Do Tanzanie jsem se v prvé řadě těšila na safari a místní obyvatele a až po tom na gastronomii (většinou je to v opačném pořadí:)). Kamarádka, která několik let pracuje jako průvodkyně po Africe, mě dokonce varovala, že tanzanská kuchyně je buď kuře s rýží, nebo rýže s kuřetem. O to víc jsem byla překvapená, jak zajímavá a chutná je místní kuchyně. Během cestování po Tanzanii jsem navíc bydlela pouze u místních, což určitě přispělo k úplně jinému pohledu na věc. Měla jsem jedinečnou šanci nahlédnout pod pokličku tanzanské gastronomie.

Nejvíce kulinářských tipů jsem odkoukala od hostitelů v Arushe. Nejenže byli skvělí kuchaři, ale také osobnosti. Takže místo plánovaných pár dní, jsme u našich hostitelů zůstali přes týden. Ve vaření jsme se pravidelně střídali, takže jsem mohla oplatit jejich pohostinnost a pro změnu inspirovat někoho jiného. Jeden večer jsem dokonce udělala bramboráky. Sice byly z tanzanských brambor, které jsou mimochodem úplně jiné než ty naše, bez majoránky a českého kmínu, ale i tak se všichni oblizovali až za ušima.

Zpátky ale k tanzanské kuchyni. Receptů z cest mám požehnaně, tak jenom doufám, že bude čas je s vámi postupně sdílet. Netvrdím, že všechny jsou ryze tanzanské, ale jelikož jsem je sdílela s místními, tak pro mě jsou a vždy budou vzpomínkou na Tanzanii.

Bývalá kolonie Velké Británie se nezapře ani v používaných surovinách, takže jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že místní používají na dochucování a zahušťování omáček arašídové máslo. Hmm, musím uznat, že jsem si tuto vychytávku velmi oblíbila a uplatnila jsem ji již nesčetněkrát!

Suroviny

pro 4 osoby / příprava 40 minut

  • 2 mrkve
  • 1 batát
  • 1 větší brambora
  • 1 červená cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 3 šťavnatá oloupaná rajčata nebo konzerva rajčat vcelku
  • 3 lžíce arašídového másla
  • šťáva z jedné limetky
  • olej, sůl, pepř

na podávání

  • 1 avokádo
  • uvařená rýže
  • limetka
Postup
  1. Batát, bramboru a mrkev nakrájíme na větší kostky.
  2. Na oleji si orestujeme najemno nakrájenou cibuli a poté přidáme nasekaný česnek. Přihodíme nakrájené batáty, brambory, mrkev a konzervu s rajčaty. Podlijeme trochou vody, osolíme, opepříme, zamícháme a necháme 20 minut pod pokličkou dusit.
  3. Nyní je potřeba vařečkou celá rajčata rozmačkat na menší kousky, poté přidáme limetkovou šťávu a arašídové máslo. Důkladně promícháme a necháme dusit tak dlouho, než nám směs zhoustne.
  4. Podáváme s rýží, limetkou a hlavně na plátky nakrájeným avokádem, které jsme osolili a opepřili.

6 thoughts on “Zeleninové ragú na tanzanský styl”

  1. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to search out any individual with some authentic ideas on this subject. realy thank you for starting this up. this website is one thing that is needed on the internet, somebody with just a little originality. useful job for bringing something new to the web!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *