Šanghaj je živá, kosmopolitní metropole, která umí na první pohled zaujmout. Čínu jsem měla v hledáčku hodně dlouho, ale neměla jsem štěstí buď na levné letenky nebo termín. Koneckonců jsem velmi ráda, že jsem se poprvé s Čínou seznámila právě v Šanghaji!

Bezvízový pobyt do 144 hodin

Pokud cestujete do Šanghaje pouze na pár dní, přesněji do 144 hodin, není nutné žádat o víza, ale stačí vyplnit potřebné formality přímo na letišti.

Pravděpodobně přiletíte na mezinárodní letiště Pudong. Vydejte se k pasové kontrole na přepážky po levé straně (začínají číslem 1), kde se vyřizují tzv. tranzitní víza. Stačí vyplnit modrou kartičku (nikoliv žlutou, kterou dostanete již v letadle), vystát si řadu a tímto jsou veškeré formality vyřízeny.

Zapomeňte na sociální sítě a Google.

Když přijedete do Číny, tak záhy zjistíte, že internetové připojení je zde problematické a má svá vlastní pravidla. Čína stále účinněji znemožňuje lidem svobodný přístup k informacím, takže zapomeňte například na sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp, …) či Google a s ním i spojené aplikace (funkční alternativou je vyhledávač Bing od Microsoftu).

1. Sezóna

Ani tak nezáleží na sezóně, kdy do Šanghaje vyrazíte, jako spíše na vašem očekávání. Klima je zde subtropické se zimními teplotami v rozmezí -1 °C až 10 °C, v létě pak teploty dosahují 28 °C až 35 °C s vlhkostí přes 80 %.

Ideální doba (dle internetu) je na sklonku jara a počátkem podzimu, což je ale podmíněno daleko větším počtem turistů. Osobně mě Šanghaj okouzlila i během naší návštěvy na konci února. Doprovázely nás jak krásné slunečné dny, tak i ty deštivé chladné. Zalezli jsme do muzea, zahřáli se polévkou a čert vem počasí. Navíc za rok se v Šanghaji vyskytne v průměru 110 deštivých dnů, takže může zapršet kdykoliv během celého roku.

2. Peníze

Úředním platidlem v Čínské lidové republice je čínský jüan. Oficiální zkratkou měny je CNY, ale často je používána také zkratka RMB. Čínský jüan má dvě podjednotky: 1 jüan = 10 ťiao = 100 fenů.

Po celém městě se nachází bankomaty a výběr byl k mému překvapení jednoduchý, bez problémů a dokonce i bez poplatku.

Ovšem jinou kapitolou je výměna peněz. Nejvýhodnější kurz nabízí banky. Jistotou je Bank of China a ICBC. Nezapomeňte si s sebou vzít cestovní pas a pořádnou dávku trpělivosti. Musíte si nejprve vystát řadu a poté přetrpět zdlouhavou registraci při první návštěvě. Řádně si spočítejte kolik budete potřebovat vyměnit, abyste nemuseli do banky několikrát jako my!

Téměř bez výjimky zapomeňte na platbu kreditní či platební kartou. Číňané totiž platí výhradně přes Alipay pomocí mobilního telefonu.

TIP! Mějte u sebe vždy menší bankovky (10, 20, 50 CNY). Často se nám stalo, že v obchodech a zapadlých stáncích neměli na vrácení.

3. Bydlení

Šanghaj nabízí spoustu možností, kde složit hlavu. Od sdílených dormů po luxusní hotely v mrakodrapech, třeba i v tom nejvyšším v celé Číně.

Na portálu Booking naleznete bohatý výběr ubytovacích kapacit s rozdílnými cenami, které se odvíjejí od vzdálenosti od centra a zvoleného typu pokoje. Hledat můžete i na portálech Airbnb nebo Agoda. V Šanghaji také funguje Couchsurfing, ale my bohužel neměli štěstí, a nenašli žádného volného hostitele. Což je velká škoda, lokální průvodce se znalostí čínštiny je v Šanghaji k nezaplacení.

Standa vybral pěkné, čisté ubytování ve čtvrti Luwan, přímo na stejnojmenné zastávce metra. Jednalo se o Mountain youth hostel Luwan. Za double pokoj se sdílenou koupelnou jsme zaplatili 185 CNY/noc. Jediným mínusem byly chladné chodby hostelu, které se nijak přes zimu nevytápí.

Čtvrť Luwan mohu vřele doporučit. Nachází se kousek od centra, ale zároveň zde najdete vše potřebné – od banky, přes báječné restaurace a pouliční speciality za příznivé ceny.

4. Doprava

Stejně jako v každém asijském městě, tak i v Šanghaji si budete muset zvyknout na chaotickou a hlučnou dopravu. Velkým problémem je zejména silné znečištění vzduchu a vodních toků – Šanghaj je na 4. místě mezi městy s nejznečištěnějším ovzduším na světě.

Doprava z letiště

Od roku 1999 je provozu nové mezinárodní letiště Pudong, které spojuje od března 2004 s městem první komerční linka magnetického rychlovlaku Maglev. Rychlovlak dosahuje rychlosti až 450 km/h a 32 km trasu urazí za necelých 8 minut. Nejvyšší rychlost se však mění v průběhu dne podle jízdního řádu. Po předložení letenky vás jízda vyjde na 40 CNY a určitě byste si ji neměli nechat ujít. Kdy jindy se můžete projet v dopravním prostředku rychlejším než-li Formule 1?

Podstatně levnější, ale také o téměř hodinu delší je cesta metrem, které spojuje centrum Šanghaje s letištěm od roku 2010.

Doprava po městě

Dopravní zácpy jsou v Šanghaji na denním pořádku, proto nejspolehlivějším a nejrychlejším dopravním prostředkem po městě je jednoznačně metro. Šanghajské metro má 15 linek, které se rozlézají jako pavoučí síť po celém městě a jeho okolí.

Komplikovanější je doprava po zavírací době metra, které se liší dle linky a dne v týdnu (metro funguje zhruba do 23. hodin). Dostupnou variantou jsou poté autobusy, taxíky nebo stará dobrá chůze pěšky, což byl většinou náš případ.

Počet aut ve městě stále stoupá, proto místní vláda rozhodla o přidělování poznávacích značek pro nové automobily formou aukce. Každý měsíc je takto možné získat až 8000 značek. V červnu 2015 tak minimální cena značky přesáhla částku 75 000 CNY (zhruba 285 000 korun).

Před každým vstupem do metra se připravte na rentgenové kontroly. Metro samo o sobě je velmi moderní, čisté a přehledné. Všechny zastávky jsou napsány i ohlašovány v angličtině, včetně výlezů z metra.

Lístky se kupují v samoobslužných automatech a cena se odvíjí od počtu zastávek a zóny, do které míříte. Rozhodně stojí za zvážení koupě několikadenní karty. My jsme zvolili třídenní za 45 CNY a již po prvním dnu se nám vyplatila.

5. Jazyk

Jak jsem se již několikrát zmínila, bez znalosti čínštiny, je cestování po Šanghaji v mnoha ohledech výzvou a rozhodně zajímavou zkušeností. Místní na nás mluvili čínsky my na ně česky (angličtina by měla stejný efekt), ale vždycky jsme to nějak dali dohromady. Alespoň jsem se vcítila do kůže klientů cestovních kanceláří, kteří s námi jezdili na dovolenou bez znalosti cizího jazyka.

Pokud máte nějakou dietu nebo stejně jako já nejíte maso, osvědčil se mi kousek papírku s několika frázemi v čínštině, který jsem vždy vytasila na zmateného kuchaře. Pokaždé jsem sklidila úsměv a ve většině případů i bezmasou dobrotu!

No a i když přesto nikam komunikace nepovede, stačí popojít o pár metrů, maximálně jednu ulici a určitě narazíte na dalšího Číňana, který bude nabízet podobné ne-li stejné služby.

6. Nákupy

Šanghaj je rájem pro shopaholiky. Seženete zde opravdu všechno od kýčových cetek, přes nádherné řemeslné výrobky po luxusní zboží celosvětových značek.

Škoda, že naše krosna už tak praskala ve švech. Jediný suvenýr, který jsme si ukořistili byla sójová omáčka, chilli pasta, zelený čaj a hůlky.

TIP! Pokud sháníte čínskou, japonskou ale i jakoukoliv jinou elektroniku či její opravu, zamiřte do Digital Plaza, který se nachází na stanici metra Xujiahui.

7. Místní kultura

Nemlaskat, neplivat a nepředbíhat ve frontách radí čínským turistům příručky, které jim pomáhají orientovat se v evropských podmínkách. V Šanghaji čekejte přesně pravý opak.

Je jen málo zemí, jejichž zvyky a tradice jsou tak odlišné. Možná by se dalo říci, že v Číně je téměř všechno obrácené vzhůru nohama. Globalizace mnoho rozdílů smazala, ale stejně jsem se chvílemi cítila jako na jiné planetě.

Nesmrkat, ale vyplivnout

Číňané nepoužívají kapesník a nikdy nesmrkají na veřejnosti. Vysmrkat se do kapesníku a pak si vše uložit do kapsy je pro ně odporný zločin. Pokud se potřebují něčeho ze svých útrob zbavit, vysrknou to do pusy a posléze vyplivnou na zem, na podlahu nebo v lepším případě do koše.

A stejně zvláštní jsou i jejich zvukové projevy u jídla, neboť hlasité srkání a mlaskání je pouhý projev libosti a spokojenosti s daným pokrmem. Takže čím víc bude Číňan při jídle mlaskat, tím víc může být kuchařka spokojenější.

Nezvyšujte hlas

Nikdy nekřičte, i když někdo udělal něco špatně. Nejlepší je se usmívat a tvářit se vřele a požádat osobu, aby vám pomohla problém objasnit, bez ohledu na to, kdo za něj mohl.

Výraz tváře

Vzhledem k tomu, že Číňané se snaží usilovat o harmonii, spoléhají se na výraz tváře, tón hlasu a držení těla, což jim řekne, jak se kdo cítí. Pokud se zamračíte, když někdo mluví, interpretujete tím nesouhlas. Proto většina Číňanů při rozhovoru udržuje netečný výraz.

Pískat na někoho je považováno za velmi nezdvořilé, stejně jako dívat se druhému upřeně do očí, což se odráží třeba při seznamování, neboť Číňan třese pravicí a přitom hledí do země.

8. Zajímavosti o Číně, o kterých jste možná neměli tušení

  • Aby čínští vojáci drželi hlavu vysoko a vzpřímeně, připínají se jim na límec špendlíky.
  • Zhruba 100 000 000 lidí v Číně žije za pouhý 1 USD denně.
  • Čína oficiálně není náboženská země, i přesto zde žije asi 54 000 000 křesťanů.
  • V městě Dongying jsou vejce vařena v moči nevinných chlapců považována za skutečnou delikatesu.
  • Policie v Číně často používá namísto obvyklých policejních psů policejní husy. To vše kvůli agresivitě a kráse těchto ptáků.
  • Čínské hůlky vznikly před 5 000 lety jako nástroj pro vaření, nikoli pro jedení.
  • Každý rok Čína zaznamená asi jeden milion potratů. Skoro všechny jsou kvůli politice jednoho dítěte.
  • Každý rok v Číně snědí asi 4 miliony koček.
  • Šanghaj se může pochlubit rekordem v podobě největší dopravní zácpy. Byla dlouhá 99 kilometrů a trvala 12 dní.
  • V Chongqing vytvořili speciální cesty pro lidi, kteří se nedokážou odtrhnout od telefonu, protože se často mrzačí a mrzačí i ostatní.

A to je teprve začátek! Šanghaj je neuvěřitelná metropole plná báječného jídla a dechberoucích památek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *