Gözleme, neboli plněná turecká placka, dostala jméno podle tureckého slova göz – oči, protože při pečení se začnou vytvářet hnědé skvrny. Angličané používají slovo pancake – palačinka, ovšem tradiční placka gözleme ani trochu palačinku nepřipomíná.
Jedná se o tradiční turecký pokrm, který je velice levný, a proto je součástí vesnických jídel. Okolo frekventovaných cest, jako je i Bodrum – Izmir, na něj narazíte na každých pár metrech, ale i v 5* rezortech turecké postarší ženy v šátku dělají gözleme jako odpolední občerstvení.
Obvykle se plní mletým masem, sýrem, špenátem a bramborami (moje nejoblíbenější náplň). Ale fantazii se meze nekladou, takže náplň můžeme kombinovat podle oblíbených surovin.
Turci žijí jídlem a velice si váží, když cizinec uvaří nějaký lokální pokrm. Když mě jednou navštívili turečtí kamarádi, pohostila jsem je jídlem včetně gözleme, a sklidila jsem nejen pochvalu, ale i uznání a respekt. Dokonce padl i komentář, že jsem lepší než mnohé turecké ženy.
Za čtyři sezóny v Turecku jsem ochutnala desítky variant v různých městech a vesnicích po celé zemi. Co je ale vždy spojovalo byla příprava usměvavé turecké ženy v šátku tzv. abla a kombinace ayranu – jogurtového nápoje nebo tureckého čaje. Tím se pro mě stalo gözleme nejenom výbornou svačinou během dne, ale i jedním s nejlepších tureckých pokrmů se svou více jak staletou historií.
Jednoznačně nejdůležitější ingrediencí je samotná placka – yufka. Jedná se o těsto z mouky, vody a soli. Příprava není nijak složitá a postup najdete na internetu. Mně stačilo zajít na tradiční turecký bazar a již hotovou placku si zakoupit tam.
Jak jsem již říkala, náplní je nepřeberné množství, a je na nás s čím si placku připravíme. V dnešním receptu ukážu návod na přípravu mé nejoblíbenější varianty – bramborové. Základem je vcelku uvařená brambora, cibule, petrželka a chilli.
Pro milovníky pálivého jídla je Turecko ráj. Chilli nalezneme v každé turecké restauraci, kde je připravena na stole porcelánová miska s tímto pálivým zázrakem, nebo dóza s nakládanými pálivými papričkami. Turecké sušené chilli se jmenuje pul biber, a pro ty, kdo si libují v ostrém jídle, je to neodmyslitelná součást každého jídla.
Uvařené a oloupané brambory nahrubo nastrouháme a smícháme s nasekanou petrželkou a solí, tím vytvoříme jednu z vrstev, kterou budeme pokládat na placku.
Jelikož si dnes připravujeme gözleme z placky yufka, je potřeba abychom ji přeřízli na půl, jinak by se ani nevešla na pánvičku. Kolik náplně? To nechám na vás. Já mám raději masitější a pálivější, ale pokud dáme náplně o něco méně, nic tím nezkazíme.
Všechny suroviny by se dali jednoduše smíchat dohromady, ale to už by nebylo gözleme. Takže postupně přidáváme jednotlivé ingredience: brambory, rajčata, cibuli a podle chuti poprášíme chilli.
A teď ta nejtěžší část, kvůli které přípravu spoustu lidí vzdá – balení. Postupů je hned několik, já mám přeříznutou placku na půl, takže buď můžete následovat můj postup, anebo si vyválet kulatou placku, a vyzkoušet vlastní metodu balení. Ovšem při každém postupu je důležité, aby placka měla na každé straně alespoň dvě vrstvy.
Na tradiční postup bychom potřebovali kovový tál, pod kterým by hořelo dřevěné uhlí. My ale využijeme výhod 21. století a placku si připravíme na pánvičce. Důležitou ingrediencí je máslo nebo olivový olej, na kterém placku opékáme, a tím docílíme křupavého dozlatova opečeného gözleme.
V každé gözlemárně, jak říkám místům kde si ho můžeme dát, vám placku naservírují pokaždé jiným způsobem. Proto neexistuje přesný návod jak gözleme podávat, ale dle mé vlastní zkušenosti s desítkami variant, chutná nejlépe s olivami, zeleninou (rajče, okurka, paprika) a tureckým čajem nebo ayranem.
V Turecku je jídlo obřad, během kterého se schází celá rodina i příbuzní, aby se společně nejenom dobře najedli, ale i strávili pěkné okamžiky v rodinném kruhu. Takže i my si najděme chvíli v jinak uspěchaném době a zažijme pravé potěšení u jídla s přáteli či rodinou.
Přeji hodně zdaru s přípravou gözleme, které se již dávno rozšířilo za hranice Turecka, vždyť i neznámější anglický kuchař Jamie Oliver připravuje tuto tradiční tureckou placku.
Suroviny
pro 4 osoby / příprava cca 60 minut
- 2 placky – yufka
- 4 střední brambory
- 1 menší cibule
- 2 rajčata
- hrst čerstvé petrželky
- sůl a chilli dle chuti
- máslo nebo olivový olej na opečení
Postup
- Omyté brambory uvaříme doměkka.
- Mezitím co se nám vaří brambory nasekáme petrželku, nadrobno nakrájíme cibuli a na menší kousky pokrájíme rajčata.
- Uvařené a oloupané brambory nahrubo nastrouháme, přidáme nasekanou petrželku a podle chuti osolíme.
- Na placku začneme klást suroviny. Nejprve bramborovou směs, poté rajčata, cibuli a nakonec chilli.
- Zabalenou placku opékáme na másle – nejprve smažíme minutku zprudka a poté teplotu snížíme. Až bude placka dozlatova otočíme na druhou stranu.
- Hotovou placku nakrájíme a podáváme s olivami, zeleninou a čajem.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.