Krásné dlouhé pláže, nekonečné plážové party, komerční turistická centra i odlehlé klidné části, jež uspokojí vaše trosečnické sny. Bývalá portugalská kolonie je příkladem různorodosti Indie. Seznamte se se státem Goa.

Opravdový turistický boom zažila Goa v 60. až 80. letech, kdy byla centrem hippies a rebelů z celého světa. Divoké plážové večírky plné hašiše, marihuany a dalších drog se sice od té doby podstatně omezily, ale stále je rájem volnomyšlenkářů a vyznavačů alternativního stylu života.

Doprava

Goa byla za poslední roky velmi poznamenána turismem a neustále přicházející turisté ze západu zanechali nesmazatelné stopy. To jsem poznala již v nočním vlaku Bombaj – Margo. Během našich cest jsme potkali hrstku turistů, cestující s námi vlakem, ale v případě cesty do Goa, byl poměr přesně obráceně.

Ideálním dopravním prostředkem na Goe je motorka, která se dá zapůjčit již od 150 INR na den (čím více dní, tím levnější denní tarif). Nejlepším místem, kde si motorku zapůjčit, jsou turistická letoviska. Budete tak mít možnost širšího výběru a díky konkurenci půjde lépe smlouvat. Zejména si dejte pozor na doklad, které bude obchodník požadovat. Museli jsme sice obejít pár stánků, ale dříve nebo později narazíte na půjčovnu, kde bude stačit jako garance občanka a ne pas. Ten z pravidla nedávám z ruky a tuplem do té indické.

Bude se vám hodit

Před naší cestou jsem četla několik článků na téma Goa, které upozorňovali na drahý životní standard v porovnání se zbytkem Indie. Nechápu, kde to dotyčný vzal. Všechno, co jsme k životu na Goe potřebovali, bylo levnější než kdekoliv jinde.

Tak například alkohol. V ostatních státech Indie je velice těžké sehnat alkohol, a když najdete oficiálního prodejce, zaskočí vás vysoká cena. Právě Goa je rájem pro alkoholiky jako jsme my. Pivo vás vyjde na 50 INR oproti 100 INRv Rajasthanu, 750 ml Ginu na 180 INR a lokální půl litrový rum Old Monk stojí 115 INR.

Nemyslete si, nesoudím tak jenom kvůli alkoholu, ale například i ceny za ubytování jsou velice nízké. Záleží, v jakém období dorazíte, nicméně krásna chatrč s vlastní koupelnou přímo na pláži stojí v průměru od 200 – 500 INR.

Pokud si nebudete vybírat drahé restaurace, ale zvolíte alternativu pouličního jídla, takový krásný den na Goe s ubytováním, jídlem, motorkou a třeba válením na moři s lokálním rumem vyjde v průměru na 250 korun. Pokud chcete na pár měsíců zmizet za teplem, pohodou a třeba cvičením jógy na pláži, ale brání vám v tom nedostatek peněz, Goa je tím pravým místem (aerolinky často nabízejí výhodné ceny letenek přímo na Goa).

Jestliže se budete pohybovat v okolí Margo, zajeďte do restaurace Navtara. Vsadím se s vámi, že se během pobytu zavítáte hned několikrát. Bohatý výběr pokrmů, skvělé ceny a vynikající kuchyně, dělají z Navtara vyhlášené místo široko v okolí.

Body zájmu

Jestliže chcete procestovat Goa, stačí vám pár dní, maximálně týdnů. Ovšem pokud chcete dobít baterky a zažít tu opravdovou pohodičku, po měsíci se vám nebude chtít zpátky. I přesto Goa nabízí pár míst, která byste neměli minout, ať už sem míříte s jakýmkoliv úmyslem. Obecně by se dal sever ostrova označit za nikdy nekončící party a jih za klidnější část.

Arambol

Arambol je vyhlášená hippie pláž, kde si každý najde tu svou. Levné chatrče přímo na písčité pláži a srdeční lidé zaručí tu pravou atmosféru a každodenní mejdany vás pro změnu naladí na tu správnou vlnu. Po hlučné, špinavé a divoké Indii je trocha ticha, klidu a míru k nezaplacení a druhou tvář Indie jsem si na první pohled zamilovala.

Nikdy jsem nevyhledávala hlavní sezónu na návštěvu cestování, ale v případě Goy bych pro příště udělala výjimku, jelikož nabídka jógových kurzů a alternativních večírků je daleko bohatší od října do března.

Bazar ve vesničce Anjuny

Válení na pláži jsme si zpestřili návštěvou středečního bazaru. Nádherné tradiční zboží bez přebytečných kýčů je zde doplněno i o výrobky turistů, kteří se zde rozhodli prodloužit dovolenou na několik roků. Vybrala jsem voňavé koření, čaje, originální bubínek a pár kousků hippie oblečení, ať lépe zapadnu.

Pláž Vagator

Vagator je vyhlášená svými party. Nikdo se vám ale nezmíní o drahém ubytování a luxusních hotelech pro zbohatlé turisty, kteří nehledají tradiční Indii, ale jen místo s pláží a mořem. Přesunuli jsme se tedy zpět do nedalekého Anjuni, kde panuje kouzelná atmosféra, která nás očarovala již včera.

Sice se nám nepodařilo sehnat chatrč na pláži, ale ubytování ve vile nás také neurazilo. Ze zajímavosti jsme se šli podívat na Psytrance party v baru na pláži Curlies. Originální výzdoba tanečního parketu, ale party nezachránila. Nesmyslně drahé pivo nás po chvíli vyhnalo pryč. Za dvě piva na baru bychom si mohli zaplatit skoro tři další noci v chatrči na pláži. Přeci jen zas takoví alkoholici nejsme… Kromě vyhlášených mejdanů, můžete navštívit i kousek historie a to v podobě Vagatorské pevnosti, odkud je krásný výhled na celé pobřeží.

Prázdné ulice, zavřené obchůdky a nikdo na cestách. Přesně takhle vypadá Goa po ránu. Cestou za ranní koupelí nám došel benzín, naštěstí ho seženete v sebemenším obchodu s potravinami, stáčený v PET lahvi od Coca Coly.

Při tankování VŽDY věnujte veškerou svou pozornost místnímu personálu. Nejsou to jenom turisti, ale i místní, kdo bývá často napálen. Způsobů mají hned několik. Nám se stalo, že při tankování nám Ind nevynuloval částku a místo 250 INR jsme zaplatili 300 INR. Jedná se o méně než dvacet korun, ale člověk spíše řeší jejich drzost a princip, než samotné peníze.

Mapusa

Největší město severní Goa láká každý pátek svými tradičními trhy. Nákupní středisko pod otevřeným nebem je plné lokálních potravin a surovin, krásně voní a ze stovek odstínů vás bude přecházet zrak.

Aguanda

Aguanada je zachovalá portugalská pevnost ze 17. století vyhlížející na horizont Arabského moře. Kousek od pevnosti se nachází vězení, které je bohužel nepřístupné.

Palolem

Hrozný provoz, vedro a prach se s ujetými kilometry směrem na jih mění v zelenou džungli s nulovým provozem. Dorazili jsme do dalšího ráje na zemi, městečka Palolem. Vůbec se nemusíte starat o ubytování, jelikož si vás najde samo. Ještě než jsme stačili zaparkovat motorku, vrhla se na nás skupina Indů a každý samozřejmě nabízel to nejvýhodnější a nekrásnější ubytování v celé Goe. Je jen na vás jakou cenu si usmlouváte, možností je tu opravdu mnoho.

Do pravé džungle

Goa nabízí i možnost se vydat na několikadenní výlety do nedotčené divoké džungle. Kouzlu indické džungle podlehlo již mnoho cestovatelů. Vzpomínka na ni inspirovala i Rudyarda Kiplinga k napsání slavných Knih džunglí. V Indii žil jako malý chlapec, později se přestěhoval do Velké Británie, ale znovu se vrátil a své vzpomínky i představy o krásné a tajemné džungli zvěčnil v populární knize. Za svůj vypravěčský i básnický talent získal Nobelovu cenu.

Odpolední plán sedět přesně v 17:00 na pláži nám krásně vyšel. Západ slunce napravo, kráva a psi nalevo, pivo leží před námi a alkohol shop za námi. Idylka jak se sluší a patří.

Tetování hennou – Mehandi

Tradice henny je stará už přes 4 000 let a v Indii má malování ornamentů hluboký význam a skrytou symboliku. Henna je tropický keř, jehož sušené listy se rozemelou na prášek. Hnědozelený prášek obsahuje velké množství pigmentu, který až po dobu 14 dní zanechá barvu na kůži.

688 thoughts on “Goa, ráj hippiesáků a volnomyšlenkářů”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *