Na Novém Zélandu už je oficiálně zima, což ale znamená pro každého něco jiného. Pro nás v centrální části severního ostrova jsou stále nejvíce nošenou obuví žabky a sem tam dvě mikiny místo jedné. Ovšem čím níž, dál na jih, tím vás čeká větší zima, zasněžené vrcholky hor a studený vlezlý vítr.

Stále razíme náš styl cestování – go with the flow, nic neplánujeme a děláme to, co se zrovna naskytne. Ovšem ne za každou cenu. Čím jsem starší, tím víc si vážím svého času a nejraději ho trávím nějakou tvůrčí činností. A jelikož se prozatím nenaskytla žádná taková placená práce, porozhlédli jsme se po dalších možnostech a narazili na senzační program, WWOOF – Willing Workers On Organic Farms.

Co je to WOOOFing

V kostce řečeno se jedná o dobrovolnictví na místních ekologických farmách, kde pomáháte s nejrůznější prací – od uklízení, vaření, starání se o děti, zahradničení až po chování zvířat. Na oplátku dostanete ubytování, celodenní stravování, získáte nové zkušenosti, znalosti a nakouknete do života místních.

WWOOFing se nám zalíbil natolik, že jsme poslední 3 týdny vyměnili bydlení v naší milované Vanilce za tento senzační program.

5 kroků a je to
  • registrace na oficiálních stránkách
  • zaplacení poplatku 40 NZD
  • vytvoření zajímavého profilu
  • hledání budoucí rodiny
  • vstřebávání nových zkušeností

Na profilu si nechte záležet, přeci jen si vás podle toho budoucí rodina vybírá. My jsme posbírali všemožné fotky z našich cest s tématikou zvířat a dětí, které zafungovaly skvěle.

Podobných programů je více, například program helpX, který je dokonce mezinárodní (zaregistrováno je i pár rodin z Česka). V podstatě je to to samé s jedním hlavním rozdílem – nemusí se jednat o ekologickou farmu. Pracovat za ubytování tak můžete třeba i na hostelu, na recepci nebo pomáhat v restauraci.

Další, trochu odlišnou možností jak si snížit náklady a změnit prostředí, je hlídání domu – house sitting. Jedná se o hlídání (většinou) rodinného domu se vší faunou a flórou místním, kteří odjeli na dovolenou. Ať na pár dní, tak i na několik měsíců.

Naše osobní zkušenosti

Prvních 10 dnů jsme pomáhali pětičlenné rodině v Cambridge. Zaneprázdnění rodiče, nejenom kvůli třem dětem, ale i kvůli jejich našlapanému programu a vlastnímu podnikání, nás přijali s otevřenou náručí a během chvíle jsme se stali součástí jejich klanu.

Společně jsme oslavili den matek, 10. narozeniny s pečením dortu, fandili jsme školnímu rugby týmu, starali se o nespočet zvířecích mazlíčků (kozy, psi, kočky, slepice) a vytvořili novou zahrádku plnou bylinek, zeleniny a ovocných keříků. S radostí jsme se ujali i vaření – pro nás příjemná změna od vaření v dodávce.

Párkrát jsme skončili i u českých klasik jako je smažák, bramboráky a obalovaný květák. Dokonce jsme pekli pizzu, Standa kebab a já zmíněný narozeninový dort. Využili jsme plný potenciál nejenom celé kuchyně, ale i přilehlé oblasti. Podnikli jsme pár výletů a poté se vydali zase o dům dál, směrem k Hamiltonu.

Hlučnou domácnost plnou dětí jsme vystřídali za pobyt u staršího páru – Valerie a Briana. Neuvěřitelná dvojka, díky které jsme se cítili jako na návštěvě u babičky a dědy. Takže nechyběla domácí božská kuchyně a příjemně strávené večery.

Během našeho pobytu jsme se starali o jejich 4 hektarovou zahradu ukrývající úplně vše od vlastního potoka, přes včelstvo až po plodiny, o kterých jsem netušila, že existují (například jakon). Stihli jsme poznat polovinu jejich rodiny (když počítám pouze děti a vnoučata jedná se o 19 člennou rodinu!), zacvičit si společně jógu, koupat se ve venkovní vířivce pod hvězdami a dostalo se nám i pozvání na večeři v Hamiltonu.

Přesně kvůli takovým zážitkům jsme si WOOFing zamilovali, nemluvě o tom jak si člověk váží základních vymožeností jako je třeba neomezený přísun teplé vody, koupelna vzdálená pouhých pár metrů na chodbě, pečení v troubě, vaření na pořádné plotýnce či sezení u stolu….

Zapojit se do života kiwáků a stát se alespoň na chvíli součástí jejich rodiny, bylo neuvěřitelnou zkušeností a nezapomenutelným zážitkem! Pokud navíc nejste vázáni časem, nejenom že si můžete snížit náklady na nulu, zlepšit si jazyk, ale hlavně je to skvělá příležitost jak pomoct místním a nastřádat krásné vzpomínky, které navždy zůstanou v našich srdcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *