Brána do Thárské pouště, jehož kamenné hradby dostávají v záři zapadajícího slunce barvu medu, dech beroucí chrámy, pouštní safari a výborné pouliční jídlo činí z Jaisalmeru jednu z nejhezčích zastávek v celé Indii. Atmosféra města s mohutnou pevností, která vyčnívá z holé pouště, je nezapomenutelným zážitkem. Nechte se vtáhnout do příběhu jako z Pohádek tisíce a jedné noci.

Doprava

Další jízda vlakem před námi a plní očekávání, co nás překvapí tentokrát, jsme se před půlnocí vydali ospalými uličkami města na nádraží. Bohužel vás musím zklamat. Až na špinavá lehátka, která s sebou nejspíš přivezla písek z daleké Thárské pouště a jízdu jak na autodromu, se nic zajímavého neudálo.

Stejně jako do ostatních měst Rajasthanu, se dopravíte i do Jaisalmeru vlakem. Hlavní památky jsou v pěší vzdálenosti, není tedy třeba využívat dalších dopravních prostředků.

Ubytování

Vroucí povaha naše hostitele Sahila, nám umožnila bydlet v KP guest housu zdarma. Takže opět jako v případě ostatních měst, můžete využít ubytování přes couchsurfing  nebo jednoduše projít město a narazíte na množství hotelů či guest housů. Mimo hlavní sezonu, tedy v období od dubna, počítejte s vysokými teplotami. Měli jsme pokoj pouze s větrákem a přišlo mě, že spíme ve skleníku.

Kde se najíst

V Jaisalmeru se nachází desítky stánků s pouličním jídlem. Každý den si můžete dát jinou dobrotu, která vás vyjde na pár rupií. Pro mě nevšedním občerstvením, tedy spíše osvěžením, byl domácí nanuk, který chutnal jako karamelka. Mňam.

Pokud hledáte příjemné posezení a něco pořádného k snědku, i pro vás je Jaisalmer tím správným místem. Mezi vyhlášené restaurace, které nám doporučil Sahil, a několikrát jsme byli zkontrolovat jejich kvalitu, patří například Desert Bite (doporučuji malai kofta) nebo restaurace v jaisalmerské pevnosti s krásným výhledem, kde se tradiční indická jídla mísí s pakistánskou a nepálskou kuchyní.

Národním nápojem kromě čaje je tzv. lassi. Existuje mnoho druhů, ovšem unikátní je pouze jeden – s příchutí marihuany tzv. bhang lassi. Bhang se totiž vyrábí z čerstvých listů a semen marihuanyBhang hraje v Indii podobnou roli, jako u nás alkohol. Používá se k náboženským, sociálním i medicínským účelům. V Jaisalmeru narazíte hned na několik míst, kde se tento nápoj prodává.

Nakupování

Jaisalmer je menší město, oblíbené zejména kvůli pouštnímu safari, takže vlivem turismu se obchodníci vyzbrojili nevídanými frázemi. Připravte si tedy pevné nervy a vyrazte do okolí pevnosti, kde máte možnost nakoupit originální suvenýry, jako například pantofle z velblouda.

Co navštívit

Převážná část města je vybudována ze žlutého pískovce. Zvláště při západech slunce město vypadá jako ze zlata, nesmíte si tedy nechat ujít vyhlídku na pevnost. V pevnosti žije skoro třetina obyvatel města a právě to činí pevnost tak jedinečnou. Bohužel špatná instalace a otevřené odpady podmáčely základy domů a několik budov se již zřítilo.

Jaisalmer znamená doslova „pevnost na vrchu Jaisal“. Město bylo založeno roku 1156 vládcem Raval Jaisal a leželo na důležité obchodní stezce, kudy procházely karavany do Persie. O jeho bohatství svědčí i velký počet nádherně zdobených obytných budov ve městě.

Před největším odpoledním žárem jsme se schovali v labyrintu uliček a bazarů v Jaisalmerské pevnosti. Když opomenu vlezlé prodejce, procházet se uličkami pevnosti a kochat se krásným výhledem na město a všudypřítomnou poušť je úžasný zážitek. Nejkrásnější ukázkou architektury bývalých časů a řezby do pískovce je Nathmal Ji Ki Haveli.

Poslední hodiny ve zlatém městě neúprosně tikají a společníka nám opět dělal usměvavý Sahil a jeho motorka enfield. Vyrazili jsme nejprve k jezeru Gadisar a poté do města Barabagh, kde se nacházejí krásné hrobky králů. Nejenom motorka, ale i snížené vstupné je výhodou indických kamarádů. U brány totiž platíme méně jak poloviny ceny.

Pouštní safari

Jaisalmer je vyhledávané turistické místo zejména kvůli safari do Thárské pouště. Ve městě se nachází desítky ne-li stovky agentur, které nabízí nejrůznější varianty pouštního safari. Mezi kvalitou a cenou jsou ovšem nemalé rozdíly.

Nenechali jsme výběr náhodě a raději se poradili s naším kamarádem internetem. Našli jsme několik agentur, které měly skvělé hodnocení. Cena a služby rozhodly o vítězi – Real Desert Man. Sice se nám nepodařilo uhádat mimo sezónní slevu, ale jelikož byl výlet báječný, poměr cena výkon skvělá, nic jsem nemohla namítnout. Cena za dvoudenní safari se pohybuje od 900 – 1600 INR/osoba. Při výběru si dejte pozor, nejedna recenze vám prozradí, že právě úbytek ceny se podepíše i na kvalitě exkurze.

Hounted village

Neobydlená vesnice, více jak 200 let, v sobě skrývá zajímavý příběh. Dle místních ve vesnici žila překrásná dívka, kterou si vyhlédl tehdejší panovník a chtěl ji získat jenom pro sebe. To ovšem obyvatelé nechtěli dopustit a místní dívku raději zavraždili. Obávali se hněvu panovníka a během jednoho dne se všech 84 vesnic odstěhovalo pryč. Pěkná pohádka na dobrou noc.

Další zastávka je u oázy. Sice nevypadá jako ta z filmu Mumie, ale určitě nezklame.

Jízda na velbloudech

Po hodinové jízdě džípem jsme se ocitli ve vesničce Varna, kde jsme změnili dopravní prostředek za pomalejší, smradlavější, ale přesto lepší – velbloudy.  Před dvouhodinovým pochodem pouští nesmí chybět selfie s velbloudem a společně vyrážíme skrz drsnou poušť.

Dvě hodiny jízdy na velbloudovi by se možná mohli zdát málo, ale popravdě by mně stačila hodina jedna. Necítím zadek a všechno mě bolí. Úžasné panorama pouště, ale vše rychle vynahradí.

Po celou dobu výletu se o nás staral náš průvodce, který byl zároveň krotitelem velbloudů a kuchařem. Nejspíš takový novodobý nomád. V nehostinných podmínkách pouště nám uvařil neuvěřitelnou hostinu – pakoru, zeleninovou masalu, rýži a dokonce i čerstvé placky chapati.

Těžko vyjádřit slovy západ slunce nad dunami pouště. Barvitě jsem si přestavovala, jak v době největší slávy města, poušť křižovali karavany se svým drahocenným zbožím. Na stejné cestě, kde se právě nacházím já. Bez debat to byl jeden z nejsilnějších zážitků v mém životě. Za záře měsíce a třpytivých hvězd nám náš průvodce ještě zazpíval tradiční pouštní písně s netradičními instrumenty v podobě barelu od vody, pánvičky a hrnce.

Noc v nekonečných písečných dunách je opravdovým zážitkem se vším všudy, včetně zvířat, které zde žijí. Brouci o velikosti pěsti jsou pak to nejmenší zlo. Na pouštní dobrodružství se pořádně oblékněte. Nenechte se zmást tropickými teplotami během dne. Během noci, klesají teploty v poušti až k nule (záleží na sezoně).

Východ slunce není o nic menším zážitkem než západ. Obloha zbarvená všemi odstíny oranžové, žluté a červené mě probudila do chladného rána. Po snídani se slunce mílovými kroky šplhá vzhůru a stejně tak i teplota. Je čas vyrazit zpět. Po obědě nás znovu přivítala hlučná a svérázná Indie.

One thought on “Pouštní dobrodružství v Jaisalmeru”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *