vlakem, dorazíte do města v ranních hodinách, tudíž budete mít vždy dostatek času si ubytování najít přímo na místě. Můžete si prohlédnout pokoj a rozhodnout se přímo na místě. Pouze v hlavní sezoně, doporučuji řešit ubytování s časovým předstihem, jednoduše na stránkách booking nebo agoda.

Co s sebou

Na internetu se dočtete stovky různých tipů co si s sebou do Indie zabalit, v některých bodech se budou shodovat, ale někdy i protiřečit. Pokud nemáte zkušenosti z cestováním na lehko – pouze s krosnou nebo batohem, mám pro vás jediné důležité pravidlo – méně znamená více. V momentě, když už si budete myslet, že máte zabaleno jen to nejnutnější, všechno překontrolujte a alespoň 1/3 věcí ještě vyřaďte.

Žádný pevně daný seznam věcí neexistuje pouze doporučení, co by vám mohlo zjednodušit cestování. Proto uvádím můj osobní seznam věcí, které jsem naskládala do batohu o objemu 30 litrů na třítýdenní cestování skrz Indii. Samozřejmě také záleží, kdy se na cestu chystáte a do jakých částí Indie. Seznam věcí bude vypadat rozdílně, jestliže se vydáte do Himálají, nebo jen do státu Goa.

Mě čekala cesta přes velkou část Indie, ale se zárukou sluníčka po celou dobu, jsem mohla počet věcí zredukovat na minimum. Určitě si nezapomeňte zabalit následující: cestovní šnůra na prádlo, velký šátek, jako přikrývka do vlaku nebo jako deka na zem, nepromokavý obal na batoh, který zároveň chrání před krádeží a prachem, antibakteriální mýdlo, dezinfekci a pokud možno bavlněné oblečení. V neposlední řadě nesmí chybět prášky na průjem a žaludeční problémy. K tomu ještě přibalte pár ruliček toaletního papíru, který je sice k dostání, ale velmi zřídka a cenově vychází jako večeře na ulici, a máte zabaleno to nejdůležitější.

Peníze

Měnovou jednotkou Indie je indická rupie. Za 100 rupií dostanete přibližně 35 Kč, v závislosti na aktuálním kurzu. Směnárny najdete na letištích, v hotelech či cestovních kancelářích. Horší je to s výběrem z bankomatu. V Indii funguje jeden ze tří a je tedy lepší mít u sebe dostatečnou hotovost.

Spousta průvodců varuje na vývoz indické měny ze země, který může být i trestně stíhán. Samozřejmě jsme při odjezdu měli zcela jiné starosti a jaksi se nám tato informace vykouřila z hlavy. Naštěstí nám zbylo pouze několik set indických rupií, což je zanedbatelná částka.

Jazyk

Alespoň jednu příznivou věc zde Britové svojí mnohaletou okupací zanechali, a to anglický jazyk. Sice je okořeněný indickým přízvukem, takže vám ze začátku přijde, že se jedná o úplně jinou řeč, ale i tak vám to jako cestovateli ulehčí život a spoustu problémů. Nesnažte se mluvit dobře anglicky, ale jednoduše, srozumitelně a pomalu a většinou se dočkáte odpovědi.

Po celé zemi se mluví více jak dvěma desítkami jazyků, tudíž často uslyšíte anglický jazyk používat i Indy mezi sebou.

Bezpečnost

Vyzbrojeni pepřovým sprejem a společně se smíšenými pocity jsme se vydali do Inde. Nicméně po pár dnech byly veškeré naše obavy rozmeteny a dodnes se mi nepotvrdily mnohé příhody s vtíravostí indických mužů nebo s krádeží. Ať už jsme cestovali v turistických částech nebo pobíhali po odlehlých ulicích, skoro každý na nás byl milý, a pokud ne, otočili jsme se k němu zády a nevšímali si ho.

Nejvíce nepříjemné jsou rušné ulice a cestování metrem. Nikdy nemůžete s jistotou říci, zdali vás dotyčný osahává anebo se na vás tlačí z donucení, aby se vůbec vešel do spoje. Osobně tedy máme jen ty nejlepší zkušenosti s pohostinností a vřelou povahou místních Indů. Ovšem opatrnosti není nikdy dost.

Zvyky

Indie je domovem nejrůznějších svátků, tradic a zvyků, které probíhají v každém regionu trochu odlišně. Určitě byste si neměli nechat ujít nejodvázanější Hólí festival, který je plný barevného prášku, alkoholu a nápoje zvaného bháng lásí.

Jedinečným zážitkem je také indická svatba, která není spojením lásky dvou mladých lidí, ale jsou to rodiny, které se berou. Proto jsou právě indické svatby ty nejpočetnější. Pokud v Indii mluvíme o menší svatbě, jedná se alespoň o 500 účastníků.

Oblečení

Indie je nejenom zemí mnoha vůní, ale i barev. Každá barva má svůj nezaměnitelný význam a každá Indka pečlivě vybírá tu pravou. Dámská móda je jedinečná a velice originální a v každém regionu se liší dle tamní kultury. Nejběžnějším a nejkrásnějším oblečením je sárí, což je v podstatě široký pruh látky dlouhý cca 6 metrů, který se složitě obtáčí kolem těla.

Dalším nejtypičtějším oblečením jaké na ulicích uvidíte je původem z Arábie – panjábí. Tento oděv se skládá z dlouhé halenky až ke kolenům se silným rozparkem, pod kterou se nosí široké kalhoty a celý komplet je ještě doplněn o dlouhou šálu.

Je jedno jaký oděv si vyberete, ale vždy je kladen důraz na perfektní sladění, pěknou barvu a elegantní vzor. Indické ženy nezanedbávají ani šperky, které jsou nedílnou součástí jejich garderoby. Čím větší, tím lepší. A společně s kompletem náušnic, prstýnků, náramků, nalepovacích kamínků bindi a tetování hennou jsou ulice plné kráčejících exotických princezen.

Nakupování

Nakupování je stejně rozmanité, jako všechno co se Indie týče. Můžete nakupovat „evropsky“ ve velkých obchodních centrech s klimatizací a fixní cenou, nebo navštívit tradiční místní trhy. Úzké uličky plné pobíhajících a hulákajících lidí jsou neotřelým zážitkem.

Každé město má svůj vlastní market otevřený od rána do západu slunce. Naleznete zde zboží všeho druhu, o které ale budete nuceni tvrdě smlouvat. Vždycky vás obchodník napálí, záleží ovšem na vás, jak moc. Bílý turista znamená peníze a ty se z vás trhovci budou snažit všemožnými prostředky vytáhnout. První cena je tedy nadnesena do výšin a v žádném případě s ní nesouhlaste.

Tipy jak nakupovat:

  • Zjistit si cenu zboží i u jiného obchodníka
  • Nesmíte dát najevo zájem.
  • Pokud se vám cena nelíbí, navrhněte zhruba 1/3 z celkové sumy, tak byste se mohli během smlouvání dostat alespoň na polovinu.
  • Klidně se dejte na odchod, obchodník vás začne dohánět a většinou nabídne lepší cenu.

Přibližné ceny suvenýrů:

  • bavlněný šátek – 400 INR
  • sari – od 300 INR (záleží na materiálu)
  • koření – 100 g cca 30 INR
  • malování hennou – cca 400 INR
  • panjabi – od 50 INR (kvalita je kolísavá, mnohdy bez možnosti vyzkoušení a musíte si ho vyhrabat z kupy na zemi)

Neodolala jsem nákupům poslední den před odjezdem, a jak tomu bývá zvykem, nakoupila samé jedlé suvenýry! Už teď se těším až s nimi začnu čarovat v kuchyni.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments