Věděli jste, že společně s bramborami je rajče celosvětově nejvýznamnější rostlinou, která má původ v Jižní Ame­rice a do Evropy se rajčata dostala až v 16. století po objevení Ameriky?

Bobule zvaná rajské jablko

Rajčata jsou doslova koktejlem vitamínů, minerálů i dalších důležitých látek. Obsahují přes 90 % vody, proto mají i nízkou energetickou hodnotu. Rajčata jsou také právem označována za elixír mládí – mají velmi příznivý vliv na naše zdraví, podporují látkovou výměnu, pomáhají při stavbě nových vaziv, posilují buněčnou strukturu a sliznice v celém těle.

Rajčata bychom měli konzumovat nejlépe s trochou oleje, protože tak naše tělo může lépe vstřebat karoteny a jiné cenné substance rozpustné v tucích.

Pěstování a zpracování

Velkou výhodou rajčat je jejich velice snadný způsob pěstování. Pokud tedy máte alespoň malé místečko na balkoně nebo ve skleníku a chuť pěstovat, můžete si doma vykouzlit nepřeberné množství chutných receptů z tohoto rudého skvostu.

Bohužel osobní zkušenosti s pěstováním nemám, to bych musela nejdřív někde bydlet, nicméně během pracovního pobytu v Turecku, kde kilo rajčat stojí v sezoně 5 korun, jsem zkusila trochu experimentovat. Jelikož v Turecku jsou dlouhé slunečné dny, mojí nejoblíbenější variantou se stalo sušení rajčat na slunci.

Časově nenáročná příprava se určitě vyplatí, jelikož výsledný produkt je jak vynikající do těstovin, salátů nebo ho můžete jednoduše naložit do oleje s libovolným kořením.

Návodů a druhů jak sušit rajčata je spousta, ale sušení na slunci je prostě to nejchutnější. I u nás se občas zadaří a lze využít krásné slunečné dny, nejenom ke koupání v rybníku.

Jak na to?

K samotnému sušení stačí akorát balkon, nebo ještě lépe zahrada či střecha. Co se týká sušícího zařízení, fantazii se meze nekladou. Je úplně jedno co a jak sestavíte, pouze jedna věc je důležitá – cirkulace vzduchu. Taktéž je nutné, abyste použili neželeznou síťku, aby během sušení nezrezla. Jak si poradíte s úpravou sušených rajčat, nechám na vás.

Suroviny

příprava cca 20 minut + sušení 2 – 4 dny (záleží na počasí)

  • šťavnatá rajčata dle libosti
  • nylonovou síťku a děrovanou přepravku
  • sůl

na naložení

  • olivový olej
  • balzamikový ocet
  • česnek
  • bylinky dle libosti – oregano, bazalka
Postup
  1. Rajčata důkladně opláchneme a nakrájíme – větší rajčata podélně na čtvrtiny, menší stačí na půlky. Takto připravená rajčata lehce osolíme a přeneseme na předem připravené sušící zařízení. Vyskládáme je pečlivě jedno vedle druhého.
  2. Sušící zařízení přeneseme nejlépe na střechu, nebo tam kde bude sluníčko svítit co nejdéle. Rajčata je potřeba každý večer donést dovnitř a otočit na druhou stranu, abychom předešli zmoknutí a zvlhnutí.
  3. Tento postup opakujeme každý den po dobu 2 – 5 dní. Záleží na intenzitě sluníčka. Správně usušená rajčata by měla být suchá, scvrklá, ale zároveň uvnitř šťavnatá.
Nakládání

V hrnci si připravíme slabý roztok vody a balzamikového octa v poměru 3:1, tolik, aby byla rajčata tak akorát ponořená. Přidáme na 1 hodinu usušená rajčata a necháme nabobtnat. Poté je vyjmeme a naložíme do sklenice s olivovým olejem a libovolným kořením. Já osobně mám ráda česnek a oregano.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *