Pod slovem Řecko si představím hned několik věcí, a právě salát dakos mi vždycky bude připomínat pracovní sezóny zalité sluncem v Řecku. Poprvé jsem se s tímto salátem setkala na Krétě, kde má i své kořeny, ale v hojné míře se připravuje i na jiných řeckých ostrovech, zejména na Rhodosu.

Co je to dakos?

Dakos je v podstatě sušený celozrnný chléb, který se tradičně vyrábí z ječmene, ale dá se zakoupit i v pšeničné a žitné variantě nejrůznějších tvarů a velikostí. Jedná se o jakýsi tvrdý suchar, který je nutné nejprve navlhčit, aby změkl, a nevylámali jste si zuby. Dakos je daleko výraznější a chutnější nežli suchary, které zakoupíte u nás, ovšem dají se použít jako alternativa.

Správný výběr surovin

Salát dakos je jednoduchý, rychlý a báječný salát, který příjemně zasytí, a právě výběr těch správných surovin je tajemstvím k úžasnému výsledku.

 • Kromě tradičního chlebu dakos jsou důležitou surovinou rajčata. Ty musí být vždy šťavnatá, slaďoučká a pořádně uzrálá. Proto je nejlepší salát připravovat během léta, kdy se i u nás dají koupit pořádná kvalitní rajčata a ne jejich atrapa.
 • Dále je to tradiční řecký ovčí sýr feta. Feta se dá běžně zakoupit i u nás. Rozhodně se nesnažte salát ošidit a nepřidávejte naši českou alternativu balkánský sýr, který není tak krémový a lahodný.
 • Klíčem k úspěchu je samozřejmě i kvalitní olivový olej. Ten by měl být vždy extra panenský, aby vyzdvihl všechny ostatní suroviny.
 • V neposlední řadě to je koření, v tomto případě horské oregano, pro které si musíte zajet do Řecka. Řecké koření pokaždé nakupuji po kilových pytlích, jelikož jeho chuť je jedinečná a pokaždé dodá pokrmům intenzivní bylinkové aroma.

Dakos, jako skvělý doplněk do salátů

Využití tohoto krétského sucharu není ovšem limitováno pouze salátem dakos. Své uplatnění nalezne v téměř každém salátu. Vyhnete se tak konzumaci pečiva a zároveň dodáte vašemu salátu nasládlou křupavou chuť, jak to umí právě dakos!

Je na vás jestli se rozhodnete, aby hrál v salátu prim, jako v případě dakos salátu, nebo použijete jen pár kousíčků a tím pouze oživíte jeho chuť. Nikdy ovšem nezapomeňte předem chléb navlhčit!

Osobně dakos dále nejraději používám do salátů s 8 minutovým vajíčkem, kde právě nahradí přílohu. Pak už stačí přidat rajčata, olivy, sýr, bylinky hodně olivového oleje a další letní osvěžení je na světě!

Během letošní sezony v Řecku u mě doma v kuchyni, jestli se tak dá nazývat dřez jedna plotýnka a místo linky pračka, nikdy dakos nechyběl. Výhodou je navíc jeho dlouhá trvanlivost, takže si z Řecka tahám několika kilové zásoby.

 Suroviny

na 1 mísu cca 4 porce / příprava 15 minut

 • 3 větší dakos suchary (o velikosti dlaně)
 • 2 velká masitá rajčata nebo 4 velká rajčata
 • 1 hrnek nahrubo nadrobené fety
 • 1 lžička sušeného (horského) oregana
 • 1 lžíce nasekané bazalky
 • ¼ skleničky olivového oleje
 • pár kapek červeného vinného octa
 • olivy na ozdobu
 • sůl a pepř
Postup
 1. Nejprve si na kostičky nakrájíme rajčata, osolíme, opepříme, přidáme oregano, zamícháme a necháme 5 minut odpočinout.
 2. Mezitím si do mísy nadrobíme dakos cca na centimetrové kousky.
 3. Jakmile nám rajčata pustí šťávu, nalijeme ji na chléb dakos a poté přidáme rajčata.
 4. Ozdobíme fetou, bazalkou, pokopeme octem a vydatně prolijeme olivovým olejem.
 5. Necháme pár minut odpočinout a podáváme ozdobené olivami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *