Majestátní sopečný kužel Mt Taranaki tvoří dominantu tohoto malebného regionu, kde na vás čeká pořádná dávka umění v místních galeriích, dobrodružství na řece Whanganui, surfování na plážích s černým pískem, epická cesta zapomenutou dálnicí Forgotten World Highway, dramatická scenérie mohutných útesů, nebo lenošení a posezení u výborné kávy v místních originálních kavárnách.

S výhledem na sopku Taranaki jsme se opět zapojili do programu WWOOFing, tentokrát s umělkyní žijící na bývalé mléčné farmě a křesťanskou rodinou, se kterou jsem dokonce zašli na nedělní bohoslužbu. Musím přiznat, že i přes odpor, jež se ve mě zakořenil v dětství, když byla povinnost vstávat brzy ráno do kostela, jsem byla mile překvapená, jak to vedou Novozélanďani. Na pódiu totiž nepřednášel postarší kněz v hábitu, ale sympaťák v mých letech se svoji rockovou kapelou! Tady holt vědí, jak přilákat nové ovečky do kostela…

To už jsem ale trochu odbočila. Taranaki si určitě nenechte ujít, i když vás nezajímá pěší turistika. Už samotná jízda je pastvou pro oči i duši!

1. Three Sisters a White Cliffs

Hodinku jízdy podél pobřeží severně nad New Plymouth se nachází přírodní sochařské veledílo Severního ostrova, Tři sestry (Three Sisters) a mohutné bílé útesy (White Cliffs). Z přístaviště Pukearuhe vede nádherná pěší trasa přímo pod velkolepými útesy až ke skalnímu útvaru Tří sester a kamennému masivu, který s trochou představivosti vypadá jako slon (původní Elephant Rock však nedávno přišel o chobot).

Nezapomeňte si ale výlet naplánovat na odliv, jinak se budete stejně jako já brodit po pás ve vodě a modlit se ať vás vlna nesmete i s foťákem do vody. Holt někdy se plánování dopředu nevyhnete, zejména pokud se jedná o procházku po pláži, která tam ani v době přílivu nemusí být.

2. New Plymouth

Město New Plymouth je zasazeno do úrodné zemědělské oblasti u pobřeží Tasmánského moře, které vévodí hora Taranaki. Na své si tedy přijdou jak vášnivý horalé, tak i vyznavači vodních sportů. Odpočinek pak nabízejí příjemné kavárny, nebo brouzdání v předních galeriích a muzeích.

Co neminout

Kopec Paritutu – ze strmého skalnatého vrchu (154 metrů) se vám naskytne výhled na celé město, pobřeží a za jasného dne se vám ukáže i Mt Taranaki.

Len Lye Centre – zajímavá stavba galerie, ukrývá skvělé umělecké kousky.

Govett-Brewster Art Gallery – pravděpodobně jedna z nejlepších regionálních galerií v zemi.

Muzeum Puke Ariki – muzeum spravuje rozsáhlou sbírku maroských artefaktů a pořádá zajímavé výstavy.

3. Mt. Taranaki

Jeden z nejsouměrnějších vulkánů na světě, Mt Taranaki, se tyčí do výšky 2 518 metrů. Hora, zahalená po většinu roku do kabátu mraků, je opředena mnoha legendami a zajímavostmi. Dokonce si zahrála i ve filmu, a to s Tomem Cruisem v Posledním Samurai, kde ztvárnila sopku Fuji. V okolí hory jsme strávili téměř 14 dní, ale pouze jednou jsme měli to štěstí spatřit ji v celé její kráse. Je to tedy hodně o štěstí nebo trpělivosti a to během celého roku!

Treky v okolí

Národní park Egmont, kde se nachází Mt. Taranaki, je doslova prošpikován krásnými trasami – od těch méně náročných až po ty, u kterých budete potit krev a neobejdete se bez speciálního vybavení. Nejznámějším jednodenním trekem je několikahodinový výšlap k horské chatě Pouakai Hut. Kousek za chatou se totiž nachází malé jezírko (spíš větší kaluž), které vytváří dokonalé přírodní zrcadlo. To ovšem neplatí u větrných dnů, anebo když venku mrzne. My jsme pro jistotu měli štěstí na oboje, ale i přesto stál výšlap rozhodně za to!

4. Surf Highway 45

Směrem na jih podél pobřeží z New Plymouth vede silnice SH45 dlouhá 105 kilometrů, známá jako Surf Highway 45. Na své si tedy přijdou zejména surfaři, jelikož se zde nachází hned několik vyhlášených pláží s tajemným černým pískem.

Oakura je opěvována mnohými surfaři pro své pravostranné breaky ale i rodinami s dětmi, které zde tráví krásné slunečné dny. Dále je to vesnička Okato s několika odbočkami k plážím a nedalekým majákem Cape Egmont a v neposlední řadě letní středisko Opunake.

4. Buried Forest

Zélandskou krajinu dotváří hned několik mohutných kuželů sopek, jejíchž výbuchy zformovaly neuvěřitelné scenérie. O jedné takové události by mohl vyprávět i Airedale Reef u přímořské vesničky Waitara. Více jak před 100 000 lety smetl výbuch nedaleké sopky Taranaki mohutný les a pohřbil ho do útesů, kde se objevuje denně pro každého zvědavce při odlivu.

Jedná se o krátkou procházku podél pláže pod mohutnými útesy, kde příroda navrstvila svoji historii do nádherné mozaiky.

5. Forgotten World Highway

Odlehlá, časem téměř zapomenutá silnice SH43, jež vede mezi Stratfordem a Taumarunuií, dostala trefný název Forgotten World Highway (Silnice zapomenutým světem). Jedná se o jednosměrnou zajížďku, pokud tedy nemáte namířeno k jezeru Taupo nebo opačně, zvažte jestli se vám cesta vůbec vyplatí, jelikož Zéland je plný tolika nádherných panoramatických cest!

Silnice se vine kopcovatou krajinou, kolem maorských opevněných vesnic až k horskému masivu v Tongariro National Park. Cesta je zpevněná až na krátký 12 kilometrový úsek. Počítejte se zhruba 4 hodinami řízení a nespočtem zastávek na pauzu s výhledy. Zajímavostí je vesnička Whangamomoa. Místních 30 obyvatel se po neshodách s úřady prohlásilo za nezávislou republiku a každý lichý rok v lednu slaví Den republiky.

6. Whanganui

Původní plán pouze doplnit zásoby ve městečku Whanganui a jet dál směr Wellington, nám tak trochu nevyšel. A to z jediného důvodu – Whanganui jsme si zamilovali. Nespočet prvotřídních graffiti od nadaných umělců se tu mísí s historickou architekturou na Victoria Ave a širokým korytem řeky Whanganui. A v neposlední řadě také kvůli originálnímu pestrobarevnému sobotnímu trhu a ateliérům zdejších umělců.

Durie Hill Underground Elevator

Na konci mostu, vedoucího přes řeku Whanganui z centra města, se skrývá 213 metrů dlouhý tunel, jež směřuje k historickému výtahu Durie Hill Underground Elevator.

Výtah postavený v roce 1919, je stále v provozu a denně přepraví stovky jak místních tak i zvědavých turistů. Na vrcholku vás navíc čeká krásný výhled na celé město!

A kam dál? Na Severním ostrově nám zbývají procestovat poslední dva distrikty – Hawke’s Bay s nádhernými písčitými plážemi a pozvolným tempem života a Wellington, jakožto hlavní město země, dobrého jídla a pití. Předem tedy bylo rozhodnuto, kam povedou naše další kroky – do multikulturního Wellingtonu!

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments