Kovářova kobyla chodí bosa. Přesně takové přísloví platí u nás doma. Mamka odjakživa ráda šila a její koníček přerostl v založení rodinné firmy Eliška – oblečky pro barbíny a keny. Vlastně jsme tento nápad mamce vnukly se ségrou, jelikož jsme toužily po oblečkách, které pro nás tehdy byly cenově nedostupné. Ovšem od té doby má mamka natolik práce, že moje neustále škemrání, ať mi něco ušije, vyřešila jednoduše. Na Vánoce 2014 jsem dostala vlastní šicí stroj.

A tak jsem začala objevovat můj další koníček, šití. Stále jsem naprostým amatérem, ale baví mě z kusu látky vytvořit funkční, originální předmět. Stejně tak si ráda přešívám staré oblečení anebo chodím nakupovat do sekáče a jinak otřesné modely za pár korun, mnohdy spíše pytle na brambory, si přešívám na originální kousky.

Jako kuřák, který si balí z tabáku, jsem se potýkala s věčným problémem hledáním potřebných předmětů všude možně po kapsách. Během cestování jsem zahlédla pár kapsiček na tabák, a po návratu domů jsem se rozhodla ušít svoji vlastní. Sice už od letošního roku nekouřím, ale své užití si najde kapsička i tak.

V podstatě se jedná o jednoduchý střih, akorát mi to trvalo nějakou chvíli, několik zničených látek a pár nadávek než jsem na něj přišla (se střihem se s vámi podělím, jakmile se vrátím z pracovní sezony v Řecku). Pak už šlo šití jak po másle.

S našitými kapsičkami jsem samozřejmě objevila pár nedostatků, které při další várce odstraním. Taštičky jsem naposledy šila v roce 2015, od té doby jsem se k šicímu stroji bohužel nedostala.

Dejte si tedy pozor na následující:

  • Vybírejte tmavší barvy látek – většinu času, kdy jsem taštičku používala, bylo v hospodě. Takže je nesmysl používat světlé barvy látek, které se používáním hodně rychle změní na šedočerné.
  • Používejte bavlněné látky s vyšší gramáží – šití z bavlněných látek se mi osvědčilo jako nejjednodušší, a vyšší gramáží zaručíte taštičce delší životnost.
  • Dejte si pozor při výběru gumy – největší zátěž má na taštičce guma, kterou se odepíná a která drží papírky na balení. Proto vybírejte, co nejvyšší kvalitu.
  • Materiál kapsičky na filtry – z vyzkoušených materiálů se mi zatím nejvíce osvědčila plst větší gramáže.

Na samotné šití žádné speciální rady nemám, možná dávku trpělivosti, pokud jste stejně jako já začátečník. Ta se mi hodila pokaždé!

guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barbora Halámková
Barbora Halámková
7. ledna 2020 07:46

Ahojky, byla bys tak hodná a poslala mi střih na kapsičku, prosím? 🙂

Nikol
Nikol
17. května 2020 07:34

Ahoj,mohla bych poprosit o střih, super věc moc krásné