Poprvé jsem se s tímto desaterem setkala u britské cestovní společnosti, ale dle mého názoru by se tímto desaterem měl řídit každý, kdo cestuje. Nejraději bych to dávala turistům, kteří cestují s cestovní kanceláří, před vstupem do letadla. Hned bychom jako delegáti a průvodci měli jednoduší práci, zároveň bych ovšem přišla o spoustu zábavných historek, které jdou ruku v ruce s touto profesí.

Cestování je výzva a nutí nás opustit pracně vytvořenou bublinu pohodlí a jistot. Na straně druhé, je to ohromná legrace, i když se to tak zpočátku nemusí zdát. Takže příště, až nestihnete spoj, zmoknete tak, že nebudete mít žádné suché oblečení, nebo vás po cestě potká něco nepříjemného, si vzpomeňte, proč jste vlastně vyrazili a kolik neskutečných zážitků si vezete domů. Díky tomu, že jsem zmokla až na kost, jsem přespala u arménské rodiny a ujetý spoj většinou znamenal stopování s místními, což mě zavedlo do zcela odlišných koutů země.

Podobný moment se podařilo Standovi zachytit i na úvodní fotografii tohoto článku. Na jedné z mnoha večerních party v Gruzii jsme se rozhodli naše plány obrátit vzhůru nohama a druhého dne jsme se probudili s jednou z nejhorších kocovin v Arménii. Ono spontánní rozhodnutí, bylo tím nejlepším zážitkem a jedinečným momentem, který nám nikdo nikdy nevezme, jelikož je naší součástí. A co si budeme nalhávat, žádný zajímavý příběh nezačíná slovy: „všechno šlo jak po másle“ nebo „dal jsem si jedno pivo a šel domů“.

Jaká jsou vlastně ona pravidla? Vlastně žádná. Každý by si měl nastavit vlastní tempo a režim v jakém mu bude cestování vyhovovat. Nicméně cestovatelské desatero se mi osobně několikrát osvědčilo a třeba i vás inspiruje, abyste všechny starosti hodili za hlavu a jednoduše si užívali.

Cestovatelské desatero
  1. Neočekávej věci přesně takové, jako je znáš z domova. Opustil jsi je, abys našel něco nového.
  2. Neber věci příliš vážně, s nadhledem a úsměvem na rtech jde vše mnohem lépe. A bezstarostná mysl je začátkem nezapomenutelné dovolené.
  3. Nenech se na cestách otrávit jinými lidmi a dej si pozor, abys ani ty nevědomky neotravoval jiné.
  4. Dbej toho, abys vzal jen polovinu šatstva, které považuješ za nezbytné, a dvakrát tolik peněz.
  5. Vždy musíš vědět, kde máš svoje doklady, protože když ztratíš doklady, ztratíš svou vlast.
  6. Uvědom si, že kdyby lidé měli celý život zůstat na jednom místě, byli by stvořeni s kořeny. Proto neváhej, cestuj a objevuj.
  7. Neužírej se starostmi, dovolená je tak hezká, jak hezkou si ji uděláš, takže nemá smysl se trápit věcmi, které na dovolené nevyřešíš anebo které neovlivníš.
  8. Jsi-li v Římě, snaž se chovat jako Říman. Dokonalý nebudeš, ale zažiješ více.
  9. Neposuzuj zemi dle jejího příslušníka, který ti způsobil nesnáze. Země jsou krásné všechny, jen někteří lidé mohou být zlí.
  10. Nikdy, ale opravdu nikdy nezapomeň, že v cizí zemi jsi hostem. Chovej se jako host a cti své hostitele a ukaž jim svůj respekt. Jen tak ti bude dopřáno skutečné poznání.