Nadešel čas po více jak 8 letech pověsit naši “kariéru” delegáta na hřebík, zabalit si to nejnutnější do krosny a vyrazit s jednosměrnou letenkou vstříc zcela novému dobrodružství na opačnou stranu naší zeměkoule – na Nový Zéland.

Cesta je ovšem daleká, proto jsme si téměř 30ti hodinový let rozdělili napůl a strávili tak neuvěřitelných 5 nocí v nejlidnatějším městě Číny – Šanghaji. Navíc jsme si mohli vychutnat místní kulturu a vyhlášené speciality, které na nás doslova číhaly na každém kroku.

Většina letů na Zéland má mezipřistání právě v Číně a na výběr je hned několik dalších měst. Rozhodně našeho rozhodnutí, vybrat si Šanghaj, nelituji.

Šanghaj mě zaujala hned v několika ohledech a bože, to jídlo! Nabyté zkušenosti a nezapomenutelné zážitky sepsala dohromady do tří článků (Šanghaj praktické info do kapsy, Šanghaj – chutě a vůně, které si nesmíte nechat ujít), tak aby i vám při návštěvě tohoto jedinečného města neunikla žádná jeho zajímavost. Jedině tak si člověk dokáže vytvořit ucelený obrázek o tomto dynamickém čínském městě.

Šanghaj, město které si zamilujete

Jak jsem již nakousla, Šanghaj je nejlidnatějším městem Číny s více jak 27 miliony obyvateli a zároveň si drží pozici největšího kontejnerového přístavu světa. Ovšem strategickou hodnotu tohoto prostoru objevili až Evropané, do jejichž příchodu v polovině 19. století, byla Šanghaj bezvýznamným městečkem.

Šanghaj se rozkládá podél ústí řeky Chuang-pchu-ťiang v nížinatém terénu, což ho činí ideálním místem na procházky, ale i na projížďky na kole. To už ovšem na vlastní nebezpečí.

Název města je tvořen čínskými znaky „nahoře“ a „moře“ a lze jej vykládat jako „nad mořem“ nebo „směřující k moři“.

Dnes je Šanghai stále se rozvíjejícím kosmopolitním městem, s bohatou kulturní scénou, nočním životem, luxusními butiky, ale i zapadlými uličkami, kde se pere ještě na valše, prádlo se suší hned vedle přikolíčkované ryby a v okýnku vedle si můžete objednat nudle za pár korun (o původ se ale raději nezajímejte).

#1 Nanjing road – tepající srdce města

Nanjing Road (南京路 Nánjīnglù) je hlavní nákupní ulicí a tepnou města, která se táhne po délce téměř 6 kilometrů od pobřežní promenády Bund až k chrámu Jing’an. Naleznete zde více jak 600 různorodých obchodů – tradiční historické, několika patrová obchodní centra, luxusní hotely, butiky a pobočky luxusních značek, které jsou v hledáčku každého módního nadšence. V neposlední řadě to jsou stylové kavárny a restaurace, nabízející vůně a chutě celé Asie.

Nanjing road se skládá ze dvou částí východní (East Nanjing Road) historické pěší zóny, kterou brázdí denně zhruba 1 milión turistů, směřující za nákupy, ale i na pobřežní promenádu Bund. A západního
(West Nanjing Road) bulváru, který má mnohem modernější nádech a pro změnu ho zaplňují obchody luxusnějších značek jako například Prada, Dior, Chanel atd. Ale zároveň vás dovede do postranních uliček, kde se to pro změnu hemží hladovými Číňany, kteří sem míří na vyhlášené speciality.

CO LZE VIDĚT

Nejlepším výchozím bodem je stanice metra Nanjing East Road Station, kde začíná pěší stezka lemovaná stovkami butiků a obchodů nejrůznějších značek. Ovšem u nakupování to nezůstává. Nanjing toho nabízí mnohem více.

Večerní procházka ulicí Nanjing Road

Blikající, několik desítek metrů vysoké neonové nápisy osvětlují nádherné budovy a rozptylují noční panorama tohoto živého města. Většina obchodů zavírá okolo 22. hodiny a právě procházka touto ulicí po západu slunce je nezapomenutelným zážitkem. Zejména pokud je vaším koníčkem focení.

People’s Square – Náměstí Lidu

Náměstí lidu je politické a kulturní centrum Šanghaje, nacházející se v jejím samém jádru. Přes historické karamboly je dnes park místem harmonie, kam míří místní za odpočinkem v jinak hlučném centru města, a turisté za krásným panorama přilehlých železobetonových velikánů.

People’s Park – Park Lidu

Park ukrytý v samém srdci města, hned vedle People’s square není sám o sobě ani až tak zajímavým místem. To ovšem neplatí o víkendech. Každou sobotu a neděli od dvanácti hodin do páté hodiny odpoledne se park změní v obrovské shromáždění lidí, což značí rušný tzv. Marriage market (Sňatkový trh).

Na první pohled by si jeden myslel, že se jedná o nějaký druh zprostředkování nemovitostí, nebo prodeje polámaných deštníků z druhé ruky. Ovšem jedná se o zoufalé rodiče a prarodiče svých nezadaných dospělých ratolestí, kterým se snaží najít vhodného partnera. Normy pro nalezení správné shody mohou být založeny na věku, výšce, práci, příjmu, vzdělání, znamení zvěrokruhu a osobnosti. Všechny tyto informace jsou napsány na kusu papíru, který je většinou připevněný na deštníku (zároveň sloužícím jako jakýsi stánek), nebo leží jen tak na zemi, případně jím aktivnější rodiče mávají v ruce.

Mnoho rodičů nemá povolení od svého dítěte jít na tuto událost, přesto každý víkend park praská ve švech.

Návštěva muzea a galerie

I milovník historie a umění si v Šanghaji přijde na své. Přímo v areálu People’s square se nachází hned dvě muzea – The Shanghai Museum s bohatou kolekcí starověkého čínského umění a na straně druhé Shanghai Urban Planning Exhibition Hall, jehož expozice vás zasvětí do budovatelského umu města, který nemá obdoby.

TIP! Pokud vás zajímá novodobá umělecká scéna, nenechte si ujít návštěvu nedaleké galerie Shanghai Art Gallery, která se nachází na pobřežní promenádě Bund.

#2 Bund – skvostná pobřežní promenáda

Dominantu města, na konci věhlasné ulice Nanjing road, tvoří tzv. Bund nebo také nazývaný Waitan (外滩Wàitān) – nábřeží lemované výstavnými výškovými budovami bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století převážně postavených v gotickém, barokním a neklasicistním stylu. Tvoří zhruba půldruhého kilometru dlouhý úsek jakéhosi muzea pod širým nebem z dob kolonizace.

Soubor dohromady 52 budov na nábřeží, představujících unikátní kolekci západní architektury na čínském území, je památkově chráněn a patří k hlavním turistickým atrakcím Šanghaje.

Ovšem úchvatné panorama vás čeká i při pohledu na opačnou stranu, přes řeku, kde se nachází moderní čtvrť lemovaná nejvyššími budovami města, Pudong. A právě Bund je pomyslnou spojnicí rušné metropole s více jak stoletou historií na straně jedné a vzkvétající budoucností města na straně druhé.

Kdy se vydat na prohlídku

Bund je jedním z nejznámějších symbolů a pýchou Šanghaje. Nejlepší čas na návštěvu je v pozdním odpoledni. Můžete si tak vychutnat západ slunce a zůstat až do pozdního večera, abyste spatřili i nádherné noční panorama města.

Bohužel Šanghaj je jedním z nejvíce znečištěných měst světa a smog je tu opravdu velkým problém. Proto musíte mít štěstí, abyste spatřili Pudong v té pravé ryzí kráse. Nám se poštěstilo, ale museli jsme se na promenádu vrátit ještě jednou.

Ovšem Bund není jen místem pro turisty, ale denně sem míří i místní obyvatelé za svou ranní rutinou v podobě cvičení taj či, joggingu apod. Každé ráno máte tudíž jedinečnou šanci se zapojit do skutečného životního stylu místních.

Kudy kam

Bez debat se musíte při návštěvě promenády Bund vydat na druhou stranu břehu. Na výběr máte hned ze tří možností.

První možností je vyhlídkový tunel, který vede až na druhý břeh k budově Oriental Pearl Tower. Druhou možností je trajekt. Během plavby se tak ocitnete doslova na mezníku historie a zářivé budoucnosti. Poslední, třetí možností je metro. To vás ovšem bude stát pár kroků navíc, jelikož nejbližší stanice metra se nachází na Nanjing Road.

TIP! Turistické lodě brázdí vody řeky Chuang-pchu-ťiang od ranních hodin až do pozdního večera. Podél promenády se nachází spousta turistických agentur nabízející plavby v délce 30 minut až 3 hodin. Pokud vám ovšem stačí krátká projížďka, využijte trajekt, který slouží na přepravu místních a jedná se tak o daleko lacinější variantu.

#3 Pudong

Pudong, nebo také Pchu-tung (浦东 Pǔdōng) je jeden ze 16ti okrsků Šanghaje, jenž se nachází na protější straně již zmíněné pobřežní promenády Bund.

Šanghaj je jedním z nejrychleji se rozvíjejících měst na světě, co se výstavby mrakodrapů týče, a právě novodobá historie města je úzce spjata s tímto okrskem. V roce 1990 vyhlásil magistrát města ambiciózní program nové ekonomické zóny, který je v současnosti považován za nejzdařilejší čínský projekt na modernizaci velkých měst.

Tento projekt dal vzniknout nové, rušné čtvrti nabízející návštěvníkům jedny z nejmodernějších atrakcí – obchody, mrakodrapy a nákupní centra, které jako by vypadly z filmů zasazených do budoucnosti.

CO LZE VIDĚT

Prohlídka Pudongu má své kouzlo jak během dne, tak i v noci, kdy se všechny budovy rozsvítí různými odstíny barev a ty nejvyšší začne zdobit nápaditá projekce. Procházka pod betonovými velikány je opravdu dechberoucí.

Shanghai Tower

V současnosti je Shanghai Tower druhou nejvyšší budovou světa, zároveň nejvyšší stavbou v Číně a jednoznačně jednou z nejpozoruhodnějších staveb vůbec.

Shanghai Tower je vysoká 632 metrů, má 128 pater a svého vrcholu dosáhla v roce 2013, vnějšek budovy byl ale dokončen až o dva roky později.

Hlavním unikátem stavby je styl, jakým byla postavena. Na věži se totiž nachází hned několik ekologických prvků, což ji činí jedním z nejekologičtějších super vysoký mrakodrapů své doby.

  • Dvojvrstvá izolační fasáda, díky které není v budově v létě horko a v zimě se ušetří za vytápění .
  • Dešťová voda, která dopadne na vršek budovy, se dostává do podzemních nádrží pod budovou, kde se připraví na použití.
  • I když většinu energie zajišťuje městská elektrická síť, u vrcholu budovy jsou otvory ve fasádě s větrnými turbínami, které produkují doplňkový zdroj energie.
  • Spirálový tvar budovy zajišťuje lepší stabilitu, a díky tomu se ušetřilo přes 54 milionů dolarů na materiálu.

Pro návštěvníky je otevřena observatoř v 118 a 119 patře ve výšce 552 metrů, kde si máte možnost vychutnat jedinečný panoramatický výhled na celé město. Už samotná cesta výtahem je vzrušující, jelikož výšku 552 metrů zdolá za pouhých 55 vteřin (jedná se o nejrychlejší osobní výtah na světě). S rychlostí až 20,5 metrů za sekundu si tak budete muset během jízdy hned několikrát vyrovnávat tlak v uších.

Příjemným bonusem je i výše vstupného (180 CNY/28 USD), které je v porovnání s ostatními mrakodrapy světa bezkonkurenční. Tak například prohlídka nejvyšší budovy světa Burj Khalifa, vám udělá pěkný průvan v peněžence. Budete chudší hned o 142 dolarů! A navíc v porovnání s Shanghai Tower je tamní observatoř pouze o 2 metry vyšší (v roce 2017 byla otevřena observatoř ve 121. patře, která je tudíž nejvýše položenou na světě, ovšem pro veřejnost nepřístupná).

Shanghai World Financial Center

Shanghai World Financial Center (SWFC) byl postaven roku 2008 a až do roku 2013, kdy Shanghai Tower dosáhla svého vrcholu, držel rekord nejvyšší stavby Čínské lidové republiky s výškou 492 metrů.

Budova je unikátní především svým tvarem, díky kterému se jí přezdívá “otvírák na láhve”. Charakteristický obdélníkový otvor v horní části budovy má především zmírňovat tlak větru. Původně byl v plánu kruhový otvor, ale to se nelíbilo čínským občanům i starostovi Šanghaje, protože připomínal vycházející slunce na Japonské vlajce.

V mrakodrapu se nachází převážně kanceláře, dále hotel, nákupní střediska, restaurace, konferenční místnosti a tři vyhlídkové plošiny. Jedna z nich například v nejvyšším patře nad obdélníkovým otvorem.

Oriental Pearl TV Tower

Třetí nejvyšší stavbou je televizní a rádiová věž se svými 468 metry, která láká každoročně přes 3 miliony návštěvníků.

Jin Mao Tower

Poslední stavbou, která spadá do nejvyšší čtveřice, je mrakodrap Jin Mao se svojí výškou 421 metrů. Na první pohled je na něm patrná inspirace tradiční čínskou architekturou pagod. Vrchol budovy je modelován ve tvaru lotosového květu, který je v Číně vnímán jako symbol štěstí. Zdar stavby má zaručit i 88 podlaží, jelikož osmička patří mezi šťastná čísla.

#4 Yuyuan Garden

Procházkou po staré čínské čtvrti, která je pravým opakem naleštěných budov v okolí Bundu, jsme se ocitli před tradičními čínskými pagodami. Došli jsme k areálu Yuyuan Garden. Škoda, že přítomnost nádherné architektury narušuje dav čínských turistů, který proudí úzkými uličkami jako divoká řeka.

Klasické čínské zahrady Yuyuan, zkráceně Yu, nechal pro svého otce v roce 1577 vybudovat mandarín Pan Yunduan. Celý areál má rozlohu 20 000 m², jenž skrývá 30 nádherně vyzdobených hal a pagod, vybavených starým nábytkem a typickými červenými čínskými lucernami. Zahrady jsou hojně navštěvovány nejen místními obyvateli, ale hlavně zahraničními i čínskými turisty. Pokud se tedy chcete vyhnout davům turistů, vyrazte brzy ráno anebo raději vůbec.

Yuyuan Bazaar

Na periferii zahrad Yu se nachází rozmanitý trh se spletí uliček a krásnou architekturou, kde seženete vše, po čem jen vaše srdce může prahnout – od suvenýrů, přes jídlo, řemeslné výrobky, hedvábné oblečení až po šperky.

Zahradami Yu to nekončí

V okolí města se nachází hned několik dalších historických zahrad a měst. Údajně to nejhezčí se nacházejí necelých 50 kilometrů za Šanghají. Jedná se o vodní město Zhujiajiao, s bohatou, více jak 1700 let starou historií. Díky spleti kanálu, a kamenných mostů se mu také přezdívá Benátky Šanghaje.

Bohužel se opět připravte na davy turistů a vstupné 120 CNY, pokud chcete vidět všechny klenoty města. Šanghaj je s Zhujiajiao spojena metrem číslo 17.

#5 Šanghaj s nádechem západu

Xintiandi – bývalá francouzská čtvrť

Šanghaj je populární z mnoha důvodů a míst, která nabízí. A právě bývalá francouzská koncese (FFC) v sobě do dnešního dne skrývá spoustu krásy a zajímavé historie.

Xintiandi dnes v podstatě zaujímá dva městské bloky o rozloze 128 akrů. Celá tato oblast byla kdysi součástí bohatého mezinárodního osídlení, která vlivem politických změn začala postupem času chátrat. Místní se naštěstí rozhodli architekturu obnovit a zachovat tak jedinečnou mezinárodní směsici stylů.

Pokud milujete styl art deco, budete milovat i tuto čtvrť a konečně pochopíte, proč je město často označováno jako Paříž východu. Stromová alej lemuje jednotlivé ulice, které ukrývají evropské kavárny, nádherné zahrady a v malebných bočních uličkách si dokonce můžete myslet, že už ani nejste v Asii.

CO PODNIKNOUT

Pokud se vám zastesklo po evropské kávě, odpočiňte si v jedné z kaváren s krásnou zahrádkou. Nebo si stejně jako my kupte pivko a zajděte si ho vypít do zdejšího parku.

Krásné procházky vás čekají zejména po promenádě v ulicích Wukang Lu a Fuxing street.

Tianzifang

Tianzifang se proměnil z místní rezidenční oblasti do nové umělecké zóny. Bývalé továrny a obytné domy se transformovaly do originálních barů, kaváren, řemeslných obchodů, designových studií, galerií a butiků, které lákají turisty přes celý rok, do útrob úzkých uliček za nákupy i relaxací u dobré kávy či koktejlu.

Ve snaze odvrátit přestavbu v polovině posledního desetiletí, umělci, majitelé podniků a obyvatelé v oblasti se spojili a podařilo se jim zachovat původní francouzskou architekturu kombinovanou čínskými prvky.

Také jsem se nechala unést originalitou místních výrobků a koupila si penál, který vypadá jako obal od kečupu a v otvírání je ořezávátko! Přesně něco pro mě. Kdybych našla další škvíru v krosně, brala bych místní obchůdky útokem!

#6 Cirkusové vystoupení

Nedočkavostí se začínám vrtět na sedačce. Najednou se ozvaly první tóny, hned v závěsu se světelnými efekty, které se rychle proměnily v ohromnou show s nádherným hudebním doprovodem. Čelist mi údivem spadla na zem nad tím, čeho všechno jsou schopni Číňani se svým tělem dokázat.

Během návštěvy Šanghaje si prostě nesmíte nechat ujít večerní akrobatickém cirkusové vystoupení. Šanghaj hostí několik akrobatických divadel světové třídy, ze kterých si lze vybrat. Představení má většinou okolo 90 minut, během kterých si budete moci vychutnat nejrůznější akrobatické kousky, žonglování, stohování židlí a talířů a romantické tance přímo nad vašimi hlavami. Jedná se o jedinečnou akrobatickou přehlídku kombinují tradiční čínské umění a moderní technologie v dokonalé harmonii s hudbou.

Osobně jsem zvolila ERA cirkus a byla jsem nadšená! Představení probíhá každý den od 19:30 a podle zvoleného místa zaplatíte výši vstupného (od 180 – 580 CNY).

Po celou dobu jsem nevycházela z úžasu a byla ohromena nad kontrolou a přesností akrobatů, vystavující své umění na obdiv v propracované a jedinečné show.

#7 Masáž

Nechte se hýčkat v jednom ze stovek masážních studií, rozesetých po celé Šanghaji. Na výběr máte hned několik možností. Jelikož máme před sebou putování s krosnou na zádech a budeme zdolávat vrcholy Nového Zélandu, nemohli jsme si nechat ujít hodinovou olejovou masáž celého těla s 30ti minutovým přídavkem v podobě masáže nohou. Dohromady za senzačních 258 CNY ve studiu Zen.

#8 Putování po místních chrámech

V Šanghaji se nachází i několik krásných chrámů. Osobně jsem jich viděla po Asii už tolik, že moje kroky většinou směřují jiným směrem. Ale pokud vám zbude čas, nebo jste v žádném asijském chrámu nebyli, jedná se o nádherný zážitek.

Jade Buddha Temple

V západní části Šanghaje se nachází ctihodný a slavný buddhistický chrám, Jade Buddha Temple. Byl postaven v roce 1882 za účelem instalace dvou soch Buddhy, které byly přivezeny mnichem z Barmy. Chrám byl zničen během revoluce za vlády dynastie Qing. Naštěstí byly zachovány sochy a v roce 1928 byl postaven na původním místě chrám nový.

Jing’an Temple

Chrám Jing’an je jedním z nejslavnějších chrámů v Šanghaji, jenž se nachází na ulici West Nanjing, prosperujícím centru města. Historie chrámů sahá více než 780 let zpátky.

Longhua Temple

Chrám Longhua je další buddhistický chrám, který uzavírá trojici nejhezčích chrámů města. Jedná se o největší, nejvíce autentický, starobylý chrámový komplex s dlouhou, více jak 1700 let pozoruhodnou historií.

Ovšem památkami, masáží či cirkusový vystoupením to nekončí. Neoddělitelnou součástí Šanghaje je i místní gastronomie – v tolika ohledech jedinečná a stále překvapující. Šanghajské speciality, které denně lákají zástupy místních čekají za každým rohem.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments