Už hodinu čekáme na ranveji. „Nikam se neletí, letadlo má poruchu,“ oznámil nám stevard letecké společnosti Easyjet. Nikdo netuší, co se děje a jak dlouho budeme muset čekat. Nervozitu jsme otupili lahodným portugalským vínem a netrpělivě vyčkáváme. Letadlo se nejspíš nějakým zázrakem podařilo opravit, tedy alespoň v to doufám, a „jenom“ s dvouhodinovým zpožděním odlétáme do nekonečných vod Atlantiku, kde se ukrývá cíl naší cesty – Madeira. To nejhorší nás ale teprve čeká – přistání na jednom z 20 nejnebezpečnějších letišť světa.

Existují tisíce důvodů, proč si vybrat právě Madeiru (přistávací ranvej to určitě není). Kromě neuvěřitelných hor a přírodních scenérií, oplývá ostrov mírným podnebím po celý rok a vřelé přivítání místních, naladí tu správnou pohodu, bezpečí a jistotu.

Souostroví vulkanického původu má mnoho poetických pojmenování, která napovídají, že se skutečně jedná o ráj na zemi. Přezdívky jako Ostrov věčného jara, Ostrov květů nebo Zelená perla Atlantiku nejsou daleko od pravdy a vystihují přírodní bohatství, které nemá obdoby.

Madeira je unikátní místo, kde můžete strávit nezapomenutelnou aktivní dovolenou. Hornaté vnitrozemí nabízí mnoho tras pro pěší turistiku, které si můžete vybírat podle náročnosti. Ať už vystoupáte na nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo, který dosahuje výšky 1862 metrů, nebo zvolíte volnější pochod vavřínovým lesem, uchvátí vás ostrov na každém vašem kroku. Nicméně i cestovatelé hledající klid a odpočinek jej naleznou na několika vulkanických plážích nebo na ostrově Porto Santo, kde se do dálky několika kilometrů vine panenská pláž se zlatavým pískem.

Letadlo se vznáší nocí nad hlubokými vodami Atlantiku, náhle se prudce stočilo doprava a téměř ve stejném okamžiku se jeho kola dotkla přistávací dráhy. Přežili jsme! Za normálních okolností v letadle netleskám, ale přistávací manévr si zasloužil hlasitou odměnu. Už nemusím snít, právě jsme dorazili na Madeiru.

Proč zrovna Madeira?
  • Úřední měnou je euro a ceny jsou skoro srovnatelné jako u nás.
  • Domluvíte se běžnými lidskými jazyky, především anglicky.
  • Celoroční mírné klima vhodné jak na pěší turistiku, tak i na koupání v oceánu.
  • Najdete tu standardní, až nadstandardní služby, které fungují skoro jako hodinky, ale zároveň se nebudete brodit davy turistů.
  • Ostrov je bohatý má překrásnou ojedinělou přírodu, ze které se tají dech, a dá se obdivovat v rámci pěší turistiky i při jízdě dopravním prostředkem.
  • Výborná místní kuchyně a víno štědré chuti, které šíří své dobré jméno a atmosféru rodného ostrova po celém světě.
  • Ocitnete se uprostřed Atlantického oceánu, který je sám o sobě fenoménem.

Základní údaje o souostroví Madeira

Madeirské souostroví, přesto že oficiálně patří k Portugalsku, je blíže položeno k Africe. Maroko je od Madeiry vzdálené cca 580 km, kdežto do Lisabonu je to okolo 1 000 km. Celé madeirské souostroví je staré několik miliónů let a vzniklo sopečným působením, stejně jako nedaleké Kanárské ostrovy.  Souostroví se dělí na 4 části – Madeira, Porto Santo, ostrovy Desertas a Selvagens.

1. Ostrovy Desertas

Vrcholy podmořského hřbetu tvoří 3 ostrovy zvané Desertas, které jsou neobydlené a od roku 1995 jsou chráněnou přírodní rezervací. Na ostrovech panuje suché podnebí s možností příjemného koupání. V patnáctém století se tu prý oženil Kryštof Kolumbus s dcerou místního guvernéra.

2. Selvagens

Další skupina ostrovů se nacházející cca 250 km od Funchalu, hlavního města ostrova Madeira, je taktéž neobydlená, jednak pro absenci pitné vody, jednak pro těžkou dostupnost.

3. Ostrov Porto Santo

Mnoho výletních lodí míří z Madeiry na druhý obydlený ostrov Porto Santo. Místní žlutobílý písek, který uvidíte na Zlaté pláži Praia Dourada, má prý léčivé účinky a využívá se proto v některých léčebnách. Písek je tvořen rozdrolenými korálovými skořápkami. Porto Santo má výhodné podmínky pro provozování vodních sportů i pěší turistiky.

4. Ostrov Madeira

Ostrov je ve své podstatě velmi malý. Od západu na východ je Madeira dlouhá pouze 57 km, ze severu na jih je to dokonce jen 22 km. Na celkové rozloze 800 km2 zde žije necelých 300 tisíc obyvatel. Svým různorodým, především horským terénem, budí ovšem pocit daleko větší rozlehlosti. Horské silnice, kterými je ostrov řídce protkán, neberou ve své klikatosti konce a zdolat je bývá mnohdy velmi náročné. Ovšem dechberoucí panoramata stojí za nejednu zatáčku a stoupání.

Nenechte si ujít
  • Navštivte hlavní město Funchal a ochutnejte místní speciality v jedné z desítek vyhlášených restaurací.
  • Rozjímejte nad sklenkou lahodného madeirského vína.
  • Nenechte si ujít horské túry, při kterých se vám bude tajit dech, nad nádhernou místní scenérie (top 5 viz níže).
  • Vykoupejte se ve vulkanických jezírkách v Porto Moniz.
  • Navštivte vulkanickou jeskyni v městečku Sano Vincente.
  • Projděte se podél skanzenu ve vesničce Santana.
  • Relaxujte na zlatavých plážích na nedalekém ostrově Porto Santo (nejsem koupací typ, takže jsem s klidem na duši návštěvu ostrova vynechala).

Historie v kostce

První záznam o souostroví Madeira pochází z roku 1350, který byl nalezeny v italských a katalánských mapách. Oficiálně však byla Madeira objevena portugalskými mořeplavci roku 1418, kdy je rozbouřené moře zaneslo až k jejím břehům. Od 15. století se Madeira stala důležitým bodem při zámořských objevných cestách a významným obchodním městem. Několik let zde pobýval i Kryštof Kolumbus, který zde založil rodinu, prohluboval své znalosti o mořeplavectví a údajně plánoval slavnou cestu do Indie, která vyústila v objevení Ameriky.

Díky příznivému klimatu se na Madeiře dařilo zemědělství. V 15. století se zde začalo pěstovat a vyvážet obilí. V 16. a 17. století ostrov bohatl vývozem cukru a cukrové třtiny, které se z tohoto důvodu začalo říkat bílé zlato. Důležitá byla i kultivace a výroba vína, které dodnes patří mezi nejvyhledávanější na světě.

V 19. století začala na ostrov přijíždět evropská šlechta, slavní spisovatelé a jiné důležité osobnosti své doby. Lidé věřili v léčivé účinky zdejšího klimatu a přijížděli si sem léčit své neduhy a nemoci. Několik týdnů zde pobyla i naše císařovna Alžběta, přezdívaná Sisi, a ostrov si zamiloval i Winston Churchill.

Lidé na Madeiře

Typickým rysem pro Madeiru je emigrace a imigrace. Bylo tomu tak dříve a je to pořád stejné. Mladí lidé odjíždějí do Brazílie, pevninského Portugalska nebo jižní Afriky za prací, a pokud zbohatnou, vracejí se a stavějí si ve Funchalu přepychové vily s kouzelným výhledem. Místní obyvatelé jsou sice převážně Portugalci, ale mimo jiné, jde i o potomky  mořeplavců a obchodníků ze severní Evropy a Afriky.

Lidé na Madeiře jsou Evropané se vším všudy. Tedy přesněji západní Evropané, akorát že žijí uprostřed Atlantiku na překrásném ostrově plném květin a panenské přírody. Ostrov sám je ve stálém rozvoji, ze kterého čiší bohatství. Mluví se zde portugalsky a většina obyvatelstva se hlásí ke katolické víře.

Madeiřany hned tak něco nevyvede z míry a chladnou hlavu si zachovávají i při těch nejobtížnější životních situacích. Jsou mimořádně srdeční, pohostinní, ale cizince si do svých domovů zvou zcela výjimečně. Společně se baví stejně většinou venku a na pouličních slavnostech, kde nechybí víno, maso a tradiční hudba.

Příroda Madeiry

Flóra je na Madeiře skutečně unikátní a společně s Azorskými ostrovy, Kanárskými ostrovy, Kapverdy a také s pobřežním pásmem jižního Maroka, patří do tzv. oblasti Makaronésie, která se vyznačuje mnoha endemickými druhy rostlin, z nichž nejznámější je na Madeiře dracéna, neboli dračinec, strom podobný africkému baobabu.

Zajímavost: slovo „madeira“ znamená v portugalštině dřevo. První obyvatelé ostrova mu dali tento název z důvodu jeho hustého zalesnění.

Chcete-li v krátkém čase a na malé rozloze navštívit několik vzdálených zemí, jeďte na Madeiru. Sopečný původ Madeiry z ní dělá velmi různorodý ostrov mnoha tváří. Naleznete tu krajinu podobnou jižní Americe, Skotsku, či Novému Zélandu. Na pobřeží se rozkládají přímořská městečka i dramatické útesy.

Většina ostrova má reliéf vysokých hor sahajících do mraků a hlubokých údolí, jimiž protékají dravé říčky s vysokými třpytivými vodopády padajícími přímo do oceánu. Mystická mlha a pokojně pasoucí se krávy a ovce, strmé kopce upravené na terasovitá políčka nebo hluboký les, tvořený vysokými staletými stromy. To vše a mnohem víc skrývá neuvěřitelná Madeira.

Na políčkách nejčastěji rostou banány nebo vinná réva. Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30% porostu Madeiry. Původně tento prales pokrýval podstatnou část středomořského pobřeží Evropy. Dnes už je dochován pouze na několika ostrovech.

Co je to leváda?

Leváda je zavlažovací systém přinášející vodu, která napršela na horách, do níže položených oblastí, pomocí kanálu vedeného po povrchu země (někdy i pod jejím povrchem). Podél levád se na Madeiře většinou táhne i cestička, která dnes slouží zejména příznivcům pěší turistiky.

Po celé Madeiře je necelých 1400 km levád, které čekají na to, až je objevíte v překrásné krajině. Výhodou je i fakt, že jsou často vedena po horizontu kopce, a tak i na velmi zvlněném povrchu ostrova Madeiry můžete vyjít na nenáročnou procházku.

Top 5 treků na Madeiře
  • Výběžek Ponta de São Lourenço.
  • Z Machico do Porto de Cruze.
  • Nejvyšší vrcholy Madeiry – Pico Ruivo a Pico Arieiro.
  • Rabaçal – Cascata do Risco a 25 fontes.
  • Jedna z mnohých tras v Curral das Freiras

Nekonečná modř Atlantiku

Silné větry vanoucí od oceánu neúnavně ženou vysoké vlny a tříští je o skalnaté pobřeží. Vzhledem k vulkanickému původu ostrova je hned u pobřeží oceán hluboký několik kilometrů. Kam lidské oko z pobřeží pohlédne, uzří nekonečný oceán. Nicméně vody Atlantiku jsou chladnější a mnozí cestovatelé se s mořem setkají pouze na panoramatických vyhlídkách, nebo v podobě tradičních rybích pokrmů.

Na ostrově často fouká a teplota vody je okolo 20 °C, tudíž málokdo najde odvahu smočit se v nekonečných vodách Atlantiku. Přestože pláže nejsou tím hlavním lákadlem a předností Madeiry, lze si zpříjemnit pobyt na desítkách pláži vulkanického původu.

Fauna

Na Madeiře nečekejte žádná exotická zvířata. Fauna je zde poměrně běžná a relativně řídká. Kromě běžných mořských ptáků tu najdete ve velkém množství drobné ještěrky, vyhřívající se na kamenech i třeba zídkách hotelu. Velmi vzácným živočišným druhem je tuleň středomořský, který se vyskytuje na skupince ostrovů Desertas.

Počasí

Madeira, jako ostrov věčného jara, nechystá žádná nepříjemná překvapení v podobě klimatických výkyvů, což je mimo jiné zajištěno díky výhodné poloze v Atlantiku a Golfským proudem. Během letních měsíců se teplota pohybuje okolo 25 °C a v zimním období většinou neklesá pod 18 °C. Proto sem návštěvníci míří během celého roku, přestože k zimnímu období patří i více srážek a větrné počasí. Krajina je často zahalená v mlhavém oparu, který však nic neubírá na kráse krajiny a mnohdy vytváří kouzelné scenérie.

Měna a tradiční nákupy

Madeira je stejně jako zbytek Portugalska součástí evropské unie, proto si s sebou nezapomeňte eura.

Madeira se pyšní originálními výrobky, jež jsou dodnes vyráběny tradičními postupy. Mezi ně patří precizní jemné krajky a výšivky, kvalitní proutěné zboží a výborná portugalská a především madeirská vína. Jedná se o velmi kvalitní produkty, takže počítejte, že ceny budou malinko nadstandardní.

Doprava

Madeirské souostroví má v současné době dvě letiště kam jsou situovány přílety letadel mezinárodních leteckých společností. Na ostrově Madeira je to letiště Santa Catarina vzdálené 20 kilometrů od hlavního města, Funchalu.

Unikátní stavba letiště

Kvůli hornatému povrchu, který vystupuje přímo z moře, není na Madeiře dostatečně velká přirozeně rovná plocha. Proto je letiště z velké části vystavěno na pilířích, pod kterými ještě vede dálnice. Projíždět tudy v malém autíčku s pocitem že nad vámi přistává letadlo, je opravdu zajímavý pocit. Doprava z/na letiště je zajišťována taxíky, autobusy nebo speciálními aerobusy. Z Čech se většinou létá na Madeiru s mezipřistáním v Lisabonu, kde si lze pobyt prodloužit na několik dní a poznat tak krásy hlavního města Portugalska.

Autobusem

Autobusy jsou nejlevnější varianta, nejezdí ovšem všude. Dovezou vás do větších madeirských měst, jsou čisté, spolehlivé a jezdí načas. Pokud se rozhodnete cestovat po Madeiře autobusem, vyzvedněte si mapu jednotlivých linek v turistickém centru nebo na autobusovém nádraží. Autobusovou dopravu po ostrově zajišťují hned 4 společnosti – každá funguje na jiné části ostrova a jízdné záleží na ujeté vzdálenosti.

Řidiči autobusů si velice rychle získali můj respekt. Úzké a strmé cesty na ostrově nejsou zrovna ideální, ale řidiči se s tím bravurně vypořádali, a i přes zběsilou jízdu, jsme vždy dorazili do cíle.

Půjčení automobilu

Ostrov Madeira nabízí jak turistická centra, tak i odlehlé části ostrova a krásné vyhlídky ze strmých srázů. Proto se neobejdete bez auta. Autopůjčoven je nepřeberné množství, ceny se však můžou rapidně lišit. Půjčení auta na Madeiře může vyjít o dost levněji, pokud si auto objednáte předem.

Doporučuji srovnávač cen, kde si vyberete od nejlevnějších variant. Nám se podařilo zarezervovat Clio přes společnost Sixt za neuvěřitelných 250 Kč/den. Samozřejmě bez pojištění, které bylo více jak dvojnásobek. V době, když jsme si půjčovali automobil, jsme ještě netušili jaké dobrodružství nás na cestách potká. Možná bychom připojištění zvážili. Nicméně jsme to zvládli i bez toho, i když Standa na silnicích skoro zešedivěl.

I když jsou silnice v dobrém stavu, opatrnost se vyplácí zejména v horských oblastech, kde se silnice klikatí nad strmými srázy a jsou velice úzké a bez svodidel. Mnohdy jsou dokonce zasypané kamením, spadlými stromy nebo sesunutou půdou. Když se k tomu ještě přidá mlha nebo déšť, chce to opravdu pevné nervy.

Stejně jako u nás je maximální povolená rychlost ve městě 50 km/h, mimo město 90 km/h. Ve skutečnosti ale budete mimo město jezdit průměrně 60 km/h, kvůli kopcovitému povrchu ostrova. A po nekonečných serpentinách určitě oceníte tolerance alkoholu v krvi, která je 0,5 promile.

Lanovky na Madeiře

Portugalsky se lanovka řekne teleférico. Asi ta nejznámější vede z centra Funchalu do vesničky zvané Monte. Ovšem ta nejzajímavější se nachází ve vesničce Achadas da Cruz, kousek za městem Santana.

Stopování

Vřelá povaha místních a stovky cizinců v zapůjčených automobilech, dělají z Madeiry jednu z top destinací na stopování. V odlehlých částech ostrova si sice nějakou chvíli počkáte, ale vždy se dočkáte.

Kde se na Madeiře ubytovat

Madeira je turistickou destinací, kde se nachází mnoho hotelů, hostelů a guest housů. Většina turistů volí ubytování přímo ve Funchalu – je tu největší výběr restaurací, barů a obchodů se zárukou bohatého nočního života. Ceny v nejlevnějších hostelech, které jsou ovšem čisté a mají své kouzlo, začínají na 10 eurech se snídaní. Vřele doporučuji hotel Po do Sol Hospidaria, který se nachází kousek od centra. Pyšní se starobylou architekturou ostrova a ráno vás vzpruží prostší, ale chutná snídaně.

Pro dobrodruhy je nejlevnější variantou kempování. Jediný placený kemp se nachází u Porto Moniz (také je jediný se sprchou), jinak vám stačí vyplnit zvací dopis a počkat pár dní na schválení. Nevýhodou je nutné plánování, jelikož musíte zažádat o konkrétní kemp na určitý den.

Nicméně ve všech kempech jsme byli úplně sami (období prosinec), když nepočítám pár místních, kde místní grilovali. Tudíž jsme ani jednou povolení nevytáhli. Výhodou bylo samozřejmě cestování během zimního období, tedy mimo hlavní turistickou sezónu. Většina kempů má přísun k pitné vodě, a gril. S hygienou a elektřinou je to už horší. Párkrát jsme kempovali i „na divoko“ a i přesto že nás zahlédlo pár místních, nikdo si tím hlavu nelámal.

Poklady místní kuchyně

Madeirská gastronomie je velmi bohatá, různorodá a pokaždé se můžete těšit na mnoho chutných specialit. O důvod víc, proč tento pestrobarevný ostrov navštívit.

Polévka je grunt

Polévky, tzv. sopa, tvoří důležitou složku madeirského jídelníčku. Mezi ty nejtypičtější patří sopa de trigo (obilná polévka), sopa de pão madeirense (polévka z madeirského chleba), sopa de peixe espada (rybí polévka z espady), sopa de couve (zelná polévka) a sopa de tomate e cebola (rajčatovo-cibulová polévka servírovaná s vajíčkem).

Něco pro masožravce

Espetada je jedním ze symbolů madeirské kuchyně. Jedná se o hovězí maso nakrájené na silné kostky, které jsou nakládané s česnekem, solí a vavřínem a poté se griluje na silných vavřínových špejlích.

A carne de vinho e alhos (maso na víně a česneku) je další ze specialit ostrova. Toto, především vánoční jídlo, je z vepřového masa, které se nejméně jeden den marinuje ve směsi z česneku, vinného octa a vavřínu. Poté je s touto marinádou i vařeno.

Bez ryby to prostě nejde

Jelikož je Madeira obklopena oceánem, ryby patří neodmyslitelně do základního jídelníčku místních obyvatel. Mezi nejoblíbenější druhy patří atum cozido (vařený tuňák), bife de atum (biftek z tuňáka) nebo bacalhau (treska). Nejběžnější madeirskou rybou je ovšem espada. Na první pohled nevábné vypadající černá úhořovitá ryba s dlouhými, ostrými zuby a vyvalenýma očima, vás však překvapí jemným, chutným masem téměř bez kostí. Určitě vyzkoušejte místní specialitu – espada zapečená s banány.

Kromě nám dobře známých příloh jako rýže či brambory, se zde setkáte s milho frito (smažené trojhránky z kukuřičného těsta) a milho cozido (vařená kukuřice). Ujít byste si neměli nechat bolo do caco, chléb ze směsi žitné, kukuřičné mouky a sladkých brambor. Nejlepší je ještě teplý, právě vytažený z pece a potřený česnekovým máslem.

Dezerty

Nejtypičtějším zákuskem je bolo de mel (medový koláč), jehož důležitá složka je melasa cukrové třtiny a med. Historie tohoto koláče sahá až do slavné doby pěstování cukru na Madeiře, tedy do 16. století. Mezi další oblíbené zákusky patří broas de mel (medové koláčky), queijadas (sýrové koláčky) a mousse de maracujá (pěna z marakujy).

Kam na jídlo

Na Madeiře si budete moci vybrat jednu z mnoha příjemných restaurací, které nabízejí místní speciality, dezerty a vína širokého výběru v menu od 5 -10 EUR.

Nejvýhodněji se najíte (stejně jako na pevninském Portugalsku) v supermarketech, kde se nacházejí jídelny a cena jídla se odvíjí od gramáže. Třeba takový grilovaný tuňák vyjde na 10 euro/kilo.

V obchodech najdete v podstatě obvyklý evropský sortiment za podobnou cenu jako u nás. Na ostrově se nachází síť prodejen Pingo Doce, kde koupíte zboží všeho druhu.

Madeirské víno

Jako aperitiv se podává místní víno Madeira, dezertní víno, které se připravuje speciálním procesem zahřívání, kvašení a dolihování. Jedinečná půda, klimatické podmínky, výrobní postup a unikátní odrůdy vinné révy – to vše přispívá k tomu, že madeirské víno je jedinečné. Ve svých hrách ho dokonce uvádí i Shakespeare a ocenění sklízí po celém světě. Tento “nektar bohů” je jedním z nejvýznamnějších madeirských produktů.

Historie vína

Když se v 15. století ostrov osidloval, byla zde vysazena původně krétská vinná réva. Víno se velice rychle proslavilo za hranicemi země a v 17. století, díky anglickému králi Karlu II., získal ostrov monopol na vývoz vína do Ameriky. Původně se madeirské víno nedolihovalo. Až později se do něj začala přidávat pálenka z hroznů, která měla udržet kvalitu vína na dlouhých námořních výpravách. Během 18. století se s překvapením zjistilo, že doprava alkoholizovaného vína na dlouhé tratě nejenom prodlužuje jeho trvanlivost, ale i prohlubuje jeho chuť.

Další tradiční nápoje

Oblíbeným madeirským nápojem je i pivo Coral a tzv. poncha –  alkoholický nápoj z cukrové třtiny a medu, k jehož objevení se pyšně hlásí rybáři z obce Camara de Lobos. Madeiřané pijí ponchu během celého dne, nicméně pokud preferujete lahodné nealkoholické osvěžení, pak vyzkoušejte maracujovou limonádu od značky Brisa.

Svátky a události

Madeira je proslulá velkým počtem festivalů a slavností. Mezi nejznámnější patří květinový festival, který se tradičně koná na jaře, kdy ostrovní bujará flóra kvete jako divá. Ulicemi projíždějí květinové alegorické vozy, pořádají se výstavy květin a dětské průvody.

Tanec a rytmus samby ovládne ulice Funchalu v únoru. Dlouhé průvody tanečníků a rytmická hudba nenechají nikoho v klidu.

Září je měsícem vína a na jeho počest se tou dobou koná mnoho oslav, kde důležitou roli hraje opět tradice a místní folklor.

Dalším velmi oblíbeným momentem jsou vánoční svátkySilvestr. Na Madeiře máte jedinečnou možnost zhlédnout jeden z nejvyhlášenějších novoročních ohňostrojů nejenom v Evropě.

Stejně tak, jako na pevninské části  země, i zde se většina lidí hlásí ke katolické církvi. V průběhu roku se slaví křesťanské svátky, které jsou zároveň i svátky státními.

2 thoughts on “Madeira, zelená perla Atlantiku”

  1. Milá My(-i)ško, Tvůj popis Madeiry je téměř dokonalý ? , jako bych tam znovu byl ?
    Takže jen drobná „technická“ – to letiště nejdříve postavili jen na pevnině, ale protože pro moderní velkokapacitní letadla bylo příliš krátké, tak postavili ten most do moře, kterým tu dráhu prodloužili … Ale i tak diky. Petr
    P.S. pozdravuj tátu, už po vím po kom máš cestovatelského ducha. Na čundrech s ním byla sranda ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *