Tenerife je nejenom největším Kanárským ostrovem, ale i jedním z nejhezčích a nejzajímavějších ostrovů vůbec. Kanárské ostrovy jsou autonomní součástí Španělského království a leží celkem na sedmi hlavních ostrovech (plus několik menších ostrůvků) v Atlantickém oceánu zhruba 100 km od pobřeží Maroka. Ostrovy jsou sopečného původu a jejich název nevznikl od kanárků, jak si mnozí myslí, ale ze slova canis – pes, protože podle legendy byly tyto ostrovy hlídány obrovskými psy.

Nenechte si ujít
  • výstup na nejvyšší horu Španělska Pico del Teide (pro línější je zde možnost vyjet na vrchol lanovkou)
  • trekking v pohoří Anaga a koupání na nejhezčí pláži ostrova, Playa de Las Teresitas
  • výlet do malebné horské vesničky Masca
  • grilování s místními v jednom z desítek piknik kempů
  • koupání v přírodních bazéncích Carachico
  • návštěvu přístavního města Puorto de la Cruz
  • nákup místních specialit na trzích v hlavním městě ostrova Santa Cruze de Tenerife
  • tapas po kanársku s místním pivem Dorada

Základní informace a zajímavosti ostrova

Na Tenerife žije téměř milion obyvatel a hlavním městem ostrova je Santa Cruz de Tenerife. Nejvyšší horou nejen ostrova, ale i celého Španělska, je Pico del Teide, která dosahuje do výšky  3 718 m. n. m.

Výhled na Pico del Teide

Tenerife vzniklo zhruba před 20 miliony lety jako důsledek mohutné sopečné činnosti, kdy nad hladinu oceánu postupně vyvřely tři sopečné ostrůvky – Tene, Anaga, Adeje. Jejich spojení pak před zhruba 3 miliony lety způsobila další sopečná činnost, která vyzvedla i horu Teide. Co se týče obyvatelstva, tak prvními osadníky ostrova byli Guančové, z jejichž jazyka vznikl i název ostrova tene – hora, ife – bílý. Později bylo španělskými kolonizátory mezi tato dvě slova přidáno „r“, a tak vzniklo slovo Tenerife.

Díky tomu, že Tenerife nikdy nebylo spojené s pevninou, najdeme zde řadu unikátní fauny i flory. Národní park Teide je pak součástí světového dědictví UNESCO a hora Pico de Teide je nejen nejvyšší horou Španělska, ale také třetí nejvyšší sopkou světa, pokud ji poměříme od základu. Tenerife je vlastně takový mikrokontinent  – najdeme zde palmy i borovice, dlouhé pláže, sopečnou krajinu a v zimě i zasněžené hory.

Z moderní současnosti je nutné zmínit, že Kanárské ostrovy se administrativně člení na dvě provincie, Las Palmas a Santa Cruz de Tenerife. Metropolí regionu jsou střídavě města Santa Cruz a Las Palmas, které se v každém legislativním období mění. Počet obyvatel celých Kanárů je zhruba 2,2 milionu.

Santa Cruze de Tenerife

Nejen fandové aviatiky, pak budou znát tragickou leteckou nehodu z 23. března roku 1977, kdy se za nešťastné souhry okolností, špatného počasí, nedorozumění a nekázně pilotů na letišti Tenerife Norte – Los Rodeos, srazily dva Boeingy. Jeden dnes již neexistující společnosti Pan Am a druhý nizozemské společnosti KLM. Nehoda si vyžádala 583 lidských životů, a pokud pomineme teroristické útoky z 11. září 2001, zaujímá smutné první místo v historii leteckých katastrof. Na kopci nad letištěm je k této události postaven památník, spiral staircase monument s výhledem na letištní plochu.

Kdy se vydat na cesty

Ideální doba, kdy se na Tenerife vypravit, je během celého roku. Pro milovníky sluníčka a válení, je nejlepší období od května do října, kdy vládnout teploty okolo 30 °C. Pokud vyhledáváte turistiku jsou vhodné všechny měsíce, ale v zimě častěji prší a bývá větrno, nicméně ani měsíc prosinec nebyl překážkou k realizaci našeho výletu. Stále jsme se mohli slunit na nejznámějších plážích ostrova, koupali jsme se ve studených vodách Atlantiku a vyšplhali jsme na nejvyšší vrchol Španělska. Let do Tenerife

Během zimních měsíců bývají výhodné tarify, a pokud si dáte práci se sledováním, může vás vyjít zpáteční letenka na krásných 50 euro, jako v našem případě. Jednalo se o let společnosti Ryanair z Berlína.

Do Berlína jezdí pravidelné linky společnosti Euroline, s překvapivě výhodnými cenami, které začínají již na 300 Kč.

Berlín, Alexanderplatz

Doprava skrz naskrz

Tenerife je trojúhelníkového půdorysu, na délku dosahuje 81 km a jeho šířka se pohybuje mezi 6,5–47 km. Pokud máte dostatek času a stačí vám prozkoumat jen to nejzajímavější, vystačíte si s autobusovou dopravou společnosti TITSA. Ale upozorňuji, že ceny jsou poměrně vysoké, a pokud budete jezdit jenom autobusovou dopravou, výlety se vám prodraží. Jenom pro představu, 60 kilometrová cesta ze Santa Cruz vyjde na 8 euro. Pokud i přesto plánujete jet autobusem, vyplatí se vám zakoupit karta, ke které získáte slevu 30 % z jízdného. Karta musí být nabitá buď 15 nebo 25 eury a dá se koupit u každého většího autobusového nádraží.

Další variantou může být stopování, které je poměrně snadné. Nikdy jsme nečekali více jak půl hodiny, takže pokud budete mít na ostrově dostatek času, pak se můžete přesouvat jednoduše stopem.

Vilaflor a cesta do kempu Las Lajas

Poslední variantou, která je nejrychlejší a zároveň velice laciná, je zapůjčení auta. Navíc jízda horskými sceneriemi, kde jste doslova nad mraky, i podél dlouhých pobřežních linií, je zážitkem sama o sobě. Potěší vás i ceny benzínu, které jsou daleko nižší nežli u nás (za litr benzínu zaplatíte v přepočtu 20 korun). Ovšem na stranu druhou přijdete o dobrodružství a adrenalin, který jde ruku v ruce se stopováním a využíváním místní dopravy. A proto můžu z vlastní zkušenosti doporučit kombinaci všech variant, jak tomu bylo i v našem případě.

Za deset dní na ostrově se dají kombinací prostředků hravě stihnout ty nejkrásnější a nejzajímavější místa. Co se týká půjčení auta, doporučuji řešit s předstihem. Na místě bývají ceny přemrštěné, vozy rozebrané a najít agenturu není zcela jednoduché.

Ovšem není to pravidlem. Nám se podařilo sehnat auto na druhý den za 18 dolarů. Automobil si nepůjčujte v hlavním městě ostrova. Obešli jsme zde všechny místní agentury, které nabízeli cenu od 40 euro na den! Doporučuji tedy hledat auto na internetu, kde jsou i výhodné týdenní tarify (od 60 euro), nebo po příjezdu navštívit turistická centra (zpravidla městečka u pláží), kde agentury nabízejí vcelku výhodné ceny.

Ze stanu na 4 kola

Hola Tenerife

Jak už jsem se zmínila, Tenerife je španělský ostrov, proto znalost španělštiny je jednoznačně výhodou, ale samozřejmě se to dá zvládnout i bez ní. Pokud se budete pohybovat po velkých městech, tak se všude domluvíte anglicky.

Ostrov je velice turistický, a jelikož největší klientelu tvoří Angličané, místní obchodníci jsou na to řádně připraveni. Dokonce je snadnější najít v nabídce anglickou snídani či pizzu, než místní speciality! Ovšem pokud vás nelákají turistická centra, nezoufejte. Stejně jako my můžete najít turismem nedotčená místa a cestovat po ostrově, aniž byste potkali jedinou živou duši. Určitě narazíte na vesničku, kam ještě žádný turista před vámi nezavítal. To poznáte hravě podle výrazu místních.

Stejně jako pevninští Španělé si místní obyvatelé nenechají ujít siestu. Většinou tato pauza, kdy jsou všechny obchody zavřené, začíná odpoledne kolem jedné hodiny a končit může až kolem půl páté. Siesta se netýká velkých turistických letovisek, jako například Puerto de la Cruze či Los Cristianos

Místní speciality

Neznám jediného tvora na naší planetě, kterému by nechutnala španělská kuchyně, a právě zde na ostrově se snoubí tradiční španělské pokrmy s typickými kanárskými specialitami.

Naše španělská snídaně

I když je Tenerife podstatně levnější než pevninské Španělko, tak jídla se to bohužel netýká. V restauracích se jídlo pohybuje mezi 7 – 10 eury, za rybu si pár euro ještě připlatíte. V každém baru (označené Bc) či restauraci (Re) můžete ochutnat typické tapas. Za jednu porci zaplatíte okolo 2 – 5 euro a určitě by neměly chybět u žádného vína či místního piva.

Hlavními potravinami ostrova jsou ryby, drůbež, králičí maso a brambory. Králík by mohl být klidně označen jako národní kanárské jídlo společně s Papas arrugadas con mojo – malé brambory vařené ve slupce v osolené vodě (dříve mořské), podávané s typickými kanárskými omáčkami mojo.

Ceny piva i vína jsou velice příjemné, takže se nemusíte bát, že v rámci rozpočtu budete muset abstinovat. Například místní pivo Dorada a Tropical stojí v obchodě cca 1 euro a v baru či restauraci 2 eura (záleží, jestli se jedná o turistickou část ostrova anebo o odlehlou vesničku ve vnitrozemí).

I milovníci vína si přijdou na své. Půllitrová karafa lokálního výborného vína nás vyšla na 4 – 6 euro anebo v místních barech sklenička stáčeného vína na 1 euro.

Tapas a pivo Dorada

Pokud budete cestovat mimo turistická centra, připravte si pořádnou dávku trpělivosti. Spousta restaurací je během dne zavřená, liduprázdná nebo nenabízí žádné tištěné menu. Jednu takovou se nám podařilo objevit ve městečku La Espernaza.

Nechali jsme si od místních doporučit příjemnou restauraci El Mesán de Cristian. Restaurace byla sice otevřená, na baru seděli postarší Španělé, ale nepodařilo se nám objevit žádné menu s nabídkou jídel. Pomocí gestikulace a obrázků, které má restaurace na Facebooku, se nám podařilo úspěšně vybrat (vepřové maso s marinádou zasypané horou tradičních kanárských hranolek a smažený sýr po Kanársku s domácím pestem, obalované žampiony v bylinkové strouhance s domácí majonézou).

I nomádi musí někde přespat

Stejně jako v případě dopravy, je i zde několik možností. Na pár dní, alespoň těch prvních, lze využít couchsurfing. Sice tu není moc velký výběr, ale kdo hledá, najde. My jsme strávili první a dvě poslední noci u polského páru Niki a Nicka, kteří si na cestování po Evropě vydělávali streetartem.

Naši hostitelé z Polska

Další alternativou, kterou vřele doporučuji je kempování. Na kempování musíte být samozřejmě předem připraveni a je nutné si zařídit povolení. Každý rok se vyhláška trochu mění. Od roku 2015 je potřeba zažádat o povolení. Stačí napsat email na [email protected] anebo osobně požádat úřad v nejbližším oficiálním stanovišti zprávy kempů na ostrově.

V obou případech je problém se domluvit anglicky, proto doporučuji variantu první, a to emailem. Můžete využít Google překladače a hravě si vaši žádost přeložit do španělštiny. Při registraci je nutné uvést přesný den a čas strávený v jednotlivých kempech, a nelze to během cestování změnit. Jedinou výhodou, pokud se vám povolení podaří získat je ta, že budete kempovat zadarmo.

Pokud si nechcete dělat zbytečné starosti, můžete víceméně kempovat kdekoliv, ale musíte se sbalit a odejít před 8 hodinou ranní, než začnou jezdit správci, kteří kempy a celou oblast národního parku kontrolují. Všechny kempy, které jsme navštívili, byly překvapivě čisté a bylo vidět, že správci se neflákají. Všude byla tekoucí, ovšem ne pitná voda, což jsme se dozvěděli až ke konci pobytu, toalety a kamenné grily s lavičkami.

Pronájem apartmánu nebo hotelu ani nezmiňuji, jelikož takhle luxusně my nikdy necestujeme, takže nemám ani osobní zkušenosti, nicméně ceny se pohybují od 20 euro za noc.

Záleží jaký tip cestovatele jste, ale pokud máte rádi dobrodružství, nevadí vám pár dní bez sprchy, trocha nepohodlí a zimy, dá se ostrov Tenerife probádat s občasnou návštěvou restaurace a neřízené konzumace místního alkoholu za směšné peníze. Takže nehledejte neustálé výmluvy, popadněte batoh a vyrazte vstříc novému dobrodružství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *