Na Novém Zélandu už je oficiálně zima, což ale znamená pro každého něco jiného. Pro nás v centrální části severního ostrova jsou stále nejvíce nošenou obuví žabky a sem tam dvě mikiny místo jedné. Ovšem čím níž, dál na jih, tím vás čeká větší zima, zasněžené vrcholky hor a studený vlezlý vítr.

Stále razíme náš styl cestování – go with the flow, nic neplánujeme a děláme to, co se zrovna naskytne. Ovšem ne za každou cenu. Čím jsem starší, tím víc si vážím svého času a nejraději ho trávím nějakou tvůrčí činností. A jelikož se prozatím nenaskytla žádná taková placená práce, porozhlédli jsme se po dalších možnostech a narazili na senzační program, WWOOF – Willing Workers On Organic Farms.

Co je to WOOOFing

V kostce řečeno se jedná o dobrovolnictví na místních ekologických farmách, kde pomáháte s nejrůznější prací – od uklízení, vaření, starání se o děti, zahradničení až po chování zvířat. Na oplátku dostanete ubytování, celodenní stravování, získáte nové zkušenosti, znalosti a nakouknete do života místních.

WWOOFing se nám zalíbil natolik, že jsme poslední 3 týdny vyměnili bydlení v naší milované Vanilce za tento senzační program.

5 kroků a je to
  • registrace na oficiálních stránkách
  • zaplacení poplatku 40 NZD
  • vytvoření zajímavého profilu
  • hledání budoucí rodiny
  • vstřebávání nových zkušeností

Na profilu si nechte záležet, přeci jen si vás podle toho budoucí rodina vybírá. My jsme posbírali všemožné fotky z našich cest s tématikou zvířat a dětí, které zafungovaly skvěle.

Podobných programů je více, například program helpX, který je dokonce mezinárodní (zaregistrováno je i pár rodin z Česka). V podstatě je to to samé s jedním hlavním rozdílem – nemusí se jednat o ekologickou farmu. Pracovat za ubytování tak můžete třeba i na hostelu, na recepci nebo pomáhat v restauraci.

Další, trochu odlišnou možností jak si snížit náklady a změnit prostředí, je hlídání domu – house sitting. Jedná se o hlídání (většinou) rodinného domu se vší faunou a flórou místním, kteří odjeli na dovolenou. Ať na pár dní, tak i na několik měsíců.

Naše osobní zkušenosti

Prvních 10 dnů jsme pomáhali pětičlenné rodině v Cambridge. Zaneprázdnění rodiče, nejenom kvůli třem dětem, ale i kvůli jejich našlapanému programu a vlastnímu podnikání, nás přijali s otevřenou náručí a během chvíle jsme se stali součástí jejich klanu.

Společně jsme oslavili den matek, 10. narozeniny s pečením dortu, fandili jsme školnímu rugby týmu, starali se o nespočet zvířecích mazlíčků (kozy, psi, kočky, slepice) a vytvořili novou zahrádku plnou bylinek, zeleniny a ovocných keříků. S radostí jsme se ujali i vaření – pro nás příjemná změna od vaření v dodávce.

Párkrát jsme skončili i u českých klasik jako je smažák, bramboráky a obalovaný květák. Dokonce jsme pekli pizzu, Standa kebab a já zmíněný narozeninový dort. Využili jsme plný potenciál nejenom celé kuchyně, ale i přilehlé oblasti. Podnikli jsme pár výletů a poté se vydali zase o dům dál, směrem k Hamiltonu.

Hlučnou domácnost plnou dětí jsme vystřídali za pobyt u staršího páru – Valerie a Briana. Neuvěřitelná dvojka, díky které jsme se cítili jako na návštěvě u babičky a dědy. Takže nechyběla domácí božská kuchyně a příjemně strávené večery.

Během našeho pobytu jsme se starali o jejich 4 hektarovou zahradu ukrývající úplně vše od vlastního potoka, přes včelstvo až po plodiny, o kterých jsem netušila, že existují (například jakon). Stihli jsme poznat polovinu jejich rodiny (když počítám pouze děti a vnoučata jedná se o 19 člennou rodinu!), zacvičit si společně jógu, koupat se ve venkovní vířivce pod hvězdami a dostalo se nám i pozvání na večeři v Hamiltonu.

Přesně kvůli takovým zážitkům jsme si WOOFing zamilovali, nemluvě o tom jak si člověk váží základních vymožeností jako je třeba neomezený přísun teplé vody, koupelna vzdálená pouhých pár metrů na chodbě, pečení v troubě, vaření na pořádné plotýnce či sezení u stolu….

Zapojit se do života kiwáků a stát se alespoň na chvíli součástí jejich rodiny, bylo neuvěřitelnou zkušeností a nezapomenutelným zážitkem! Pokud navíc nejste vázáni časem, nejenom že si můžete snížit náklady na nulu, zlepšit si jazyk, ale hlavně je to skvělá příležitost jak pomoct místním a nastřádat krásné vzpomínky, které navždy zůstanou v našich srdcích.

6 thoughts on “WWOOFing – pomáhej, uč se a žij s místními na Novém Zélandu”

  1. hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

  2. The very crux of your writing whilst sounding reasonable at first, did not really work properly with me after some time. Somewhere within the paragraphs you actually managed to make me a believer unfortunately only for a while. I nevertheless have a problem with your jumps in logic and you would do nicely to fill in all those gaps. In the event you can accomplish that, I will undoubtedly be fascinated.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *