0013

Francii jsem měla štěstí navštívit již několikrát. Nejprve to byla romantická Paříž s krásnými památkami a jednou z nejlepších gastronomií světa a později jsem nasávala mrazivou atmosféru nejvyššího pohoří Evropy.

Práce delegátky po pěti letech konečně přinesla své ovoce a mohla jsem si tak rozšířit sezónní práci i přes zimní období. Místo horkých letních dnů, které jsem se snažila chladit pivem, jsem se na svahu zahřívala svařákem.

Francouzské Aply

Alpy mě překvapily krásou nedotčené přírody. Jenom ve francouzských Alpách se nachází přes 400 zimních středisek, které ovšem zaujímají pouze 6 % celkové rozlohy. Nejsou to jenom skvělé podmínky, moderní lyžařská centra, kde pulzuje život až do ranních hodin, ale i krásný region Francie, který se může chlubit savojskými lahůdkami jako raclette, sýrové fondue či zapečené brambory tartiflette.

Jako v pohádce

Spousta lyžařů se nechá odradit vzdáleností, ale samotná cesta je cíl, a 1 000 kilometrů se dá hravě zvládnout do 12 hodin. Cestu si navíc můžete zpříjemnit několika zastávkami, ať za odpočinkem či prohlídkou kouzelných alpských městeček.

Jednou takovou zastávkou je i brána do Savojských Alp – Annecy. Téměř v každém státě světa najdete město, které se přirovnává k italským Benátkám. Jedním z napodobovatelů je i francouzské město Annecy, které se rozkládá na břehu stejnojmenného jezera. Městečko je zasazené uprostřed horského masivu a jeho krásy lze snadno objevovat pěšky. Kuriozitou města je první obchodní dům řetězce Carrefour, který byl postaven u místní křižovatky, z čehož pochází i jeho název – Carrefour znamená v překladu křižovatka.

Francouzské Alpy lze rozdělit na hlavní čtyři části – Horní Savojsko, Savojsko, Isere a tzv. Přímořské Alpy. Letošní zimu jsem strávila ve středisku Les Arcs a Les Sybelles. Důležité jsou zde dvě řeky – dolní tok řeky Isery a řeka Arc s výchozím střediskem, Albertville, kde se konaly 16. zimní olympijské hry v roce 1992.

Středisko Les Arcs

Středisko Les Arcs v savojských Alpách spadá pod oblast Paradiski, která nabízí až 420 km sjezdovek a je tvořena vzájemně propojenými středisky Les Arcs a La Plagne. Na oficiálních stránkách střediska http://en.lesarcs.com/ naleznete aktuální informace o středisku včetně ceníku jednotlivých skipasů.

Zajímavosti střediska

Připomínkou olympijských her zde zůstala veřejnosti přístupná bobová dráha a speciální trať pro rychlostní sjezdové závody tzv. letmý kilometr, na níž v roce 2002 dosáhl lyžař Philippe Goitschel současný světový rekord 250,7 km/h. Sklon této trati je neuvěřitelných 76%. Les Arcs se dále může chlubit sjezdovkou s největším převýšením v Evropě o délce 7 km s převýšením 2 026 m – Aiguille Rouge do Villaroger.

Náměstí Place Olympique - Arcs 2000

Historie vzniku střediska

Středisko Les Arcs založil Robert Godino, student managementu a ekonomie na Harvardu, společně se svým kamarádem, místním zemědělcem Robertem Blancem. Jednalo se o novátorský koncept spočívající v tom, že Les Arcs bude jak letním, tak i zimním střediskem. Byl vytvořen projekt o kapacitě 30 000 lůžek, který zbývalo zafinancovat. Ovšem vzhledem k riskantnosti projektu banky odmítly výstavbu střediska financovat, a tak Godino vymyslel úplně nový systém.

Zapojil do projektu jednotlivce, kteří investovali své peníze, a stali se tak akcionáři s možností koupě bydlení za cenu, která se jim celá vrátí. K tomu získali používání lanovek na 30 let zdarma pro celou svoji rodinu a ubytování až na 20 dní v roce. Stavební práce začaly v roce 1968 výstavbou Arcs 1600. Dále se středisko rozrůstalo o Arcs 1800, 2000 a nejmladší částí je Arcs 1850, který začal vítat své první klienty až v roce 2003.

Arcs 1850

Užitečné info

Středisko nabízí všestranné kulturní a sportovní vyžití. Aktuální informace o středisku naleznete na oficiálních stránkách. Ovšem ve srovnání s ostatními středisky, je Arcs 2000 klidnější oblastí a večerní program jsem většinou trávila sama s červeným vínem.

Parkování je ve středisku složitější, nebo za poplatek (65 – 85 euro). Například u Les Arcs 2000 je nejbližší parkoviště zdarma u lanovky Presant Espirit (5 kilometrů od střediska).

Mezi jednotlivými středisky jsem se přesouvala jednoduše skibusy, které jezdí 3 x do hodiny.

Valandry a Arcs 1800

Areál střediska nabízí lyžování pro každého, já osobně jsem si nejvíce užívala lyžování v zalesněné části okolo Arcs 1800, kde jsem po většinu času lyžovala na prázdných sjezdovkách, a užívala si skvělého terénu.

Valandry

Krásný výhled, milou obsluhu, výborné jídlo, kamna anebo svařák na zahřátí nabízí bufet pod lanovkou Plan de L´ours. Spálené kalorie na svahu jsem hravě dohnala bagetou se sýrem raclette, grilovanou zeleninou a hranolkami!

Bufet pod lanovkou Plan de L´ours

Ubytovací kapacity jsou většinou studia s kuchyňkou, kde si máte možnost uvařit pochoutky ze savojských specialit. Nejvýhodnější je nakoupit v městečku Bourge Saint Maurice, které se nachází před stoupáním do střediska Les Arcs. Navíc každou sobotu zde můžete navštívit tradiční savojské trhy, kam vás zaveze zubačka, která odjíždí z Les Arcs 1600.

Savojská gastronomie

Osobně jsem byla celý týden živena tradičními alpskými sýry, dalšími delikatesami a vše splachovala lahodným savojským vínem s kopců u Ženevského jezera. Ve středisku máte možnost navštívit nespočet restaurací a nechat se hýčkat savojskými speciality, za což si také zaplatíte. Tradiční Raclette či Fondue vás vyjde na 20 – 30 euro na osobu. Jedná se o neopakovatelný zážitek, ale osobně preferuji kouzlo vlastní přípravy.

Savojská večeře

Většina apartmánů je vybavena přístrojem na raclette či fondue a můžete si tak připravit savojskou večeři ve vlastní režii. Pokud vybavení kuchyně nebude tyto přístroje obsahovat, stačí nakoupit sýry v jakémkoliv obchůdku ve středisku, a přístroj vám na vaše jméno a doklad zdarma zapůjčí (nebo za vratnou zálohu 100 euro). Během letošní zimy jsem pořádala hned několik degustačních večerů, ať pro moje klienty anebo pro moji rodinu v Čechách.

Během zimní sezóny jsem měla tu možnost vyzkoušet hned několik dalších francouzských středisek, takže postupem času budou přibývat další užitečně rady a tipy i z ostatních částí Alp, jako například Les Sybelles.

Závěrem jedna pohodová fotka, k naladění té správné atmosféry.

Já a můj večný parťák na cesty - kniha

guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
Lukáš
23. ledna 2017 08:08

Francouzské Alpy jsem si zamiloval, a proto jezdím do Francie s partou kamarádů každý rok, ale bohužel jsem se nikdy nezabíval blíže o kulturu a gastronomii. V ltošním středisku Flaine jsem otevřel oči a díky Tvému webu se toho mohu hodně naučit. Máš můj obdiv.