Hlavní město: Nové Dillí
Počet obyvatel: 1 281 935 911
Nejvyšší bod: Kančendženga (8586 m. n. m.)
Jazyk: hindština, angličtina
Měna: indická rupie (INR)
Časové pásmo: UTC +5:30
Životní náklady: Cost of Living in India

Sedmý největší a populačně druhý nejlidnatější multikulturní stát světa, kterého toužil dosáhnout již v 15. století Kryštof Kolumbus. Takové informace se o Indii dočtete všude na internetu. Ovšem pravá Indie toho v sobě skrývá mnohem více. Bohužel v Česku se o této neuvěřitelné zemi moc neví a většina z nás si pod pojmem Indie představí špínu, nebezpečí a chudobu. Indie umí zaujmout, pobavit a rozhodně překvapit. Proč se tedy do této levné země plné směsi voňavého koření, dobrého jídla, jedinečné kultury a krásných památek nevydat!

Indická placka plněná kořenovou zeleninou a červenou čočkou

Během putování po té naší krásné planetě jsem ochutnala desítky nejrůznějších placek – všemožných tvarů a příchutí a na plné čáře rozhodně vedou ty mexické a indické. Dnešní recept je o kořeněné indické plněné placce paratha. Jedná se o jednoduchou moučnou placku, tradičně připravovanou s přepuštěným máslem ghí, ale jelikož mléčné výrobky z mého jídelníčku téměř zmizely,…

Mungo dhal

Mungo je jedna z nejvděčnějších luštěnin. Hodí se jak na klíčení, tak i na přípravu palačinek, či tradičních luštěninových kaší. A kvůli jeho hráškové chuti ho často spořádám jen tak samotné, nebo v salátu. Jedno z mých nejoblíbenějších jídel z munga je právě indický voňavý dhal. S vařením v dodávce jsem navíc přišla na jednoduchý,…

Palačinky z munga a quioni

Téměř jsem zapomněla, co všechno se dá z mungo fazolí uvařit, když jsem si vzpomněla na vláčné indické placky dosa. Na tyto tradiční indické „palačinky“, jak se jim přezdívá, narazíte téměř po celé Indii. Jedná se o fermentovanou směs, osmaženou stejně jako francouzské crêpes, podávané s pikantní rajčatovou omáčkou a kokosovým dipem. Ovšem v tradičních…

Dhal z čočky dvou barev

Voňavý, kořeněný a vydatný. Přesně takový je recept na luštěninový dhal. Co je to vlastně dhal? Dhal, nebo také dal či daal, je v podstatě luštěninová kaše s konzistencí husté polévky. Připravovat se dá hned několika způsoby, přičemž základ zůstává většinou neměnný – luštěniny, zelenina a spousta voňavého koření. Jedná se o jedno z nejvýživnějších…

Mango smoothie

Základem tohoto receptu je šťavnaté a sladké mango, což v Čechách může být někdy nadlidský úkol sehnat. Někdy se ovšem poštěstí, a poté se dají z tohoto exotického ovoce vyčarovat báječná jídla, ale i lahodná smoothie. Nikdy nezapomenu na Indii, a její neuvěřitelné mango smoothie, na kterém jsem v horkých letních měsících byla zcela závislá. A nejlepší na…

Neuvěřitelná Indie aneb rady na cestu od Neposedné Myšky

Sedmý největší a populačně druhý nejlidnatější multikulturní stát světa, kterého toužil dosáhnout již v 15. století Kryštof Kolumbus. Takové informace se o Indii dočtete všude na internetu. Ovšem pravá Indie toho v sobě skrývá mnohem více. Bohužel v Česku se o této neuvěřitelné zemi moc neví a většina z nás si pod pojmem Indie představí špínu, nebezpečí a…

Biryani – indická kořeněná rýže

Biryani je indická pečená nebo smažená rýže. Tento pokrm přinesli do Indie sice muslimové, ale dnes neodmyslitelně patří ke kuchyni indického subkontinentu. Biryani má mnoho variant, ale téměř všechny se shodují na rýži basmati. Pokud budete cestovat po Indii, setkáte se s odlišným způsobem vaření a použitých surovin. To dodává pokrmu jeho rozmanitost a propůjčuje mu…

Historie Indie v kostce

Indická historie je velmi bohatá a její prvopočátky sahají až do roku 3 000 př. n. l. Abychom lépe porozuměli mentalitě obyvatel, pojďme si shrnout to nejdůležitější. První rozdělení společnosti do tzv. kast nastalo v 2. tisíciletí př. n. l., kdy se začalo mísit obyvatelstvo z Evropy a východní Asie s místními kmeny. Později v 9. – 13. století se…

Doprava po Indii

Nenacházím ta správná slova jak popsat indickou dopravu. Po pár dnech v Indii jsem si myslela, že jediné pravidlo, které se dodržuje je jízda vlevo, ale bohužel jsme zjistila, že žádná pravidla neexistují a vyhrává ten pohotovější, rychlejší a větší. Doprava je řízená chaosem, který ale kupodivu funguje. Na silnici jede vedle sebe tolik aut, kolik se jich tam vejde, a pokud se najde sebemenší štěrbina, nacpe se tam ještě několik motorek a autorikš. No a samozřejmě, kdo netroubí, ten nejede. Dokonce samotné klaksony jsou podrobeny zátěžovému testu právě v Indii, kde jsou nejvíce namáhány.

Indická kuchyně – pestrobarevný mix chutí

Snad každému se při pomyšlení na Indii vybaví zářivé barvy, hlasitá hudba, bollywoodské filmy, tanec a vůně orientálního koření. Indie má dávnou a prastarou kulturu, je to země rozlehlá a národnostně značně pestrá s nesmírnými sociálními a náboženskými rozdíly. To vše se promítá i do indické kuchyně. Žádný stát, a někdy ani sousedící vesnice, nepřipravují konkrétní…