Letošní Vánoce a svátky jsem se opět nevyhnula tradiční „přežíračce“, takže si moje tělo (spíš moje svědomí) řeklo o lehčí zdravější jídlo. Na zahrádce jsem z okna zahlédla stále otužilý kadeřávek, a tak jsem připravila vydatnou polévku, co dala lednice.

S kadeřávkem mám spojené dětství na chalupě mojí babičky, kde rostl hned vedle brambor a hrášku. V té době jsme mu ale říkali kadraba. Vlastně ani netuším proč, pokud si tento pojem dáte vyhledat do googlu, se zeleninou to nemá nic společného. I přesto mu dodnes neříkáme jinak.

Matně si pamatuji, že ho babička přidávala do polévek a u nás doma se smažil na jakési kadeřávkové řízky, jestli to tak vůbec můžu nazvat. Nicméně postupem času se přestal pěstovat a tím pádem zmizel i z mého jídelníčku. Až do letošního roku. Po pracovní sezóně v Řecku mě totiž čekala doma sklizeň. Tentokrát ne u mých rodičů, ale u Standových. Takže skoro po 15 letech jsem mohla začít čarovat s touto nevšední zeleninou.

Proč právě kadeřávek

#1 Sklizeň od jara až do zimy

Stejně zdravý a chutný jako kapusta, ale odolnější, takže jeho listy na záhonech můžete sklízet i během zimy – takový je kadeřávek, který si právem vydobyl své místo v našem jídelníčku.

Kapusty kadeřávku jsou vyšlechtěny z brukve zelné a poskytují zelené listy od zimy až do jara, kdy je jiné čerstvé zeleniny málo. Jsou velice otužilé a přežijí i to, co brokolice nebo růžičková kapusta nevydrží. Listy kadeřávku (někdy zvaného kudrnatá kapusta) mohou být více či méně zvlněné – například sibiřský kadeřávek má spíše ploché listy, vysévá se později a také později zraje.

#2 Zdraví prospěšný

Kadeřávek je stejně jako zelí nebo kapusta velmi zdravý, a to díky tzv. isothiocyanatům, tedy látkám přispívajícím k prevenci vzniku rakoviny. Kromě toho obsahuje dusičnany a dusitany, které mají uzdravující účinky pro srdce, spoustu vlákniny a vitamíny B, C, A či minerální látky jako vápník, fosfor a draslík. Celkově pomáhá našemu imunitnímu systému, působí antistresově a díky velkému obsahu kyseliny listové je toto přímo ideální zelenina pro těhotné ženy nebo pro ženy, které chtějí otěhotnět.

#3 Zajímavá surovina pro vaše recepty

Listy kadeřávku jsou křehké, zároveň velmi křupavé, šťavnaté a mají specifickou chuť. Skvěle se hodí na přípravu polévek, pyré, příloh, ale i syrový například do salátů. Můžeme ho použít jako alternativu k zelí, coby přílohu k masu nebo jím jednoduše nahradit špenát.

Příprava kadeřávku

Vždy používejte jen měkké zelené části, tuhý řapík vždy odstraňte. Při tepelné úpravě stačí listy povařit zhruba 5 – 10 minut v mírně osolené vodě, nebo 5 minut v páře, pak listy scedit.

Polévka je pro mě nejvděčnější a nejjednodušší varianta jak využít kadeřávek, jak mladých, tak i starších listů. Následující recept, i když to nebylo vůbec plánované, mi připomíná vydatné polévky v Portugalsku – správně nakyslá, hustá, rustikální s fazolemi.

Suroviny

na 4 – 5 porcí / příprava 30 minut

  • 1 střední mísa nahrubo pokrájeného kadeřávku
  • 1 červená cibule
  • 1 odnož řapíkatého celeru
  • 2 menší mrkve
  • 2 stroužky česneku
  • 2 bobkové listy
  • 1 lžička červené papriky
  • 1 miska sezonní zeleniny (patison, květák, cuketa…)
  • 1 konzerva bílých fazolí
  • bylinky podle chuti (oregano, petrželka)
  • 2 lžíce jablečného octa
  • 1 ¼ litru vody
  • bujón
  • olivový olej
  • sůl, pepř
Postup
  1. Na oleji osmažíme dorůžova najemno nakrájenou cibuli, poté přidáme na kolečka nakrájenou mrkev, na kousky nakrájený řapíkatý celer a další 3 minutky za občasného míchání smažíme.
  2. Nyní přidáme na plátky nakrájený česnek, přisypeme koření – papriku a bobkový list, párkrát promícháme a zalijeme vodou. Dále přidáme sezónní zeleninu, fazole, sůl, pepř, zamícháme a necháme dojít k varu.
  3. Jakmile nám změkne zelenina, přidáme kadeřávek, nasekané čerstvé bylinky a vaříme dalších 10 minut.
  4. Dochutíme solí, popřípadě octem a podáváme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *