Hlavní město: Budapešť
Počet obyvatel: 9 712 887 
Nejvyšší bod: Kékes (1 014 m. n. m.)
Jazyk: maďarština
Měna: forint (HUF)
Časové pásmo: UTC +1
Životní náklady: Cost of Living in Hungary

Věděli jste, že praotec Maďarů byl Magor? Není to žádný žert. Slovo Maďar (Magyar) pochází z legendy o praotci jménem Magor. Maďarsko je země plná kuriozit a zajímavostí, a kdo nenavštívil hlavní město Budapešť, nevykoupal se v termálních lázních z 16. století, neochutnal gulyás, pörkölt či lángos a nenapil se plnými doušky maďarského vína Tokaj a místní pálinky, jakoby nežil. Neváhejte a vydejte se do této nedaleké země, která se vám dostane pod kůži a mile vás překvapí!

Sójový guláš na černém pivu

Guláš je bezesporu jedno z nejoblíbenějších českých jídel, i přestože jeho kořeny sahají do sousedního Maďarska. V dnešní době má guláš mnoho podob, dokonce i ve vegetariánské variantě. Osobně jsem vyzkoušela několik bezmasých verzí, ať z tradičních či nevšedních surovin, ale nejvíce jsem si oblíbila kombinaci luštěnin, sóji, černého piva a uzené papriky. Ale jak vypadal tradiční guláš dříve a jaká je vlastně jeho historie?

Flódni – maďarský koláč

Flódni je tradiční židovský koláč, který pochází z Maďarska. Právě v Maďarsku a zejména v hlavním městě Budapešti, žije spousta židů, kteří si během několika dekád, vytvořili vlastní podobu maďarské kuchyně. Flódni se peče vždy během vánočních svátků a je doslova nabitý chutěmi – skládá se z několika vrstev (ořechová, maková, povidlová a jablková), které jsou ovoněné skořicí a…

Budapešť, perla Dunaje

Město dobrého jídla, krásných památek, pohostinnosti, snadné dopravy a to vše za přijatelné ceny. Takovou jsem si vždy Budapešť představovala a dlouho snila ji navštívit. Minulým rokem započala naše tradice objevování vánočních trhů, a tak s příchodem adventu nastala otázka kam letos? Volba byla předem jasná – Budapešť. Město, které se během adventních svátků mění v kouzelnou vesničku ze zimních pohádek, provoněnou poklady místní kuchyně.