Cestovat po Ukrajině lze za pár hřiven a po cestě vás čeká spousta zajímavých míst, mezi které rozhodně patří i nádherné historické město Lvov. Důvodů proč se vydat právě sem je tolik, že vlastně ani nevím, kde začít. Atmosféra města mě úplně očarovala, a i přes chladné období během listopadu, jsme si to pořádně užili.

Po návštěvě Ukrajiny jsem musela překopat můj žebříček „top Evropy“, jelikož jsem byla zaskočená jak úžasná a stále neturistická místa lze pár hodin za našimi hranicemi objevit.

Ve Lvově jsme strávili dohromady tři noci, které vystačili tak akorát, abychom dostatečně vstřebali atmosféru města a vypili nějakou tu vodku s místními. Tady je výčet těch nejzajímavějších důvodů, proč jsem si Lvov tolik oblíbila.

1. Originální podniky

„Heslo!“. Zařval Ukrajinec skrz kukátko ve dveřích a přitom na nás mířil špaginem. „Slava Ukrayini!“ zařvali jsme z druhého konce. Najednou se otevřeli dveře a místo zbraně na nás vytasil čutoru a rázně pobídl k pití. Teprve potom se otevřeli tajné dveře vedoucí do podzemní hospody vybudované v bunkru povstalecké armády na lvovském hlavním náměstí Rynok. Vstoupili jsme do jednoho z nejoriginálnějších podniků ve městě, hospody Kryjivka.

Interiér je vyzdobený samopaly, vojenskými helmami a mundúry, které se válejí všude okolo. Žádné atrapy, ale původní, originální předměty. Aby toho nebylo málo, jídlo se servíruje v ešusech a armádních nádobách, místo brambůrek si tady můžete objednat smažené prasečí uši nebo půlmetrovou klobásu, na záchodě se utřít toaletním papírem s podobiznou Putina anebo se vyřádit na boxovacím pytli. Kryjivka je jedním z mnoha na dlouhém seznamu originálních podniků, které město Lvov nabízí. Ani tři dny nestačili, abychom objevili všechny, a to jsme se snažili pořádně.

Dalším podnikem, který byste jednoznačně neměli vynechat je Masoch-cafe. Už samotný název napovídá, jaká tématika vás zde čeká. Sovětské kabáty zde nahradily sexy oblečky, podvazky a korzety a zbraně se proměnily v nejrůznější sexuální pomůcky. Při vstupu vás přivítá servírka s bičíkem, kterým vás popožene ke stolu a objednat si můžete z široké nabídky nejrůznějších originálních a tematických drinků nebo jídel.

Jedná se o koncept inspirovaný spisovatelem Leopoldem von Sacher-Masochem, jehož díla se vyznačovala vysokou dávkou masochismu a perverze. Jeho jedinou sochu na světe potkáte před vstupem a dle tradice byste měli sáhnout do jeho levé kapsy, kde vás čeká překvapení.

Do trojice těch nejzajímavějších podniků bych určitě zařadila House Of Legends, kterého si nelze nevšimnout. Jeho exteriér a stejně tak i interiér zaujme každého, kdo prochází okolo. Jednotlivé místnosti vždy pojednávají o legendách města včetně té nejslavnější, té o lvovi. Restaurace nabízí originální menu s tradičními ukrajinskými pochoutkami a údajně zde pracují liliputáni jako obsluha.

Jedna z mnoha legend praví, že byste si měli hodit minci pro štěstí do skřítkova klobouku na střeše. I když se netrefíte, naskytne se vám krásný výhled na město. Poslední z mnoha rarit celé budovy je drak, který každý den přesně ve 21:24 plive oheň a vytváří tak jedinečnou světelnou show.

Ve výčtu všech originálních podniků bych mohla pokračovat dál a dál a jsem si jistá, že i vy objevíte hospody a restaurace, které se budou pyšnit zajímavou výzdobou a kde zažijete nevšední chvíle.

Za zmínku stojí i umělecká kavárna Something interesting, skrytá v patiu, kde se od brzkých ranních hodin servírují čerstvě pečené croissanty, zeleninové quiche a samozřejmostí je i výborná káva či horká čokoláda s masrhmallow.

Nebýt faktu, že nejím maso, určitě by celá naše parta vyrazila do restaurace Meat and Justice, která se vyznačuje nejenom masovými specialitami, ale i mučícími nástroji z období inkvizice.

Pokud milujete čokoládu, jednoznačně musíte navštívit Chocolate Factory, kde máte možnost nejenom nahlédnout pod šikovné ruce cukrářů, ale i zakoupit jedinečné výrobky a dát si šálek horké čokolády v příjemném prostředí kavárny v horním patře budovy.

2. Skvělá ukrajinská kuchyně

Není to jenom nevšední a zajímavá výzdoba zdejších restaurací, ale i jejich senzační kuchyně, která láká jak místní obyvatele, tak i zahraniční turisty. Když se řekne ukrajinská kuchyně, každý si nejspíš představí vyhlášenou polévku boršč, ale místní gastronomie skrývá mnohem víc.

Ukrajinská kuchyně je založená především na místních plodinách a také často na tom, co si lidé sami vypěstují na zahrádkách. Na tržištích se dá v sezóně vždy sehnat spousta čerstvého ovoce a zeleniny a stejně jako u nás se ve velkém zavařují kompoty, nakládá zelenina a sbírají houby a lesní plody, ze kterých Ukrajinci připravují opravdové bašty.

Kromě polévky boršč se připravuje soljanka (hutná polévka s kusy masa nebo ryby a hromadou zeleniny hub a okurkovým nálevem) a studená zeleninová polévka okroška. Ukrajinci jsou také přeborníci v plnění, a to všeho možného – od zelných závitků (holoubci), přes těstovinové taštičky (varenyky) po tradiční pirožky nebo čabureky.

Stejně jako u nás si zde můžete pochutnat na bramboráku, který místní nazývají derun, uzenině v podobě nejrůznějších klobás a tradičního vepřového špeku salo, nebo na grilovaném masovém špízu šašlik.

Nejčastější venkovskou přílohou je kaša – pohanka nebo jiné druhy obilovin ochucené cibulí a třeba škvarky anebo kukuřičná kaše nazývaná mamalyha. Velmi významnou součástí ukrajinské kuchyně je i chléb. Pečou se desítky variant tmavého i světlého, ale tím nejtypičtějším je tmavý chléb z pohanky (čorni chleb).

V neposlední řadě narazíte ve městě i na vyhlášené pochoutky ukrajinských bratranců z Gruzie a Arménie.

Pokud vás bude během návštěvy Ukrajiny honit mlsná, i na to mají místní řešení a to nejčastěji v podobě palačinek (mlyncy) nebo tvarohových lívanců (syrniki) plněných sezonním nebo kompotovaným ovocem.

Tradiční jídelny

Jíst v restauraci je pro nás levné, ale pro většinu místních je to luxus, který si málokdo může dovolit. Po celé zemi tak narazíte na jakýsi kompromis, kterým jsou jídelny, kde si můžete vybrat vše od studených salátů, přes polévky, pečené maso, tradiční knedlíčky, až po sladkou tečku nakonec. A to za pár hřiven.

3. Ráj alkoholiků

Ukrajinci patří (stejně jako Češi) mezi národy s největší spotřebou alkoholických nápojů. Kromě národního nápoje, vodky (nebo její kvalitnější verze gorilky) je oblíbeným nápojem pivo. Mezi nejznámější značky patří například Černihivske, Lvivske, Rogan, Slavutyč a Oboloň.

V obchodech se dají sehnat i slušná vína, především sladká dezertní podobná portskému nebo sherry. V chladných listopadových dnech nás pak zahřívala medovina a tradiční alkohol nalyvka a nastoyanka, který se vyrábí z gorilky a nerůznějších druhů ovoce, bylinek a koření. Mezi nejznámější patří pertsivka s chilli, khrinovukha z křenu, zázvoru a celeru, kalhanivka s kořenem galangal, kmynivka s kmínem nebo chasnykivka s česnekem.

Nejspíš největším překvapením pro nás byl systém objednávání – a to v gramech. Takže k večeři jsme si většinou objednali kilo vína a dvacet deka vodky.

Kromě alkoholu má na Ukrajině silné postavení i čaj, podobně jako v Rusku a Anglii. Ovšem nejtypičtějším nealkoholickým nápojem, který se na Ukrajině prodává úplně všude, dokonce i na ulicích v cisternách, je fermentovaný nápoj kvas.

Jedno je jasné, žízní rozhodně trpět nebudete.

4. Bohatá historie města

Dost už bylo jídla a pití, Lvov si zamilujete i kvůli jeho nádherné architektuře a velmi bohaté historii. Lvov je metropolí dějinných zvratů, které se na něm nesmazatelně podepsaly, a tak dodnes můžete obdivovat vliv polské, rakouskouherské a židovské kultury. Zástavba se prováděla bez ničení té předešlé, takže lze dodnes ve městě najít různé slohy od renezance, baroka, klasicismu, po modernu a konstruktivismus.

V současnosti je Lvov moderním městem, kde žije více než 800 tisíc obyvatel. Od roku 1998 je centrum Lvova zapsané do seznamu světového dědictví UNESCO, na jehož území se nachází více jak polovina všech ukrajinských kulturních památek.

Ve Lvově se nachází spousta historických, kulturních a architektonických památek a navštívit každou z nich je opravdovou výzvou. Nejzajímavější je staré centrum města, kde lze nerušeně bloumat úzkými uličkami, dlážděnými původní kamennou dlažbou.

Abychom se ve městě rozkoukali, a dozvěděli se zajímavosti nejenom o životě místních obyvatel, ale i celé Ukrajiny, zúčastnili jsme se free walking tour. Prohlídky probíhají každý den dvakrát denně a sraz je u Neptunovy fontány. Pro více informací můžete navštívit oficiální stránky.

5. Přívětiví obyvatelé

I přes smutnou historii země a jeho složitou politickou situaci, Ukrajincům nezmizel úsměv z jejich tváře. Jedná se o jedny z nejpřívětivějších lidí, se kterými jsem se během cestování, nejen Evropou, setkala. Většina obyvatel stále žije velice skromně a jsou závislí na vlastních produktech, ale ani to neovlivnilo jejich nezištnou dobrosrdečnost.

Ukrajinci jsou velice komunikativní, a i přes jazykovou bariéru se s vámi budou snažit konverzovat. Situaci určitě ulehčí nejeden panák vodky, ale dejte si pozor, místní to umí pořádně roztočit, takže se jim nesnažte vyrovnat. Lehce byste mohli skončit pod stolem.

6. Nízké ceny

Báječné jídlo, rozmanitou nabídku alkoholu a nádhernou architekturu města si lze ve Lvově užít za velice slušné ceny. Ukrajina je stále jedna ze zemí, kde je levněji než u nás, což dokáže zpříjemnit cestování.

Tak například točené pivo si tu dáte za 20 korun, panáka vodky od 10 korun, jídlo v restauraci okolo 100 korun, MHD je téměř zadarmo a ubytování začíná na 200 korunách za noc.

7. Město studentů

Ve Lvově se nachází nejstarší ukrajinská univerzita a dodnes se jedná o studentské město. Možná právě proto tady narazíte na spoustu originálních barů, levných jídelen a v neposlední řadě nočních klubů, kde si mladé studentky přivydělávají.

8. Domluvíte se česky

Úředním jazykem je sice ukrajinština, ale jak brzy zjistíte, vystačíte si hravě i s češtinou. Tak například dobrý den se řekne „dobryi den“, děkuji „djakuju“ a prosím „buď laska„.

Je samozřejmostí, že místní náležitě ocení znalost jejich jazyka, ale pokud si nebudete vědět rady, čeština a trocha pantomimy, vám ke konverzaci hravě postačí.

9. Vstupní brána do Ukrajiny

Lvov se nachází pouhých 80 kilometrů od Polska a jeho kultura je hodně té ve střední Evropě, ovšem směrem dál na východ se kultura, architektura i gastronomie mění. Jedná se o jakousi pomyslnou bránu do zbytku země, kde na vás čeká neotřelé dobrodružství.

10. Snadná doprava do země i po celé její šíři

Opravdovým zážitkem jsou i ukrajinské vlaky, navíc doprava po celé zemi je téměř zadarmo – cena za noční lehátkový vlak do Kyjeva (vzdálenost přes 500 kilometrů) začíná na 150 hřivnách. Ve vzpomínkách jsem se vrátila do dětství, kdy jsme cestovali starými hopsajícími vlaky s koženkovými sedačkami. S tím rozdílem, že je běžné kouření mezi vagóny a ve vlaku se topí tak, že se přihazuje uhlí do kamen. Navíc vám společnost budou dělat Ukrajinci, kteří si na stoprocent zkrátí cestu nejednou lahví vodky.

Určitě byste tedy neměli zůstat pouze u návštěvy města Lvov, jelikož Ukrajina nabízí mnohem víc. Vyrazit sem můžete kdykoliv během celého roku a užívat si jedinečné historie, levného a dobrého jídla, hektolitrů alkoholu a to vše ve společnosti vřelých obyvatel, kteří mají srdce na tom správném místě.

A jak se do Lvova z Česka dostat? Stačí v Praze nasednout na vlak nebo autobus a za cca 12 hodin jste ve Lvově. Ještě kratší a levnější jsou spoje z Ostravy.

Další alternativa, kterou jsme zvolili i my, je letecky z Polska. Především Wizz Air nabízí výhodné tarify z Katovic (v akci můžete letět i za 200 korun jeden směr). Brzo ráno jsme vyrazili z Pardubic a za pár hodin jsme obědvali v jedné z tradičních ukrajinských jídelen. Cestu zpátky jsme navíc spojili s návštěvou Osvětimi a krásného historického města Krakov.

One thought on “10 důvodů proč se vydat právě do města Lvov”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *