Kořeněné olivy

Věděli jste, že olivy patří mezi ovoce? A to není jediná zvláštnost, která vás u oliv překvapí. Olivový strom je stálezelený a roste velmi pomalu. Potřebuje alespoň 7 let, aby začal plodit první olivy, a přes 30 let aby dosáhl své plné produkce. Přičemž je potřeba cca 5 kg oliv na výrobu jednoho kilogramu oleje. Zajímavostí je i samotná barva oliv – nejdříve jsou olivy zelené, ale zráním mění svou barvu na vínově červenou, červenou, fialovou a nakonec černou.

Kvalita olivového oleje

Důležitá vlastnost olivového oleje je kyselost. Tato vlastnost nemá nic společného s kyselou chutí. Označuje množství mastných kyselin. Nízká kyselost značí, že olej pochází z kvalitních plodů, a byl zpracován ve vhodných podmínkách. Nejkvalitnější oleje mají kyselost do 0,8°.

0101

Zázračné olivy

Díky olivám můžeme udělat také něco pro naše zdraví. Obsahují totiž mononenasycené mastné kyseliny a jsou dobrým zdrojem vitaminů A, D, E a K. Kromě vitaminů obsahují také pestrou škálu polyfenolů a flavonoidů. Posilují naši imunitu, zpomalují stárnutí a snižují pravděpodobnost revmatických chorob a kardiovaskulárních chorob.

Dále obsahují antioxidanty, podporují trávení a zlepšují absorpci vápníku. I když jsou olivy velmi mastné, i přesto podporují proces hubnutí, zároveň však dodávají tělu potřebnou energii a rychle zasytí. Před jídlem můžete podpořit tvorbu žaludečních šťáv tím, že si dáte pár oliv. Využívány jsou také v kosmetice.

0100

Středozemí je domovem oliv. Není se tedy čemu divit, že většina oliv se zpracuje a zkonzumuje právě zde. Kvalita oliv a olivové oleje, která se k nám dováží, ovšem nesahá ani po paty domácímu oleji přímo z lidové stáčírny.

Olivy a mytologie

Každá středozemní civilizace oslavovala olivy i v mytologii. Noem při ústupu vody zjistil, že Bůh vytvořil mír a smířil se s člověkem, když do archy přilétla holubice s olivovou větvičkou. Město Atény je pojmenováno po bohyni Athena, z vděčnosti za dar olivového stromu. Vítězní atleti v Olympii a chrabří vojáci v Římě byli korunováni olivovými věnci. Ve starém Řecku byl olivový strom absolutním středem jak ekonomického, tak symbolického bytí a kácení tohoto zázračného stromu, se trestalo smrtí.

Olivy se dají všemožně nakládat a dále zpracovávat. Během pracovní sezony v Turecku, kde jsem olivy kupovala po kilech, jsem si oblíbila kombinaci chilli a oregana. Nakládání zabere minutku času, jehož výsledek ocení každý milovník oliv.

Suroviny

Suroviny

1 miska / příprava cca 15 minut

  • miska oliv
  • sušené oregano
  • čerstvé nebo sušené chilli
  • olivový olej
Postup
  1. Olivy dáme do misky, zasypeme kořením a zalijeme olivovým olejem.
  2.  Vše důkladně promícháme, uzavřeme a necháme na temném a chladném místě uzrát alespoň 2 dny.
  3. Podáváme k předkrmům, nebo k středomořské snídani s čerstvým pečivem na namáčení.

TIP! Olej můžeme ještě vylepšit o utřený česnek.

39 thoughts on “Kořeněné olivy”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *