Jihovýchodně od metropole Auckland se rozprostírá nádherná odlehlá divočina – Coromandelský poloostrov, který vytváří hranici zálivu Hauraki. Velkolepý horský hřbet rozděluje poloostrov na dvě velmi odlišné části – východní pobřeží s bílým pískem a nádhernými plážemi, které sem lákají davy turistů a na straně druhé to jsou historická zlatokopecká města, malebné zátoky a mokřady, jež nemají pro široké masy takové kouzlo, a spíše tu narazíte na farmáře a bohémy.
Coromandel je pro mě jedním z nejoblíbenějších míst Severního ostrova a to hned z několika důvodů:
- Prvotřídní treky s úžasnými výhledy
- Nádherné pláže, kde můžete surfovat nebo se vykoupat ve vlastnoručně vykopané vířivce
- Liduprázdný sever, kde budete obklopeni pouze novozélandskou přírodou
- Tajemné tunely, jež vás zavedou ke kořenům zlatokopecké éry
- Útesy, jež skrývají malebné zátoky
Coromandel si určitě nenechte ujít ať jako několikadenní výlet za tichem a pohodou z rušného města Auckland, tak jako zastávku při cestě dál na jih země. Tady je výčet toho nejzajímavějšího, co návštěva Coromandelského poloostrova nabízí.
1. Thames
Městečko, jež v 19. století doslova zářilo, a to během období zlaté horečky, je dnes spíše zastávkou na doplnění zásob a dobrým výchozím bodem za pěší turistikou nebo projížďkami na kánoích v nedalekém údolí Kauaeranga. Připomínkou zlatokopecké éry jsou dodnes hezké dřevěné domy, návštěva muzea s minerály nebo důlního tunelu, kde máte šanci seznámit se z historií cornwallských horníků a vyzkoušet si rýžování zlata na vlastní kůži.
2. The Pinnacles Walk
Uprostřed Coromandelského lesního parku (Coromandel Forest Park) v údolí Kauaeranga se tyčí nejvyšší bod celého poloostrova, The Pinnacles, ke kterému vás zavede náročnější, ale nádherný celodenní trek.
Mnohými hodnocená i jako nejkrásnější jednodenní trasa, rozhodně stojí za pár kapek potu a bolavé nohy. Připravte se na 3 – 4 hodiny stoupání ke skalnaté vyhlídce a další cca 2 – 3 hodiny zpátky dolů k informačnímu centru. Necelých 40 minut pod vrcholem se nachází plně vybavená chata, Pinnacles Hut, kde lze za 15 NZD přespat a tím pádem si cestu příjemně rozdělit a ráno sledovat první paprsky nad Tichým oceánem.
3. Dálný sever
Pokud máte pár dní navíc, vydejte se do odlehlého severního výběžku Coromandelského poloostrova, zcela izolovaného a nesmírně krásného místa. Návštěva rozhodně stojí za trochu námahy a hopsání po nezpevněných štěrkových cestách, jež vás zavedou do poklidného ráje, protkaného krásnými trasami podél pobřeží. Nejvhodnější dobou k návštěvě jsou letní měsíce, kdy vládne období sucha a stromy pohutukawa se „převléknou“ do temně rudého šatu.
4. Whitianga
Největšími lákadly Whitiangy jsou písečné pláže v Mercury Bay a příležitost k potápění nebo projížďkám na kajaku. Městečkem jsme pouze projeli, jelikož jsme měli v hledáčku nedaleký skvost, Cathedral Cove.
5. Cathedral Cove
Každým rokem na Zéland míří tisíce turistů a dříve panenská příroda bez lidí je ta tam a to především v hlavní sezóně. Ovšem existuje řešení – stačí si ráno přivstat. To totiž mnozí tuze neradi. A tak v ranních hodinách máte tu nejlepší šanci užít si magické atmosféry místa a pořídit skvostné fotky. Právě to platí i o turistickém lákadlu Cathedral Cove. Překrásná pláž s proslulým gigantickým kamenným obloukem a přírodním vodopádem praská v létě ve švech. A není se čemu divit.
Stezka začíná zhruba kilometr nad městečkem Haheie u parkoviště, odkud vede 40 minutá procházka. Cestou se můžete zastavit v kamenité zátoce, kde můžete šnorchlovat.
6. Hot Water Beach
Stejné pravidlo platí i pro další jedinečné místo, a to Hot Water Beach. Každý den dvě hodiny před odlivem a dvě hodiny po něm se odkrývá část, kde vyvěrají termální prameny. Pomocí lopatky si pak lze vykopat vlastní vířivku v písku. V dodávce si vozíme ledacos, ale lopatku nebo jiný nástroj na kopání opravdu ne (proč taky, záchody jsou tu na každém rohu). Pro tyto případy jsou vybaveny okolní kaféčka a restaurace, kde si lze za 10 NZD zapůjčit lopatku.
Kvůli odlivu a ranní návštěvě Cathedral Cove jsme sem dorazili až v odpoledních hodinách. A znechuceni davem turistů jsme se rozhodli tuto senzaci vynechat a místo lopaty jsme popadli prkno a dováděli na vlnách. Navíc při teplotách okolo 25 °C jsme neměli zrovna chuť se máchat ve vařící vodě. Zpětně bych spíše zvolila na návštěvu měsíce zimní, nebo noční expedici a možnost koupat se pod hvězdami!
7. Owharoa vodopády
Cestou do Karangahake Gorge jsme navštívili v pořadí snad už sté vodopády. Tentokrát Owhaora Falls. Opět krásné, menší vodopády jsou příjemnou zastávkou, pokud máte cestu okolo.
8. Karangahake Gorge
Jízda po silnici mezi Waihi a Paeroou, která prochází mezi strmými skálami kaňonu, je opravdovým zážitkem. Stejně tak procházka po Karangahake Gorge History Walkway, kde narazíte na pozůstatky z dob zlaté horečky a dlouhé tajemné tunely jež celou oblast propojují.
Kam dál?
Nasnadě je hned několik možností, my zvolili zátoku Bay of Plenty, kde jsme strávili několik týdnů, sbírali kiwi a podnikali výlety do okolí. A že toho má hodně co nabídnout!