Další nádherný novozélandský region jsme bohužel navštívili krátce, ale i tak se nám zaryl hluboko pod kůži a vysloužil si mnohá wáááááu. Využili jsme hluché období na sběru kiwi a vydali se směrem do Centrální plošiny – do kraje sopečných unikátů, největšího novozélandského jezera, horkých termálů a adrenalinových sportů.

Bezesporu největším lákadlem je jednodenní trek Tongariro Alpine Crossing, který protíná pozoruhodnou měsíční krajinu vulkanických velikánů, a není tedy divu, že si zahrál hlavní roli v trilogii Pána prstenů. Každé roční období s sebou přináší nespočet různorodých zážitků, které lze stihnout i během krátké návštěvy. Tady je můj seznam těch TOP.

1. Seskok padákem nad jezerem Taupo

Největší novozélandské jezero se rozprostírá v kaldeře vulkánu. Celá oblast je stále aktivní, a proto podobně jako nedaleké město Rotorua, se pyšní nespočtem termálních pramenů. Taupo nabízí mnoho aktivit a je velmi populární dovolenkovou destinací, nejenom novozélandských rodin, ale i nezávislých cestovatelů.

Naše první kroky ihned po příjezdu vedli do zdejšího Sky Dive centra. Kde jinde si odškrtnout další položku z mého „bucket listu“ než v ráji adrenalinových sportů. Dokonalost celé oblasti si nejlépe vychutnáte právě z výšky a nám se to podařilo dokonce z 9 000 stop. Nebudu tvrdit, že jsem neměla srdce v kalhotách a při pohledu na trčícího Standu z letadla jsem neměla chuť to odpískat. Nahoře ale není cesty zpět a špičkově vycvičený personál se postaral o nezapomenutelný zážitek!

TIP! Na internetu lze najít nespočet akčních nabídek. Nám se podařilo jednu takovou najít za pouhých 189 NZD za seskok se vším všudy, kromě předražených fotek nebo videa (které stály více jak samotný seskok)!

2. Piknik u jezera Taupo

V okolí jezera Taupo, se nachází hned několik kempů, kde máte jedinečnou možnost si vychutnat nádherné panorama s přilehlými zasněženými velikány v národním parku Tongariro.

K posezení lákají piknikové stoly, kde jsme zblajzli nejednu hostinu a k procházkám můžete využít upravenou stezku podél jezera.

Prostě pohoda a klid. Nikam nespěchejte a vychutnejte si pořádnou snídani nebo oběd v nádherném prostředí jezera.

3. Kajakem za ukrytou maorskou rytinou

Jezero Taupo skrývá nejedno překvapení, a jedním takovým je i tajemná rytina v zátoce Mine Bay. Jediným možným způsobem, jak se k těmto skalním reliéfům dostat, je lodí nebo kajakem s čímž vám pomůže desítka místních agentur.

Do útesů je vytesal umělecký kameník Matahi Whakataka-Brightwell. Zobrazují maorského mořeplavce, který přivedl, před více jak tisíci lety, kmeny Tuwharetoa a Te Arawa do oblasti Taupo.

4. Procházka k vodopádům Huka Falls

Nenáročná stezka podél východního břehu řeky Waikato nás za necelou hodinu dovedla k divokým vodopádům Huka Falls. Nejdelší novozélandská řeka se v tomto místě divoce vrhá do úzké průrvy, kde padá z výšky 10 metrů. V okolí se můžete vydat na několik kratších procházek nebo dojet k vodopádům autem.

5. Koupání v přírodních termálních bazéncích

Okolí Taupa nabízí hned několik možností, kde se můžete smočit v léčivých termálních pramenech. Většinou se jedná o placené lázně s jednou unikátní výjimkou – Spa Park Hot Spring. Kousek za bránou veřejného parku se totiž nachází horké termální prameny Otumuheke Stream, které se setkávají s ledovou řekou Waikato a dávají tak vzniknout přírodním lázním, kde si sami můžete najít vaši ideální teplotu koupele! Termální pramen se nachází na stezce vedoucí k vodopádům Huka Falls, koupání tudíž můžete spojit s příjemnou procházkou.

6. Po stopách Froda Pytlíka k Hoře Osudu

V samém srdci Severního ostrova se ukrývá národní park Tongariro, jehož dominanty tvoří 3 aktivní sopky – Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro. Díky tomu je park plný termálních pramenů, vroucích bahenních jezírek, sopečných výparů a hlubokých kráterů. Neuvěřitelná sopečná krajina je zároveň významné místo maorského kulturního a duchovního dědictví. Jako bychom se ocitli na zcela jiné, nehostinné planetě. Jedná se o magické místo, jehož atmosféru si můžete na vlastní kůži vychutnat během pěších výletů na desítkách zajímavých tras.

Jako první národní park založený v roce 1887 je dodnes nejnavštěvovanějším na Novém Zélandu – každoročně sem míří přibližně 200 000 turistů, bohužel ne všichni jsou si vědomi, co všechno novozélandské hory dokážou! Rychle se měnící počasí a velké teplotní rozdíly i během léta, byste určitě neměli podceňovat a patřičně se na jednotlivé treky připravit.

Tongariro Alpine Crossing

Hodiny odbíjí deset večer a my stále připravujeme svačinu, jako kdyby s námi šel i tucet hobitů. Ale víte co, příprava se nemá podceňovat! Zejména jídlo, protože takový hladový Standa se dokáže poměnit v pěknou osinu v zadku.

Původní plán vyjít nejdýl v 6 hodin ráno nám samozřejmě nevyšel a s úderem 7 hodiny se konečně vzdalujeme od parkoviště. Zatímco ostatní turisti nasedají do předražených transferů, který je doveze na oficiální začátek trasy u parkoviště Mangatepopo, my se vydáváme přesně opačně –  těžší, za to liduprázdnou stezkou od Ketetahi. Převýšení o pár stovek metrů (a nějakou tu hodinku navíc) se rozhodně vyplatilo, jelikož jsme první turisty potkali až v polovině trasy, a mohli si tak pozoruhodnou sopečnou krajinu náležitě vychutnat. Ranní vstávání to my tuze neradi, ale kdyby se nám podařilo vykopat alespoň o 2 hodinky dříve, budeme mít většinu národního parku sami pro sebe!

Ráz krajiny se mění doslova před očima a s každým dalším kilometrem v nohách jsme byli překvapeni, co všechno si pro nás příroda přichystala – od bujného lesíku, přes vysokohorská křoviska, až po měsíční krajinu, kde nesroste vůbec nic. Bizarní skalní útvary, pusté pláně, valící se smradlavá sirná pára a nekonečné výhledy jsou ještě doplněny o smaragdová jezírka a fakt, že se vydáváte po stopách Froda Pytlíka. Právě sopka Ngauruhoe viditelná polovinu trasy, si totiž zahrála slavnou Horu Osudu v trilogii Pán Prstenů.

Tipy na cestu

Kromě pořádné svačiny, teplého oblečení, pořádné obuvi a brzkého vstávání je podstatný směr kterým se vydáte. Drtivá většina turistů nechá auto na parkovišti Ketetahi a za poplatek cca 40 NZD za osobu se nechají dovést pouhých 22 kilometrů k oficiálnímu začátku trasy u parkoviště Mangatepopo. Transfery začínají jezdit od cca 7 ráno (záleží na sezoně) a můžu vám zaručit, že budou naplněné k prasknutí. Proto nejlepším a zároveň nejlevnějším řešením je začít trasu jako my u parkoviště Ketetahi, vydat se proti davu turistů a z konce trasy u parkoviště Mangatepopo stopovat zpátky k autu.

Další varianta je zaparkovat v Mangatepopo vydat se k sopečným jezerům na nejvyšší bod trasy, Red Crater, tam se otočit na patě a pelášit zpátky k autu (limit na parkování je 4 hodiny). Ona stejně nejzajímavější část končí právě zde. Pokud možno se vyhněte návštěvě během hlavní sezony, kdy trasu brázdí i tisícovka výletníků denně. Navíc mimo sezonu není problém nechat auto zaparkované na jednom z parkovišť (během sezony jsou zpoplatněná a přísně hlídaná). Během zimních měsíců si ovšem dejte pozor na sněhové bouře a bez speciálního vybavení se do treku nepouštějte. Trasu jsme stihli zvládnout zdolat za necelých 8 hodin s pravidelnými zastávkami na focení, svačinu a zaslouženou placatku na vrcholu kráteru.

7. Lyžování na Mt Ruapehu

Mt Ruapehu, jejíž název znamená propast zvuku, je se svou výškou 2 797 nejvyšším vrcholem Severního ostrova a zároveň stále aktivním vulkánem. Magická atmosféra sopky sem láká zejména vyznavače zimních sportů – plně vybavená, vzájemně propojená lyžařská střediska Whakapapa a Turoa jsou největší lyžařskou oblastí Zélandu. Ovšem i přesto se nemůže rovnat evropským Alpám.

Zimní sezona začíná měsícem červen a trvá až do konce října. Kromě nekonečného lyžování na vulkánu nabízí i mnoho pracovních míst v odvětví hospitality. I když není lyžování na Zélandu zrovna levnou záležitostí (permanentka na den stojí 129 NZD), kde jinde na světě se vám poštěstí lyžovat na aktivním vůlkánu ve výšce 2 300 m n. m.!

Mohutnou novozélandskou řeku Waikato lemují zvlněné kopce pokryté bujnou zelení, kde se skrývá nejenom věhlasně známá hobití vesnička. Naše další dobrodružství se odehrává, kde jinde, než v distriktu Waikato. Několik úžasných měsíců jsme během naší návštěvy proměnily v další dobrodružství, které na vás čeká v dalším článku.

One thought on “Taupo a jeho okolí – top místa a zážitky”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *