Už jsou to více jak 3 měsíce, co jsme cestovali po krásách regionu Waikato, a stále jsou naše vzpomínky tak silné, jako by to bylo včera. Waikato toho nabízí tolik, že jsem musela článek o našem dobrodružství rozdělit, jinak by byl nadlidský úkol ho dočíst dokonce. Na jedné straně to jsou tajemná novozélandská jezera, sopečné unikáty a horké termály v okolí města Rotorua a Taupo, na straně druhé to je odlehlá divočina a překrásné pláže na Coromandelském poloostrově a v neposlední řadě zvlněné kopce pokryté bujnou zelení v okolí Hamiltonu a hipsterská surfová městečka na západním pobřeží.

Ve Waikatu jsme strávili několik měsíců, zapojili se do programů WWOOF a house sitting a tak jsme z naší návštěvy vyždímali úplné maximum a tady je seznam zážitků, které se nám líbili nejvíc!

1. Hamilton

Vnitrozemské, téměř čtvrtmilionové město, přitáhne každého cestovatele zejména do zdejších originálních barů, vynikajících restaurací a kaváren na Hood Street a Victoria Street. Rozhodně se vydejte prozkoumat město pěšky, nejenom kvůli lahodnému pivu, ale i kvůli pestrobarevným graffiti, které zdobí široké okolí centra.

Hamilton Gardens

Muzeum pod otevřeným nebem, které vypráví příběhy a historii zahrad z celého světa, na vás čeká při návštěvě rozlehlých Hamilton Gardens. Historie místa samotného je velice zajímavá – nese stopy původní maorské civilizace, dále přistěhovalců z Evropy, kteří zde vybudovali střelnici či písečný důl až po moderní historii v podobě páchnoucí skládky odpadků.

Kdo by to byl řekl, že se takové místo jednou promění v nádherné, cenami ověnčené zahrady, kvetoucí během celého roku. Najdete tu veřejnosti zdarma přístupné zahrady jako například renezanční, čínskou, japonskou, anglickou, bylinkovou, maorskou, americkou i indickou s miniaturním palácem Tádžmahal.

Waikato Museum

Další aktivitou zdarma je návštěva Waikato Museum. Expozice je rozdělena na pět hlavních částí – galerie umění, interaktivní vědecké galerie, maorské poklady v galerii Tainui, výstavu o historii a výstavu o řece Waikato. Dále to jsou stále se měnící zajímavé, tematické výstavy, za které se většinou platí vstupné extra.

Field Days

Hamilton každým rokem, v polovině měsíce června, hostí jednu z největších událostí Zélandu – největší zemědělský a farmářský festival na jižní polokouli. Třídenní událost navštíví každoročně tisíce návštěvníků z celého světa.

Pro odbornou veřejnost jsou zde vystavovány nejnovější technologie v oboru zemědělství, což možná může znít nudně, ale sama jsem byla překvapená, kolik strojů existuje. Dále to je bohatý program, kde se jezdí traktorem, seká a řeže dříví, stříhají ovce, staví plot a mnoho dalších zajímavých farmářských aktivit. V neposlední řadě to jsou promo ceny oblečení od kvalitních novozélandských výrobců, nebo senzační kuchařská show s ochutnávkami. Nudit se tu zkrátka nebudete!

Za vstupné 30 NZD jsme se v areálu najedli, napili (spousta stánků nabízí kávu a masové koláče zadarmo), pobavili, dostali hrnek a koupili si ponožky z ovčí vlny a pořádnou farmářskou košili. Pro více informací navštivte oficiální stránky, kde se již plánuje další ročník 2020.

Waikato River

Po obou březích majestátní řeky Waikato vedou stezky buší vytvářející zelený pás města. Ideální na krátké procházky nebo jogging v příjemném poklidném prostředí, kousek od centra města.

2. Mt Pirongia

Největším lákadlem chráněného území Pirongia Forest Park je dominantní vrchol Mt Pirongia (959 m). Na zdolání vrcholu se připravte na 3 – 4 hodinový výstup, kde se budete ve spodní části brodit bahnem, později přelézat mohutné kmeny a ke konci šplhat pomocí ocelových řetězů. Pro mnohé místní obyvatele se jedná o pravidelné protáhnutí celého těla, takže se nedivte když na trase potkáte i důchodce, kteří se s grácií přehoupnou přes nastražené překážky. Nenechte se zahanbit a určitě se vydejte na tento půldenní výšlap, který vás odmění výhledem na celé okolí regionu Waikato.

3. Cambridge

Jak už samotný název napovídá, Cambridge je městem anglické noblesy, záplavy zeleně, upravených parků a krásných procházek podél řeky Waikato. V městě jsme strávili necelých 14 dní, kdy jsme se poprvé zapojili do programu WWOOF. Bydleli jsme s 5 člennou rodinou, usmažili jim smažák a vybudovali jim zahrádku, která doufám přežila a podaří se sklidit první nadcházející úrodu. Pokud vás ovšem neláká WWOOFing nebo pěší turistika, nemá Cambridge moc co dalšího nabídnout.

Sanctuary Mountain Maungatautari

Trojice vrcholů hory Maungatautari byla obehnána 47 kilometrovým plotem zabraňující vniknutí predátorů a vznikla tak přírodní rezervace Sanctuary Mountain Maungatautari. Dříve zdarma přístupná část trasy byla před pár lety uzavřena, tudíž pokud se budete chtít do rezervace podívat musíte zaplatit vstupné 18 NZD. Nasnadě jsou i prohlídky s průvodcem, během kterých máte šanci spatřit ptáka kivi a jiné původní druhy ptactva a plazů.

4. Hobbiton

Zvlněné kopce pokryté bujnou zelení v okolí Hamiltonu se zalíbili režisérovi Peterovi Jacksonovi natolik, že zde ukryl vesničku Hobitín. Původní pastvina pro ovce se tak změnila hned několikrát na kulisu filmů podle knižní předlohy J. R. R. Tolkiena. Poprvé se jednalo o trilogii Pán Prstenů, ovšem kvůli autorským právům byly kulisy po natáčení zničeny. Hobitín byl znovu postaven na natáčení trilogie Hobit, tentokrát si ale majitel farmy vydobyl, aby obydlí hobitů bylo ponecháno jako atrakce pro turisty. Z chovatele ovcí se tak stal jeden z nejbohatších Novozélanďanů, jelikož Hobitín navštíví na tisícovku turistů denně.

Během sezony se neobejdete bez rezervace, nicméně i mimo sezonu si raději prohlídku zarezervujte. Nejlepší jsou první ranní prohlídky než se sem naženou davy asijských turistů, vyzbrojeni fotoaparátem! Cena prohlídky (od 84 NZD) zahrnuje průvodce a pivo v hobití hospodě U Zeleného draka, takže si nezapomeňte pas, jinak skončíte se skleničkou vody!

I když se každým rokem čím dál více vyhýbáme komerčním turistickým atrakcím, při návštěvě Hobitína jsme udělali výjimku. A rozhodně nelitujeme! Návštěva stála za každý dolar. Atmosféra celého místa je neskutečná, a i přestože se jedná o uměle vytvořené kulisy, jako bych se stala součástí Tolkienova příběhu…

5. Raglan

Zimní sezónu surfování jsme zahájili v poklidném městečku Raglan, které se nachází mimo hlavní tah a unikne tak pozornosti většiny turistů. Což je možná dobře! Na první pohled sympatické městečko si tak stále zachovává svou jedinečnou atmosféru a každého přivítá s otevřenou náručí. Místní obyvatelé na každém kroku rozdávají svůj nakažlivý úsměv. Jsou umělci tělem i duší, takže městečko ukrývá zajímavé galerie a může se pyšnit originální hudební scénou – a to nejenom v klubech, ale třeba i vyhráváním na pláži při západu slunce.

Co neminout

Řádění na vlnách Tasmánského moře – pláže Raglanu nabízejí prvotřídní podmínky na surfování, ale i bez prkna jsou procházky po mohutné písčité pláži nádherné. Obzvlášť při západu slunce.

Půjčení kajaku nebo paddle boardu – raglanská zátoka je jako stvořená k projížďkám do tajemných zákoutí podél vápencových útvarů.

Smaženou pochoutku Fish and chips – posaďte se v příjemném prostředí raglanského přístavu a vychutnejte si čerstvě ulovenou smaženou rybu s hranolkama.

Nákupy na Raglan Creative Market – každou druhou neděli v měsíci pořádá město barevný trh plný uměleckých předmětů, farmářských výpěstků a nabízí bohatý dopolední program.

Party v jednom z originálních hudebních barů – raglanská hudební scéna každoročně láká řadu prvotřídních umělců.

6. Mt Karioi

Sestrou nedaleké hory Mt Pirogna je dle mnohých legend 756 metrů vysoký vrchol známý pod jménem Spící dáma. Jedná se o namáhavý, ale překrásný výstup, který nás odměnil výhledem až na vzdálenou sopku Taranaki. Připravte se na strmé stoupání po kluzkých kmenech a pomocí ocelových řetězů, které ovšem stojí za necelé 3 hodiny námahy.

7. Waitomské jeskyně

Zdejší vápencové jeskyně ukrývají nejednu senzaci. Rozhodně tou nejzajímavější jsou světélkující larvy Glowworm a sjíždění řeky v útrobách jeskyně. V celé oblasti se nachází více jak 300 zmapovaných jeskyní tvořící systém tmavých a vlhkých chodeb. Do třech největších jeskyní – Glowworm, Ruakuri a Aranui se dostanete pouze s organizovanými výlety. K dispozici jsou rozmanité cenově výhodnější balíčky, například kombinovaná vstupenka do všech tří jeskyní (Triple Cave Combo od 95 NZD).

Nejznámější je prohlídka Glowworm Cave (jeskyně světélkujících larev), která vede kolem působivých stalaktitů a stalagmitů do rozlehlé jeskyně nazývané katedrála a končí nasednutím do loďky, kde budete proplouvat pod Mléčnou dráhou tvořenou světélkujícími larvami. Cena exkurze se pohybuje od 55 NZD.

Kouzlo světélkujících larev

Larvy dvoukřídlého hmyzu Arachnocampa luminosa mají světélkující orgány, které vydávají tlumené modré světlo. Žijí zavěšené u stropu, kde vytvářejí lepkavá vlákna, která lapají hmyz přilákaný jejich světlem. Stadium před vylíhnutím larvy trvá 6 – 9 měsíců v závislosti kolik potravy uloví. Jakmile se objeví na scéně dospělá muška, má pouze pár dní na to aby se spářila, nakladla vajíčka a celý proces tak mohl začít nanovo.

Larvám se daří ve vlhkém, tmavém prostředí jak v jeskyních, tak i venku. Když nějaké larvy uvidíte, nedotýkejte se jich a snažte se nedělat hluk a nesviťte přímo na ně – larvám trvá několik hodin, než se znovu rozzáří. Poté budou pravděpodobněji zářit nejjasněji, protože budou mít pěkný hlad!

Pokud se vám za shlédnutí této světelné show nechce platit, nemusíte. Na Zélandu se nachází desítky dalších jeskyní, kde žijí světélkující larvy. Ovšem má to jeden háček – většinou se jedná o hůře přístupné prostory, a nikdy neuvidíte tak ohromnou show jako v případě waitomských jeskyní. Takže vlastně to má háčky dva. Jedny z lépe přístupných jsou Waipu Caves v regionu Northland.

8. Mangapohue Natural Bridge Scenic Reserve

Krátký 20 minutový okruh skrz soutěsku nás zavedl k mohutnému přírodnímu mostu. Jedná se o 17 metrů vysoký vápencový oblouk nad říčkou Mangapohue Stream, jež je pozůstatkem rozsáhlého jeskynního systému. Dejte si na čas a pořádně prozkoumejte tajemné zákoutí rezervace.

9. Marokopa Waterfall

Cestou z Raglanu směrem na jih k bájné hoře Taranaki, jsme objevili malebné vodopády ukryté v zelené džungli pouhých 10 minut od parkoviště. Krátká zastávka určitě stála za to a na seznam nádherných novozélandských vodopádů jsme si mohli připsat další, tentokrát kaskádový 15 metrů vysoký Marokopa Waterfall.

A právě do regionu, kterému vévodí sopečný kužel Taranaki, máme naplánované další dobrodružství. Nebude chybět spousta pěších výletů, bydlení u místních a kopec srandy! Jak je tomu na Zélandu již zvykem…

995 thoughts on “To nejzajímavější z regionu Waikato”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *