Město Danang je nejdůležitějším městem středního Vietnamu a po Hanoji, Saigonu a Haiphongu čtvrtým největším městem celé země. Jde o námořní přístav a velké průmyslové město. Ve městě samotném je velmi málo zajímavých míst, a tak neláká cizí návštěvníky.
Snad největší atrakcí je dračí most, který stojí za to vidět ve dne i večer, kdy je krásně osvícený. Ovšem za to okolí města nabízí hned několik zajímavých míst, které stojí za návštěvu.
Doprava
Pokud jste ještě nevyzkoušeli místní vlakovou dopravu, vydejte se po trase Danang – Hue. Jedná se o jednu z nejkrásnějších železničních tras v celém Vietnamu, během které se budete moci kochat nádhernými panoramatickými výhledy.
Ideálním dopravním prostředkem je opět motorka, kterou si můžete zapůjčit v místních hotel či GH. Nám se podařilo usmlouvat motorku na hotelu Evelyn za 340 000 VND na 3 dny, tedy něco málo přes tři stovky, i s vypráním prádla a úschovnou krosny.
Vegetariánské porno v puse
Trocha bloudění ulicemi v místní dopravě, ale nakonec se nám podařilo najít vyhlášenou vegetariánskou restauraci Quán chay Thúy. Menu byste tady hledali zbytečně. Místní Vietnamec nás zavedl do kuchyně, odklopil pokličky a podle vůně a barev jsme si vybrali mix z denní nabídky. Místní dobroty jsme spláchli čajem a peněženku odlehčili o 50 000 VND za oba. Tedy něco málo přes 50 korun. Neubráním se úsměvu a s chůzi královny odcházím k naší zaparkované motorce.
Okolí města
Asi osm kilometrů na jihovýchod od Danangu se z krajiny zvedá pět mramorových vrchů pojmenovaných podle pěti elementů: Vodní, Dřevní, Ohňová, Zemní a Kovová hora.
Největší z nich je Vodní hora se třemi vrcholy, z nichž na dva lze vylézt. Příjemný je však i pouhý výstup a průchod mezi skalními masami, kde je řada jeskynních chrámů a pagod. Po cestě se naskýtá několik neobyčejných výhledů na okolní krajinu.
Kouzelné městečko Hoi An
Téměř uprostřed mapy Vietnamu, dvacet minut jízdy od Mramorových hor, jsme dorazili do Hoi An. Jedno z nejpopulárnějších a nejhezčích měst Vietnamu navštíví sice davy turistů, ale i přesto si městečko zachovalo jistou jedinečnost a neuvěřitelnou atmosféru.
Nejkrásnější je po setmění, kdy se promění v pohádkové místo osvětlené stovkami lampionů, starší ženy vyrazí do ulic prodávat plovoucí svíčky turistům, kteří je pouštějí po vodě, a restaurace na promenádě se zaplní místními i turisty.
Co město nabízí
Ulice dlážděné kamennými kostkami jsou zastavěné domy, jež v sobě ukrývají bohatou historii, neuvěřitelné příběhy i tradiční nábytek. Žluté omítky jsou flekaté od častých povodní a na dřevěných střechách se nad hlavami turistů houpou lampiony všech velikostí i barev.
Tajemné uličky mě zavedly až k břehu řeky Thun Bon, kde jsem pro změnu obdivovala krásně zdobené lodě či plovoucí restaurace. Hoi an je bezesporu jedno z nejkrásnějších vietnamských měst.
1. Kulinářská Mekka země
Jedinečné dědictví japonských kupeckých domů, čínských chrámů a starobylých skladišť čaje bylo zachováno a přetvořeno do stylových restaurací a kaváren, které se staly kulinářskou Mekkou země, a uspokojí i ty nejmlsnější jazýčky. Určitě se zastavte na místním trhu, kde můžete ochutnat místní speciality za super ceny!!
Mezi nejznámější poklady patří například banh bao, cao lau, hoah thanh či banh xeo. A pokud vás láká vegetariánská kuchyně, vřele doporučuji příjemnou rodinou restauraci Minh Hien, která změní váš názor na bezmasé pokrmy.
2. Krytý most Nhat Bat
Většina domů je pečlivě chráněná UNESCO, nejkrásnější architektonický prvek se ale nachází nad téměř vyschlým vodním kanálem a nejedná se o dům, ale o japonský krytý most. Nhat Bat je po většinu dne plný turistů. V noci se ale vylidní a rozzáří stovkami žárovek. Most pochází z roku 1593 a spojoval japonskou a čínskou část města. Místní rádi povídají legendu, která se ke stavbě váže. Přes Vietnam, Indii i Japonsko se kdysi roztahovala zlá nestvůra. Na její nejslabší místo byl postaven tenhle jedinečný most, který prý nestvůru zahubil.
3. Shromážďovací síně
Číňané usazení v Hoi Anu se zde sdružovali podle provincie svého původu. Každá komunita si vybudovala vlastní shromažďovací síň, které dodnes patří k nejzajímavějším architektonickým stavbám města. Nalezneme zde shromažďovací síň kantonskou, čchao-čouskou, chaj-nanskou, fu-ťienskou a hakkskou.
4. Architektura Hoi An
Mezi další památky patří chrám Quan Conga s nádhernými pozlacenými sochami z papírmašé či staré rodinné domy hoianských obchodníků, které dnes slouží jako muzea. Víceméně stačí bloudit ulicemi města a kochat se jeho jedinečnou architekturou.
5. Plážové promenády
Hoi An jako přístavní město nabízí hned několik krásných pláží, kde jsme se během cest zchladili. An Bang patří mezi nejhezčí a nachází se kousek za městečkem.
6. Chrámový komplex My Son
Asi hodinu cesty z Hoi An se nachází pozůstatky hinduistického chrámového komplexu My Son. Tento komplex byl velmi důležitým centrem říše Čampa od 4. do 13. století. Ruiny se nacházejí ve svěžím údolí obklopeném kopci a horou Hon Quap. Chrámy My sonu jsou dnes bohužel ve špatném stavu po americkém bombardování, které je naprosto zdevastovalo.
Komplex vzdáleně připomíná zmenšeninu Angkoru. Přijeli jsme akorát a měli zrovna štěstí na taneční vystoupení, které se hraje v areálu chrámu několikrát během dne pro návštěvníky zdarma. Vstupné je 100 000 VND.
Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.