Indie je země plná kuriozit a zajímavostí, které jste možná doposud neznali. Pojďme se podívat na seznam těch nejzajímavějších.

  1. Design současné indické vlajky má svůj význam a opodstatnění. Oranžový horní pruh má symbolizovat odvahu a obětavost, bílý uprostřed zase pravdu a mír a zelený spodní pruh vyjadřuje víru a plodnost. Kolovrátek uprostřed vlajky symbolizuje kolo života.
  2. Každá barva v Indii má svoji symboliku dle indických tradic. Například bílá má zcela opačný význam než pro nás. Symbolizuje smutek, nejčastěji truchlení za mrtvé, proto se například vdovy oblékají celé do bílého, aby kontrastovali s pestrými barvami ostatních žen. Na straně druhé se také nosí při různých rituálních obřadech. Černá barva vyjadřuje také smutek, ale v jeho negativní podobě, symbolizuje nešťastný osud, a proto není tato barva příliš oblíbená. Neoblíbenější barvou je jednoznačně červená, která znamená štěstí a je spojována s emocionální a sexuální sílou a plodností. Tradičně je tedy tato barva preferována na svatbu.
  3. Indická společnost je z hlediska sociálního statusu velmi nerovnoměrná. Více než milion Indů jsou milionáři, ovšem většina obyvatel musí vyžít s méně než 2 dolary na den.
  4. Za kolébku šachů ale i slavné Kámasútry se považuje právě Indie.
  5. Indická kultura je od té naší velmi vzdálená, tudíž co nám přijde samozřejmé, může být pro Indy nepřípustné. Důkazem toho jsou například hygienické návyky. Většina Indů považuje užívání toaletního papíru za odporné a jako očistu používají proud vody. Vždy jí vykonávají levou rukou, která je vnímána jako ruka nečistá a naopak ruka pravá slouží k náboženským rituálům a jídlu.
  6. Indii můžeme právem přisoudit i několik významných zásluh v oblasti vědy. Indové přispěli k zdokonalení algebry, už v 1. století př. n. l. byla v Indii zavedená desítková soustava a rovněž z Indie přišlo pojímání nuly jako čísla. Dále pak indický matematik Budhayana vypočítal hodnotu pí a mnohem dříve než Evropané a již v šestém století před Kristem, vysvětlil podstatu Pythagorovy věty.
  7. Populární cvičení jógy je známé po celém světě, které je v Indii praktikováno více než 5 tisíc let.
  8. Indové nezůstávají pozadu ani v medicíně. Většina historiků se shoduje, že první zmínky o plastické chirurgii se nacházejí v starověkých indických textech psaných sanskrtem.
  9. Přesuneme-li se do mnohem, mnohem dávnějších časů, dozvíme se na základě nalezených zkamenělin, že před více než sto miliony lety, tedy v době, kdy Zemi obývali dinosauři, byla většina z toho, co je dnes Indie, samostatným ostrovem. Až před přibližně padesáti miliony lety se indická litosférická deska srazila s Asií. Právě díky této srážce došlo ke vzniku Himalájí. Indická deska je v pohybu dodnes a to je důvodem, proč nejvyšší hora světa Mt. Everest neustále mírným tempem roste.
  10. Nejoblíbenějším nápojem v Indii je jednoznačně čaj a právě Indie je i největším světovým producentem. Tradiční černý čaj se vaří bez vody pouze s mlékem, velkým množstvím cukru a směsí koření.
  11. Indové jsou doslova posedlí lámáním rekordů. V Guinessově knize jsou v počtu záznamů za rok na třetím místě hned za USA a Velkou Británií.
  12. Nesmíme opomenout ani krásu indických žen, ty v historii celosvětových soutěží krasy vyhrály hned dvakrát Miss Universe a dokonce pětkrát Miss World.
  13. Vzpomínáte si na knihu našeho dětství – Kniha džunglí, nedávno i filmovou novinku v kinech? Právě indická džungle byla spisovateli R. Kiplingovi předlohou k této slavné knize.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *