Thajsko, země nádherných chrámů, tajemných Národních parků a panenských pláží, v jejichž ulicích se line vůně pouličního jídla. Země, kterou jsem si na první pohled zamilovala, plní očekávání turistů nad míru jejich představ.

Na cestách můžete obdivovat nádhernou architekturu, ochutnávat stovky chutí jedné z nejlepších gastronomií světa, objevovat vlastní duši v buddhistických chrámech nebo si užívat v hříšných ulicích Khao san či čtvrti Patpong, kde se odehrává nemravná zábava.

Není divu, že je Thajsko jednou z nejzajímavějších a nejoblíbenějších zemí naší planety, která se stává každým rokem stále populárnější. Hlavní město, Bangkok, je jakýmsi pomyslným středem Thajska a většina dobrodružství začíná právě v jeho ulicích.

Thajsko, země turistům zaslíbená

Tvar Thajského království připomíná hlavu slona, jehož chobot tvoří výběžek Malajského poloostrova. Rozkládá se v jihovýchodní Asii a je omýváno vodami Thajského zálivu a Andamanského moře. Momentálně má země asi 67 milionů obyvatel, jež prosluli zejména svou pohostinností a permanentním úsměvem, se kterým řeší většinu svých problémů.

Jejich přístup k životu a nejrůznějším peripetiím částečně vychází z buddhismu, který drtivá většina Thajců vyznává. Proto se Thajsku často přezdívá „země tisíců Buddhů“.

Severní část je velmi zelená a hornatá. Nachází se zde několik národních parků, kopce porostlé čajovníkem a krásné chrámy ukryté v srdci thajských hor. Jih je zase typický svými úchvatnými plážemi s bílým pískem, křišťálovou barvou moře a bujarými večírky do ranních hodin. Každá část je odlišná a zajímavá a jedině spojením těchto dílků opravdu poznáte Thajské království.

Tropy po celý rok

Thajsko patří do tropického podnebného pásu, teploty se po celý rok pohybují velmi vysoko, většinou okolo 30 °C. Zdejší klima je ovlivněno monzuny, které vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku.

Teplé období trvá od března do června a je provázeno teplotami okolo 35 °C a vysokou vlhkostí, což činí návštěvu Thajska v tomto období pro někoho nesnesitelnou.

Jihozápadní monzun přináší s sebou další období, a to dešťů, které spadá na měsíce červen až říjen. Ovšem není třeba se obávat vyrazit do Thajska ani v tomto období. Deště jsou prudké, ale poměrně krátké a prší většinou v noci. Panují teploty kolem 30 °C a vzduch je stále nasycen vysokou vlhkostí. Na straně druhé, ceny hotelů a služeb klesají až o 50 %. Monzunové přívaly mají na svědomí hustou krásnou džungli s pestrým životem a nastává nejlepší období pro sázení rýže. Všechno se po suchém období začíná zelenat, příroda ukazuje to nejlepší, čím se může chlubit. Ovšem například ostrov Ko Samui, provincie Nakhon Si Thammarat a Songkhla jsou před monzunem chráněné.

Posledním obdobím jsou měsíce listopad až březen. Jedná se o nejvhodnější dobu pro návštěvu Thajska, která je ovšem vykoupena vyššími cenami a davy turistů. Teploty se pohybují okolo 25 – 30 °C. Příroda má dostatek vody a celá krajina se stále krásně zelená po vydatných deštích. Ideální je cestování po severní části, nebudete potřebovat pláštěnku a ubíjející vedra jsou ta tam. Večery ale mohou být chladné, takže nezapomeňte na teplé oblečení. Pozor na periodu od půlky prosince do půlky ledna, jedná se o turisticky nejbouřlivější období a také bezkonkurenčně nejdražší, zejména na jižních ostrovech.

Cestovní pas, vízum a očkování

Před cestou si raději zkontrolujte váš cestovní pas, který musí být v platnosti více než 6 měsíců od vstupu do země. Thajsko je jedna z mála destinací jihovýchodní Asie, kde nepotřebujete víza do 30 dnů pobytu, a nevyžaduje žádná povinná očkování.

Pokud ovšem navštívíte očkovací centra, budou vás nutit k celé sérii drahých očkování. Žádné epidemie se zde nikdy nevyskytly a žloutenkou či tyfem se můžete stejně nakazit i v Čechách. Jde pouze o laciný trik jak vás vystrašit a podpořit tak jeden z nejvýnosnějších businessu 21. století. Určitě vám budou nutit i antimalarika, která prodávají za nekřesťanské peníze, a navíc mají velice škodlivý vliv na naše dlouhodobé zdraví.

Měna

Měnová jednotka je thajský baht THB, který se dělí na 100 satangů, 10 THB = 7 CZK. Ve městech se nachází nespočet směnáren, kde můžete vyměnit eura či dolary na místní měnu. Stejně tak není problém s výběrem hotovosti z bankomatů. Pokud máte v plánu cestovat do jižní části země, vyměňte si hotovost předem, jelikož je zde daleko horší kurz. Stejné pravidlo platí o směnárnách na letišti.

Náklady na cestování

Už dávno Thajsko nepatří mezi nejlacinější země a vlivem turismu náklady na cestování rapidně vystřelily vzhůru. Samozřejmě záleží na vašem stylu cestování a i přes rostoucí ceny se stále dá po zemi cestovat relativně levně. Během cest ovšem narazíte na mnoho lákadel, takže určitě počítejte s nějakou rezervou. Osobně jsem neodolala kurzu thajského vaření, dvoudennímu treku v džungli, potápění či popíjení místního piva Chang.

Pokud plánujete přespávat v guesthousech, jíst pouliční jídlo, ale zároveň navštívit nejkrásnější chrámy země, věčně zelenou krajinu severního království nebo se půjčit motorku a cestovat po thajských ostrovech na jihu, vystačíte si s rozpočtem cca 500 korun na den. Berte ale v potaz, že thajské ostrovy jsou nejdražší částí země, takže pokud tam strávíte většinu času, podle toho se vám navýší i váš rozpočet!

Doprava křížem krážem

V posledních letech šli ceny letenek do Thajska příjemně dolů, a pokud si dáte práci s hledáním, určitě narazíte na výhodný termín. Zbytečně se neunáhlete a buďte trpěliví, jelikož se dá sehnat letenka již od 6 000 korun. Osobně jsme letěli s leteckou společností Aeroflot.

Letadlem

Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob cestování, zejména ze severu země na jih a naopak, je vnitrostátní let. Za pohodlí se ovšem připlácí a jedná se tedy o nejdražší variantu dopravy. Operují zde tři hlavní letecké společnosti: Thai Airways, Bangkok Air a Air Asia. Nejlevnější letenky se dají sehnat s dostatečným předstihem s Air Asia. Pokud budete mít štěstí, mnohdy i levněji nežli jízdenka na vlak či autobus (z Chiang Mai na Krabi za cca 1 500 – 2 000 THB).

Vlakem

Síť železnice je řídká a omezuje se víceméně na hlavní směry, nicméně cestování vlakem je zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Na kratší cesty není nutné rezervovat místenku, ale dejte si pozor na tarify jednotlivých tříd. Každá trasa má jinou cenu, která se mnohdy nesmyslně liší! Například za jízdné z Bangkoku do nedaleké Ayutthayi zaplatíte ve 2. třídě, kde máte místenku a klimatizaci, 245 THB. Cesta 3. třídou stojí neuvěřitelných 20 THB. Sice je tu možnost, že budete stát nebo sedět na zemi, ale alespoň nebudete mrznout a ušetříte nemalé peníze!

Pokud plánujete delší přesuny, obzvlášť přes noc, raději si rezervujte jízdenku s časovým předstihem minimálně několik dní. Především v hlavní sezoně se vám může stát, že vlak bude zcela obsazen nebo v lepším případě budete pouze volná místa ve vyšších třídách.

Pokud budete cestovat přes noc, komfort a cena za jízdné závisí na tom, jaký druh vlaku si pro svou cestu zvolíte. K dispozici jsou obyčejné vlaky (ordinary train), rychlíky (rapid trains) a expresy (express trains). Thajské vozy jsou rozděleny na 3 třídy. Vozy 1. třídy nabízejí relativně moderní, klimatizovaná lůžka v jednotlivých kupé. Vlaky 2. třídy jsou také pohodlné, chlazené pouze větráky a lůžka se nacházejí v otevřeném prostoru po obou stranách hlavní uličky. I vlaky 3. třídy jsou překvapivě čisté, ale nenajdete tu žádná lůžka, pouze tvrdé dřevěné lavice.

Jízdenky lze zakoupit na nádraží Hua Lam Phong v Bangkoku nebo přes místní cestovní agenturu (jedná se sice o snazší variantu, ale připlatíte si za zprostředkování). Na rezervaci jízdenky přímo na nádraží si připravte pevné nervy a papír s tužkou! I když Thajci umí vcelku dobře anglicky, jejich přízvuku není vůbec rozumět. Alespoň ze začátku, než si zvyknete. Nejjednodušší je tedy napsat vaše přání na kousek papíru a poprosit zaměstnance za přepážkou o zapsání všech detailů cesty.

Autobusem

Autobusová síť je nesmírně hustá, levná a funguje téměř 24 hodin denně. Dopravu zajišťují jak státní, tak soukromé dopravní společnosti.

Státní autobusy představují nejlevnější způsob dopravy a dostanete se s nimi úplně všude. Nejlevnější z nich nemají klimatizaci a staví v každé vesnici. Autobusy první a druhé třídy jsou klimatizovány a staví pouze na vybraných místech. Oficiální a platný jízdní řád se hledá velmi těžko, proto nejjednodušší rezervace je přímo na autobusovém nádraží.

Soukromým dopravcům se raději vyhněte. Mnohdy vás sice nalákají na levnější jízdné, ale je zcela možné, že po příjezdu budete bez batohu nebo cenných věcí, které jste nechali v zavazadlovém prostoru!!!

Tradiční dopravní prostředky na 3 kolech – tuk tuk a rikša

Nejběžnější doprava po jednotlivých městech je pomocí tzv. tuk tuků. Ve větších městech se připravte na nesmyslně předražené jízdné, takže si připravte nutnou dávku trpělivosti při smlouvání. Osobně jsem raději chodila po svých nebo jsme využili městské hromadné dopravy.

Na některých místech v Thajsku se setkáte i s tradičním dopravním prostředkem tzv. rikšou. Hlavním rozdílem oproti motorizovanému tuk tuku je lidský pohon. Rikša je v podstatě jakýsi kočár, který ovšem nevezou koně, ale Asiat na kole.

Půjčení motorky

Nejideálnějším dopravním prostředkem, především na severu země a na jižních ostrovech, je jednoznačně motocykl. Půjčovny se nacházejí v každém turistickém středisku, ale bohužel v mnohých z nich se vás budou snažit oškubat. Nejschůdnější možností jsou guesthousy, které také nabízejí zapůjčení motorek, a na internetu si můžete přečíst zkušenosti cestovatelů před vámi. Pronájem motorky stojí cca 200 THB/den.

Ubytování

Thajsko nabízí bohatý výběr ubytování v různých cenových kategoriích. Nejlevnější variantou jsou guesthousy, které se cenově pohybují mezi 150 – 500 THB/noc. Obecně platí, že nejlevnější variantou jsou pokoje pouze s větrákem a se sdíleným sociálním zařízením. Pokud cestujete sami, vyplatí se vám nocleh v tzv. dormitorech. Nejdražší ubytování je na ostrovech v jižním Thajsku. Cena za jednu noc začíná od 500 THB a může se vyšplhat i na 1 500 THB.

Většinou není problém sehnat ubytování přímo na místě (v hlavní sezóně si první noc raději zarezervujte), navíc můžete o cenu smlouvat a hlavně se podívat na zázemí pokoje, které někdy bývá v dosti špatném stavu. Ubytování online lze řešit buď přes Booking, nebo stránky Agoda, které fungují po celé JV Asii.

Jazyk

Moje první pokusy mluvit thajsky se setkaly se s míšenými pocity, mnohdy s pobavením či nechápavým výrazem místních. Své naděje ale nevzdávejte, jelikož máte možnost přiblížit se k thajské kultuře. Důležité je pečlivě naslouchat, jelikož význam jednotlivých slabik je změněn prostřednictvím různých tónů. Například v závislosti na tónu, může slabika „maj“ znamenat nový, hořet, dřevo, ne nebo otazník.

Zajímavosti a kuriozity Thajska

Nejuctívanější a nejdéle vládnoucí thajský panovník byl thajský král Pchúmipchon Adunjadét, přezdívaný Rama IX., který nastoupil na trůn v roce 1946 a vládl tak neuvěřitelných 70 let a 126 dní. Od 16. října 2016 je králem jeho jediný syn Rama V.

Nejdelší jméno hlavního města na světě má thajská metropole Bangkok, kterému Thajci přezdívají “Krungthéph mahánakhon” v překladu Město andělů.

Pro Thajce slon není jen neocenitelným pomocníkem nebo zdroj příjmů, ale především nese hluboký význam pro náboženský a duchovní život obyvatel. Nejposvátnější a velmi vzácný druh je bílý slon. Tradice praví, že každé takové zvíře musí být uvedeno králi, a čím více jich má ve svém vlastnictví, tím jsou jeho kvality vyšší a zemi čeká prosperita a blahobyt.

Těžko narazíte na den, kdy byste nespatřili Buddhův obraz. Pokud toužíte spatřit ten největší na světě, vyrazte ke skále zvané Buddhova hora. Jedná se o nevšední projekt vzniklý za pomoci nejmodernější laserové technologie, která po sobě zanechala 130 metrů vysokou rytinu vykládanou zlatem.

Thajské království ve výčtu nej Buddhu nemá konkurenci, a tak není divu, že zde najdeme největšího ležícího a sedícího Buddhu, nejvyššího stojícího Buddhu, atd.

Co nepálí, není zdravé

Thajská kuchyně je senzační, pestrá, levná a celosvětově proslulá svými ostrými jídly, které rozbrečely nejednoho turistu. Chuťové spektrum je nesmírně bohaté, a pokud váš jazyk přežije dávku chilli, oceníte umění smísit všech pět základních elementů chuti do jednoho sousta.

Ani po dvou měsících cestování jsem se nepřejedla desítek druhů nudlí či ohnivého kari ochuceného tradičními ingrediencemi jako bazalka, koriandr, česnek, zázvor, limetková šťáva, kokosové mléko či sójová omáčka. Ne jenomže je thajská kuchyně vynikající, ale je i zdravá a dietní. Dva měsíce jsem si užívala neřízeného ochutnávání thajských specialit a přijela domů o pět kilo lehčí.

Jídlo je pro Thajce společenskou událostí a nejsou zvyklí jíst doma, takže venkovní stánky jsou vždy zaplněné místními, a i proto je výběr pouličního jídla tak bohatý. Platí tu jedno krásné pořekadlo: “Ty chceš jíst sám? Jsi blázen. Ty chceš spát sám? Jsi nemocný.”

Při procházce uličkami Bangkoku narazíte na pochutinu, kterou ne každý najde odvahu ochutnat. Jedná se o usmažené červy, kobylky, šváby a další hmyz, který vám místní naservírují do pytlíku a na přání zalijí omáčkou. Můžete je chroupat jako u nás chipsy a podle Standy tak i chutnají.

Zapomeňte na spoustu cestovatelských publikací, které doporučují jíst výhradně v restauracích. Kvůli neopodstatněným hygienickým obavám, byste se připravili o nejlepší kulinářské zážitky. Nenechte se zastrašit vzhledem stánku. I když bude vypadat primitivně a špinavě, ale uvidíte tam zástup Thajců, jste na správném místě. Nenechte se ani odradit od čerstvých ovocných koktejlů a smoothie, které jsou skvělým osvěžením.

Jiný kraj jiný mrav a to platí i pro thajské stolování. Například nůž se zde vůbec nepoužívá. Jednak by to bylo zbytečné, jelikož je vše posekané na kousky, ale hlavně kvůli tomu, že je symbolem agrese. Veškeré pokrmy se jí buď hůlkami anebo lžící, která se drží v pravé ruce, a vidličkou v ruce levé se na ni přihrnuje jídlo. Na stolech byste hledali sůl těžko, ale vše vynahradí omáčky a nakládané chilli.

Thajsko je velice přátelskou zemí, co se vegetariánů týče. Většina masových pokrmů je v jídelním lístku i ve vegetariánské variantě, přičemž je maso většinou nahrazeno tofu. Největší problém jsem měla s fermentovanou rybí omáčkou, která se často používá i do bezmasých jídel. Pokud ale slušně požádáte, a kuchař/prodejce vám porozumí, použije místo rybí, sójovou omáčku.

Při návštěvě Thajska rozhodně nesmíte minout návštěvu místních trhů, které vždy hrají všemi možnými barvami ze kterých jde hlava kolem!

Oblečení

Jelikož se jednalo o moji první delší cestu pouze z batohem na zádech, měla jsem dilema co s sebou. Nakonec jsem se sbalila do 10 kilové krosny, ale i tak jsem našla pár zbytečných věcí, které jsme ani nepoužila. Věřte, že méně je více a navíc v Thajsku je oblečení levné, takže si můžete zároveň koupit i pěkný suvenýr z cest!

Ideální je lehké, bavlněné oblečení, v hornatých oblastech se vám bude hodit dlouhý rukáv a kalhoty. Pozor na návštěvu chrámů a památek. Vstup je povolen pouze ve vhodném oblečení – je nutné mít zahalené nohy a ramena. Pokud si šátek zapomenete, většinou vám ho u chrámu za vratnou zálohu zapůjčí.

Thajská masáž

Thajská masáž má bohatou historii a dodnes se její umění předává z generace na generaci. Jedná se o ovlivňování toků životní energie, mnohdy až bolestivým způsobem. Nikdy nezapomenu na zážitek ze společné masáže se Standou, kdy jsem ho jenom letmým pohledem zkontrolovala a zahlédla jeho jogínskou pozici nohy za hlavou. Dodnes nechápeme, jak se to masérce povedlo! Na masáže, narazíte na každém kroku, ať v útulných salónech, luxusních centrech, na ulici nebo na plážích ve většině letovisek. Hodinová masáž celého těla stojí od 250 THB.

Nenechte se zmást erotickou masáží, která nemá s tradicí nic společného. Thajská společnost je v tomto ohledu velmi konzervativní. Snadno dostupná prodejná láska se objevila až s příchodem amerických vojáků a západních turistů a je určena právě jim.

Sex a prostituce

Spousta turistů cestuje do země za levným sexuálním turismem. Nicméně prostituce je zakázána, ovšem je velmi tolerovaná. Na internetu jsme našla několik vtipných rad jak se vyhnout problémům:

  • Používejte kondom a to i v případě, že jste hodně zamilováni.
  • Pokud máte v oblibě drobné partnery, vybavte se lubrikačním gelem.
  • Věnujte patřičnou pozornost výběru pohlaví partnera. V Thajsku si jím některé osoby nejsou často zcela jisté.
  • Pokud potkáte absolutně krásnou a dokonalou dívku, bývá to obvykle muž.
  • Milování za střízliva přináší větší požitek.

Chování a zvyky

Thajsko je národ známý svojí tolerancí a pohostinností, a není obtížné se přizpůsobit místním zvyklostem. Ovšem je tu několik pravidel společenského chování, které by měl každý návštěvník pochopit, a tak předejít mnoha nepříjemným situacím.

1. Thajsko je konstituční monarchií a chová hlubokou úctu ke královské rodině a právě nejhorším faux pas, které jako cizinec můžete spáchat, je zneuctění či urážka monarchie.

2. Všechny vyobrazení Buddhy jsou posvátné a je nezbytné k nim chovat nejvyšší respekt.

3. Pravidla společenského chování nejsou již tak striktně definována jako ohledně monarchie a náboženství. Ovšem jiná pravidla budou platit při návštěvě turistického Bangkoku či odlehlých částí země. Typické gesto pozdravu se nazývá vaj, během kterého se sepnou ruce jako při modlitbě, tak aby špičky prstů směřovaly do výše obličeje, a lehce se skloní hlava.

4. Thajci věnují největší pozornost hlavě jako nejvyšší části těla – obrazně i doslovně. Při návštěvě chrámu si dejte pozor, aby vaše nohy nesměřovaly k Buddhovi.

5. Nepříjemné pohledy místních můžete také obdržet, pokud se budete hádat na veřejnosti a za rozzlobený výraz v obličeji, který je známkou špatného chování.

6. Příjmení je v Thajsku nedávnou novinkou a tak nebuďte překvapeni, když budete oslovováni křestním jménem. Dodnes Thajci raději používají krátké zvukomalebné přezdívky.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments