Víza zařízeny, pas připravený, věci zabalené, a pokud mi něco bude chybět, tak buď se bez toho obejdu, nebo dokoupím na místě. Předpověď hlásí příjemných 23 C° ve Vídni a v Indii vražedných 34 C°. Cestovní horečku se nám podařilo spláchnout pivem a s prvními ranními paprsky si to štrádujeme na hlavní nádraží v Pardubicích, kde se nachází křižovatka našich cest. Od Indie nás už jenom dělí cesta do Prahy, z Prahy autobusem do Vídně a z Vídně poletíme přímým letem do hlavního města Indie New Delhi – Nové Dillí.

Doprava

Jako čtrnáctimilionové velkoměsto má Dillí vlastní síť dopravní infrastruktury, byť v porovnání se západními standardy poněkud zastaralou. Dopravní ruch je zde velmi čilý – funguje zde mnoho druhů dopravy, a to jak osobní (automobilová), tak i veřejná (autobusy, autorikša, taxi, metro).

Doprava z letiště

Možností jak se dostat z letiště je hned několik. Letiště je s Dillí spojeno super moderním metrem – Delhi Airport Metro Express. Za pouhých 20 minut jste v centru města, kde se nachází batůžkářská zóna.

Další možností je taxi. V taxislužbě platí oficiálně fixní ceny stanovené místní vyhláškou. Taxikáři je však nedodržují a po cizincích žádají sumy několikanásobně vyšší. Proto lze doporučit systém tzv. prepaid taxi, kdy se cena platí předem u označených přepážek. Tento systém funguje na všech mezinárodních indických letištích, včetně Nového Dillí. Stánek se nachází před východem z letiště. Pokud budete využívat taxi po městě, dejte si pozor na cenu, na které se vždy dohodněte předem.

Doprava po městě

Metro je tím nejvhodnějším, nejlevnějším i nejrychlejším dopravním prostředkem, kterým se lze jednoduše přesouvat po celém městě. Jízdné se pohybuje různě v závislosti na cílové stanici. Základní sazba je 6 INR a za každou další zastávku se jízdné zvedá o dalších pár rupií. Například dva přestupy a 18 projetých stanic mě vyšlo na 42 INR. Pokud vám ale vadí přecpané vagóny, zírání místních a být přilepený ke zpoceným Indům, raději jeďte taxíkem.

Cestovat v Dillí lze také autobusy. Je ale dost těžké se zorientovat, který kam jede, a většinou bývají šíleně přeplněné. Pozor na vystupování a nastupování. Řidič často jen přibrzdí a vy pak musíte vyskakovat z autobusu za jízdy. Jízdné se platí v autobuse a pohybuje se kolem 5 – 15 INR, v závislosti od počtu stanic.

V Dillí se nachází hned dvě hlavní vlaková nádraží. Jedno je ve staré části města a jmenuje se jednoduše Delhi, to druhé je situováno v nové části a jmenuje se originálně New Delhi. Pozorně se tedy podívejte, odkud vlak rezervujete. Buď je to na indické poměry krásné nové a čisté nádraží New Delhi, nebo staré, špinavé a smradlavé Delhi. Mně se samozřejmě podařilo rezervovat vlak s odjezdem ze starého vlakového nádraží. Všechny přesuny vlakem si lze jednoduše rezervovat přímo na nádraží New Delhi. V prvním patře nádražní budovy se nachází turistická kancelář, kde si lze zakoupit jízdenky na vlak.

Autorikša je nejrozšířenějším dopravním prostředkem ve městě. Ceny nejsou pevně stanovené, a určitě se vyplatí smlouvat.

Ubytování v Dillí

Před nádražím New Delhi začíná oblast Paharganj, s velkým množstvím hotelů a hostelů pro turisty, lepší horší i hrozné kvality. Zde lze najít skromnější pokojík s dvojpostelí bez klimatizace od 200 INR, ale i luxusnější ubytování za daleko vyšší cenu. Zejména v hlavní sezóně si ubytování, alespoň na první noc, zarezervujte dopředu.

Pokud jste dobrodruzi a nevadí vám jednoduší, mnohdy špinavé ubytování, využijte couchsurfing. Indové vás přijmou s otevřenou náručí a na vlastní kůži budete moci pocítit jejich pohostinnost.

Nové Dillí, zajímavá místa a památky

Nové Dillí je ohromnou metropolí a zároveň hlavním městem Indie, které i když vzniklo teprve před 105 lety, čítá přes 13 milionů obyvatel. Je to město oplývající extrémním bohatstvím, krásou a zároveň i drsnou chudobou a špínou.

Najdete tu zcela unikátní památky, stylové obchody, restaurace s výtečnou kuchyní, největší mešitu v zemi i v Jižní Asii či největší hinduistický chrám. I přes svůj ruch, chaos a velký počet obyvatel, je to překvapivě stále zelené město plné parků, zahrad a chráněných lesů.

1. Akšardham

Jedná se o dech beroucí hinduistický chrámový komplex, který je vyřezán z mramoru. Stavba byla dokončena až v roce 2005 a je postavena na počest guru Svámínárájanovi. Na výstavbě se podílelo více jak 10 000 dělníků. Vstup do chrámu je zdarma, ale bohužel vás to bude stát veškeré elektrické zařízení. Osobní prohlídka a bezpečnostní rám zajistí, že jste na nic nezapomněli. Dokonce jsem musela u kontroly zanechat i můj deníček. Asi se báli, že si budu chrám chtít nakreslit.

Prohlídku si můžete zpestřit výborným jídlem v místní restauraci, fontánovou show a exkurzí, za historií chrámu a jeho guru. Areál je vcelku rozsáhlý, takže na prohlídku doporučuji alespoň 2 – 3 hodiny. V blízkosti chrámu se nachází stejnojmenná stanice metra na modré linii.

2. Lotosový chrám

Uprostřed rozlehlých zahrad se nachází skvostný bělostný chrám, který tvoří sedmadvacet okvětních lístků lotosu, vzrůstající k nebi z přilehlé vodní nádrže. Spodní část slouží jako brána do prostorné svatyně, vrchní symbolizuje sepjaté ruce k modlitbě. Chrám je otevřený do západu sluníčka a vstupné je zdarma.

V okolí chrámu vás budou otravovat vtíraví řidiči tuk tuků, na které si dejte pozor. Budou vám nabízet všemožné okružní jízdy po okolí a to zcela zdarma. Ovšem zapomenou zmínit několik zastávek na nákupy, kde se na vás sesypou prodejci jako včely na med. Řidiči mají za vaši návštěvu tučnou provizi, takže vás rádi nechají na pospas prodejců.

3. Qutub minar

Největší minaret na světě byste našli 2 km od stejnojmenné stanice metra na žluté linii. Jedná se o komplex muslimských staveb, jehož centrální stavbou je 73 metrů vysoký cihlový minaret.

Nádvoří u mešity dominuje 7 metrů vysoký sloup. Ačkoliv se jedná o sloup z čistého železa, nerezaví více jak 2 000 let, nad čímž vědci kroutí dodnes hlavou. Nebylo by zvláštního místa bez nějaké legendy. V případě železného sloupu se traduje, že kdo jej obejme rukama zády ke sloupu, splní se mu přání. Nicméně sloup je obehnán plotem, takže si svoje přání budete muset splnit jinak.

U vstupní brány si budete muset zakoupit lístek a dbát zákazu používání selfie sticku a stativu. Už několikrát jsem se během cestování setkala s různými pravidly či zákazy, ale co mi vyrazilo dech, byla výška vstupného 500 INR. Za takové peníze se dá v Indii žít i několik dní. Nesmyslně vysoké vstupné mě vytočilo ještě víc, když jsem zjistila, že Indové platí pouze 30 INR. Později jsem si zvykla nepřepočítávat vstupné na životní standart místních, jinak bych se nešla podívat nikam.

4. Lodhi zahrada

U stanice metra Jor bagh, cca 1,5 km chůze, narazíte na místo, kde se zastavil čas. Jakoby jste se ocitli v úplně jiném městě, bez lidí, každodenního spěchu a jeho hluku. Oáza uprostřed jednoho z nejlidnatějších měst světa nabízí nejenom odpočinek pod krásnými palmami, ale i prohlídku krásných hrobek a mešit.

5. Humayunova hrobka

Tvrdě usmlouvaný tuk tuk nás svezl na další stanoviště. Jedná se o nádhernou ukázku mughalské architektury, a právě podle jejího vzoru byl později postaven nejznámější pomník na světě a zároveň symbol Indie, Tádž Mahal.

Návštěvu této unikátní stavby, jejíž výjimečná architektura láká tisíce lidí denně, jsme ovšem vynechali. Nejspíš si řeknete, že jsem blázen, jak jsem si mohla nechat ujít takovou podívanou. Popravdě řečeno, obrázky, které uvidíte na internetu, mají hodně daleko od reality. Po většinu dne je stavba zahalena v oblaku smogu a davy turistů a otravných Indů, ubírají na jeho kráse. Pro cizince vstupné činí 1000 INR a pro Indy pouze 40 INR, takže si dovedete představit, kolik tam bude dotěrných Indů pobíhat.

6. Muslimská čtvrť a Nizamuddin

Muslimská čtvrť s krásnou mešitou Nizamuddin se nachází co by jeden kamenem dohodil od Humayunovi hrobky. Odežeňte tedy dotěrné řidiče, kteří vás budou chtít svést, a projděte se pěšky.

Z návštěvy jsem měla velice smíšené pocity. Se Standou jsme zde byli jediní turisté a lidé na nás po celou dobu zírali a všemožně si nás prohlíželi. Úzké uličky jsou přeplněné zahalenými ženami a muži s jejich tradičními čepečky. Pokud se chystáte na návštěvu, dejte si pozor na potulné prodejce, u kterých si budete muset sundat boty, a do ruky vám dají květiny pro jejich bohy. Při cestě zpět, ale budete muset zaplatit nejen za květiny, ale i za hlídání bot. Nenechte se zastrašit a právem uspořené peníze, utraťte za voňavé pečené placky plněné bramborem, hnedka za rohem.

7. Brána Indie

Čtyřicet dva metrů vysoký mramorový památník, nesoucí jména 85 000 indických vojáků padlých během první světové války, se stal symbolem města. Podle mě se jedná o památku přeplněnou turisty, kteří si akorát chtějí vyfotit svoje selfie. Zajímavější je kopeček v dáli, kde se nachází Parlament a prezidentský palác.

8. Rashtrapati Bhavan – prezidentský palác a parlament

Stavba prezidentského paláce byla dobudována až v roce 1929, je lemována krásnými věžemi a kopulemi přehlížející celou třídu Rajpath. Před nezávislostí Indie sloužil jako sídlo britského vicekrále. Celý areál obklopuje přes 130 ha Mughalských zahrad, které jsou přístupné veřejnosti pouze v únoru a březnu. Za vlády Britského impéria se počet indického služebnictva počítal na tisíce, z toho přes 420 zahradníků.

Nedaleko prezidentského paláce se nachází elegantní kruhová budova s kolonádou, postavená ze žlutého a červeného pískovce, která dodnes slouží jako parlamentem Indie.

9. Šahdžahanabád, staré Dillí

Působivou památkou je i Červená pevnost. Červené pevnosti jsou v Indii hned dvě, obě stejně významné a monumentální. Zatímco jedna stojí v dnešním hlavním městě, Novém Dillí, druhá má své čestné místo v Ágře. Císař Šáhdžahán se v okamžiku, kdy se Dillí stalo hlavním městem místo Ágry, rozhodl přestěhovat své sídlo, a aby nepřišel o honosný palácový komplex, nechal zbudovat podle jeho vzoru v Dillí nový. Pevnost vyrostla na základech dřívější pevnosti Salimgarh. Vnitřní uspořádání pevnosti v Dillí velmi zřetelně kopíruje pevnost v Ágře a mísí v sobě architektonické styly i jiných národů, je však geometricky přesnější a symetričtější.

S posledními paprsky světla se vydáváme k největší a nejimpozantnější mešitě v Indii – Jama Masjid. Jedná se o další stavbu mughalského panovníka, která se nachází hned naproti červené pevnosti. Její dva minarety jsou vysoké 40 metrů a nádvoří pojme přes 25 000 věřících. Z neznámých důvodů byla ovšem mešita při naší návštěvě zavřená a my tak bohužel zůstali stát před jejími mohutnými bránami.

Ve staré čtvrti můžete využít i tradiční cyklo řikšu, která vás odveze na staré nádraží. Za námahu, kterou vychrtlý Ind polovičního vzrůstu dokáže vynaložit, by si zasloužil metál. Jenom naše batohy vážily víc než celá indická rodina.

10. Nové Dillí

Nová část města, čtvrť Paharganj, je známá jako batůžkářská zóna. Ulice jsou plné hotelů, obchodů, pouličního občerstvení a krav.

Co ochutnat

Byla by škoda, kdybyste při svých toulkách Novým Dillí nezapadli do nějaké zdejší restaurace a neokusili skutečnou Indii. Nové Dillí je centrum pro všechny gurmány, v němž najdete tu nejlepší severní indickou kuchyni a spoustu regionálních stylů vaření. 

Zdejší pouliční kuchyně je tou nejlepší v zemi a i přes nejedno varování, jsem neodolala vůni linoucí se z okolních stánků a přestala si hlídat, co jím a piju.

Nakupování

Nové Dillí je doslova nákupním rájem. Nakupování v Dillí je ohromnou zábavou, a je spojeno s neúprosným smlouváním. Jedním z nejluxusnějších nákupních zón v Novém Dillí je Khan Market, kde najdete všechny nejznámější světové značky.

Dalším skvělým místem pro nákupy je ohromný bazar Paharganj, který najdete poblíž nádraží. Najdete tu domácí i zahraniční sortiment, který si musíte poctivě usmlouvat. Sarokini Nagar je známý pro prodej značkového oblečení renomovaných značek, které byly zamítnuty k exportu (z důvodu přebytku anebo nějaké chybičky), a to doslova za hubičku. Sunder Nagar představuje poněkud kuriózní trh, který turisty láká na skutečnou Indii. Najdete tu totiž skvělý čaj, indické šperky i umění, textil, koberce a starožitnosti.

U stanice metra Janpath, se nachází stejnojmenná tržnice s tradičními indickými produkty jako například šperky, oděvy a spoustu dalšího. Sebrala jsem tedy všechnu moji kuráž a vyrazila si usmlouvat něco pro radost.

Pokud chcete navštívit neturistickou tržnici, jenom pro místní, vydejte se do srdce starého Dillí, na tržnici Chandi chowk. Jedná se spíše o nákupní zónu, kde nepotkáte žádného turistu a místní na vás zaručeně nepřestanou koukat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *