Druhý nejmenší světadíl se rozkládá na 10 milionech km², je rozdělen na 46 států, ve kterých žije více než 730 milionů obyvatel. Evropa je sice malý, ale velice významný světadíl, který sehrál důležitou roli ve světových dějinách a zásadně ovlivnil historii i kulturu celého světa.

Evropa, často nazývaná západní část Eurasie, nemá v přírodě pevně stanovené hranice a zeměpisci se odedávna přou o jejich správné určení. Rozdělení Evropy od Asie je tedy spíše historického, kulturního a politického původu nežli geografického. I když nás v dnešní době spojuje evropská unie, mluví se zde 218 různými jazyky a politická roztříštěnost způsobuje vzájemné odcizení.

Moje první dobrodružné výpravy začaly, kde jinde než právě v Evropě. Nejprve to byly výlety na kolech po našich nejbližších sousedech, později výpravy s kamarády za sluníčkem a mořem. Jakmile jsem dosáhla plnoletosti, sebrala jsem všechnu svoji odvahu, batoh a vyrazila na 3 měsíce za moji starší sestrou do Anglie. S její pomocí jsem zažila super léto a odvezla si spoustu nových zkušeností! Už tehdy mně bylo jasné, že výletem do Anglie to nekončí.

[pt_view id=“29d3832fyn“]

Vydatná bramborová tortilla

Nejedná se o moučnou placku, jak si mnozí můžou myslet, ale o jakousi vaječnou omeletu s bramborem původem ze Španělska. Na blogu už jsem sdílela pár inspirací a tady je další. Tentokrát uvařená v naší Vanilce během cestování po západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. To vám ale bylo nádherné místo. Moji kuchyň obklopoval majestátní…

Lasagne se zeleninovo – čočkovým ragů

Kdo by neznal tradiční lasagne, které mnohým připomenou slunečnou Itálii nebo tlustého, nenasytného, zrzavého kocoura Garfielda. Ovšem historie tohoto pokrmu sahá daleko hloub, přesněji řečeno až do starověkého Řecka. Historie lasagní Název lasagna/lasagne je odvozen z řeckého slova „laganon“, což byla první známá forma těstovin. Tehdy se jednalo o vrstvení těchto těstovin pouze s omáčkou.…

Bleskový těstovinový salát s fetou, sušenými rajčaty a pestem

Těstoviny jsou vždy zárukou rychlého, vydatného a svěžího jídla. Právě proto je italská kuchyně jedna z mých nejoblíbenějších. Stačí mít poblíž pár surovin a během chvilky je možné vykouzlit senzační oběd či večeři. Tento recept vznikl během naší práce na kiwi sadech. Práce to byla fyzicky náročná a tak jsem po šichtě neměla chuť vyvářet,…

Domácí kváskový chléb – tajemství jednoduchosti

Už v minulém článku jsem nakousla přípravu domácího kváskového chleba. Ta radost, kterou vám ošatka s křupavým, vláčným výtvorem přinese, určitě stojí za pár pokusů, jelikož domácímu chlebu se prostě nic nevyrovná. Chléb, pečivo které hýbe světem Chleba provází historii lidstva od nepaměti a dodnes je významnou složkou nejenom jídelníčku, ale i kultury různých národů…

Natáčení pořadu Sama doma, aneb jak jsem to zvládla bez trapasu

Telefon ukazuje 10 hodin. Budím se s kocovinou do dalšího krásného slunečného dne na horách. Ještě před dvěma dny to byly francouzské Alpy, dnes užívám zasněžených kopců v Krkonoších. Zbývá nám posledních 14 dní do odjezdu na Zéland, které si máme v plánu pořádně užít. Ale jak se ještě ráno ukázalo, moje plány dostaly úplně…

Řepové špagety s gorgonzolovou omáčkou, ořechy a hruškou

Už je to nějaký ten pátek, co jsem k Vánocům dostala spirálovačku. Neměla jsem moc příležitostí ji pořádně vyzkoušet, takže jsem si řekla, že po návratu z Řecka, je ten pravý čas to napravit. Velmi ráda připravuji jídla z řepy a troufám si říct, že s tímto novým receptem, jsem našla svůj prozatím nejoblíbenější. Dokonce zachutnal i odpůrcům této sytě fialovo – červené zeleniny, takže původní plán si špagety v klidu vyfotit druhý den nevyšel, jelikož se po nich během chvíle slehla zem.

Sójový guláš na černém pivu

Guláš je bezesporu jedno z nejoblíbenějších českých jídel, i přestože jeho kořeny sahají do sousedního Maďarska. V dnešní době má guláš mnoho podob, dokonce i ve vegetariánské variantě. Osobně jsem vyzkoušela několik bezmasých verzí, ať z tradičních či nevšedních surovin, ale nejvíce jsem si oblíbila kombinaci luštěnin, sóji, černého piva a uzené papriky. Ale jak vypadal tradiční guláš dříve a jaká je vlastně jeho historie?

Dip z vlašských ořechů 4x jinak

Podzim s sebou přináší spoustu báječných ingrediencí do kuchyně a právě vlašské ořechy jsou jedny z mých nejoblíbenějších. Na zahradě rodičů máme hned dva krásné vlašáky, které nám každým rokem nadělí kila tohoto plodu ve tvaru našeho nejdůležitějšího orgánu – mozku. Není to náhoda, ořechy totiž podporují dobrou náladu a paměť. Každý den hrstka ořechů pro zdraví Rozhodně…

Návštěva Černobylu – po stopách největší atomové katastrofy

Rozhodně jeden z nejsilnějších zážitků, který se při pobytu v Kyjevě naskytne, je výlet na místo havárie černobylské jaderné elektrárny a přilehlého města duchů Pripjať. Postapokalyptická atmosféra mě naprosto pohltila a zadřela se mi hluboko pod kůži. Oblast v okruhu 30 km od Černobylu dostala jméno Exclusion Zone a je legálně přístupná pouze s průvodcem…

10 důvodů proč se vydat právě do města Lvov

Cestovat po Ukrajině lze za pár hřiven a po cestě vás čeká spousta zajímavých míst, mezi které rozhodně patří i nádherné historické město Lvov. Důvodů proč se vydat právě sem je tolik, že vlastně ani nevím, kde začít. Atmosféra města mě úplně očarovala, a i přes chladné období během listopadu, jsme si to pořádně užili.…