0041

U nás již zima prohrála neúprosný souboj s jarem, ale ve francouzských Alpách se zdá, že zimní královna bude vládnout dál. Francouzské Aply se mohou chlubit dlouhou zimní sezónou, která v některých střediscích trvá až do konce dubna, v případě ledovců i po celý rok.

Přináším tedy další článek do cyklu Zimní radovánky ve francouzských Alpách, tentokrát ze střediska Les Sybelles.

Zajímavosti střediska

Rozsáhlá lyžařská oblast Les Sybelles v údolí Maurienne vznikla teprve v roce 2003 propojením samostatných lyžařských středisek – Saint Sorlin d’Arves, Saint Jean D’Arves, Le Corbier, La Toussuire, Les Bottières, St. Colomban des Villards, a stala se tak 4. největší lyžařskou oblastí Francie.

Se skipasem Les Sybelles můžete  využívat 310 kilometrů sjezdovek s nádhernými výhledy na horské velikány, z nichž nejvyšší je Les Aiguilles d´Arves, jehož tři ostré zuby ční do výšky 3 510 m. Středisko se také může chlubit širokými a kvalitně upravenými sjezdovkami a zajímavým terénem pro freeride.

Užitečné info

Jednoznačně nejlepší polohou vůči celé oblasti a přístupu k lanovkám jsou nejstarší oblasti – Le Corbier a La Toussuire, které ovšem byly poznamenány dobou svého vzniku v 60. letech minulého století, a většina ubytovacích kapacit je v panelácích.

Ráz krajiny v posledních letech začaly zdobit malebné chatky, tzv. savojské chalety. Většina ubytování nabízí zdarma saunu a vyhřívaný venkovní bazén, díky jemuž jsem vydržela stát na lyžích celý týden.

Noční život v Les Sybelles nabízí nespočet ski barů a diskoték rozesetých po celém areálu, které ale nežijí bujarým nočním životem jako střediska jiná.

Tradiční savojské trhy

Každý pátek můžete v centru La Toussuire navštívit tradiční savojské trhy, kde máte možnost nakoupit savojské lahůdky přímo od místních výrobců. Nezapomeňte především na nejznámější sýr z oblasti Maurienne, Beaufort.

0033

Lyžování v Les Sybelles

Celá oblast nabízí na první pohled velmi solidní lyžařské převýšení přes 1 500 metrů (1 100 m – 2 620 m), jedná se ale o sjezd s převahou nudných traverzů a spojovacích sjezdovek (z vrcholu L´Oiullon do Colomban des Villards).

To, že oblast vznikla propojením malých lokálních areálů, se bohužel projevilo i na kvalitě a úrovni přepravních zařízení. Velkou část areálu tak stále zpřístupňují vleky, takže při návštěvě této oblasti je nutné počítat s tím, že na rozdíl od ostatních francouzských areálů, kde na vlek za celý týdenní pobyt nemusíte pomalu skoro sednout, si zde vleků užijete ažaž.

0027

Pozitivně ale hodnotím plynulý provoz i na hlavních tazích přímo v centru jednotlivých stanic. Slovo fronta je zde pojmem neznámým a jako nenasytný lyžař jsem si zajezdila skoro celý den bez zbytečných prostojů. Sjezdovky, zejména na okrajových částech, zejí celý den prázdnotou a mohla jsem si tak užívat upraveného terénu až do pozdního odpoledne. Středisko mě také uchvátilo nádhernými výhledy na přilehlé velikány.

Většina sjezdovek se nachází jihovýchodním směrem, ideální období k lyžování je tedy do poloviny března, kdy je orientace ke slunci výhodou a ne rizikem brzkého uzavření lyžařských větví.

0030

TIP NA CESTY! Na oficiálních stránkách jednotlivých středisek si můžete stáhnout aplikaci do telefonu a být tak v obraze a centru dění!

TOP 5
  • Nevýhodou Les Sybelles je menší počet černých sjezdovek, výjimkou je 1,5 km dlouhá J. N. Augert v oblasti La Toussuire.
  • Grand Truc (červená) je dlouhá středně strmá sjezdovka s převýšením 750m.
  • Super G (červená) vede z vrcholu Les Perrons 2620.
  • Velkou výhodou Les Sybelles je skvělá nabídka okruhů pro sněžnice a běžkaře.
  • Liduprázdné sjezdovky v Sorlin a krásné bufety na občerstvení.

Pirátka sjezdovek

Zima provoněná francouzskými specialitami, zpestřená francouzským vínem a lyžováním na evropském velikánovi byla jednoduše fantastická. Dlouhou chvíli mně krátila kniha, savojské večery a obchůzky klientů na pokojích, kteří měli vlastní představu o tekuté degustaci. Francouzské Alpy si určitě zaslouží vaší pozornost a zdlouhavou cestu jim hnedka po pár dnech odpustíte.

Uvidíme, co si pro mě přichystá na příští zimu cestovka, a již nyní se těším na další pohádkovou zimu v jiném francouzském středisku.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments