Siem Reap je třetí největší město Kambodži, ale přesto ho navštíví nejvíce cizinců. Město se totiž nachází pouhých 6 kilometrů od slavného chrámového komplexu Angkor. Siem Reap se tak stalo epicentrem nové Kambodže s více guest housy a hotely, nežli je tu chrámů.

Panuje zde pohodová atmosféra, kterou ocení cestovatele všeho druhu. Ve svém nitru je však stále Siem Reap kouzelným místem se starými francouzskými kupeckými domky a širokými bulváry. Město žije i v noci, zejména v Pub street, která je plná barů a restaurací. Zážitek je i návštěva místního trhu, který nabízí nespočet kambodžských řemeslných výrobků. Pokud budete trpělivě a s humorem smlouvat, nakoupíte velmi výhodně.

Největší sladkovodní jezero JV Asie

Topografii země dominuje mohutná řeka Mekong, která přitéká z Laosu a pokračuje na jihovýchod do Vietnamu. Přítokem Mekongu je 100 km dlouhá řeka Tonlesap, která vytéká ze stejnojmenného jezera (v překladu Velké jezero). Obě řeky jsou důležitou dopravní tepnou a většina obyvatel země žije právě v úrodné centrální nížině v povodí těchto dvou řek.

Řeka Tonlesap je součástí ojedinělého procesu – dvakrát do roka totiž mění směr toku. V období dešťů, od května do října, se hladina Mekongu zvedne a vrací tok řeky Tonlesap zpět do jezera. Jezero se v tomto období zvětší z běžné rozlohy na více než dvojnásobek. V období sucha hladina Mekongu klesne a Tonlesap se opět může obrátit a vlévat se zpátky do Mekongu. Díky tomuto zvláštnímu procesu je jezero Tonlesap jedním z nejbohatších zdrojů sladkovodních ryb na světě.

Chrámový komplex Angkor

Za normálních okolností by mě nikdo z postele nedostal před východem sluníčka. Situace se ovšem změnila s návštěvou Angkoru. Nikde jinde na světě totiž nenajdete větší koncentraci architektonických pokladů jako právě zde a já si to měla v plánu náležitě užít.

Jaké bylo naše zklamání, když jsme v pět ráno přišli k prázdné duši od našeho kola. Nevzdáváme se, říkám si v duchu. Podařilo se nám vzbudit recepčního a ten nám zapůjčil svoje vlastní kolo, jestli tak můžu nazvat sešroubované pojízdné trubky, které jely na dobré slovo. Cesta nám zabrala dvojnásobný čas, než jsme plánovali, ale i tak jsme stihli nádherný východ sluníčka. Naivně jsem čekala větší romantiku a doufala, že spousta lidí si rozmyslí ranní vstávání. Pravda je ale opakem. Okolních davů jsem si ale nevšímala a každým pórem těla vstřebávala magickou energii, která proudila všude okolo nás.

TIP! Většina cestovatelů následuje rady knižních průvodců, proto je nejlepší zvolit přesně opačnou trasu. Jedině tak se vyhnete davu turistů a budete moci vstřebávat magickou atmosféru místa.

Historie Angkoru

Z období od 9. do 14. století se zde na ploše 400 km2 dodnes dochovalo 130 polorozbořených paláců a chrámů, které představují jeden z vrcholů světového stavitelství. Do jejich zdí jsou vepsány dějiny zlatého věku Kambodži.

Stovky chrámů zachovaných do dnešních dnů jsou pouhou posvátnou kostrou mohutného politického, náboženského a společenského centra Khmerské říše. Angkor byl v době svého největšího rozkvětu město s více než milionem obyvatel, zatímco Londýn byl tou dobou malým městečkem s 50 000. Domy, veřejné budovy a paláce Angkoru byly stavěné ze dřeva a už dávno podlehly zkáze. Právo obývat stavby z cihel nebo kamene bylo vyhrazeno pouze pro bohy.

Stovka Angkorských chrámů se tyčí k zapadajícímu sluníčku. Jako by vyrůstaly z džungle plné tajemné i stinné historie, která vás vtáhne do svých útrob.

Angkor Wat

Angkor je jméno odvozené ze sanskrtu a znamená město. Angkor Wat je konkrétní chrám, který se pro svou velkolepost a slávu stal synonymem celé oblasti.

Chrám byl postaven v hinduistickém pojetí a má představovat mýtickou horu Meru. Proto byl vystaven do tvaru pyramidy a obklopen pěti věžemi, které reprezentují pět vrcholů. Angkor je dokonalým spojením kreativních ambicí a duchovní oddanosti. Dávní Kambodžští králové se snažili překonat své předchůdce velikostí, mohutností a symetrií. Jejich snaha vyvrcholila v největší náboženskou stavbu světa, kterou je právě Angkor Wat.

Doprava

Nejjednodušší variantou je pronájem tuk tuku na celý den i s řidičem. Cena záleží na vaší zdatnosti smlouvat. Méně pohodlnou, ale o to kouzelnější možností, je vydat se na průzkum Angkoru na kole. Kolo si můžete pronajmout od 1 USD. Připravte se na opravdu jednoduché kolo, ale jelikož se jedná o rovinatý terén, žádné horské kolo s deseti převody není ani potřeba.

Nenechte si ujít

  • východ slunce nad největší náboženskou stavbou světa – Angkor Watem
  • rozjímání nad poklidem a vznešeností chrámu Bayon
  • podívanou, jak si příroda podmaňuje trosky chrámu v tajuplných ruinách Ta Prohm, který se objevil ve filmu Tomb Raider
  • návštěvu chrámu Banteay Srei, který zdobí jemné reliéfy
  • odpočinek u břehu jezírka Sras Srang
  • krmení odrzlých opiček, které skáčou všude okolo vás

Tipy na cestu

Nejobtížnější součástí návštěvy Angkoru je výběr kam se vydáte, neboť nádherných chrámů je zde opravdu spousta. Nakonec jsme zvolili pouze jednodenní vstupné za 20 dolarů (na tři dny 40 dolarů, na týden 60 dolarů – ceny jsou nyní daleko vyšší). Jestli si myslíte, že projdete načerno, hrubě se mýlíte. Celý areál je přísně kontrolovaný a před skoro každým chrámem musíte ukázat vstupenku s vaší fotografií.

Nejsem žádný archeologický nadšenec, nebo zapálený historik a jeden celý den od východu do západu sluníčka mi bohatě stačil. Stihli jsme navštívit všechny nejkrásnější památky, odpočinout si ve stínu chrámů, ale i meditovat v tajuplných zákoutích chrámové komplexu.

Jídlo a pití si s sebou brát nemusíte, všude je spousta stánků nabízejících ovoce, ledové nápoje i teplá jídla. Nebojte se o cenu jídla smlouvat, je zbytečně předražené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *