Ve většině cestovatelů evokuje vyslovení slova Zanzibar jen nekonečné sněhobílé pláže. Mimo to ovšem nabízí, tento jedinečný ostrov ukrytý v Indickém oceánu kousek od pevninské Tanzanie, i další zajímavosti, jako například hlavní město Stone town neboli Kamenné město. Název je „originálně“ odvozen od všudypřítomného stavebního materiálu – korálového kamene (nejedná se o korály z moře, ale o kámen těžený ve vnitrozemí ostrova). A není tedy divu, že toto unikátní město se starými koloniálními památkami, již poznamenaných časem, patří od roku 2000 na seznam UNESCO.

Co neminout

Nejen vůně koření a bohatý noční život zde vytváří nezaměnitelnou atmosféru, ale zejména jeho architektura, která mísí africké, arabské, perské, indické a evropské vlivy dohromady, dotváří atmosféru hlavního města ostrova.

TIP! Staré město má půdorys trojúhelníku o rozměrech 1x1x0,5 kilometru, tudíž ho lehce zvládnete prozkoumat po svých za necelý den.

#1 Toulání se uličkami starého města

Bez mapy a jednoduše bloudit uličkami města, patří k jednomu z hlavních bodů, co ve městě podniknout. Jedině tak objevíte zapadlé uličky poznamenané časem, které skrývají řadu zajímavých historických budov, ozdobených tradičními vyřezávanými dřevěnými dveřmi a nádherně zdobenými balkony.

Právě dřevěné zanzibarské dveře, lépe řečeno bohatě zdobené vyřezávané vstupy do domů, jsou nejvýraznějším architektonickým prvkem města, jež je mnohdy daleko starší, nežli samotné kamenné domy. V Kamenném městě najdete dva typy dveří – starší arabské obdélníkového tvaru a novější indické s kulatou horní částí a bohatými květinovými motivy.

#2 Beit al Ajaib – Dům zázraků a přilehlá pevnost Ngome Kongwe

Nejznámější památkou Starého města, respektive celého Zanzibaru, je palác Beit-al-Ajaib neboli Dům zázraků. Jeho jméno nebylo v místních poměrech nikterak nadsazené, jelikož se tehdy jednalo o nejvyšší budovu východní Afriky a také o první budovu na Zanzibaru, která byla vybavená elektrickým proudem, výtahem a tekoucí vodou. Budova sloužila jako sídlo sultána, dnes se uvnitř nachází Národní muzeum historie a kultury.

Hned vedle Domu zázraků naleznete pevnost ze 17. století – Ngome Kongwe. Pevnost byla postavena ihned poté, co Arabové vyhnali ze Zanzibaru Portugalce (1698) a dokončena byla už v roce 1701. Vojenský význam ale téměř neměla, postupně sloužila jako vězení a popraviště, tržiště, celnice, depo pro železnici a dokonce i jako tenisový klub.

#3 Stará výdejna léků

Jedná se o jednu z nejkrásnějších budov ve městě, kterou nechal postavit bohatý obchodník za pomoci řemeslníků z Indie z korálového kamene a z vápence. Stavební materiál je tedy tradiční zanzibarský, ale vyřezávané balkony a barevné sklo prozrazují vliv Indie, štuková výzdoba zase Evropy.

#4 Dům nejslavnějšího rodáka

Popravdě jsem netušila, až do návštěvy ostrova, jaká celosvětově známá osobnost se zde narodila. Ovšem fanoušci skupiny Queen a jejího protagonisty Freddieho Mercuryho, dobře vědí a neopominou navštívit jeho rodný dům. Ten však není snadné najít. I když jde o bezesporu nejslavnějšího rodáka, většina místních ho nezná. Nejspíš proto není nijak  zvlášť označen, pouze malou cedulí a nástěnkou.

#5 Tržnice ve Stone Town

V Samotném jádru města se nachází trhy, které hrají všemi možnými barvami. Připravte si (opět) nutnou dávku trpělivosti, oprašte svoje smlouvací schopnosti a hurá, jde se nakupovat tradiční produkty ostrova.

Nakoupit můžete od ovoce, přes zeleninu, domácí chilli omáčky a v neposlední řadě voňavé zanzibarské koření, což je pojem sám o sobě.

#6 Po stopách zanzibarského koření

Pokud vás zajímá více o zanzibarském koření, můžete se vydat na krátký výlet tzv. Spice tour. Jedná se o zajímavý ale velmi turistický zážitek, kde vám na nedaleké farmě vysvětlí historii koření a samotné pěstování. Jelikož se postupem našeho cestování čím dál častěji vyhýbáme organizovaným zážitkům, rozhodli jsme věnovat čas a peníze jinam, ale dle cizinců, které jsme potkali se jedná o senzační výlet.

#7 Pobřežní promenáda se západem slunce

Okolí města lemuje dlouhá písečná promenáda, kam místní utíkají před horkými slunečnými dny a kde hrají nejrůznější míčové hry. Jedná se o krásnou pláž, ovšem místo bílého písku ji zdobí zlatavý a v okolí kotví na několik desítek rybářských a výletních lodí.

Nejkrásnější atmosféru má při západu slunce, kdy se začne zbarvovat do odstínů oranžové a celé okolí začne ožívat za vidinou nočního ruchu města.

#8 Noční život ve Forodhani Gardens

Jednou z mých neoblíbenějších aktivit bylo právě brouzdání po místním marketu v zahradách Forodhani, který se každý den, nedbaje na sezonu, zaplní po západu sluníčka stánky nabízející místní pokrmy.

Jedná se o malý park rozkládající se naproti pevnosti podél moře. Název parku znamená překladiště, což odkazuje na obchod s otroky, kteří tu byli drženi, než pokračovali na místo určení.

Určitě musíte ochutnat tradiční zanzibarskou pizzu, grilované ryby a mořské plody, nejrůznější kebaby a vše spláchnout čerstvě vymačkanou cukrovou třtinou s limetkou a zázvorem.

Po pořádném jídle ovšem nikam neodcházejte, zahrady jsou jakýmsi centrem turistů i místních, kteří vás dříve nebo později osloví a budou si s vámi chtít procvičit angličtinu.

#9 Lodní výlet na Prison island

Není nutné hledat žádné cestovní kanceláře, jednoduše brouzdejte v okolí pobřežní promenády a místní si vás už najdou sami. Jedná se o nejrůznější naháněče, kteří vám budou nabízet všechno možné od ubytování, přes dopravu až po samotné výlety. Přezdívá se jim tzv. papasi (klíšťata), a že umějí být někdy pěkně otravní a je těžké se jich zbavit.

Většinou se jedná o cca 3 hodinový výlet spojený s návštěvou parku obřích želv a možností šnorchlování v okolí ostrova. Cena výletu se pohybuje okolo 30 USD.

#10 Vyhlášená restaurace Lukmaan

Restaurace Lukmaan nabízí bohatý výběr místních specialit za rozumné ceny. Navíc je zasazena do příjemného prostředí, které si oblíbili jak místní, tak i turisté.

Výběr navíc uspokojí jak masožrvce, tak i vegetariány. Nikdy nezapomenu na lahodná kořeněná jídla s kokosovým mlékem, rýžové směsi či vydatná čerstvá smoothie za pár korun.

#11 Živá muzika v jednom z mnohých místních barů

Při výběru ubytování jsme měli opravdové štěstí, ne jenomže jsme narazili na sympatický, budoucí manželský pár, ale jelikož se jednalo o víkend, byli jsme pozvání do místního baru s živou muzikou.

Kamenné město nabízí řadu originálních podniků, zajímavých koktejlů a živé muziky doprovázené tancem místních. To si prostě nemůžete nechat ujít.

A kam teď?

Stone town je pomyslná křižovatka cest, kam zamíří každý turista. A kam dál? Rozhodně směr krásné pláže ostrova Zanzibar. Tradiční dopravní prostředek tzv. dala dala odjíždí na severní část ostrova z místního marketu, na západní stranu se musíte dopravit na tamní autobusové nádraží.

Hlavně nezapomeňte SMLOUVAT, SMLOUVAT, SMLOUVAT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *