Sója nemusí být jen vegetariánskou náhražkou masa anebo zdravou složkou na jídelníčku. Pokud sóje věnujete potřebnou péči, dají se z ní vykouzlit vynikající jídla. Jelikož ve spoustě receptů používám právě sóju, mám pro vás pár tipů, jak s ní pracovat, aby nejenom zasytila, ale i zachutnala.

Co je to vlastně sója?

Sójové maso je dehydratovaný texturovaný sójový protein, který se vyrábí z odtučněné mouky, která obsahuje až 50 % bílkovin a naopak velmi málo tuku, několik vitamínů a minerálních látek. Velká výhoda sóji tkví v její dostupnosti (na trhu se prodává několik variant – kostky, nudličky, plátky a granulát) a dlouhodobé trvanlivosti.

Příprava

Klíčem k úspěchu je vícekroková úprava a možná kvůli tomu vzdá přípravu soustu jedinců. Sója je sama o sobě bez chuti a právě dostatečná péče může vykouzlit skvělý výsledek, který zachutná i zarytým odpůrcům. Jednoduše řečeno – čím více kroků sóji věnujeme, tím intenzivnější chuti docílíme.

Sójové maso se dá připravit buď zalitím horkou vodou a nabobtnáním, nebo vařením – tím se zlepší jeho stravitelnost. V obou případech je nutné použít koření. Nejlépe se mi osvědčila sójová omáčka a zeleninový sypký bujón.

Jak správně uvařit sóju

Na přípravu 100 g sójového masa, použijeme cca 700 ml vody, 1 lžíci sypkého bujónu, 3 lžíce sójové omáčky a vaříme zhruba 20 minut. Poté slijeme (vodu dále nepoužíváme, jelikož obsahuje látky, které způsobují nadýmaní) a důkladně vodu vymačkáme, aby později sója mohla vstřebat okolní chuť. Poté si připravíme libovolnou marinádu, do které sóju naložíme a necháme ideálně přes noc v lednici. Občas promícháme.

Marináda dle našich chutí

Marinádu si v podstatě můžete vymyslet jakoukoliv v závislosti na jaký způsob budete sóju připravovat. Základem je vždy olej, sůl (nebo pár kapek sójovky) a koření. Do indických jídel se hodí kari, na grilování můžete použít směs na grilování, do gulášů hodně papriky (výborná je i uzená varianta) a přes léto ji můžete naložit do čerstvých bylinek. Takto uleželou sóju, zpracujte dle libosti – grilovat, smažit, restovat či péct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *