Tenerife nabízí spoustu nádherných míst, které stojí za návštěvu, a proto je potřeba na prohlídku celého ostrova alespoň několik dní. Ideální harmonogram neexistuje, a každý si může zvolit program dle libosti. Za deset dní se dají kombinací prostředků hravě stihnout ty nejkrásnější a nejzajímavější místa. Pokud ale nemáte dostatek času, nejrychlejším prostředkem je jednoznačně automobil, jedině tak stihnete během necelého týdne navštívit všechny poklady ostrova.

Výchozím bodem za krásami východní části ostrova jsme si zvolili kemp Las Raíces, který jak se ukázalo, je spíše populární jako grilovací piknik park. V areálu se nachází dřevěné lavice a krásné kamenné grily, které v hojné míře využívají místní obyvatelé.

Kempování v Las Raices

La Espernaza

Sedm kilometrů jihozápadně od La Laguna, na počátku hřebene Cordilla a daleko od turistických letovisek, se nachází La Esparanza. Město se nachází v oblasti největšího souvislého lesního porostu Bosque de la Esparanza. Tento les získal pověst pohádkového lesa na ostrově Tenerife. Pokud do něj vstoupíte, poznáte, jakou zvláštní energii vyzařuje. Nachází se zde staré, až 40 metrů vysoké borovice a eukalyptus.

Okruh okolo kempu, směrem na La Lagunetas

Okolí města je i vyhledávaným výchozím bodem za pěší turistikou. I při vysokých teplotách v létě si můžete užít hojivého stínu v lese, díky speciálnímu mikro klimatu. K procházce láká spousta značených tras různé obtížnosti, z čehož jsou některé vhodné i pro horská kola. Ať už na kole, nebo pěšky, lesní oblast La Esparanza je skutečnou přírodní krásou ostrova Tenerife. Po turistických stezkách se lze dostat až na náhorní plošinu vulkanické hory Teide.

Vesnice La Esparanza okouzlí překrásnými domky, parky a náměstím. kde se nachází Kostel La Esparanza.

La Esperanza

My se nedáme, fazole si uděláme!

Již pár dní zpátky, jsme se Standou dostali chuť na poctivé kempařské fazole. Využili jsme tedy krásné prostředí našeho kempu a se západem sluníčka jsme se vrhli na vaření. Jako obvykle nám dělalo společnost jen pár místních, kteří si užívali grilování na přilehlých lavicích. Zatímco jsem hbitě vyndávala jídlo z tašky, Standa si šel udělat místo na naši hostinu. Už jen doběhnout pár desítek metrů do stanu pro zbytek surovin a mohla jsem začít s přípravou.

Stačila ovšem minuta bez dozoru, a naše lavice plná dobrot, zela prázdnotou. Nevěděla jsem, jestli mám nadávat anebo brečet. Nůž, piva, hořák a dokonce i špinavý ešus s příbory, všechno bylo pryč. Jediné co nám na stole zůstalo, byla chilli paprička a jedno pivo. Jak velkorysé!

Jestli si ale místní lupiči mysleli, že nás tím odradí od naší večeře, tak se škaredě spletli. Fazole, které naštěstí byly ve stanu, jsme si nakonec uvařili na ohni v plechovém hrníčku, vše jsem míchala propiskou, chilli papričku jsem nakrájela víčkem od konzervy a místo jedení lžící jsme fazole popíjeli. Hladoví nás nedostanou! Večeře nás krásně zahřála a pocit ztráty se s každým soustem vytrácel pryč.

My se nedáme, fazole si uděláme!

La laguna

La Laguna je krásné, neturistické město ve vnitrozemí ostrova s nádechem typické jižanské architektury. Spleť úzkých, barevných uliček, se spoustou kaváren a barů přímo vybízí k bloudění. Během návštěvy nelze odolat přívětivé atmosféře náměstí, kde originální kavárny lákají na vyhlášené tapas, a v okolí předvádí svůj talent pouliční umělci. Náš původní plán zastavit se pouze pivko, se rázem změnil na tapas hostinu.

Santa Cruze de Tenerife

Moderní přístavní město s širokými ulicemi a krásnými parky obklopené zelenými kopci – to je Santa Cruz de Tenerife. V hlavním městě ostrova Tenerife to žije ve dne i v noci. Návštěvníky láká svými nákupními centry, muzei, galeriemi, ale také každoročním festivalem vážné hudby a v neposlední řadě karnevalem. Ten je velmi oblíbený a svým pojetím připomíná karneval v Rio de Janeiru.

Město vzniklo koncem 15. století, nemá však dochované historické centrum. Hlavní náměstí, Plaza de Espaňa, se nachází nedaleko přístavu. Uprostřed se tyčí obří pomník Monumento de los Caídos, který připomíná oběti občanské války v letech 1936 – 39. Vedle náměstí se nachází nepřehlédnutelná šedá budova Cabildo Insular, ve které sídlí vláda.

Nejenom dominantou města, ale také celého souostroví, je bezpochyby budova Auditorio de Tenerifenje. Stavba započala v roce 1997 a otevřena byla v roce 2003. V hlavní koncertní síni se nachází 1558 míst k sezení. Budova Auditoria je postavena v postmoderním stylu a je charakteristická svou betonovou skořepinovou střechou ve tvaru ohnutého trojúhelníku, která se tyčí 60 metrů nad okolní domy.

Budova opery

Pokud máte rádi nákupy, rozhodně nesmíte vynechat Calle Castillo. Tato vyhlášená ulice nabízí nespočet krámků a je hlavní nákupní zónou města. Sehnat se tu dá opravdu vše.

Jedlé suvenýry nejvýhodněji nakoupíte na místní rušné tržnici s exotickým ovocem, zeleninou, květinami, čerstvými rybami, sýry, voňavými bylinkami a kořením. Tato rozlehlá tržnice má dvě podlaží a vznikla v roce 1943 v severoafrickém stylu. Dejte si pozor na siestu. Na rozdíl od turistických letovisek, ji zde místní přísně dodržují!

Puerto de la Cruz

Poslední balení stanu a vidina koupání po čtyřech dnech nám dává nadlidské schopnosti a během chvilky opouštím kemp již nadobro. No ano! Kempování jde ruku v ruce s ubohou hygienou, tedy alespoň v případě kempů na Tenerife, kde se nenacházejí žádné sprchy. Svůj úděl tedy plní vlhčené ubrousky a deodorant.

Puerto de la Cruz je význačné rekreační centrum s historickým jádrem a nevelkým přístavem, z kterého vyplouvají výletní lodě na širý Atlantik. Údolí Orotavy ve vnitrozemí, jež postupně stoupá do prudkých úbočí hory Pico del Teide, dělají z městečka krásnou zastávku během výletu anebo dovolenkovou destinaci na delší pobyt.

Jedná se o jedno z vůbec nejstarších rekreačních středisek v Evropě, které turisté začali obdivovat již před sto lety, což se bohužel negativně odrazilo na autentickém rázu města. Osobně hodnotím jako nejlepší zážitek krásné sopečné pláže s černým pískem. Je možné, že naše nadšení znásobily čtyři dny bez koupele, ale i tak nikdy nevymažu vzpomínku na naše první koupání v Atlantiku.

Sopečné pláže v Puerto de la Cruze

Puerto de la Cruz nabízí příjemnou kombinaci starobylého jádra protnutého mnoha úzkými uličkami s moderními, nově postavenými rekreačními čtvrtěmi. Centrum tvoří náměstí Plaza del Charco de los Camarones, na němž se ve stínu staletých vavřínů scházejí místní obyvatelé. Nachází se zde široký výběr restaurací, obchodů, butiků a rozmanitých zábavních podniků.

Orotava

Nad příslibem méně turistické destinace, směřujeme kousek dál směrem do vnitrozemí, kde se na strmém úbočí svahu nachází městečko Orotava. Klidné městečko, kde se čas zcela zastavil, můžete strávit prohlídkou centra a nejznámější budovy města – Balcony house. Bohatá expozice vám přiblíží život ostrovanů se všemi jejich tradicemi, uměním a zároveň si můžete prohlédnout zářný příklad španělské architektury vyšších vrstev obyvatel, s nepřehlédnutelnými zdobenými balkóny.

Orotava , Balcony house

Carachiko

Před návštěvou přístavního města Carachiko, jsme ještě cestou zavítali do městečka Icod, kde se nachází nejstarší strom na ostrově. Jedná se o dračinec dračí a společně s pěnkavou kanárskou se stal symbol ostrova. Tento unikát, který roste pouze na Kanárských ostrovech, dosahuje výšky 17 metrů a přezdívá se mu Tisíciletý drak, podle jeho stáří.

Dračinec, nejstarší strom na ostrově

Bývalé hlavní přístavní město celého ostrova, poznamenal rok 1706. Celé město zalila žhavá láva při sopečné erupci Montana Negra. Během devíti dnů pohřbila láva vše co jí stalo v cestě, včetně města Carachiko. Městská brána, kudy v historii proudilo veškeré bohatství města je jedinou památkou, která se zachovala. Město bylo sice znovu postaveno, ale funkci hlavního přístavu převzalo Puerto de la Cruz. Nicméně, díky této přírodní katastrofě, můžeme ve městě obdivovat černé sjezdovky lávy a vykoupat se v přírodních mořských bazénech, které jsou skvělou atrakcí a lákají davy turistů.

Garachico má rozsáhlé staré městské centrum se spletí uliček a typických kamenných omítnutých budov s dřevěnými okenicemi. Idylické město Carachiko, je rozhodně skutečný cíl na cestách, který nemůžete minout! Málokteré město vám může nabídnout tolik nevšedních zážitků.

Los Cristianos

Los Cristianos je prázdninovým střediskem se vším všudy. Jeho velká oblíbenost spočívá nejen v krásném prostředí u Atlantiku, ale především v široké vybavenosti, díky níž si tady svou zábavu vybere opravdu každý. Město je součástí rozsáhlé turistické zóny pod kopcem Montaňa de Guaza, do níž patří vyhlášené pláže jako například Playa de las Americas a Costa Adeje.

Masca

Masca je malebná horská vesnička obklopená úchvatnými horami pohoří Teno. Pokud toužíte po pěším výletu, zavítejte do soutěsky Barranco de Masca, která se hluboce zařezává několik set metrů do skalních stěn. Z rozkvetlé vesničky Masca se dostanete po jejím dně, podél potoka k samotnému pobřeží oceánu. Odtud je možno se nechat odvést lodí do Los Gigantes, druhou možností je už jen výstup stejnou cestou zpátky.

Jeden z nejkrásnějších výletů na ostrově jsme bohužel prošvihli. Chybějící komunikace s našimi polskými hostiteli během dne zapříčinila nedorozumění a půjčení automobilu na druhý den se náhle zvedlo na 50 euro, místo původních 18 euro. Stále zde byla možnost jet na výlet autobusem, ale při místních cenách a času stráveném transferem, jsme se nedobrovolně museli smířit, že návštěvu tohoto magického místa, necháme na napříště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *