Čínské knedlíčky jsem poprvé připravila během mého experimentování do Duhové kuchařky, a od té doby je miluju! Mojí teorii jsem spojila až před pár měsíci s praxí v zaprášených čínských bistrech v Šanghaji, kde jsem nepřicházela z údivu v kolika možných variantách lze knedlíčky připravit.

Při stříhání videa z našeho dobrodružství jsme neustále slintali nad záběry s jídlem (a že jich je ve videu požehnaně), takže jsem se rozhodla po delší době znovu experimentovat s knedlíčky a využít tak posbírané chutě a vůně z naší cesty.

Tradice knedlíčků

Jestli se o nás říká, že jsme knedlíkový národ, tak Čína je knedlíkové království. Jedná se o národní bohatství, které je i úzce spjato s čínskými tradicemi, zejména s oslavami Čínského nového roku.

Kromě radosti z chutného jídla je samotný proces celé přípravy důležitou rodinnou událostí, které se při oslavách účastní celá rodina. Dodnes, v některých oblastech země, musí snacha připravit knedlíčky, aby mohla být považována za součást rodiny.

Knedlíčky symbolizují bohatství a dlouhověkost, možná proto na ně narazíte doslova na každém kroku.

Tajemství přípravy

Čínské knedlíčky se připravují z jednoduchého těsta (mouka, voda, sůl) a jsou plněny různými náplněmi, nejčastěji z mletého vepřového masa.

Tepelná úprava knedlíčků má hned několik variant – knedlíčky Shui Jiao vařené ve vodě, knedlíčky Zheng Jiao uvařené na páře nebo moje nejoblíbenější Guo Tie, které jsou připravovány kombinací smažení a páry.

Na knedlíčky jsme si se Standou vytvořili závislost a díky nejrůznějším možný naplním, nás nikdy nepřestanou nudit. Knedlíčky lze spořádat jen tak samotné s omáčkou (mix sójové omáčky, rýžového octa a sezamového oleje v poměru 2:1:1 smíchaného s nasekanou chilli papričkou a utřeným česnekem) nebo je použít právě jako součást polévky.

Vymačkané tofu od přebytečné vody, jsem naložila na několik dní do směsi z čínského koření, sójové omáčky, sezamového oleje a utřeného česneku. Další tipy na přípravu najdete v článku zde.

TIP! Nevařené knedlíčky se dají zamrazit, čímž si připravíte super rychlou baštu na horší časy.

Suroviny

na 2 porce / příprava 40 minut

na polévku

  • ¾ litru vody/vývaru (nebo 1 zeleninový bujón)
  • 1 vrchovatá lžíce miso pasty
  • sójová omáčka cca 2-3 lžíce
  • 4 kusy kardamomu
  • špetka skořice
  • kousek nasekaného kořene zázvoru
  • sušená chilli paprička
  • 1 lžička koriandrových semínek

na cca 15 knedlíčků

  • 300 g mouky
  • 180 – 210 ml studené vody
  • 2 špetky soli
  • naložená kostka tofu (viz tip výše)
  • 1 lžíce nasekaného zázvoru
  • 2 stroužky nasekaného česneku
  • 4 nasekané žampiony
  • kousek nasekané mrkve
  • 2 hrnky nakrájeného zelí
  • sezamový olej
  • sójová omáčka

na podávání

  • hrášek
  • fazole
  • pak choi
  • čerstvé bylinky (koriandr, máta…)
  • sezam
  • chilli omáčka
Postup na polévku

Nejprve začneme přípravou polévky – všechny ingredience smícháme dohromady v hrnci a necháme vařit.

Postup na knedlíčky

1. Příprava směsi

Mezitím, co se nám vaří polévka, si připravíme knedlíčky. Nejprve začneme směsí. Na sezamovém oleji si na mírném plameni osmažíme zázvor, česnek a žampiony, poté přidáme nadrobené naložené tofu a prosmažíme. Nakonec přidáme mrkev, zelí a podle chuti sójovou omáčku. Smažíme dalších cca 5 – 10 minut dokud nám nezměkne mrkev.

2. Příprava těsta

Nyní si připravíme těsto na knedlíčky. V míse si lžíci smícháme mouku se solí a postupně přiléváme vodu. Poté lžíci vyměníme za ruce a hněteme, dokud nedostaneme hladké, pružné těsto.

3. Plnění a balení knedlíčků

Nyní přichází pracnější část receptu a to plnění knedlíčků. Z těsta o velikosti vlašského ořechu vyválíme kulatou tenkou placku. Doprostřed dáme lžíci připravené směsi a vytvarujeme knedlíčky následujícím způsobem – nejprve přimáčkneme okraje uprostřed a postupujeme směrem ke krajům tak, že tvoříme malé záhyby a celý knedlíček pak vypadá jako vějíř. S přibývajícím časem a ubývající trpělivostí se znaky vějíře vytrácejí. Hlavní však je, aby byly okraje spojené pevně (způsobů balení je nespočet, doporučuju kouknout na YouTube). Knedlíčky odkládáme na pomoučenou plochu – mají velkou tendenci se lepit.

4. Vaření knedlíčků

Do středně rozehřáté pánve dáme lžíci sezamového oleje, poskládáme knedlíčky po celé ploše pánve a prosmažíme dozlatova. Potom přilijeme horkou vodu tak, aby sahala do cca ⅓ tloušťky knedlíčků, a přikryjeme poklicí. Necháme 3 – 4 minuty vařit. Následně odklopíme poklici a necháme zbylou vodu vyvařit (poslední krok záleží na velikosti pánve a knedlíčků, je možné, že budou hotové o něco dříve).

5. Servírování

Před podáváním dáme do polévky na minutku povařit hrášek a fazole, nalijeme do velké mísy a podáváme s pak choi, bylinkami, výhonky a opečenými knedlíčky.

1 005 thoughts on “Polévka s čínskými knedlíčky plněnými kořeněným tofu a zeleninou”

  1. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.
    I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue
    this in future. A lot of people will be benefited from
    your writing. Cheers! Lista escape room

  2. I got this web page from my friend who told me on the topic
    of this web site and now this time I am visiting this site and reading very informative articles at this time.

  3. After looking at a handful of the blog posts on your site, I really like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me your opinion.

  4. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

  5. May I simply say what a relief to discover someone that genuinely knows what they are discussing on the internet. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

  6. A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more about this subject, it might not be a taboo subject but usually folks don’t talk about these subjects. To the next! Kind regards!