Neodolali jsme pokušení a ve městě Chiang Rai si zapůjčili na dva dny motorku (250 THB/den). Zcela náhodou, když jsme hledali prádelnu, narazili jsme na Chill out GH. Guest house má na starosti prima Švýcar, který nám ochotně poradil a dal skvělé tipy k nezaplacení.

Následující okruh nám zabral dva dny, najezdili jsme 200 kilometrů a nasbírali nespočet dalších zážitků.

1. Mae Sai

Nejprve jsme se vydali do nejsevernějšího města Thajska Mae Sai u hranic s Barmou, jehož rušný trh je křižovatkou horských etnik, thajských a barmských obchodníků. Nedaleko hranic, na Škorpióní hoře, se nachází chrám Wat Phra That Doi, odkud se vám krásně otevře výhled na Barmu. Pokud nemáte v plánu jednodenní výlet do Barmy, městečko kromě chrámu a trhu nic dalšího nenabízí.

Barma nebo Myanmar?

Vládnoucí vojenská junta změnila v roce 1989 oficiální název státu z Barmy na Myanmar, avšak vzhledem k problematice legitimnosti tehdejšího režimu není tento název zatím všeobecně přijímán a setkáváme se s používáním obou dvou.

2. Chiang Saen

I přes stabilní provoz obchodních lodí s Čínou je Chiang Saen stále ospalé město. Narodil se zde král Mengrai, zakladatel králoství Lanna, které ve 14. století vládlo většině severního Thajska. Chiang Saen leží na druhém břehu řeky Mekong od Laosu, ale pro cizince není legálním hraničním přechodem. Je však možné se z města vydat rovnou do Číny.

Město nenabízí moc aktivit, ale určitě si nenechte ujít večeři přímo u řeky Mekong, kde se podávají čerstvé ryby a další thajské místní speciality. Standa potěšil svoje chuťové pohárky rybou zabalenou v banánových listech a pomalu grilovanou v bambusu. Podle jeho výrazu ala dítěte, které zažilo poprvé Vánoce, musela být ryba opravdu výtečná.

3. Po stopách drogové mafie

Stačí popojet pár kilometrů do městečka Sop Ruak a ocitnete se u pohraniční oblasti mezi Thajskem, Barmou a Laosem, které tvoří legendární Zlatý trojúhelník – horské pohraničí, kde etnické skupiny pěstovali opiový mák. Bývalé centrum drogové mafie dnes však pozbývá na tajemnosti a stává se rušným turistickým střediskem.

Opium se na asijské obchodní stezky dostalo již na počátku 17. století společně s kořením a dalšími přírodními surovinami. Velkou oblibu si zejména získalo po válce Spojených států ve Vietnamu, kdy se region stal hlavním světovým dodavatelem heroinu. Problematice pěstování opia, jeho vlivu na zemi i jednotlivce je věnována působivá expozice v muzeu Opia, které se nachází jeden kilometr od města. Vstupné 200 THB stojí určitě za to!

Žirafí ženy

Z Chiang Rai se nemusíte nutně vydávat jen po stopách opia. Mnoho turistů odtud vyráží za kmenem Padaung, jehož ženy prosluly svými extrémně dlouhými krky. Těch bylo docíleno za pomoci přidávání mosazných kruhů. První kruh dívka dostane ve svých čtyřech letech a každý půlrok přibude další. Výsledkem je stlačení klíčních kostí a optické prodloužení krku.

Podle pověstí byla prapůvodním účelem ochrana před tygry, kteří by ženě mohli prokousnout hrdlo. Žirafí ženy jsou opředeny spoustou pověr- rozhodně si ale nezlomí vaz, když si kroužky sundají, což tvrdí jedna z nejrozšířenějších pověstí.

4. Mae Salong

Cesta se začíná příjemně vlnit a stoupat. Míjíme nekonečná rýžová pole, která hlouběji v kopcích střídají plantáže s čajem. Přijíždíme do městečka Mae Salong. Chcete-li okusit Čínu, ale přitom nepřekročit hranice, vydejte se do této kouzelné horské vesničky, usazené do vzdálených svahů regionu Chiang Rai.

Co neminout

Součástí návštěvy je i ochutnávka místní gastronomie. Nasnadě jsou vynikající plněné knedlíčky nebo shitake houby na sójové omáčce. K tomu si objednejte zelený čaj z přilehlých plantáží a budete si myslet, že jste se teleportovali do Číny.

Na jižním okraji města se koná každodenní trh, kde se scházejí horská etnika a prodávají lokální produkty a svoje řemeslné výrobky.

Můžete si vybrat. Buď vystoupáte 718 schodů do nedalekého chrámu Wat Santakhiri anebo se tam projedete motorkou. Chrám patří k mahájánové tradici, postaven je v čínském stylu a může se chlubit nádherným výhledem na celé okolí.

5. Wat Rong Khun – nebeský chrám ze šlehačky

Buddhistické chrámy v Thajsku patří bezesporu k největším turistickým atrakcím. V celé zemi se jich nachází přes 40 000, ovšem Wat Rong Khun, známý jako bílý chrám, je jedinečný. Chrám, který připomíná dílo šikovného cukráře nebo dům pohádkového Mrazíka, byl postaven ani ne před dvaceti lety a nachází se 10 kilometrů severně od města Chiang Rai.

Okouzlující chrámový komplex navrhl thajský umělec Chalermchai Kositpipat podle své představy nebe na zemi. Během zemětřesení v roce 2014 chrámu hrozilo jeho zbourání, hrůzu však přečkal. Dodnes lze spatřit popraskané zdivo uvnitř chrámu.

Moderní chrám Wat Rong Khun na první pohled upoutá běloskvoucím půvabem, který vyjadřuje čistotu Buddhy. Střechu chrámu zdobí zvířata čtyř živlů. Slon znázorňuje zem, ještěr vodu, labuť vítr a lví hříva oheň.

Stavba chrámového komplexu je ozdobena tisíci kousky zrcadlového skla, které svým třpytem znázorňuje všudypřítomnou moudrost Buddhy. Návštěva tohoto místa není ovšem jen o idylické podívané a úžasu. Zastoupena je tu také stinná část lidského života.

Interiér chrámu je zdoben žlutooranžovými freskami. Hlavním motivem je Buddha, v jehož okolí prolétá Superman, Spiderman či Batman. Dokonce zde uvidíte i americká Dvojčata, jak do nich vráží teroristická letadla.

6. Baan Dam – Černý dům

Baan Dam je dílem umělce Thawana Duchanee a je zcela opačným příkladem nebeské architektury Bílého chrámu. Všechno je černé nebo alespoň vyvolává pocit temnoty a všech patnáct budov je vyzdobeno zvířecími ostatky. Duchanne vytvořil neuvěřitelnou kolekci nábytku ze zvířecí kůže, kostí a zubů.

Se smíšenými pocity jsem po celou dobu pozorovala neobvyklé umělecké dílo a nebyla si zcela jistá, jestli mám ocenit uměleckou originalitu a zručnost ztvárnění nebo upadnout do deprese. Údajně všechna zvířata zemřela přirozenou smrtí, ale také může jít o pouhou historku, aby se místo stalo méně sadistickým.

Jak se sem dostat

Pokud nemáte zapůjčenou motorku, z Chiang Rai sem jezdí autobusy. Vystoupíte na hlavní silnici a necelých 500 metrů dojdete po svých. Skoro jsem zapomněla. Pokud toužíte pomazlit se na vlastní riziko s více jak dvou metrovým hadem, který se volně plazí po zahradě, máte tu možnost v zahradách Černého domu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *